مجموعه «تأملات نابهنگام در بازار کتاب ایران» منتشر شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
مجموعه «تأملات نابهنگام در بازار کتاب ایران» منتشر شد

مجموعه «تأملات نابهنگام در بازار کتاب ایران» منتشر شد

مهرخبرگزاری مهر |
نشر اسم، چهار عنوان کتاب در حوزۀ علوم انسانی ذیل عنوان مجموعۀ «تأملات نابهنگام» را راهی بازار نشر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشر اسم به تازگی چهار عنوان کتاب در حوزۀ علوم انسانی ذیل عنوان مجموعۀ «تأملات نابهنگام» را در قطع پالتویی راهی بازار نشر کرد.

این کتاب‌ها در اصل در مجموعه‌ای با همین نام در مدرسۀ برلین تهیه شده‌اند و سپس دانشگاه ام‌آی‌تی ‌آن‌ها را به انگلیسی برگردانده و منتشر کرده است و اینک نشر اسم قصد ترجمه و چاپ تمامی آن آثار را دارد که در مرحلۀ نخست چهار جلد از آن منتشر شدند: «روان‌سیاست: نئولیبرالیسم و تکنولوژی‌های جدید قدرت» نوشتۀ بیونگ چول هان، «اینترنت ما: اطلاعات زیاد و فهم کم در عصر کلان‌داده» نوشتۀ مایکل پاتریک لینچ، «تقلای اروس» نوشتۀ بیونگ چول هان و «بوطیقای ناسیونال‌سوسیالیسم: شرحی بر کتاب نبرد من هیتلر» نوشتۀ آلبرشت کوشارکه چهار جلد نخست مجموعۀ تأملات نابهنگام هستند. ناشر در پیشگفتار این کتاب‌ها از ۱۶ عنوان دیگر این مجموعه نیز نام برده است که در حال ترجمه و انتشار هستند.

«روان‌سیاست: نئولیبرالیسم و تکنولوژی‌های جدید قدرت» را آراز بارسقیان ترجمه کرده است. این کتاب به تأثیرات شکل‌های جدید قدرت بر روان و ذهن مردم می‌پردازد. نویسنده که بر نحوۀ سیاست‌ورزی حکومت‌های نئولیبرال تمرکز دارد، اصطلاح روان‌سیاست را به تأسی از اصطلاح «زیست‌سیاست» از میشل فوکو، جامعه‌شناس مشهور فرانسوی، ساخته است. در پشت جلد این کتاب به نقل از روزنامۀ گاردین در معرفی آن آمده است: سیاست‌مداران با ما مثل مصرف‌کنندگانی برخورد می‌کنند که باید چیزی تحویلشان داده شود. غرولندهای ما از سیاست هم مثل مصرف‌کنندگانی است که از یک محصول یا خدمت نامناسب شاکی‌اند. هرکسی که از اعتراف در صحن علنی جامعه امتناع کند، نکوهش می‌شود. شما توییت می‌کنید پس هستید؛ لایک می‌کنید تا بی‌تردید لایک بگیرید؛ به تک‌تک جزئیات کسالت‌بار زندگی‌تان اعتراف کنید تا نجات یابید. بیونگ چول هان می‌گوید: «نئولیبرالیسم یعنی سرمایه‌داری لایک‌ها».

«اینترنت ما: اطلاعات زیاد و فهم کم در عصر کلان‌داده» به ترجمۀ دکتر حامد قدیری دومین و قطورترین کتاب این مجموعه تاکنون است. این کتاب مواجهه‌ای نظری با اینترنت و فضای مجازی است که دنیا و زندگی ما را دچار تغییراتی بنیادین کرده است. نویسنده بر دانش عمومی تمرکز دارد و این سؤال را مطرح می‌کند که هرچند ما در عصر گوگل فکر می‌کنیم همه چیز را می‌دانیم، اما آیا واقعا چنین است؟ و گوگل‌دانی ما چه مزایا و معایبی دارد؟ از سوی دیگر مایکل لینچ از ما می‌پرسد که شخصیت واقعی‌مان، خودمان هستیم یا پروفایلی که در فضای مجازی داریم و هر روز هم پروپیمان‌تر می‌شود. «اینترنت ما» با زبانی ساده ما را به تأملاتی جدی و عمیق دربارۀ اینترنت فرامی‌خواند.

در خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

«تقلای اروس» نیز ترجمۀ آراز بارسقیان است. این کتاب موضوعی بکر و شگفت دارد. تأملی فلسفی است در باب عشق و شهوت در دنیای مدرن. نویسنده، که فیلسوفی کره‌ای-آلمانی و از شاگردان گادامر است، در این کتاب می‌پرسد که آیا هنوز هم عشق وجود دارد یا بر اثر همانندی انسان‌ها از بین رفته و مرده است؟ بر این کتاب کوچک، آلن بدیو، فیلسوف مشهور فرانسوی، مقدمه نوشته است.

