۱۵ نشانه‌ی ترسناک وجود لخته‌ی خون در بدن
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. سلامت

۱۵ نشانه‌ی ترسناک وجود لخته‌ی خون در بدن

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
وجود لخته خون در قلب یا ریه‌ها می‌تواند موجب تنگی نفس یا احساس وجود وزنه‌ای سنگین در ناحیه سینه شود.

وب‌سایت عصر ایران: لخته شدن خون در واقع روشی است که بدن برای جلوگیری از خونریزی استفاده می‌کند. اما اگر لخته خون از بین نرود، می‌تواند به نقاط مختلف بدن سفر کند.

اگر لخته خون در ریه‌ها گرفتار شود، این شرایط به نام آمبولی ریوی شناخته می‌شود و اگر در دست یا پا شکل گرفته یا متوقف شود، به نام ترومبوز سیاهرگی عمقی شناخته می‌شود. همچنین، لخته‌های خون می‌توانند راهی اندام‌های مهم دیگر مانند مغز، کلیه‌ها، و قلب شده و موجب عوارضی جدی شوند.

۱۵ نشانه‌ی ترسناک وجود لخته‌ی خون در بدن - 3

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل «چیت شیت»، بدون در نظر گرفتن این که کجا تشکیل شده یا در نهایت کجا متوقف می‌شود، این احتمال وجود دارد که لخته خون به یک حمله قلبی یا سکته مغزی منجر شود.

آگاهی از علائم، به ویژه اگر در معرض خطر بالا برای تشکیل لخته خون قرار دارید، اهمیت دارد. در ادامه با برخی نشانه‌های ناخوشایند و ترسناک که می‌توانند به وجود یک لخته خون در بدن انسان اشاره داشته باشند، بیشتر آشنا می‌شویم.

درد در دست یا پا

دردی که اندام را تحت تاثیر قرار می‌دهد یکی از علائم ترومبوز سیاهرگی عمقی است. با وخیم‌تر شدن شرایط لخته خون، شدت درد می‌تواند از خفیف به درجات بیشتر افزایش یابد. گاهی اوقات این شرایط به عنوان فشار ناشی از التهاب تعریف می‌شود و اغلب هنگام راه رفتن تشدید می‌شود. این نوع از لخته‌های خون می‌توانند به دیگر نقاط بدن نیز سفر کرده و موجب پیامد‌های ویرانگری شوند.

حملات هراس

ممکن است فکر کنید چنین علامتی به اشتباه در این فهرست قرار گرفته است، اما بسیاری از افراد مبتلا به آمبولی ریوی احساس ترس را گزارش کرده‌اند. ورود یک لخته خون به ریه‌ها می‌تواند جریان خون و اکسیژن در بدن را به شدت کاهش دهد. این شرایط می‌تواند موجب علائم مشابه اضطراب یا حملات هراس شود.

سرفه‌های خونی

۱۵ نشانه‌ی ترسناک وجود لخته‌ی خون در بدن - 12

سرفه‌های خونی می‌تواند موجب نگرانی و وحشت فرد شود. سرفه خونی ممکن است نشانه‌ای از انباشت مایع و التهاب ریوی باشد. اگر یک لخته خون راهی ریه‌ها شده باشد، ممکن است پس از سرفه با مشاهده خون در کف دست خود مواجه شوید. برخی این شرایط را با سینه پهلو اشتباه می‌گیرند، از این رو، تمام علائم موجود باید مد نظر قرار بگیرند. در هر صورت، دریافت کمک پزشکی فوری اهمیت دارد.

درد تیز در سینه

احساس دردی تیز و ناگهانی در سینه می‌تواند به یک آمبولی ریوی اشاره داشته باشد. درد اغلب هنگام تنفس تشدید می‌شود که یک نشانه ترسناک از تشکیل یا وجود یک لخته خون در یا اطراف قلب است. اگر درد خفیف است و در دست نیز احساس می‌شود، ممکن است نشانه‌ای از یک حمله قلبی باشد. درد ناشی از یک آمبولی ریوی معمولا تیزتر است، اما ممکن است در دست‌ها نیز شکل بگیرد.

تنگی نفس

وجود لخته خون در قلب یا ریه‌ها می‌تواند موجب تنگی نفس یا احساس وجود وزنه‌ای سنگین در ناحیه سینه شود. همچنین، برخی این شرایط را همانند تنفس از طریق یک نی توصیف کرده‌اند. ممکن است بدون این که فعالیت خاصی انجام داده باشید، این گونه به نظر برسد که یک جلسه تمرینات ورزشی سخت را پشت سر گذاشته‌اید. در هر صورت، تنگی نفس نشانه‌ای هشدار دهنده است که به فقدان اکسیژن کافی اشاره دارد.

افزایش ضربان قلب

زمانی که یک لخته خون وارد ریه‌ها می‌شود می‌تواند جریان خون و اکسیژن به مغز و دیگر نقاط بدن را محدود کند. برای جبران این شرایط، قلب تلاش می‌کند سریع‌تر عمل پمپاژ خون را انجام دهد. میانگین ضربان قلب در حالت عادی ۶۰ تا ۱۰۰ تپش در دقیقه است. در صورت بروز یک آمبولی ریوی، ضربان قلب انسان در حالت اسراحت می‌تواند به بیش از ۱۰۰ تپش در دقیقه افزایش یابد.

گرما یا قرمزی پوست دست یا پا

۱۵ نشانه‌ی ترسناک وجود لخته‌ی خون در بدن - 22

تغییر در رنگ دست یا پا ممکن است نشانه‌ای از ترومبوز سیاهرگی عمقی باشد. این نوع لخته خون در رگ‌های عمیق دست‌ها یا پا‌ها شکل می‌گیرد. ترومبوز سیاهرگی عمقی می‌تواند جریان خون به دست یا پا را محدود کرده و موجب تغییر رنگ پوست شود.

خبری: جدیدترین اخبار حوزه سلامت

همچنین، لخته خون می‌تواند موجب احساس گرما یا حتی سوزش شود. این علائم را نادیده نگیرید. ترومبوز سیاهرگی عمقی می‌تواند از مکان خود در دست یا پا جدا شده و راهی اندام‌های کلیدی مانند قلب یا ریه‌ها شود.

مشکلات بینایی

یکی از علائم کمتر شناخته وجود لخته خون، مشکلات بینایی است که می‌تواند به کاهش جریان خون و اکسیژن اشاره داشته باشد. اگر لخته خون در چشم شکل گرفته باشد می‌تواند موحب تاری دید شود. این شرایط معمولا پس از یک رویداد آسیب‌زا در این ناحیه رخ می‌دهد.

تورم در دست یا پا

تورم در دست یا پا یکی از نشانگر‌های عمده ترومبوز سیاهرگی عمقی است. تورم معمولا قابل مشاهده و محسوس است. شما ممکن است هنگام مشاهده خود در آینه متوجه تغییر اندازه در بخش تحت تاثیر قرار گرفته شده یا زمانی که شلوار خود را می‌پوشید با احساس تنگی در قسمت پا مواجه شوید. اگر به شکل گیری لخته خون مشکوک هستید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

درد شدید شکم

۱۵ نشانه‌ی ترسناک وجود لخته‌ی خون در بدن - 32

لخته‌های خون می‌توانند در سیاهرگ‌هایی که خون را از روده‌ها تخلیه می‌کنند، تشکیل شوند. این می‌تواند موجب تورم و انسداد شود. در صورت بروز این شرایط، درد شدید شکم را تجربه خواهید کرد. در واقع، ما درباره دردی صحبت می‌کنیم که می‌تواند شما را زمینگیر کند. درد اغلب با نفخ و ناراحتی همراه است. اگر درد شکم به ناگاه رخ داده و با گوارش تشدید می‌شود، به پزشک مراجعه کنید.

مدفوع خون آلود

مدفوع خون آلود یکی دیگر از نشانه‌های ترسناک وجود لخته‌های خون در بدن است. افرادی که با مشکلات سلامت مواجه می‌شوند، اغلب تغییر در شرایط اجابت مزاج و حرکات روده خود را نیز تجربه می‌کنند. اگر یک لخته خون در روده تشکیل شده یا راهی روده یا معده شود، ممکن است به دفع مدفوع خون آلود منجر شود. دایورتیکولیت، قرص‌های ضد بارداری و حتی بیماری کبد می‌توانند موجب تشکیل لخته‌های خون در ناحیه شکم شوند.

فشار خون بالا

افراد مبتلا به فشار خون بالا از این موضوع آگاه هستند که در معرض خطر بیشتری برای حملات قلبی و سکته‌های مغزی قرار دارند. اما این نشانه ممکن است به واسطه یک لخته خون نیز شکل بگیرد. زمانی که یک لخته خون در کلیه‌ها شکل می‌گیرد، بدن ممکن است در نابودی و دفع مواد زائد دچار مشکل شود که افزایش فشار خون را در پی دارد. سردرد‌های ناگهانی، احساس کوبش در سینه، یا خستگی می‌توانند از نشانه‌های فشار خون بالا باشند.

حالت تهوع و استفراغ

۱۵ نشانه‌ی ترسناک وجود لخته‌ی خون در بدن - 40

گاهی اوقات لخته‌های خون در رگ‌هایی که در و اطراف دستگاه گوارش قرار دارند، از جمله معده و روده‌ها، شکل می‌گیرند که می‌تواند به بروز حالت تهوع یا استفراغ منجر شود. نادیده گرفتن این علامت می‌تواند مشکل‌ساز شود. افراد بسیاری حالت تهوع و استفراغ را با غذایی که مصرف کرده‌اند یا ورود یک میکروب به بدن خود پیوند می‌دهند.

تشنج ناگهانی

بی تردید، تشنج ناگهانی مساله‌ای طبیعی محسوب نمی‌شود. باید به این نکته توجه داشت که وجود لخته‌های خون در مغز می‌تواند موجب تشنج شود. لخته‌های خون می‌توانند به واسطه یک تروما، مانند ضربه مغزی، شکل گرفته یا از بخش‌های دیگر بدن راهی مغز شوند. اگر در معرض خطر بالای لخته‌های خون قرار دارید یا اخیرا آسیب دیدگی سر را تجربه کرده‌اید برای بررسی دقیق شرایط و تشخیص دلیل تشنج به پزشک مراجعه کنید.

خون در ادرار

گاهی اوقات لخته خون می‌تواند در کلیه‌ها تشکیل شده یا از قسمت‌های دیگر بدن راهی آن‌ها شود. در صورت بروز این اتفاق، فرد ممکن است با ادرار خون آلود مواجه شود. البته مشاهده خون در ادرار لزوما به معنای وجود یک لخته خون نیست و تنها یک نشانه از احتمال بروز آن است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

:: رفاهی - تلاش برای ترک سیگار در اوکراین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از کی یف، نیمی از هشت میلیون سیگاری در اوکراین بدنبال جایگزینی برای ترک سیگار هستند. پانزده درصد از آنها بدون اطلاع از مضرات سیگار الکترونیکی بدلیل بو و طعم جذابتر در واقع از سیگاری به سیگاری دیگر پناه آورده‌اند. روسلان: صاحب کافه و فروشنده سیگارالکترونیکیپروفسور اروین لوکاچ جراح و متخصصمحققان حالا به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف سیگارهای الکترونیکی باعث آسیب به ریه و احتمال عفونت ریوی را درفرد افزایش میدهد. هفتاد و دو درصد از افراد سیگاری میگویند اگر به گذشته باز گردند هیچگاه سیگار کشیدن را تکرار نخواهند کرد
برنابرنا1 روز قبل
پلیس هند مادری بی رحم را به جرم قتل عمد دو دختر ۸ و ۹ ساله‌اش دستگیر و زندانی کرد. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ گزارش پلیس حاکی از آن است که متهم که دچار افسردگی حادی شده بود و مدام با همسر خود درگیری داشت در طی اقدامی هولناک به همراه دو دخترش خود را داخل چاه آب انداخت و خودکشی کرد. به گفته شاهدان عینی، زن جوان کمی بعد از پریدن در چاه، به کمک طنابی که به موتور آب وصل بود خود را نجات داد، اما بچه‌ها غرق شدند. گفتنی است که پلیس این زن را به جرم قتل دخترانش بازداشت و راهی زندان کرد.
سلامت نیوزسلامت نیوز1 روز قبل
رکنارکنا1 روز قبل
مصرف الکل و مواد مخدر شبیه کوکایین و مت امفتامین (شیشه) از علل خطر ساز سکته در سنین پایین می‌باشد. بیماری‌های قلبی شامل اختلال در ریتم (ضربان) قلب مثل فبیریلاسیون دهلیزی خطر سکته مغزی را ۵ برابر می‌کند. اختلال دریچه‌های قلب و سکته مغزی هم از علل خطر ساز هستند‌. عوامل خطر ساز غیر قابل تغییرسن: پس از ۵۵ سالگی یه ازای هر ۵ سال افزایدش سن خطر سکته مغزی ۲ برابر می‌شود‌. سابقه سکته مغزی افرادی که سابقه قبلی سکته مغزی دارند مستعد سکته دوباره هستندپیشگیری و درمان: - کنترل فشار خون زیر ۱۳۵/۸۵- مصرف نمک زیر ۱۵۰۰ میلی گرم در روز یا نصف قاشق.
همشهریهمشهری1 روز قبل
اگر در فکر کاهش وزن هستید یا می‌خواهید از افزایش وزن پیشگیری کنید، با ما همراه باشید. ناهار | دیر بخورید چاق می‌شویداولین مطالعات درباره تاثیر زمان خوردن ناهار بر افزایش وزن روی موش‌ها انجام شد که نشان می‌دهد خوردن یک ناهار پرکالری دیرهنگام می‌تواند به افزایش وزن بیشتری منجر شود. البته در کنار این عوامل تا به امروز محققان روی تاثیر این ناهار خوردن دیرهنگام بر میزان باکتری‌های دهانی نیز مطالعاتی انجام داده‌اند. شام | نقطه مقابل صبحانهمطالعات متعددی تا به امروز تایید کرده‌اند که خوردن شام دیرهنگام با افزایش وزن ارتباط دارد. اگر شما بتوانید چنین فاصله‌ای را رعایت کنید به احتمال زیاد می‌توانید خود را از عوارض خوردن شام دیرهنگام مصون دارید.
الفالف1 روز قبل
مرضیه شهریاری تصریح کرد: ماده‌ها روزانه دو تا سه تخم در ﻣﺤﻞ اﺧﺘﻔﺎی ﺧﻮد ﻣﺜﻞ ﺷﮑﺎف ﯾﺎ درز ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن و وﺳﺎﯾﻞ ﻣﻨﺰل ﻣﯽ ﮔﺬارﻧﺪ. مرضیه شهریاری اضافه کرد: در ﺻﻮرﺗﯽ ﮐﻪ ﺳﺎس ﻫﺎ ﮔﺮﺳﻨﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ در ﻃﻮل روز و در اتاق‌های ﺗﺎرﯾﮏ نیز ﺧﻮن خواری می‌کنند. ﻫﻨﮕﺎﻣﯽ ﮐﻪ ﺳﺎس ﻫﺎ ﺗﺤﺮﯾﮏ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ ﻣﯽ ﺗﻮاﻧﻨﺪ ﺳﺮﯾﻊ ﺣﺮﮐﺖ ﮐﻨﻨﺪ، ﭼﻮن ﺳﺎس ﻫﺎ ﺑﺎل ﻧﺪارﻧﺪ دارای ﻗﺪرت اﻧﺘﺸﺎر ﻣﺤﺪودی هستند و ﺑﺮ ﺣﺴﺐ ﺗﺼﺎدف ﻣﻤﮑﻦ اﺳﺖ از ﯾﮏ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن ﺑﻪ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن دﯾﮕﺮ ﺑﺮوﻧﺪ. یا موقع مسافرت و اقامت در هتل، امکان راه یافتن حشره به چمدان و انتقال به منزل وجود دارد. تمیز نگه داشتن نقاط تاریک و درز‌های موجود در منزل از دیگر راه‌های کنترل ساس است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها