نسلی که در مواد مخدرتباه می‌شوند/ بلاتکلیفی زمین ورزشی نبرد «شیرسوم» بعد از ۵ سال
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. ورزشی
نسلی که در مواد مخدرتباه می‌شوند/ بلاتکلیفی زمین ورزشی نبرد «شیرسوم» بعد از ۵ سال

نسلی که در مواد مخدرتباه می‌شوند/ بلاتکلیفی زمین ورزشی نبرد «شیرسوم» بعد از ۵ سال

فارسخبرگزاری فارس |
«شیر سوم» از محلات بسیاری قدیمی بندرعباس است که قرارگیری در حاشیه شهر و غفلت مسوولان بسترساز تباهی نسل کودک و نوجوان ساکن در آن شده است.

خبرگزاری فارس، هرمزگان؛ «شیر سوم» از محلات بسیاری قدیمی است که برخی اهالی آن نسل‌ها در این محله زندگی کرده‌اند و خاطرات تلخ و شیرین بسیاری در ذهن شان به ثبت رسیده است.

این محله در دو بخش ضلع جنوبی و شمالی بلوار جمهوری اسلامی قرار دارد. خیابان شهید اورنگی در ضلع جنوبی بلوار جمهوری به نام یکی از شهدای این محله نامگذاری شده و کوچه‌های دوطرف این خیابان هر چند نامگذاری نشده‌اند و اهالی برای آدرس دادن با مشکل مواجه‌اند، اما تمیز هستند.

به گفته ساکنان، رفتگران شهرداری به‌طور مرتب کوچه‌ها را نظافت می‌کنند و اهالی می‌گویند بنویسید که از آن‌ها تشکر و قدردانی می‌کنیم؛ می‌خواهیم که کوچه‌ها را نامگذاری کنند تا آدرس دادن‌ها هم راحت‌تر باشد و مجبور نشویم آدرس دادن‌های مان هم به خیابان شهید اورنگی ختم شود.

برخی از ساکنان کوچه‌ای که خانه شهید اورنگی در آن است و این کوچه هم به نام همین شهید معروف است، از یک طرف از تاریکی و ناامنی کوچه‌ها گلایه دارند و از طرفی هم می‌گویند خانه‌های‌شان سند ندارد و به آنها گفته شده که بسیاری از خانه‌ها در طرح بازگشایی معابر قرار دارد.

نسلی که در مواد مخدرتباه می‌شوند/ بلاتکلیفی زمین ورزشی نبرد «شیرسوم» بعد از ۵ سال - 5

چندین دهه می‌گذرد و این بازگشایی صورت نگرفته و آن‌ها بلاتکلیف مانده‌اند. بیشتر تیر برق‌های این محله هم چوبی است و صحنه تعجب برانگیزی که در همین کوچه مشاهده کردم این بود که تیربرق چوبی که یک لامپ همیشه روشن دارد با یک تیربرق دیگر بصورت مورب و درکنار دیوار خانه یکی از اهالی اهرم شده بود تا سقوط نکند.

پدید آمدن این حالت نردبانی باعث شده تا سارقان و معتادان به راحتی از همین تیر برق مورب اهرم شده بالا بروند و وارد خانه مردم شوند.

عامری یکی از ساکنان این کوچه می‌گوید کوچه‌های محله دو سال پیش آسفالت شده‌اند، اما بدلیل شیب نداشتن، در زمان بارندگی آب در کوچه‌ها می‌ماند و آسفالت را هم خراب می‌کند.

نسلی که در مواد مخدرتباه می‌شوند/ بلاتکلیفی زمین ورزشی نبرد «شیرسوم» بعد از ۵ سال - 9

لزوم افزایش گشت زنی ناجا

رنجبر یکی دیگر از ساکنان است که خودروی او چندین مرتبه مورد سرقت و آسیب قرار گرفته از نیروی انتظامی می‌خواهد که میزان گشت زنی را در این محله افزایش دهند. البته این موضوع خواسته سایر اهالی نیز هست.

