میزان سلامت خون در ایران از بسیاری کشورهای پیشرفته بالاتر است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. سلامت
میزان سلامت خون در ایران از بسیاری کشورهای پیشرفته بالاتر است

میزان سلامت خون در ایران از بسیاری کشورهای پیشرفته بالاتر است

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز: سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: میزان سلامت خون در ایران از بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا هم بالاتر است؛ چراکه تمام مراحل اهدای خون در مراکز انتقال خون در شرایط استریل و طبق استانداردهای جهانی انجام می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز، بشیر حاجی‌بیگی در گفت و گو با ایرنا افزود: پروسه اهدای خون یک روند و جریان بین‌المللی دارد، بر همین اساس رعایت استانداردهای انتقال خون در مراکز انتقال خون کشورهای مختلف اجتناب‌ناپذیر است. در ایران نیز تمام مراحل اهدای خون به صورت کاملا استریل انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه ۶۰ درصد اهداکنندگان خون ایرانی مستمرند (حداقل دو بار در سال خون اهدا می‌کنند) خاطر نشان کرد: اهدای خون در ایران از سال ۲۰۰۷ به صورت کاملا داوطلبانه شد و خیلی زودتر از زمانی که سازمان بهداشت جهانی برای اهدای صددرصد داوطلبانه در نظر گرفته بود، انجام شد. در حال حاضر هم شاخص اهدای خون در ایران ۲۷ نفر به ازای هزار نفر جمعیت است که شاخص خوبی محسوب می‌شود.

حاجی‌بیگی با بیان اینکه ضریب امنیت و سلامت خون اهداکنندگان مستمر بسیار بالاتر از اهداکنندگان بار اولی است، گفت: در برخی از استان‌های کشور مانند استان سمنان نزدیک به ۸۰ درصد از اهداکنندگان خون مستمر هستند؛ به این معنا که در سال حداقل دو بار موفق به اهدای خون می‌شوند.

وی با بیان اینکه امروزه تمام آزمایش‌های مربوط به اهدای خون با بهترین کیت‌های استاندارد و روی تمام خون‌های اهدایی انجام می‌شود، افزود: سازمان جهانی بهداشت یک اداره خاص سلامت خون دارد که در منطقه ما مقر این اداره در قاهره مصر است و پروژه‌های مختلف انتقال خون را مدیریت می‌کند. این اقدام معمولا با کمک مراکز همکار سازمان بهداشت جهانی انجام می‌شود. سازمان انتقال خون ایران یکی از مراکز مهم همکار در منطقه امرو (مدیترانه شرقی) در زمینه سلامت خون است.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار کوتاه سلامت

حاجی بیگی افزود: وجه انتخاب مرکز همکار در این است که آن کشور انتخاب‌ شده از استانداردهای تعیین‌ شده برای سلامت خون برخوردار بوده و توانایی آموزش و اجرای اهداف سازمان بهداشت جهانی را برای سایر کشورها داشته باشد.

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: سلامت خون‌های اهدایی در سازمان انتقال خون هشت تا ۱۰ برابر بیشتر از جمعیت عمومی کشور است و این میزان در خصوص شیوع HIV به ۳۳ برابر بیشتر می‌رسد. سلامت خون در سازمان انتقال خون ایران با تمهیدات انتخاب اهداکنندگان و انجام تست‌های غربالگری خون و رعایت اصول بهداشتی و GMP در تهیه محصولات خون از بالاترین استانداردهای جهانی برخوردار است.

حاجی‌بیگی ادامه داد: به عنوان مثال نتایج بررسی آزمایش جستجوی ژنوم ویروس‌های هپاتیت B، هپاتیت C، هپاتیت A و پارواویروس بی۱۹ و HIV پالایش قراردادی پلاسمای مازاد روی ۲۱۱ هزار و ۵۲۸ مورد از اهداکنندگان خون ایرانی توسط صلیب سرخ سوئیس هیچ موردی از هپاتیت B، هپاتیت C و ایدز در این خون‌ها ملاحظه نشده است.

وی افزود: تنها چهار مورد هپاتیت A و ۵۲ مورد پارواویروس بی۱۹ مثبت شده است. بنابراین این نتایج که روی یک جمعیت آماری بیش از ۲۰۰ هزار مورد انجام شده است، نشان می‌دهد آزمایش‌های غربالگری و انتخاب اهداکنندگان در ایران به خوبی انجام می‌شود و خون اهدایی در ایران یکی از سالم‌ترین خون‌های اهدایی جهان است که به همت ۱٫۵ میلیون اهداکننده که سالانه بیش از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد خون اهدا می‌کنند، اتفاق می‌افتد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایجاد سامانه تحویل دارو در منزل به بیماران پروانه‌ای

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای دکتر سعید نمکی در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران افزود: آمریکایی‌ها نقل و انتقال پول و حتی تحویل دارو به ایران را ممنوع کرده‌اند و ما به سختی دارو تهیه می‌کنیم، اما تا این لحظه اجازه نداده‌ایم هیچ بیمار خاصی دچار کمبود دارو شود. وی ادامه داد: در مورد بیماران پروانه‌ای هم آمریکایی‌ها دارو‌های مورد نیاز آن‌ها را نفروخته‌اند و ما از مسیر‌های دیگری این دارو‌ها را تأمین کردیم. ایجاد سامانه تحویل دارو در منزل به بیماران پروانه‌ایوزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی درباره آمار‌های باروری کل در کشور گفت: پیش از حضور بنده در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، آمار‌هایی در این باره منتشر شده بود و ما یک تیم را برای راستی آزمایی تعیین کردیم، پس از راستی آزمایی اعداد به دست آمده با آمار‌های قبلی تفاوت داشت و اکنون آمار‌های جدید به تأیید مرکز آمار ایران رسیده است. آقای دکتر نمکی افزود: این موضوع که در ۲۰ سال آینده ما به سمت منفی شدن جمعیت می‌رویم یک واقعیت اجتماعی است و برای همین اقداماتی را در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی دنبال می‌کنیم، نظیر افزایش مراکز درمان ناباروری و تشویق زوج‌های بارور به فرزندآوری بیشتر و همینطور با هماهنگی سایر دستگاه‌ها تلاش می‌کنیم تا اضطراب ناشی از مشکلات اقتصادی را برای مردم کاهش دهیم.
برنابرنا1 روز قبل
طبق نتایج یک مطالعه جدید، نوشیدن چای بیش از اندازه داغ خطر سرطان مری را در افراد سیگاری و افراد الکلی افزایش می‌دهد. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ محققان دانشگاه پکینگ چین همچنین دریافتند نوشیدن روزانه چای در افرادی که سیگاری یا الکلی نیستند، ریسک سرطان مری را افزایش نمی‌دهد. جون لوو، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گویند: «نوشیدن چای داغ تنها در صورتی با سرطان مرتبط است که در کنار آن کشیدن سیگار یا نوشیدن الکل هم وجود داشته باشد.» طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، سرطان مری سالانه حدود ۴۰۰ هزار نفر را در دنیا می‌کشد. در این مطالعه، محققان حدود ۱۰ سال ۴۵۶,۱۵۵ شرکت کننده ۳۰ تا ۷۹ سال را در چین تحت نظر داشتند. به گفته محققان، استعمال سیگار و مصرف الکل و همچنین ترکیبات شیمیایی و تاثیر دمای معکوس چای داغ، موجب افزایش ریسک سرطان مری می‌شوند.
