عقب‌نشینی رئیس دفتر ترامپ از سخنانش درباره اوکراین
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. بین‌المللی
عقب‌نشینی رئیس دفتر ترامپ از سخنانش درباره اوکراین

عقب‌نشینی رئیس دفتر ترامپ از سخنانش درباره اوکراین

ایسناخبرگزاری ایسنا |
رئیس دفتر دونالد ترامپ گفته بود، یکی از دلایل تعلیق کمک ۴۰۰ میلیون دلاری نظامی به اوکراین فشار به کی‌یف برای تحقیق درباره "دموکرات‌ها و انتخابات سال ۲۰۱۶" بوده است، هر چند تنها دلیل آن نبوده است. او بعدا از سخنانش عقب‌نشینی کرد.

به گزارش ایسنا، میک مولوینی، رئیس دفتر موقت کاخ سفید صبح پنجشنبه (۱۷ اکتبر) در کنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران گفت دونالد ترامپ در ارتباط با اوکراین به موضوع «فساد» دموکرات‌ها اشاره کرده است، هر چند به گفته این مقام ترامپ همچنین نگران موضوع «فساد اداری» در ابعاد گسترده‌تر در اوکراین هم بوده است.

اظهارات مولوینی که عصر پنجشنبه خیلی زود جنجالی شد، از آن نظر اهمیت دارد که موضوع «بده بستان» میان ترامپ و رئیس‌جمهوری اوکراین آن هم با هدف تخریب رقیب انتخاباتی ترامپ در کانون تحقیقات مجلس نمایندگان جهت بررسی ضرورت استیضاح رئیس‌جمهوری آمریکا قرار دارد.

در حقیقت، یافتن شواهد و مدارکی که بتواند نشان دهد ترامپ از قدرت خود به عنوان رییس‌جمهوری برای اهداف سیاسی و شخصی «سوء استفاده» کرده و همچنین با درخواست از اوکراین برای تحقیقات علیه جو بایدن، زمینه دخالت یک کشور خارجی در انتخابات آمریکا را فراهم کرده به تحقیقات کنگره کمک خواهد کرد تا تئوری «ارتکاب جرم مهم و سوء استفاده از قدرت» علیه ترامپ را تقویت کند.

کاخ‌سفید تاکنون هرگونه «بده بستان» سیاسی را تکذیب کرده بود و به همین علت به گزارش رسانه‌های آمریکا اظهارات مولوینی، وکلای کاخ‌ سفید و همچنین مقام‌های دادستانی را «خشمگین و شوکه» کرده است.

مولوینی که از زمان کنار رفتن جان کلی، رئیس دفتر ترامپ به عنوان سرپرست موقت این پست مشغول به کار شده روز پنجشنبه در جریان کنفرانس مطبوعاتی خود به خبرنگاران گفت که دونالد ترامپ در جایی به او گفته که در اوکراین «فساد گسترده» است و این که رئیس‌جمهوری نمی‌خواهد کمک مالی را در حالی در اختیار آن‌ها بگذارد که «از آن فقط برای پر کردن جیب‌های خودشان» سود ببرند.

مولوینی همچنین گفت که ترامپ از این که کشورهای اروپایی کمک نظامی قابل توجهی به اوکراین نمی‌کنند «ناخشنود» بوده است؛ «اینها دلایل اصلی بودند اما این که آیا او در گذشته درباره موضوع سرور کامپیوتر دبیرخانه ملی حزب دموکرات در اوکراین هم حرفی به میان آورده بود یا خیر، البته که در این باره هم گفته بود. اما همین … این‌ها دلایلی بود که به علتش کمک مالی نظامی (به اوکراین) را معلق نگه داشتیم.»

سخنان رئیس دفتر ترامپ درباره سرورهای دبیرخانه حزب دموکرات در اوکراین به موضوع ادعاهای اثبات نشده‌ای اشاره دارد که در جریان آن جمهوری‌خواهان مدعی‌اند حزب دموکرات کامپیوترهایی در جایی از اوکراین مستقر کرده بود تا در جریان انتخابات سال ۲۰۱۶ که به پیروزی ترامپ ختم شد، ادعای کمک مسکو به ستاد انتخاباتی او را به میان بکشد.

مولوینی همچنین در پاسخ خبرنگاران که گفته بودند آیا از نظر او این تصمیم ترامپ مصداق «گروکشی و بده بستان» است یا خبر گفت: «این ابزاری است که همیشه در سیاست خارجی استفاده می‌کنیم … اگر قرار است از نفوذ سیاسی در سیاست خارجی بهره بگیریم این چیزی است که روی خواهد داد. هر انتخاباتی پیامدهای خودش را دارد و بدیهی است که اعمال سیاست خارجی هم از دولت اوباما به دولت ترامپ تغییر خواهد کرد.»

او همچنین گفت یکی از دلایل دیگر معطل نگه داشتن کمک مالی اوکراین «تحقیقات جاری در وزارت دادگستری آمریکا» بوده است. این در حالی است که یک مقام ارشد وزارت دادگستری آمریکا به سی‌بی‌اس نیوز گفت: «شنیدن این که کاخ‌ سفید پرداخت کمک مالی را با هدف جلب همکاری (اوکراین) با تحقیقات وزارت دادگستری معلق کرده بوده، برای ما تازگی دارد».

یک فرد مطلع در داخل وزارت دادگستری هم به سی‌بی‌اس گفت که مقام‌های این وزارتخانه از اظهارات مولوینی و ارتباط میان پرداخت نکردن کمک مالی به اوکراین و تحقیقات قضایی در این وزارتخانه «عصبانی» و «سردرگم» شده‌اند.

در جریان تحقیقات کنگره، ترامپ متهم شد که به دنبال فشار بر اوکراین برای تحقیق درباره جو بایدن بوده است. بایدن که پیش‌تر برای هشت سال معاون باراک اوباما بود اکنون نامزد اصلی رقابت‌های حزب دموکرات برای حضور در انتخابات سال ۲۰۲۰ است. اما رئیس موقت دفتر کاخ‌ سفید گفت تعلیق کمک مالی به اوکراین «هیچ ارتباطی با موضوع بایدن نداشته» است.

مولوینی اما ساعتی بعد از این کنفرانس مطبوعاتی که ۳۰ دقیقه طول کشید، اطلاعیه‌ای برای رسانه‌ها ارسال کرد و در آن مدعی شد که «باز رسانه‌ها اظهارات او را گزینشی» منتشر کرده‌اند. او در این بیانیه چند بار تاکید کرد که هیچ‌گاه نگفته تعلیق پرداخت کمک نظامی اوکراین منوط به تحقیقات علیه دموکرات‌ها شده است؛ «بگذارید یک بار دیگر تصریح کنم که هیچ بده بستانی بر سر پرداخت کمک مالی به اوکراین و انجام تحقیقات درباره انتخابات ۲۰۱۶ وجود نداشته است.»

به نظر می‌رسد واکنش‌های گسترده به اظهارات مولوینی در این کنفرانس خبری یکی از دلایل صدور این بیانیه بوده است.

آدام شف، رئیس دموکرات کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان که رهبری تحقیقات استیضاح را بر عهده دارد در واکنش به سخنان مولوینی گفت: «به نظر می‌رسد اوضاع از وضعیت بد و بدتر به سوی وضعیت وخیم رفته است.»

جک ساکالو، وکیل کاخ‌سفید هم در اظهاراتی که تلاش برای فاصله گرفتن از اظهارات مولوینی تعبیر شده است، گفت در جریان کنفرانس مطبوعاتی مولوینی با دفتر حقوقی کاخ‌سفید هیچ مشورتی صورت نگرفته است.

مگی هابرمن، گزارشگر نیویورک تایمز هم نوشت: «این کنفرانس خبری حیرت‌انگیز بود. او پذیرفت که بده بستان و گروکشی در کار بوده اما هم‌زمان اظهارات او نشان داد که ترامپ به دنبال تاثیر بر مسیر توجه‌ها در جریان تحقیقات است، به این ترتیب که با علنی کردن برخی قضایا و اظهارات از زهر برملا شدن آن در جریان تحقیقات بکاهد.»

در تحولی دیگری مربوط به تحقیقات استیضاح، پنجشنبه گوردن ساندلند، نماینده آمریکا در اتحادیه اروپا به نمایندگان کنگره گفت که از دونالد ترامپ بر سر مسئله اوکراین «مایوس» شده است. از او به عنوان یکی از چهره‌های کلیدی در جریان رسیدگی به این تحقیقات نام برده شده است.

موافقت ساندلند برای شهادت در این تحقیق و تفحص از سوی برخی از رسانه‌های آمریکا «دور از انتظار» توصیف شده بود. حضور ساندلند در این جلسه در پشت درهای بسته صورت گرفت. از ساندلند در این جلسه درباره دخالت رودی جولیانی، وکیل شخصی ترامپ در سیاست اوکراین سوالاتی شد. او گفت: «دیدگاه ما این بود که افرادی در وزارت خارجه، نه وکیل شخصی رئیس‌جمهوری، باید مسئولیت همه جانبه سیاست خارجی آمریکا را در قبال اوکراین برعهده بگیرند.»

ساندلند همچنین افزود: «واضح بگویم. دعوت از یک دولت خارجی برای انجام تحقیقات با هدف تاثیر بر انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا، اقدامی اشتباه است.»

قرار بود ساندلند ۸ اکتبر (۱۶ مهر ماه) در این جلسه حضور یابد، اما دولت ترامپ در آخرین لحظه مانع از حضور او در مقابل کمیته تحقیق شد. متن پیامک‌هایی که میان ساندلند، کورت ولکر (نماینده ویژه آمریکا در اوکراین) و بیل تایلر (سرپرست سفارت آمریکا در اوکراین) بر سر ترغیب دولت اوکراین برای آغاز تحقیقات درباره هانتر بایدن، پسر جو بایدن، معاون سابق باراک اوباما و نامزد پیشتاز دموکرات برای انتخابات سال آینده، رد و بدل شده است، یکی از اصلی‌ترین مدارکی است که در کانون تحقیقات استیضاح قرار دارد.

بسیاری محتوای این پیامک‌ها را سندی آشکار از این می‌دانند که قضیه اوکراین به یک مکالمه ساده میان ترامپ و زلنسکی محدود نبوده است بلکه یک «تلاش سیستماتیک و حساب شده» برای وادار کردن اوکراین به تحقیقات علیه بایدن‌ها بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
اوپرت یکی از آن مناطقی است که با شنیدن نامش و دیدن تصاویرش ممکن است با خودمان بگوییم وای چه بهشتی، کاش اینجا ایران بود و می‌توانستیم به آن سفر کنیم. منطقه‌ای بین استان سمنان و مازندران با طبیعتی زیبا و خیره کننده. دیواره‌ای از کوه که مسیر حرکت ابرها را سد می‌کند، این دیواره اوپرت نام دارد. منطقه ایی ییلاقی برای مردم محلی که دامهای خود را به چرا می‌برند. خانه‌های روستایی دشت‌های زیبا، کوه‌های زیبا پوشیده شده از چمن، چشمه‌های جوشان با آب گوارا که در این منطقه به چشم می‌خورد همه از زیبایی‌های اوپرت می‌باشد.
مهرمهر15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، مسئول امور ایران در وزارت امور خارجه آمریکا ضمن ابراز خشنودی از اغتشاشات اخیر در ایران، به نقش واشنگتن در این حوادث اعتراف کرد. «برایان هوک» در گفتگو با بی. بی. سی اذعان کرد که در جریان نا آرامی‌های اخیر در ایران عده‌ای از اغتشاشگران از ابزارهایی که آمریکا فراهم کرده است، استفاده کرده‌اند. هوک گفت: در یک سال و نیم گذشته ابزاری را برای مردم ایران فراهم کردیم که معترضان حتی بتوانند در زمان قطع اینترنت با هم ارتباط برقرار کنند. وی با ادعای اینکه «در کنار مردم ایران هستیم»، افزود که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز چند بار با «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه این کشور درباره ایران جلسه داشته است. اعتراضات در ایران به نرخ جدید بنزین صورت گرفت که توسط عده‌ای آشوبگر به خشونت کشیده شد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز16 ساعت قبل
رئیس جمهور آمریکا پنجشنبه شب در پیامی توئیتری به قطعی سراسری اینترنت در ایران واکنش نشان داد و این قطعی را دلیل بر وجود بی‌ثباتی در ایران دانست. ترامپ ادعا کرد که حکومت ایران اینترنت را قطع کرده تا مردم نتوانند درباره خشونت‌هایی که اعمال می‌شود، صحبت کنند. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در واکنش به اظهارات کاخ سفید و وزیر امور خارجه آمریکا و برخی دولت‌های اروپایی در خصوص ناآرامی‌های اخیر در برخی شهرهای ایران گفت: رژیمی که با اعمال تروریسم اقتصادی مانع رسیدن غذا و دارو به مردم عادی اعم از سالخوردگان و بیماران می‌شود، هیچگاه نمی‌تواند ادعای وقیحانه حمایت از مردم ایران داشته باشد. وزیر امور خارجه اعلام حمایت مقام‌های آمریکایی از «مردم ایران» را دروغی شرم‌آور خواند و تاکید کرد: آقای پمپئو نخست باید پاسخگوی اقدامات اعلام شده تروریستی و جنایت علیه بشریت ضد مردم ایران باشد. سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: آنچه که درخصوص ایران باید در درجه اول توجه قرار گیرد پاسخگویی اروپا نسبت به خلف وعده و عدم اجرای تعهدات برجامی آنها و همراهی با قلدری‌های آمریکا در تحریم و تروریسم اقتصادی ضد مردم ایران است نه اظهارات مداخله‌آمیز و اشک تمساح برای دفاع از اشرار و تخریب‌کنندگان اموال و اماکن عمومی و حتی خصوصی در ایران!
ورزش۳ورزش۳1 روز قبل
رقابت دو تیم باشگاهی الهلال و النصر در فوتبال عربستان شباهت زیادی به جدال استقلال و پرسپولیس دارد؛ به طوری که هواداران این تیم‌ها حاضر نیستند رقیبشان در فینال آسیا به پیروزی برسد. به گزارش «ورزش سه» در حالی که الهلال به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسیده چالش فوتبالی عربستان جدال هواداران دو رقیب بزرگ این کشور است. آخرین بار در لیگ قهرمانان آسیا اتفاق مشابهی رخ داد. الهلال در بازی رفت فینال لیگ قهرمانان آسیا در زمین خودش با نتیجه یک بر صفر برابر اوراوا ردز به پیروزی رسید. هواداران النصر شاکی هستنداما عکس العمل‌های متفاوتی نسبت به این حرف‌های ماجد عبدالله و این موضوع که هواداران النصر چه نظری نسبت به حضور الهلال در فینال لیگ قهرمانان دارند، وجود دارد.
فارسفارس12 ساعت قبل
دولت آمریکا ظاهرا از پایان یافتن زودهنگام اغتشاشات در ایران راضی نیست و در تلاش است با انتشار پیام‌های تبلیغاتی به آن تنفس مصنوعی بدهد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، همزمان با پایان یافتن اغتشاشات در ایران و و ظاهر شدن نشانه‌های برگشت اوضاع به حالت عادی، مقام‌های دولت آمریکا کماکان تلاش برای تنفس مصنوعی به آشوبگری‌ها را ادامه می‌دهند. «مورگان اورتاگوس»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا چهارمین مقام آمریکایی است که ظرف ۲۴ ساعت گذشته پیامی درباره اغتشاشات اخیر در ایران مطرح کرده است. اورتاگوس با انتشار ویدئویی در صفحه توئیتر خود گفت آمریکا «به دقت اعتراضات در ایران را دنبال می‌کند.» او گفت آمریکا از مردم ایران که خواستار رفتار احترام‌آمیز هستند حمایت می‌کند. (جزئیات بیشتر) ساعتی قبل‌تر هم «برایان هوک»، نماینده ویژه دولت ترامپ در امور ایران گفت که دولت ترامپ از اعتراض‌ها در ایران «بسیار خشنود» است و به کارزار فشار حداکثری علیه ایران ادامه خواهد داد.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در ادامه حمایت‌های پی در پی مقام‌های آمریکایی از ناآرامی‌های اخیر در ایران، «مایک پنس» معاون «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا نیز با انتشار پیامی توییتری از اغتشاشات در ایران حمایت کرد. این اولین بار نیست که با شروع ناآرامی در ایران، مقامات آمریکایی به حمایت از آشوب‌ها پرداخته‌اند. پیش از این نیز، «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا، در صفحه توییتر خود نوشت که آمریکا صدای مردم ایران را شنیده و از آنها حمایت می‌کند. پس از آن نیز، «مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در حمایت از آشوبها در حاشیه اعتراضات در ایران، بیانیه‌ای مداخله‌جویانه صادر کرد و برخی از سناتورها و مقامات ارشد آمریکایی نیز از آشوب‌ها در ایران حمایت کردند. حمایت واشنگتن از اغتشاشات و ناآرامی‌ها در ایران در شرایطی است که حتی تحلیلگران آمریکایی نیز به نقش این کشور در پشت پرده ناآرامی‌های ایران اشاره کرده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری4 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

بازگشت مرحله‌ای اینترنت بین‌المللی؛ خسارت اقتصادی قطعی سراسری اینترنت چقدر بود؟

تکراتوچند ثانیه قبل

شکایت ایران از شبکه‌های معاند فارسی زبان

آفتاب‌نیوزچند ثانیه قبل

پامپئو: با افتخار از مردم لبنان حمایت می‌کنیم

آفتاب‌نیوزچند ثانیه قبل

حسن یزدانی یک امتیاز داد و شروع کرد!

آفتاب‌نیوز3 دقیقه قبل

عضو شورای شهر تهران: مردم تشک خوشخواب، صندلی و مبل‌هایشان را در کانال‌ها می‌ریزند

خبرآنلاین3 دقیقه قبل