با هر کدام از اهالی این محله که صحبت کردیم، اولین خواسته‌شان را ارتقای امنیت در محله و برخورد با سارقان و اراذل و اوباشی عنوان کردند که از سایر مناطق به این محله می‌آیند.

یکی از ساکنان این محله گفت: سارقانی بودند که خودروی پژوی خود را در کنار مسجد صاحب الزمان (عج) محله الشهدا پارک می‌کردند و به داخل محله می‌آمدند تا وضعیت محله را بررسی و سرقت کنند. برخی از سارقان و اراذل هم با خنجر و قمه در کوچه‌ها می‌نشینند و کسی جرات ندارد برخورد با آن‌ها را ندارد.

نسلی که در مواد مخدرتباه می‌شوند/ بلاتکلیفی زمین ورزشی نبرد «شیرسوم» بعد از ۵ سال - 14

وی افزود: به‌دلیل وضعیت کوچه‌های تنگ و تاریک، این افراد به راحتی محله را ناامن کرده‌اند. خودروی پلیس هم نمی‌تواند وارد کوچه‌ها شود و فکر می‌کنم نیروی انتظامی با موتور سیکلت بایستی بیشتر در محله گشت زنی کند.

این شهروند ادامه داد: البته اگر بازگشایی معابر زودتر اجرایی شود و روشنایی تمام تیر برق‌ها تامین شود، میزان سرقت‌ها و زورگیری و سایر تخلفات کاهش می‌یابد. از فرمانده نیروی انتظامی استان می‌خواهیم برای ارتقای امنیت این محله و محلات مشابه تدبیری اساسی بیندیشد.

یکی دیگر از ساکنان می‌گوید اگر کسی جلوی خانه خودش لامپ نصب کند تا کوچه روشن شود، سارقان و معتادان و موادفروشان، لامپ‌ها را باز می‌کنند تا کوچه‌ها تاریک و ناامن شوند که اگر لامپ تیربرق ها در شب‌ها روشن شود، آنگاه میزان امنیت هم افزایش می‌یابد که از اداره برق می‌خواهیم محله را روشن کند.

حسینیه امام جعفر صادق (ع) که برنامه‌های مذهبی و تعزیه و منبرخوانی سنتی در آن برگزار می‌شود نیز از دستبرد سارقان در امان نمانده است و به گفته اهالی، سارقان گویا موتورسیکلت همسایه این حسینیه را به سرقت برده و کابل‌های برق و سردرب حسینه را دزدیده و با موتور سیکلت سرقتی می‌برند.

جلوی درب شمالی حسینیه نیز تاریک است و باپیگیری های فراوان گویا لامپی در کوچه درب جنوبی حسینیه چند روز قبل نصب کرده‌اند، اما تمام کوچه روشنایی ندارد.

بلالی پور و بکران نیز دو نفر از اهالی این محله هستند که از عدم امکان ورود خودروی آتش نشانی، آمبولانس، جولان سارقان و معتادان، نبود پارک و ورزشگاه، کم فشاری آب، نبود نانوایی در وسط محله، کیفیت و وزن کم نان در نانوایی‌های اطراف، سیم برق هایی که از داخل شاخ و برگ درختان عبور کرده‌اند و سختی عبور از بلوار جمهوری اسلامی که منجر به تصادف و فلج شدن برخی از اهالی هم شده است گلایه دارند.

نبود پارک و زمین ورزشی یکی از گلایه‌های خانواده‌ها است که می‌گویند فرزندان شان جایی برای بازی و تفریح و ورزش در محله ندارند و همین وضعیت باعث شده است که برخی از جوانان به اعتیاد، مشروب و سایر معضلات اجتماعی گرایش یابند.

نسلی که در مواد مخدرتباه می‌شوند/ بلاتکلیفی زمین ورزشی نبرد «شیرسوم» بعد از ۵ سال - 22

نبود پارک و زمین ورزشی

استواره، یکی از جوانان محله است که پیشنهاد می‌کند عکس شهدای محله که در مسجد صاحب الزمان (عج) و هم در محله الشهدا و شیرسوم نصب شود تا محلات بیشتر رنگ و بوی شهدای عزیزمان را داشته باشند.

وی همچنین از شهرداری می‌خواهد تعداد سطل‌های زباله را در خیابان شهید اورنگی افزایش دهد تا کوچه‌ها با گذاشتن زباله‌ها کثیف نشود.

کوچه معروف بی‌نام

وقتی که می‌خواهیم با همکارم به شیرسوم در ضلع شمالی بلوار جمهوری اسلامی برویم، در ابتدای یک کوچه که تابلوی نام کوچه نداشت و از چند نفر هم پرسیدیم که نام کوچه را نمی‌دانستند و یکی از کسبه گفت این کوچه به کوچه محمد غریب یکی از ساکنان همین کوچه معروف است که دکه‌ای در گذشته داشته است و کنار خیابان اصلی امرار معاش می‌کرده است.

خبری: پربازدیدترین اخبار ورزشی ایران،اروپا و سراسر نقاط دنیا

نسلی که در مواد مخدرتباه می‌شوند/ بلاتکلیفی زمین ورزشی نبرد «شیرسوم» بعد از ۵ سال - 29

از کوچه که می‌گذریم تعدادی نوجوان را می‌بینم که در کوچه‌ای که فاضلاب در آن روان است و تیربرق چوبی در آن است با توپ بازی می‌کنند. می گویند هیچ پارک یا زمین ورزشی برای بازی کردن نداریم و مجبوریم همین جا بازی کنیم که بطور مرتب توپ داخل فاضلاب می‌افتد.

به راهمان که ادامه می‌دهیم خانه هایی را می‌بینیم که بالای کوه است و وسط کوچه یک تیر برق چوبی است که از وسط نصف شده و در کوچه بر قلب زمین آسفالتی مانده است. پشت این خانه‌ها هم کوه است که سمت شرقی و راست مان را که نگاه می‌کنیم پر از سیگار و سرنگ است.

سمت چپ مان هم دو کودکی هفت و ۹ ساله بودند که روی کوه نشسته بودند و بازی می‌کردند. محمدجواد وعلی اکبر در حال سرخوردن از این کوه و بازی بودند و با مهارت خاصی از کوهی که پله مانند برای رفت و آمد تراشیده شده بود، پایین می‌آمدند وبالا می‌رفتند.

نسلی که در مواد مخدرتباه می‌شوند/ بلاتکلیفی زمین ورزشی نبرد «شیرسوم» بعد از ۵ سال - 33

جهانگیری که پدر یکی از کودکان و دایی کودک دیگر است می‌گوید ۳۰ سال قبل از همین کوه که در چند نقطه‌اش به حالت سرسره درست کرده‌ایم، بازی می‌کردیم و بعد از گذشت سه دهه فرزندان مان هم مجبورند همین بازی را داشته باشند وپارکی در محله نیست.

وی در کوچه قائم ۱۸ زندگی می‌کند و کوچه تنگ‌تری در کنارخانه شان است که دو جاکولری کنار همدیگر از دو خانه همسایه در آن قرار گرفته‌اند واگر شخصی ناآشنا و بخصوص در شب بخواهد ازاین کوچه تاریک بگذرد، مصدوم می‌شود.

جهانگیری می‌گوید: اگر اینجا آتش سوزی اتفاق بیفتد، خودروی آتش نشانی نمی‌تواند وارد شود و موتورسیکلت آتش نشانی هم که در سیستم آتش نشانی مان وجود ندارد. چند مرتبه به اداره برق برای روشن کردن این کوچه و سایر کوچه‌های محله نامه نوشته‌ایم و اقدامی نشده است.

وی افزود: از ترس راکبان موتورسیکلت که در خیابان مارپیچ قائم با سرعت رانندگی می‌کنند، اجازه نمی‌دهیم که فرزندان مان به خیابان نزدیک شود و مجبورند جلوی درب حیاط و روی کوه بنشینند و بازی کنند.

