۴ اثر عجیب بچه دار شدن روی مردان!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سلامت

۴ اثر عجیب بچه دار شدن روی مردان!

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24- بسیاری از افراد بر این باورند که تولد کودک هیچ تغییری برای پدران ایجاد نمی کند و تنها تغییراتی در بدن زنان ایجاد می شود، اما هرگز اینگونه نیست و مردان بعد از بچه دار شدن دچار تغییرات رفتاری و جسمی می شوند.

تغییراتی که پس از بچه دار شدن در بدن و مغز مردان ایجاد می‌‎شود

نواسانت روحی و هورمونی، استرس و ده‌ها تغییر غیر منتظره در بدن؛ این‌ها تغییراتی هستند که بارداری و زایمان بر زندگی یک زن می‌‎گذارد. برخی اعتقاد دارند که با تولد کودکان تغییری در روند زندگی پدران ایجاد نمی‎ شود زیرا آن‌ها نوزادان را به دنیا نمی‌‎آورند اما با این حال مطالعات نشان داده‌اند پدران هنگامی که اولین بار فرزند تازه متولد شده خود را می‌‎بینند، دچار تغییرات هورمونی، عصبی و رفتاری می‌‎شوند. در این بخش جالب قرار است بدانیم که بدن و ذهن مردان در دوران بارداری شریک زندگی خود و بعد از زایمان او چه تغییری خواهد کرد.

۱. سطح تستوسترون کاهش می‌‎یابد:

تستوسترون هورمونی مردانه است که وظیفه توسعه عملکرد‌های تولید مثل مردان و ایجاد انگیزه در مردان برای یافتن شریک زندگی را دارد و مطالعات به عمل آمده، نشان می‌‎دهند مردانی که دارای سطح تستوسترون بالایی هستند برای خانم‌ها جذاب‌تر هستند و با این حال به نظر می‌‎رسد که سطح هورمون تستوسترون در مردانی که به تازگی پدر شده‌اند تا ۳۴٪ کاهش می‌‎یابد. دانشمندان بر این باورند که دلیل این کاهش سطح هورمون به این خاطر است مردانی که به تازگی پدر شده‌اند، تمرکز بیشتری بر روی خانواده خود دارند و به دنبال داشتن جذابیت برای جنس مخالف نیستند و علاوه بر این هرچه سطح هورمون تستوسترون در پدران کمتر باشد، علاقه و میل پدران به فرزندانشان بیشتر است و بیشتر در مراقبت و نگهداری از کودکان کمک خواهند کرد.

۲. سطح اوکسی توسین افزایش می‌‎یابد:

دانشمندان ارتباط بین مشارکت یک مرد که به تازگی پدر شده است را در فعالیت‌های فرزند داری با سطح هورمون آن‌ها بررسی کردند و به نتایج جالبی دست یافتند. آن دسته از پدرانی که به طور فعال با فرزندان خود بازی می‎ کردند، در مقایسه با آن دسته از پدرانی که کمتر با فرزند خود وقت می‌‎گذراندند از سطح اکسی توسین بیشتری برخوردار بودند. اکسی توسین هورمونی است که وظیفه ایجاد آرامش، عشق و احساسات مثبت و پیوند شدید بین افراد را بر عهده دارد و به طور طبیعی در زنانی که به تازگی مادر شده‌اند، در طول بارداری و بعد از زایمان افزایش می‌‎یابد.

در خبری بخوانید: اخبار درباره سلامت

۳. مغز پدرانی که به تازگی صاحب فرزند شده‌اند نیز تغییراتی خواهد داشت:

مطالعات مربوط به‌ام آر آی ۱۶ مرد و زنی که به تازگی پدر و مادر شده بودند نشان می‌‎دهد که: همان تغییراتی که در مغز زنان ایجاد می‎ شود، در مغز مردان نیز ایجاد خواهد شد. مناطق مغزی مرتبط با دلبستگی، همدلی و توانایی برقراری ارتباط با کودک بین هفته ۱۲ تا ۱۶ بارداری، ماده خاکستری و سفید بیشتری نسبت به ابتدا بارداری داشت و دانشمندان بر این باورند که این تغییرات ساختار مغز، شیوه رشد مغزی پدر و مادر را در طی دوره بارداری نشان می‌‎دهد.

پزشکان با توجه به این آزمایشات باور دارند که مغز مردانی که قرار است به زودی صاحب فرزند شوند سعی می‌‎کند نسبت به توانایی ارتباط برقرار کردن با فرزند خود اطمینان حاصل کند، حتی با این وجود که خودش کودک را به دنیا نخواهد آورد.

۴. مردان حتی ممکن است دچار افسردگی بعد از زایمان شوند:

افسردگی پس از زایمان نوعی اختلال خلقی است که در اثر بارداری و زایمان ایجاد می‌‎شود و معمولا شامل غم، نا امیدی، اضطراب و تحریک پذیری می‎ شود و محققان معتقدند که افسردگی پس از زایمان فقط مربوط به زنان نیست و مطالعات انجام شده نشان می‌‎دهند که حدود ۱۰٪ از مردانی که به تازگی صاحب فرزند شده‌اند، افسردگی بعد از زایمان را تجربه می‌‎کنند و این امر ممکن است بر اثر پایین آمدن سطح هورمون تستوسترون باشد که در بالا توضیح دادیم. تستوسترون پایین ممکن است باعث ایجاد بی حالی و بی علاقگی در انجام فعالیت‌های لذت بخش در مردان شود.

جالب است که بدانید زنانی که همسرانشان دچار کاهش سطح تستوسترون می‌‎شوند، کمتر علائم افسردگی بعد از زایمان را از خود نشان می‌‎دهند و به نظر می‌‎رسد پدرانی که سطح تستوسترون پایینی دارند، از همسران خود حمایت عاطفی بیشتری می‎ کنند و در فرزند داری به آن‌ها کمک خواهند کرد و به همین دلیل احتمال افسردگی همسرانشان را کاهش می‎ دهند.

