شکل گیری نخستین جنین زنده موش بدون اسپرم و تخمک
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
شکل گیری نخستین جنین زنده موش بدون اسپرم و تخمک

شکل گیری نخستین جنین زنده موش بدون اسپرم و تخمک

ایسناخبرگزاری ایسنا |
پژوهشگران آمریکایی برای نخستین بار توانستند بدون نیاز به اسپرم و تخمک، جنین‌های زنده‌ای را در رحم مصنوعی موش‌ها به وجود آورند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، رحم‌های مصنوعی که بدون اسپرم و تخمک ساخته شده‌اند، برای نخستین بار پس از کاشت در موش‌های ماده توانستند جنین‌های زنده را شکل دهند. در هر حال این رحم‌ها، ناهنجاری‌هایی دارند که پیش از به کار بردن رحم‌ برای به دنیا آوردن نوزاد انسان باید برطرف شود.

رحم‌های مصنوعی که در موش‌ها به کار رفتند، با استفاده از سلول‌های خاصی موسوم به «سلول‌های بنیادی پرتوان» ساخته شدند که می‌توانند هر سه نوع سلول موجود در رحم‌ را تولید کنند.

«جون وو» (Jun Wu)، پژوهشگر «مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس شعبه جنوب‌غربی» (UTSW) و همکارانش، سلول‌های بنیادی را به سه سلول رحم تبدیل کردند و با سپس با استفاده از مواد مغذی و محرک‌های رشد، ساختارهایی مانند رحم به وجود آوردند.

پژوهشگران پس از این مرحله، رحم‌های مصنوعی را به بدن موش‌های ماده انتقال دادند و یک هفته بعد، آنها را با جراحی از بدن موش‌ها خارج کردند. آزمایش‌ها نشان دادند که شکل‌گیری ساختارهای ابتدایی جنین در رحم آغاز شده اما با ناهنجاری‌هایی همراه است.

وو در این باره گفت: ساختار بافت رحم‌های جدید، به خوبی ساختار رحم‌های معمولی نبود.

نحوه رشد رحم

گروه‌های پژوهشی دیگری نیز پیش از این، رحم‌های مصنوعی را از سلول‌های بنیادی در موش به وجود آوردند اما نتوانستند با موفقیت در بدن موش‌ها قرار بگیرند یا این که فقط سلول‌های جفت را شکل دادند و از عهده تشکیل دو نوع سلول دیگر برنیامدند.

وو اضافه کرد: ایجاد و تنظیم رحم‌های مصنوعی در موش‌ها، در حال حاضر به یک چالش تبدیل شده و ما در این آزمایش توانستیم جنین‌هایی را به طور کامل در رحم مصنوعی شکل دهیم. برای این کار، رحم باید در محیطی غنی از مواد مغذی و محرک‌های رشد قرار گیرد که به شرایط بدن شبیه است.

وی افزود: در هر حال، هدف ما از این پژوهش، به دنیا آوردن فرزند نیست. آزمایش توانایی رحم مصنوعی برای رشد، به ما امکان خواهد داد تا واقعی بودن آنها را ببینیم. هدف ما این است که یک سیستم مقیاس‌پذیر برای تولید صدها یا حتی هزاران نوع ساختار شبیه به رحم داشته باشیم.

وو ادامه داد: نمونه‌های رحم مصنوعی باید برای درک بهتر رشد پستانداران، در آزمایشگاه مور مطالعه بیشتری قرار بگیرند.

این پژوهش، در مجله «Cell» به چاپ رسید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | حقیقت پمپ‌بنزینی که می‌گفتند نیه‌شب در خمینی‌شهر آتش گرفته، به روایت ایسنا

خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
همیشه این‌طور نیست که میکروب‌ها، باکتری‌ها و مواد بیماری‌زا، باعث بیماری انسان شوند. بعضی اوقات مواد آنتی‌باکتریال، آنتی‌بیوتیک‌ها و مواد شیمیایی که برای ایجاد بهداشت بیشتر در زندگی ما مورد استفاده قرار می‌گیرند، خود باعث بروز انواع بیماری‌ها در بدن انسان هستند. یکی از این مشکلات، بیماری‌های مربوط به روده است که در اثر وارد شدن تدریجی مایع ظرفشویی به بدن انسان بروز می‌کند. شاید برایتان عجیب باشد، اما درست فهمیدید؛ همه‌ی ما انسان‌ها در طول زندگی، مقدار متغیری مایع ظرفشویی می‌خوریم و شاید خیلی از ما، از این مسئله بی‌خبر باشیم!