این شهروند ادامه داد: از سه راه برق تا پل خواجو هیچ پارکی وجود ندارد. مگر بچه‌های ما حق بازی و تفریح ندارند. چرا کودکان محلات حاشیه‌ای مورد بی توجهی و غفلت قرار دارند؟

نسلی که در مواد مخدرتباه می‌شوند/ بلاتکلیفی زمین ورزشی نبرد «شیرسوم» بعد از ۵ سال - 39

زمین ورزشی نبرد

زمین ورزشی نبرد که چندین دهه قدمت دارد و جوانان زیادی در این زمین بازی فوتبال داشته‌اند، آنطور که گفته می‌شود پنج سال قبل با نظر یکی از نمایندگان سابق مجلس تخریب می‌شود تا زمین چمن استاندارد با رختکن و سایر امکانات لازم احداث شود.

این نماینده دور بعد رای نمی‌آورد و زمین ورزشی تاکنون بلاتکلیف مانده است. البته این موضوع را در خصوص برخی از زمین‌های ورزشی در سایر محلات هم شنیده بودم.

گویا دو سه ماه قبل بیشتر این زمین را آسفالت کرده‌اند که تعدادی از جوانان و جوانان در آنجا بازی می‌کردند و یکی از جوانان می‌گوید بخاطر وعده یک نماینده سابق مجلس ما فضای ورزشی خودمان را از دست دادیم.

نسلی که در مواد مخدرتباه می‌شوند/ بلاتکلیفی زمین ورزشی نبرد «شیرسوم» بعد از ۵ سال - 44

جوانی دیگر می‌گوید فقط در زمان انتخابات، نمایندگان می‌آیند وعده می‌دهند و می‌روند. آن موقع در همین زمین خاکی بازی می‌کردیم و پنج سال است که بیشتر جوانان و نوجوانان محله نتوانستند ورزش کنند و از ورزش فاصله گرفتند و برخی به سوی موادمخدر رفته‌اند.

اکنون هم که زمین آسفالت شده، به‌صورت اصولی نیست و ضلع جنوب غربی زمین را آسفالت شده بود را نشانم می‌دهد که آسفالت برآمدگی و شکم داده بود. رخت کن قدیمی هم به پاتوق معتادان بچه گربه‌ها تبدیل شده است. بوی تعفن از چند متر آن طرف‌تر به مشام می‌رسد.

این زمین ورزشی روشنایی هم ندارد و یک لنگه دربش شکسته شده و بر دیوار تکیه داده‌اند. دیوار ضلع جنوب شرقی هم تخریب شده و در زمان بارندگی گل وارد زمین شده و در زمان حضورمان هم پر از احشام است.

نسلی که در مواد مخدرتباه می‌شوند/ بلاتکلیفی زمین ورزشی نبرد «شیرسوم» بعد از ۵ سال - 48

روبروی زمین ورزشی نبرد هم محوطه خالی است که چند سال قبل قرار بود بازارچه محله‌ای در آنجا دایر شود که نشد و اکنون اهالی درخواست دارند یک پارک بزرگ برای بازی بچه‌ها و تفریح خانواده‌ها احداث شود که می‌گویند بنویسید از آقای شهردار می‌خواهیم دستور دهند یک پارک برای اهالی شیر سوم در اینجا احداث شود تا خانواده بیایند و تفریح داشته باشند.

خیابان‌هایی که استاندارد افتتاح نمی‌شوند

یکی از صحنه‌هایی که در کوچه‌ها و حتی خیابانی که ۲ سال قبل هم افتتاح شد، مشهود بود این است که لوله‌های فاضلاب از داخل خانه به کوچه آمده و برخی هم فاضلاب شان را در کوچه‌ها رها کرده‌اند.

