دندان طمع دلالان و یغمای محصول سیب باغداران سی‌سختی/باغداران کمی حوصله کنند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
دندان طمع دلالان و یغمای محصول سیب باغداران سی‌سختی/باغداران کمی حوصله کنند

دندان طمع دلالان و یغمای محصول سیب باغداران سی‌سختی/باغداران کمی حوصله کنند

فارسخبرگزاری فارس |
باغداران محترم شهرستان دنا فعلا سیب را مستقیما خودشان در سردخانه ها ذخیره کنند تا هم دست سودجویان کوتاه شود و هم اینکه در آینده ی نزدیک با قیمتی که تکافوی هزینه تولید و معیشت آنها باشد عرضه نمایند.

خبرگزاری فارس از سی‌سخت؛عباس شیرزادی: مساله بازار راکد سر درختی‌های باغداران را در شهر سی‌سخت که توسط دلالان و سودجویان ایجاد شده مورد بررسی قرار می‌دهیم، چرا که این روزها همه باغداران سی‌سختی شاهد بازار سرد و بی‌روح میوه در سطح شهر سی‌سخت و روستاهای اطراف هستند.

با توجه به نبود صنایع تبدیلی در سطح شهرستان، زمینه برای دلالان و سودجویان از خدا بی‌خبر هموار شده و با شرایطی که باب میلشان است و دوست دارند باغدار بدبخت را وادار به فروش میوه می‌کنند.

در این خصوص به سراغ مهندس سیامک شفایی رئیس جهاد کشاورزی شهرستان دنا رفته و از زبان او خبرهای خوشحال کننده و مسرت بخشی برای کشاورزان و باغداران شنیدیم.

دندان طمع دلالان و یغمای محصول سیب باغداران سی‌سختی/باغداران کمی حوصله کنند - 4

شفایی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس می‌گوید: شهرستان دنا به دلیل قرار گرفتن در منطقه کوهستانی و سرد قطب تولید سیب با کیفیت و درجه یک است.

شرایط اقلیمی مناسب امسال، نزولات آسمانی کافی و سطح زیر کشت دو هزار هکتار باغ سیب در شهرستان همگی زمینه تولید بیش از پنجاه هزار تن محصول سیب را در سال فراهم کرده است.

سیب خوش رنگ، طعم و مزه دنا قابلیت رقابت با سیب‌های سایر نقاط کشور خصوصا شهرستان مجاور (سمیرم اصفهان) در بازارهای داخلی و خارجی را دارد.

رندی دلالان در ذخیره‌سازی دسترنج باغداران

وی می‌گوید: لیکن متاسفانه امسال چون واسطه‌ها و دلالان فهمیدند سیب در سراسر کشور با افزایش بیش از پنجاه درصد نسبت به سال گذشته بیش از نیاز مصرف کشور است با طمع زیاد بجای صادرات این محصول و ارز آوری در شرایط تحریم نفت برای کشور حاصل یک سال دسترنج باغداران را با قیمت ناچیز خریداری و در سردخانه‌ها نگهداری و ذخیره می‌کنند تا در فرصت مناسب با قیمت دلخواه به بازارهای داخلی و خارجی عرضه کنند.

شفایی توضیح می‌دهد در این شرایط اوضاع برای باغداران خرده مالک دنا بسیار و خیم‌تر است چون چاره‌ای جز تسلیم و رهایی از کابوس نبود مشتری ندارند.

بنابراین محصولات آنها توسط دیگران قیمت گذاری و در بازار عرضه و به فروش می‌رسد تا فقط دود آن به چشم باغدار رود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

در این شرایط فقط خواهان عرضه مستقیم سیب توسط باغدار به سردخانه‌ها و یا بازار هستیم تا زمینه کاهش فعالیت و دخالت دلالان را در پی داشته باشد.

اما باغداران زحمت‌کش بدانند مسئولین کشوری بی توجه به مشکلات آنها نیستند موید این موضوع دو تصمیم مسرت بخش کارگروه تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

بر اساس یکی از مصوبات این کارگروه سازمان تعاون روستایی مکلف گردیده است با استقرار مراکز خرید، سیب درجه سه یا صنعتی را با قیمت تضمینی ۸۰۰ تومان خریداری نماید و دولت نیز حمایت‌ها و تامین تسهیلات را بعهده خواهد داشت‌.