نمناک

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل
در ادامه با چند دلیل که می‌توانند شما را به انجام مدیتیشن تشویق کنند بیشتر آشنا می‌شویم. این افراد از طریق مدیتیشن ذهن‌آگاهی و حرکات سبک یوگا کاهش چشمگیر در سطوح هورمون استرس آدرنوکورتیکوتروپیک (ACTH) و سیتوکین‌های پیش التهابی را تجربه کردند. کاهش فشار خونکاهش استرس از طریق مدیتیشن می‌تواند گزینه‌ای مفید در پیشگیری از یا کاهش فشار خون بالا باشد. از نظر علمی، مدیتیشن می‌تواند فعالیت مرتبط با درد در قشر Contralateral Primary Somatosensory را کاهش دهد. بهبود عملکرد مغزپژوهش‌های روزافزون فواید روانی و فیزیولوژیکی مدیتیشن را نشان می‌دهند و همچنین متوجه شده‌ایم که مدیتیشن تنها بر عملکردهای شناختی تاثیرگذار نیست، بلکه می‌تواند به واقع فعالیت مغز را تغییر دهد.
افکارنیوزافکارنیوز8 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشمعاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان گفت: ورزش زندگی دیابتی‌ها را شیرین می‌کند. ورزش در مراحل اولیه دیابت و قبل از اینکه نیاز به دارو در شخص مبتلا بروز یابد، آغاز می‌شود به طوری‌که اثرات آن در بهبود کنترل دیابت بیش‌تر خواهد شد. این مسئول در رابطه با نقش ورزش در کنترل بهتر قند خون، تصریح کرد: یکی از علل عمده افزایش قند خون در دیابت نوع ۲ مقاومت نسبت به عملکرد انسولین در بدن است. به‌طور کلی هدف اصلی از انجام ورزش در دیابت نوع ۱ ایجاد یک حس اعتماد به نفس بالا در افراد مبتلا است. هم‌چنین اگر از انسولین استفاده کنید باید از ورزش کردن در ساعاتی که فعالیت انسولین در بدن به حداکثر میزان خود می‌رسد، خودداری کنید.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین14 ساعت قبل
به طور کلی هر اتفاقی اعم از استرس‌های ناشی از کار روزانه، مشکلات مالی می‌تواند بر سلامت شما تاثیر منفی گذاشته و سبب پرخوری عصبی شود. پرخوری عصبی و اختلال پرخوریشهاب اولیایی متخصص تغذیه در خصوص علت بروز پرخوری عصبی گفت: پرخوری عصبی از جمله اختلالات روانی غذا خوردن است که از نظر علم روانشناسی به سه دسته بی اشتهایی عصبی، پراشتهایی عصبی و اختلال خوردن تصریح نشده تقسیم می‌شود. در واقع تفاوت این دو نوع اختلال در تخلیه و پاکسازی است، که در اختلال پرخوری وجود ندارد اما در پرخوری عصبی وجود دارد. عوارض اختلال پرخوری عصبیاولیایی در خصوص عوارض اختلال پرخوری عصبی نیز چنین گفت: چاقی و اضافه وزنی که به سبب اختلال پرخوری به وجود می‌آید به دلیل آنکه فرد اقدام به جبران آن می‌کند دیده نمی‌شود؛ اما چاقی خود بیماری هایی از جمله دیابت، فشار خون، چربی، سندروم روده تحریک پذیر و اختلال خواب شبانه را به همراه دارد. راه هایی برای درمان اختلال پرخوریاین متخصص تغذیه با اشاره به اینکه اختلال پرخوری یک مشکل روانی است عنوان کرد: این اختلال برای درمان نیاز به رویکرد کار تیمی دارد؛ تیم درمانی برای درمان اختلال پرخوری متشکل از خانواده، متخصص تغذیه و روانشناس که دارای تجربه کافی در درمان این بیماری باشند است.
افکارنیوزافکارنیوز16 ساعت قبل
مانند اتفاقی که به تازگی برای دو جوان خام رخ داد. این دو جوان که برای تفریح اقدام به انداختن سیگار روشن به داخل لوله فاضلاب کرده بودند از حادثه انفجار مخزن فاضلاب جان سالم بدر بردند. در ابتدای این ویدئو این دو جوان در حالی که سیگار روشن را به داخل لوله فاضلاب یک پاساژ انداخته‌اند و مشغول بررسی لوله فاضلاب هستند دیده می‌شوند. پس از چند لحظه در حالی که آنها در نزدیک لوله فاضلاب ایستاده‌اند و خیال می‌کنند انفجاری رخ نخواهد داد ناگهان انفجاری مهیب رخ می‌دهد. این ویدئو نشان می‌دهد که پس از وقوع انفجار این دو جوان بر اثر تخریب وحشتناک کف زمین به اطراف پرتاب می‌شوند.
رکنارکنا21 ساعت قبل
جوش شیرینجوش شیرین مطمئنا یکی از بهترین موادی است که بوی بد یک کفش یا کتانی ورزشی را از بین می‌برد. به اندازه دلخواه جوش شیرین را در پاشنه و پنجه کفش بریزید و بگذارید یک شب تا صبح داخل آن بماند. در صورتی که قصد ندارید روغن را مستقیما داخل کفش بریزید، آن را روی یک تکه کاغذ یا دستمال کاغذی بچکانید و بگذارید یک شب تا صبح در کفش بماند. چای کیسه‌ایچای سیاه حاوی تانن است که می‌تواند به از بین بردن باکتری‌های موجود در کفش کمک و بوی بد آن را نیز برطرف کند. آن را به مدت یک ساعت در کفش قرار دهید تا کفش بوی مطبوعی بگیرد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

منابع آبی کشور را با سیاست‌گذاری جزیره‌ای نمی‌توان مدیریت کرد

ایمنا5 دقیقه قبل

دامنه اعتصابات در فرانسه گسترش می‌یابد

صدا و سیما9 دقیقه قبل

بلومبرگ یک گام دیگر برای حضور در رقابت‌های انتخاباتی آمریکا برداشت

صدا و سیما14 دقیقه قبل

چین اعلام کرد اقدام آمریکا را درباره هنگ کنگ تلافی خواهد کرد

صدا و سیما17 دقیقه قبل

پرونده صورتحساب‌های مالیاتی کاغذی بسته می‌شود

میزان‌آنلاین33 دقیقه قبل