نسلی که در مواد مخدرتباه می‌شوند/ بلاتکلیفی زمین ورزشی نبرد «شیرسوم» بعد از ۵ سال - 52

بخش هایی از خیابان هنوز پیاده رو ندارد و بخش هایی هم سنگفرش شده‌اند. ابتدای خیابان هم که کارگاه‌ام دی اف در آن قرار دارد، ورق‌های ام دی اف در پیاده رو قرار گرفته و این وضعیت باعث شده عابران و بخصوص دانش آموزان مجبور شوند از داخل خیابان عبور کنند.

باید زمانی که پروژه‌ای را افتتاح می‌شود، پیاده روسازی و زیبایی محله و خیابان نیز مدنظر قرار بگیرد و اگر نیاز باشد، خانه‌ها عقب نشینی کنند تا پیاده رو ساخته شود. در این خیابان هنوز خانه هایی دیده می‌شود که روی تپه‌های کم ارتفاع بنا شده است.

لوله فاضلاب آن‌ها بیرون است و پیاده رو هم در کنار این خانه احداث نشده است. نخاله‌های ساختمانی هم به چشم می‌خورد. ابتدای این خیابان که چند نیمکت مابین ورودی و خروجی قرار داده‌اند، تعدادی از سالمندان محله نشسته‌اند و خودروها را تماشا می‌کنند. گپ می‌زنند و دود خودروها را میهمان ریه‌های شان می‌کنند.

انتهای پیام/۸۸۰۳۰/خ

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
به گزارش وانانیوز، در چارچوب هفته یازدهم رقابت‌های لیگ برتر، شاگردان گابریل کالدرون آرژانتینی باید به مصاف شاگردان مهدی تارتار بروند. این دیدار درحالی قرار است یک آذر در ورزشگاه آزادی برگزار شود که سرخ‌ها برای این بازی غایبانی دارند. بشار رسن هم غایب دیدار خواهد بود. همچنین گابریل کالدرون، سرمربی آرژانتینی پرسپولیس نیز به دلیل حکم کمیته انضباطی محروم است و باید از روی سکو‌ها تیمش را هدایت کند. این دیدار درحالی یک آذر برگزار می‌شود که سرخ‌ها با پیروزی احتمالی می‌توانند به رده دوم جدول برسند.
فارسفارس1 روز قبل
فراموش نمی‌کنیم که تیم ملی با کی روش هم در بیروت شکست نوبرانه‌ای را مقابل لبنان تجربه کرد. در تهران به ازبکستان باختیم اما یکباره سه بازی حساس و مهم را پشت سر هم بردیم و به جام جهانی رسیدیم. جذابیت و حساسیت عراق و بحرین برای فوتبال ملی و هوادارانش زیاد است. طنز تلخی است که هواداران تیم ملی برای اولین مرتبه دوست داشته باشند که بحرین مقابل عراق بازنده نباشد! بهترین حالت برای فوتبال ملی ایران تساوی دو تیم عراق و بحرین در کشور اردن است.
وانانیوزوانانیوز5 ساعت قبل
به گزارش وانانیوز، هری کین در تمام بازی‌های مقدماتی یورو ۲۰۲۰، ۱۲ گل به ثمر رساند و برترین گلزن مرحله مقدماتی یورو ۲۰۲۰ شد. مهاجم باشگاه تاتنهام در عین حال به تنها بازیکن انگلیس تاریخ مبدل شد که در تمام بازهای یورو ۲۰۲۰ موفق به گلزنی شده است و موجبات صعود سه‌شیر به مرحله نهایی یورو ۲۰۲۰ شد. تیم‌هایی که کین مقابل آنها موفق به گلزنی شده با ذکر تعداد گل مشاهده می‌کنید: *جمهوری چک ۲گل*مونه‌نگرو ۴گل*بلغارستان ۴گل*کوزوو ۲گلانتهای پیام/ک
ورزش۳ورزش۳14 ساعت قبل
هالک ایرانی قراردادی با سازمان بوکس آمریکایی به نام BK FC امضا کرده و به زودی وارد رینگ می‌شود. البته مسئولان این سازمان در تلاش هستند تا رقیب قدرتمندی برای هالک ایرانی بیابند. قبلا قرار بود هالک ایرانی مبارزه‌ای در رشته MMA داشته باشد و در ادامه صحبت از مبارزه او با هالک برزیلی مطرح بود که هر دو مبارزه به سرانجام نرسید. در اعلامیه‌ای که BK FC منتشر کرده، ورود هالک ایرانی به این سازمان را با عباراتی همچون «جنگ جهانی سوم» و «ایالات متحده در مقابل ایران» همراه کرده است. ما از هالک ایرانی واقعا چیزهای بزرگی انتظار داریم.
روزنوروزنو1 ساعت قبل
در ابتدای فصل جاری لالیگا، آنتوان گریزمن با قراردادی که شائبه‌های بسیاری داشت از اتلتیکومادرید راهی بارسلونا شد و در حالی که امید‌های بسیاری برای درخشش ورد ترکیب کاتالان‌ها می‌رفت در نهایت وی به یک بازیکن تعویضی در تیم بارسا مبدل شد. براساس خبر روزنامه «اکیپ» فرانسه، ویلی ساینول بازیکن اسبق تیم ملی فرانسه و کارشناس تیم ملی خروس‌ها در اینباره گفت: آنتوان گریزمن یکه مهر تاثیرگذار در تیم ملی است افت وی می‌تواند به خط حمله تیم ملی آسیب بزند. من هنوز نمی‌دانم رئیس باشگاه بارسا وقتی در پی جذب گریزمن بود با مسی به توافق رسیده بود یا نه؟ اگر چنین اتفاقی رخ داده پس چرا در جریان بازی همبازی‌هایش در خط حمله (مسی و سوارس و دمبله) به وضوح به وی پاس نمی‌دهند. فکر می‌کنم رئیس باشگاه در اینباره باید با مهاجمان تیم صحبت کند چرا که در سال ۲۰۰۱ پرس از زیدان برای آداپته شدن ستاره‌های تازه وارد چنین درخواستی را به صورت مستقیم انجام داده بود. خودم را بخشی از تیم بارسا می‌دانم و به مانند بقیه به تصمیمات مربی احترام می‌گذارم.
وانانیوزوانانیوز6 ساعت قبل
مدیرعامل باشگاه ذوب آهن گفت: تیم فوتبال ما در این فصل ۴۰ تا ۴۵ میلیارد تومان بسته شده است. همچنین رشته‌های دیگری هم داریم و نزدیک به ۱۵ میلیارد تومان هم برای سایر رشته‌ها هزینه کرده‌ایم. به گزارش وانانیوز، جواد محمدی، مدیرعامل باشگاه ذوب آهن اصفهان درباره میزان بدهی‌های باشگاه ذوب بیان کرد: زمانی که مدیرعامل ذوب آهن شدم اطلاعاتم آنقدر کافی نبود که امروز است. او افزود: تیم فوتبال ما در این فصل ۴۰ تا ۴۵ میلیارد تومان بسته شده است. مدیرعامل باشگاه ذوب آهن گفت: در این مدت ۷۰۰ طلبکار به باشگاه مراجعه کرده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری10 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری10 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری11 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

مقدماتی یورو ۲۰۲۰|آتش‌بازی ایتالیا و برد پرگل اسپانیا؛ دانمارک و سوئیس هم صعود کردند

فارس7 دقیقه قبل

مسئولین باید پاسخگوی مطالبات مردم باشد

مهر8 دقیقه قبل

واکنش «رام‌الله» به سیاست جدید آمریکا درباره شهرک‌سازی‌ها

مشرق‌نیوز8 دقیقه قبل

عکس| تاکسی‌های جدید بعد از اصلاح قیمت بنزین!

آفتاب‌نیوز9 دقیقه قبل

وقوع ۲ هزار حادثه گازی در سال گذشته / نصب غیراصولی دودکش اولین عامل

تجارت‌نیوز13 دقیقه قبل

تولید نانوکامپوزیت‌های دندان نژاد ایرانی در کشور/جلوگیری از خروج ۸ میلیون دلاری ارز

ایسنا14 دقیقه قبل