یک تصمیم خوب از سوی دولت

تصمیم دیگر دولت که به زبان وزیر جهاد کشاورزی اعلام گردید فراهم شدن شرایط صادرات ۱/۵میلیون تن محصول سیب یعنی کل افزایش تولید نسبت به سال گذشته و مازاد مصرف داخلی کشور به کشورهای مقصد صادرات خواهد شد.

شفایی می‌گوید با این تدابیر به زودی شاهد تنظیم بازار قیمت مناسب این محصول خواهیم بود پس مجددا تاکید می‌کنم باغداران محترم شهرستان دنا فعلا سیب را مستقیما خودشان در سردخانه‌ها ذخیره کنند تا هم دست سودجویان کوتاه شود و هم اینکه در آینده نزدیک با قیمتی که تکافوی هزینه تولید و معیشت آنها باشد عرضه نمایند.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان دنا اظهار کرد: از هم اکنون با تدابیری از جمله جلسات مشترک با مسئولین بخش کشاورزی شهرستان سمیرم و بخش دناکوه با جدیت برای ساماندهی بازار سیب در سال‌های آینده برنامه ریزی خواهیم کرد.

ضمنا دست یاری به سوی سرمایه گذاران بخش کشاورزی دراز می‌کنیم امیدورایم فشرده شود تا با ارائه تسهیلات کم بهره واگذاری زمین به آنها، شاهد توسعه ظرفیت سردخانه‌ها، صنایع سورتینگ، بسته بندی و اعطای مجوز صادرات برای این محصول استراتژیک باشیم تا این زخم کهنه عدم زیر ساخت‌های صنایع تکمیلی و صادراتی دوباره سرباز نکند و کشاورزان از کابوس نبود مشتری و قیمت مناسب نجات پیدا کنند.

دندان طمع دلالان و یغمای محصول سیب باغداران سی‌سختی/باغداران کمی حوصله کنند - 21دندان طمع دلالان و یغمای محصول سیب باغداران سی‌سختی/باغداران کمی حوصله کنند - 22دندان طمع دلالان و یغمای محصول سیب باغداران سی‌سختی/باغداران کمی حوصله کنند - 23دندان طمع دلالان و یغمای محصول سیب باغداران سی‌سختی/باغداران کمی حوصله کنند - 24

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

افزایش قیمت دوباره به جان بازار خودرو افتاد

آخرین خبرآخرین خبر17 ساعت قبل
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، قیمت هرگرم طلا‌ی ۱۸ عیار نسبت به روز پنجشنبه ۷ هزار تومان افزایش یافت و به ۵۰۱ هزار تومان رسید. قیمت هر قطعه سکه طرح قدیم با افزایش ۱۰ هزار تومانی در بازار با قیمت ۴ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان معامله شد. هر قطعه سکه امامی امروز با افزایش ۴۰ هزار تومانی نسبت به روز پنجشنبه به ۴ میلیون و ۹۱۷ هزار تومان رسید و هر قطعه نیم سکه با افزایش ۷ هزار تومانی، ۲ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان به فروش رسید. ربع سکه امروز با افزایش ۳۵ هزار تومانی، یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومان در بازار عرضه شد همچنین سکه گرمی با کاهش ۸ هزار تومانی به قیمت ۹۲۲ هزار تومان رسید. بیشتر بخوانید: قیمت جهانی فلز زرد امروز (۹۸٫۱۱٫۵) انتهای پیام/
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیرکل دفتر ارتباطات، اطلاع رسانی و امور بین الملل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) گفت: پرواز شماره ٩٧١٦ هواپیمای ایرتور از تهران به استانبول توسط یک فروند ایرباس ٣٠٠-٦٠٠ ساعت ١٩:٥٠ از فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) انجام شد، اما دقایقی پس از برخاستن، خلبان با اعلام بروز نقص فنی در هواپیما درخواست بازگشت به فرودگاه را به برج مراقبت پرواز اطلاع داد. کاشانی حیدری بیان داشت: به دنبال این مساله کلیه نیرو‌ها و تجهیزات اداره ایمنی زمینی شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) به حالت آماده باش صد در صدی درآمده و تمامی تمهیدات لازم برای فرود ایمن این هواپیما در فرودگاه امام (ره) مهیا شد. مدیرکل دفتر ارتباطات، اطلاع رسانی و امور بین الملل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) افزود: با وجود آمادگی صد در صدی در فرودگاه امام (ره) خلبان پرواز با بررسی وضعیت هواپیما مسیر خود را به سمت فرودگاه مهرآباد تغییر داد و در ساعت ٢١:٥٦ در این فرودگاه به سلامت به زمین نشست.