چهارمین عنوان مجموعۀ تأملات نابهنگام با نام «بوطیقای ناسیونال‌سوسیالیسم» درواقع شرحی است بر کتاب مشهور «نبرد من» نوشتۀ آدولف هیتلر. این کتاب که ابراهیم موسوی آن را ترجمه کرده، به این مسئله می‌پردازد که چگونه کتاب خودزندگی‌نامه‌ای چون نبرد من می‌تواند نقش کتاب مقدسی را برای جماعتی بزرگ بازی کند که آن‌ها را به ایدئولوژی‌ای همچون نازیسم بکشاند و بیش از هفتاد سال همچنان کتابی بسیار پرفروش و پرطرفدار باقی بماند.

این چهار کتاب کوچک و خواندنی با طرح جلدهای زیبا و متفاوت مجید کاشانی، اکنون در فروشگاه‌های کتاب موجود هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدیو) ماجرای کپی‌برداری برنامه «اعجوبه‌ها» و پاسخ مهران غفوریان

فراروفرارو12 ساعت قبل
«اعجوبه‌ها» با اجرای مهران غفوریان شب‌های شنبه و یکشنبه از شبکه سه سیما پخش می‌شود. به گزارش باشگاه جوان، در حالی برنامه «اعجوبه‌ها» روی آنتن شبکه سه می‌رود که صحبت‌هایی مبنی بر کپی بودن آن از یک برنامه خارجی با عنوان " little big shots» مطرح شده؛ اینکه برنامه از لحاظ دکور و شکل طراحی آن حتی استفاده از نور و رنگ بنفش هم از یک برنامه خارجی کپی شده است. منتقدان مطرح کردند که تلویزیون به این نتیجه رسیده، هرچه کپی به نسخه اصلی شبیه باشد با استقبال بیشتری از طرف مخاطب روبرو می‌شود. مهران غفوریان در قسمت دوم برنامه اعجوبه‌ها پیرامون این موضوع گفت: با پخش قسمت اول مخاطبان به ما لطف داشتند؛ البته برخی از کپی بودن برنامه صحبت کردند. بله، برنامه ما شبیه آن برنامه خارجی است؛ اما باید توجه کنید که تفاوت اساسی و خاصی هم دارد؛ اینکه یک تیم حرفه‌ای و متخصص حوزه کودک برای این برنامه تلاش می‌کنند و ما سعی داریم «اعجوبه‌ها» رنگ و بوی ایرانی داشته باشد.
سینماپرسسینماپرس8 ساعت قبل
به گزارش سینماپرس، تنها پنج روز تا سی‌ام آبان هزار و سیصد و نود و هشت و پایان زمان ثبت نام صاحبان فیلم‌های سینمایی برای حضور در سی و هشتمین جشنواره ملی فیلم فجر، زمان مانده است. بسیاری از سینماگران صاحب‌نام، فرم ثبت نام را پر کرده‌ و برخی دیگر هنوز حتی این مرحله مقدماتی ورود به جشنواره را طی نکرده‌اند. بنابراین با توجه به تجربیات سال‌های دور تا نزدیک و ادوار جشنواره فیلم فجر، تا وقتی که فیلم سینمایی روی پرده کاخ جشنواره به نمایش درنیاید، نمی‌توان اطمینان داشت که فیلم در جشنواره به نمایش درمی‌آید. در سال‌هایی بوده که فیلمساز پس از اطمینان از حضور رقبای جدی و نداشتن شانسی برای درخشش در جشنواره فجر تلاش کرده فیلمش به دلایل فنی به جشنواره نرسد و در مواردی نیز موفق بوده است! باید صبر کرد و دید این دوره از جشنواره فیلم فجر که می‌تواند بستری برای طیف گسترده‌ای از حواشی باشد، چگونه مدیریت خواهد شد و آیا تدابیری همچون تداوم از هم پاشاندن کاخ جشنواره باعث تخفیف حواشی خواهد شد یا این دوره از جشنواره مملو از اتفاقات غیرمنتظره و خاص خواهد بود؟ *تابناک

عنصر ناشناخته جدول مندلیوف از زبان نابغه ۷ ساله + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران14 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، آرش آمرزش کودک هفت ساله در برنامه اعجوبه‌ها تسلط خود به جدول مندلیوف را نشان داد و گفت: به نظرش یک عنصر ناشناخته در این جدول وجود دارد. وی در بخشی دیگر از صحبت‌هایش به تشریح آناتومی بدن پرداخت. بیشتر بخوانید: مکالمه جالب مهران غفوریان با یک اسب در برنامه تلویزیونی! + فیلمانتهای پیام/برنامه اعجوبه‌ها با اجرای مهران غفوریان + فیلم
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
آقای حمید شاه آبادی ادامه داد: همه همکاران در رادیو تلاش می‌کنند، اما آن‌ها که کار طنز می‌سازند سختی بیشتری تحمل می‌کنند. هنرمندان رادیو همیشه به فکر مردم هستند تا غمی از غم‌های مردم بزدایند و مشکلی از مردم را رفع کنند. معاون صدا افزود: نسلی از پیشکسوتان رادیو را ترک می‌کند و این برای اصحاب رادیو سخت است. در این مراسم تعدادی از هنرمندان رادیو نیز در خصوص مرحوم عبدی سخنرانی کردند. مرحوم رضا عبدی، که ایفای نقش او در شخصیت «آمیزعبدالطمع» برای بسیاری از علاقه‌مندان رادیو شناخته شده بود، به دلیل کهولت سن و بیماری ۲۳ آبان ماه درگذشت.
مهرمهر11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، سید احمد معتمدی در مراسم معارفه معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: معاونت فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر با یکدیگر ادغام شده‌اند و دانشگاه صنعتی امیرکبیر تنها دانشگاه در بین دانشگاه‌های بزرگ کشور است که چنین اقدامی انجام داده است. معتمدی اظهار داشت: طبق برنامه راهبردی دانشگاه برنامه داریم خوابگاه‌های جدید ایجاد کنیم و طی چندسال اخیر نیز ۲۰ درصد ظرفیت خوابگاه‌ها افزایش یافته است. رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر عنوان کرد: برنامه داریم خوابگاه‌های قدیمی را به خوابگاه‌های جدید تبدیل کنیم که این امر موجب می‌شود ۲۰ تا ۳۰ درصد ظرفیت خوابگاهی دانشگاه افزایش یابد چرا که ساختمان‌های قدیمی خوابگاهی دانشگاه با کاربری خوابگاهی نبوده‌اند. وی گفت: با نوسازی و بازسازی سلف‌های دانشجویی ظرفیت استفاده از سلف‌های دانشجویی دو برابر افزایش یافته است. در این مراسم از زحمات جواد شکراله مغانی معاون سابق فرهنگی و دانشجویی دانشگاه تقدیر و سیاوش خرسندی عضو هئیت علمی دانشکده مهندسی کامپیوتر به عنوان معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر معرفی شد.
سینماپرسسینماپرس6 ساعت قبل
سینماپرس: مسؤول انتخاب بازیگر فیلم «منطقه پرواز ممنوع» و سه تن از بازیگران نوجوان این فیلم توضیحاتی درباره نحوه انتخاب بازیگران این فیلم سینمایی ارائه دادند. به گزارش سینماپرس، برنامه «سلام صبح بخیر» امروز میزبان زین العابدین تقی‌پور مسئول انتخاب بازیگر فیلم «منطقه پرواز ممنوع» و سه تن از بازیگران نوجوان این فیلم بود. بنا بر این گزارش، تقی‌پور در ابتدا درباره انتخاب بازیگران نوجوان این فیلم از مساجد گفت: خودم از دوره نوجوانی تا به حال در مسجد تجربه‌های زیادی داشتم و از گروه سرود تا طراحی نمایشگاه را با بزرگترها تجربه کردم. بعد از این سه نوجوان هم روایتی از نحوه پیوستنشان به مجموعه داشتند و در ادامه مسئول انتخاب بازیگر «منطقه پرواز ممنوع» یادآور شد: خیلی از مساجد ما مدیون مربیان درست و کاربلد است. در پایان سه بازیگر نوجوان «منطقه پرواز ممنوع» دوباره روی آنتن زنده تست بازیگری دادند، حسین کلهر مجری «سلام صبح بخیر» هم با یکی از آنها صحنه‌ای را بازی کرد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری15 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری15 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

وسوسه‌های زن شوهردار مشهدی کار دستش داد

رکنا15 دقیقه قبل

۵ نظامی مصری در حمله افراد مسلح کشته شدند

تابناک15 دقیقه قبل

اعلام نحوه دریافت «دیپلم مجدد»

ایسنا15 دقیقه قبل

نبرد سنگین ارتش سوریه با جبهه النصره در حومه لاذقیه

تابناک16 دقیقه قبل

خلاصه بازی لوکزامبورگ ۰-۲ پرتغال (مقدماتی یورو ۲۰۲۰)

طرفداری17 دقیقه قبل

حملات موشکی به منطقه سبز بغداد

تابناک17 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

1 روز قبلاقتصاد آنلاین0

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

1 روز قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

2 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

3 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1