مهرمهر12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، آئین افتتاحیه ششمین دوره المپیاد ورزشی درون مدرسه‌ای ظهر چهارشنبه با حضور معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری و مدیر کل ورزش و جوانان استان در سالن ورزشی شهید تند گویان بروجن برگزار شد. معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری در این مراسم اظهار داشت: المپیاد ورزشی درون مدرسه‌ای به عنوان نقطه عطفی در پرورش استعدادهای نوجوانان و جوانان و سرآغازی برای شروع پویایی و سلامت به شمار می‌رود. پخدایار قاسمپور تصریح کرد: تأمین سلامت جسمی و روانی دانش آموزان، افزایش نشاط و شادابی در محیط‌های آموزشی، توسعه فرهنگ مشارکت در فعالیت‌های ورزشی و ترویج نهضت داوطلبی و ارتقای سلامت دانش آموزان از مهم‌ترین اهداف المپیاد ورزشی درون مدرسه‌ای است. وی افزود: شور و هیجان دانش آموزان دراین مراسم ناشی از علاقه و انگیزه ایشان برای فعالیت‌های ورزشی است و برای تربیت نسلی مسئولیت پذیر و آینده ساز، سلامتی و تحرک از اهمیت والایی برخوردار است.
رکنارکنا13 ساعت قبل
به گزارش کنا، دوازده درصد از جمعیت دنیا، در مرحله‌ای از زندگی خود دچار سنگ کلیه می‌شوند و علاوه بر تحمل درد سنگ کلیه، دچار تکرر ادرار، خون در ادرار، تهوع و استفراغ می‌شوند. در ادامه این مطلب با چند راهکار خانگی ساده برای دفع سنگ کلیه آشنا شوید. گوجه فرنگیگوجه فرنگی سرشار از ترکیبات بیواکتیو مانند سیترات است که به دفع سنگ کلیه کمک می‌کنند. جوش شیرینجوش شیرین نیز برای دفع سنگ کلیه مفید است، زیرا می‌تواند کریستال‌های کلیه‌ها را دفع کند. ضمنا غذا‌های پر از قند و نمک و چربی نیز منجر به تشکیل سنگ کلیه می‌شوند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
مجله آنلاین «سلامت سبز» فعالیت خود را آغاز کرد. هر چند سایت‌های متعددی در عرصه بهداشت و سلامت در فضای مجازی فعالیت می‌کنند، اما ویژگی خاص «سلامت سبز» این است که زیر نظر پزشکان و متخصصان سلامت «کلینیک کیمیا» منتشر می‌شود و از این رو، مطالب منتشر شده در آن، به لحاظ علمی و کاربردی، قابل استناد و اجرا برای عموم مردم است. اصول بهداشتی و درمانی، زیبایی پایدار، تغذیه و تناسب اندام، روابط همسران، ورزش و تندرستی، روان شناسی و مشاوره، فرزندپروری، درمان‌های خانگی و … بخش‌های آموزشی این «سلامت سبز» هستند. کلینیک کیمیا، با تلفیقی از پزشکی مدرن، طب ایرانی و مهندسی پزشکی در سیدخندان تهران فعالیت می‌کند و «سلامت سبز» پروژه آموزشی و رایگان آن است که در این لینک می‌توانید آن را ببینید. عصر ایران، آغاز به کار «سلامت سبز» را تبریک می‌گوید و امیدوار است که این رسانه، گامی موثر برای گسترش سلامتی در جامعه ایران باشد.
ایمناایمنا12 ساعت قبل
دانشمندان هندی پس از مدت‌ها تلاش اعلام کرده‌اند دور سوم آزمایشات بالینی این دارو نیز با موفقیت اتمام یافته است؛ طی این آزمایشات بالینی، پژوهشگران دارو را در کشاله ران مردان تزریق کردند. این دارو در زمان بی‌هوشی به مردان تزریق می‌شود. اگر این دارو در آخرین آزمایشات موفقیت‌آمیز باشد، نخستین داروی مورد تأیید پیشگیری از باروری مردان در جهان خواهد بود و سرانجام جایگزین عمل جراحی وازکتومی برای آن‌ها خواهد شد. در صورت تأیید نهایی دارو، مردان برای تزریق، تحت بیهوشی قرار می‌گیرند. این داروی پلیمری که به عنوان مهارکننده برگشت پذیر اسپرم تحت هدایت (RISUG) شناخته می‌شود به داخل «رگ وابران» تزریق می‌شود؛ رگ وابران (Vas deferens) بخشی از آناتومی مرد و بسیاری از مهره داران نر است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری13 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

پیام تسلیت معاون رییس جمهور و وزیر علوم در پی درگذشت پروفسور رضا

مهر15 دقیقه قبل

شورای امنیت با تصمیم آمریکا درباره شهرک‌سازی‌ها مخالفت کرد

الف23 دقیقه قبل

ضعیف‌ترین ستاره‌های لیگ؛ ۲ بازیکن سرخابی

مشرق‌نیوز23 دقیقه قبل

تصادف مرگبار تریلی با سمند، وانت و پراید/ ۴ نفر کشته شدند

آفتاب‌نیوز24 دقیقه قبل

آخرین جزئیات رمز یکبار مصرف بانکی

مشرق‌نیوز28 دقیقه قبل