لزوم راه اندازی مرکز ملی مطالعات آب‌های مشترک مرزی

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
آقای رضا اردکانیان افزود: امروز با همکاری دانشگاه تربیت مدرس دو تفاهم نامه رسما امضا شد و قرارداد‌های اجرایی آن نیز برای شروع کار تدوین خواهد شد. اردکانیان منابع آب مشترک در حوضه‌های آبریز مشترک را از اولویت‌های وزارت نیرو دانست و افزود: با توجه به نیاز‌ها باید بتوانیم از ظرفیت‌های تخصصی که در دانشگاه وجود دارد بهره‌مند شویم و مقدمات تاسیس مرکز ملی مطالعات آب‌های مشترک مرزی را فراهم کنیم. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوزیر نیرو با اشاره به اینکه تفاهم نامه دوم درخصوص بخش اجتماعی دو موضوع آب و انرژی است گفت: تاکید در این تفاهم نامه بر موضوع مدیریت مصرف و شیوه‌های بررسی طرح‌ها و پررنگ‌تر دیدن وجه اجتماعی موضوع آب و انرژی است. راه‌اندازی هسته متناسب با موضوع تفاهم نامه در دانشگاه، ظرفیت سازی انسانی برای تربیت نیرو‌های تخصصی در کشور با استفاده از ظرفیت‌های طرفین، ارزیابی و پایش فعالیت‌های موسسات ملی، منطقه‌ای و بین المللی پیرامون موضوع تفاهم نامه، تسهیل تبادل داده، اطلاعات و گزارشات مورد نیاز موضوع تفاهم نامه با لحاظ حقوق معنوی و طبقه بندی آن‌ها. بخشی از زمینه‌های همکاری مشترک وزارت نیرو و دانشگاه تربیت مدرس است.
ایرناایرنا20 ساعت قبل
وی اظهار داشت: با کمک دانش داخلی برای نخستین بار سیستم هیدرولیک را ساخته و نصب کردیم و کارخانه‌های احیا اینک به سمت واردات این سیستم‌ها نمی‌روند. عضو هیات مدیره شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان گفت: باور داریم سخت‌ترین فعالیت‌ها را در بخش راه اندازی و ساخت قطعات می‌توانیم انجام دهیم و شرکت جهان فولاد در بخش مکانیک و ساخت قطعات مورد نیاز صنایع و معادن کشور در شرایط آمادگی قرار دارد. ارتباط مطلوب صنایع کرمان با دانشگاههامدیرعامل شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجان افزود: صنایع بزرگ استان کرمان ارتباطی مناسب با دانشگاه برای تربیت نیروی انسانی دارند و سیرجان در این حوزه می‌تواند منطقه‌ای خوب برای ساخت صنایع پایین دستی این ۲ معدن باشد. دومین نمایشگاه و همایش بین المللی معدن، صنایع معدنی و زنجیره تامین فولاد از پنجم تا هفتم بهمن ماه سال جاری در پردیس دانشگاه آزاد اسلامی سیرجان در حال برگزاری است. سیرجان به عنوان قطب معدنی کشور در ۱۷۵کیلومتری جنوب غربی کرمان قرار دارد.
فردا نیوزفردا نیوز18 ساعت قبل
خبرگزای تسنیم: دهم بهمن ماه سومین مرحله یارانه معیشتی به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود. حسین میرزایی، سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان کمک حمایت معیشتی از افزایش دریافت‌کنندگان یارانه حمایت معیشتی خبر داد و گفت: افرادی که اطلاعات آن‌ها در سایت ثبت شده است و مشمول یارانه حمایت معیشتی باشند از دهم بهمن یارانه به حساب آن‌ها واریز می‌شود. هنوز حواشی پرداخت حمایت معیشتی تمام نشده است و معترضان منتظررسیدگی به اعتراض هایشان هستند. اما ازسوی سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان کمک حمایت معیشتی زمان واریز مرحله سوم این طرح اعلام شده است. یعنی ۲۴ میلیون ایرانی حمایت معیشتی نگرفتند.

نظرها

اخبار بیشتر