ویدئوی عجیب محمدرضا حیاتی پشت میز خبر! +فیلم

رکنارکنا13 ساعت قبل

پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای نوبخت درباره اطلاعیه شرکت پخش فراورده‌های نفتی درخصوص اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت و اصلاح قیمت بنزین گفت: این طرح در راستای مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه اجرا می‌شود. وی تصریح کرد: در سال‌های اخیر با افزایش مصرف بنزین کارشناسان اظهار نظر می‌کردند که اگر بنزین سهمیه بندی شود و در قیمت آن اصلاحی صورت گیرد می‌تواند باعث کنترل مصرف شود. آقای نوبخت افزود: دولت در شش سال گذشته فقط دو بار اصلاح قیمت انجام داد و منابعی که از آن حاصل شد بیشتر صرف پرداخت به خانواده‌های نیازمند و تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی شد. وی افزود: البته طوری برنامه ریزی کرده‌ایم که بلافاصله پس از اجرای طرح و حداکثر یک هفته تا ده روز آینده همه وجوه به حساب سرپرست خانوار واریز شود. اقای نوبخت افزود: امیدواریم آثار مثبت این اقدام که با مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه انجام می‌شود و در چارچوب سیاست‌های حمایتی دولت و مورد تأکید رئیس جمهور است در آینده نزدیک در جامعه مشاهده کنیم.

رونمایی جهاد اسلامی فلسطین از موشک جدید

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین المللی خبرگزاری صدا و سیما به نقل از تلویزیونی المیادین، گردان‌های قدس- شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین روز پنج شنبه با رونمایی از موشک جدید نوع «براق ۱۲۰» اعلام کرد، این موشک که کاملا ساخت داخلی فلسطین است. جنبش جهاد اسلامی فلسطین با انتشار بیانیه‌ای در این باره اعلام کرد، موشک «براق ۱۲۰» وارد چرخه بهره برداری نظامی شده و برای اولین بار در حمله به شهرک صهیونیست نشین «الخضیره» از آن استفاده شده است. گردان‌های قدس تأکید کرد، این موشک نسخه پیشرفته با قدرت تخریبی بالاتر و دقیق‌تر موشکی است که پیشتر از آن رونمایی کرده بود.
ایلناایلنا1 روز قبل
استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی اظهار داشت: افزایش قیمت حامل‌های انرژی نهایتا می‌تواند تکانه کوتاه‌مدت بر ارز داشته باشد ولی ماندگاری ندارد. وحید شقاقی‌شهر در گفت‌وگو با ایلنا، در مورد اهداف و دلایل افزایش قیمت بنزین گفت: هدف نخست اینکه دولت به دنبال کسب درآمدی برای افزایش سهم یارانه نقدی و بویژه پرداخت بسته‌های حمایتی به دهک‌های درآمدی پایین است و دولت در نظر دارد از محل اصلاح قیمت حامل‌های انرژی به هجده میلیون خانوار بسته‌ حمایتی ارائه کند. وی ادامه داد: هدف دوم دولت این است که با افزایش قیمت حامل‌های انرژی تا حدودی جلوی قاچاق سوخت و افزایش مصرف انرژی را بگیرد و در پایان دولت به دنبال این است که سهم دهک‌های پردرآمد را از سهم یارانه‌های پنهان کاهش و تعدیل کند. درضمن باید برای مصارف متعادل و متوسط جامعه؛ قیمت انرژی همانند روال گذشته باشد و صرفا مصارف بالاتر از میانگین مشمول افزایش قیمت قرار گیرد. شقاقی در مورد احتمال تاثیرگذاری این افزایش بر بازار ارز گفت: افزایش قیمت حامل‌های انرژی نهایتا می‌تواند تکانه کوتاه‌مدت بر ارز داشته باشد ولی ماندگاری ندارد.
پارس نیوزپارس نیوز10 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر