زبان انگلیسی به هیچ عنوان از مدارس حذف نخواهند شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. فرهنگ
زبان انگلیسی به هیچ عنوان از مدارس حذف نخواهند شد

زبان انگلیسی به هیچ عنوان از مدارس حذف نخواهند شد

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
​اقتصاد نیوز:عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره هدف از ارائه طرح رفع انحصار از زبان انگلیسی در نظام آموزشی همگانی کشور گفت: هدف کسانی که رفع انحصار از زبان انگلیسی را مطرح کرده اند، این است که منحصرا زبان انگلیسی در مدارس تدریس نشود و زبان‌های دیگر هم در مدارس و دانشگاه‌ها آموزش داده شوند.

به گزارش اقتصاد نیوز، میرحمایت میرزاده (عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره «طرح رفع انحصار از زبان انگلیسی در نظام آموزشی همگانی کشور» گفت: نه درس زبان انگلیسی و نه معلمان این درس از مدارس حذف نخواهند شد، در ضمن موضوع مطرح شده، صرفا یک طرح است. نمایندگان مجلس هر روز صدها طرح این چنینی به مجلس ارائه می‌دهند و اینها به معنی این نیست که مجلس نظرش درباره آنها مثبت است و طرح تصویب می‌شود..

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ‌ اکثریت اعضای کمیسیون آموزش و فضای حاکم بر این شرایط مخالف با اجرای چنین طرحی هستند، از طرفی این طرح با عنوانش مغایر است. کسانی که این طرح را عنوان کردند هدف اصلی شان این بوده که بالاخره اجازه بدهیم زبان‌های دیگر نیز در محافل علمی ما آموزش داده شود.

میرزاده در ادامه عنوان کرد: محافل دانشجویی و دانش آموزی در برخی از استان‌ها که با کشورهایی اطراف همسایه هستند، شاید نیاز باشد زبان بومی خود و آن کشور همسایه را بیاموزند، از طرف دیگر هدف برخی از افراد اجرای اصل ماده ۱۵ قانون اساسی است. زبان برخی استان‌های ما با کشورهای همسایه یکسان است؛ با این وضعیتچرا نباید اجازه دهیم این زبان‌ها در کنار زبان‌های دیگر هم تدریس شود؟ یا فضایی برای آموزش آنها فراهم شود؟

وی اضافه کرد: بنابراین کل هدف کسانی که رفع انحصار از زبان انگلیسی را مطرح می‌کنند، این است که منحصرا زبان انگلیسی در مدارس تدریس نشود و زبان‌های دیگر هم در مدارس و دانشگاه‌های ما آموزش داده شوند. بنابراین زبان انگلیسی در مدارس ما هست و خواهد بود. همچنین معلمان زبان انگلیسی نیز حتما در مدارس به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: زبان انگلیسی به عنوان یک زبان علمی مشترک در اکثر کشورهای دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما در کنارش زبان‌های دیگری هم هستند که منابع ارزشمند علمی در رابطه با آنها وجود دارد که تا به حال نسبت به آنها غافل بوده‌ایم. بعضا پیش آمده که برخی از جوانان ما برای ادامه تحصیل به کشورهای همسایه می‌روند که زبان انگلیسی به کارشان نمی‌آید و مجبورند یک سال در آن کشور بمانند تا زبان آنها را بیاموزند و بعد اجازه حضور در دانشگاه‌های آن کشور را داشته باشند. حال چه اشکالی دارد که زمینه آموزش زبان‌های مختلف فراهم شود؟ بنابراین هدف از رفع انحصار این است.

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

میرزاده گفت: با توجه به فضایی که من می‌بینم آن محتوایی که مربوط به حذف زبان انگلیسی است، قطعا تصویب نخواهد شد، اما ممکن است محتوایی که درباره آموزش زبان‌های قومی و محلی مشترک با زبان کشورهای همسایه است، در دستور کار باشد، اما باید فعلا منتظر بمانیم. من با آموزش زبان انگلیسی در مدارس صدرصد موافقم. آموزش زبان انگلیسی و معلمان آن در مدارس باید به کار خود ادامه دهند، زیرا اکثر منابع علمی دنیا به این زبان هستند. بنابراین این طرح بحث رفع انحصار از زبان انگلیسی است نه حذف خود زبان انگلیسی.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: درباره اینکه می‌توان روش تدریس زبان انگلیسی را بهتر کرد، شکی نیست. بخاطر اینکه دانش آموزان چندین سال در مدرسه زبان می‌خوانند و در زمان خروج از مدرسه و دانشگاه از زبان انگلیسی چیزی عایدشان نمی‌شود. خیلی از کسانی که زبان انگلیسی می‌دانند کسانی هستند که در کلاس‌های غیررسمی آموزش دیده‌اند. بنابراین آموزش زبان انگلیسی آنطور که باید و شاید آموزش داده نشده و ما در این زمینه به شدت ضعف داریم که باید بازنگری اساسی روی آن انجام شود. این مطلب برایم مفید است بلی ۱ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نمایشی متفاوت

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ پس از ۵۰ سال از تاسیس تئاتر شهر فرسودگی تجهیزات این مجموعه در طی سالها پاسخگوی نیاز امروز کارگردانان هنری تئاتر نیست. شرکتی دانش بنیان از دانشجویان دانشگاه شریف ما را به یک تور پشت صحنه برد.

فیلم | خاطره همایون شجریان از موتورسواری با علیرضا قربانی

همشهریهمشهری2 روز قبل

پویش سلام بر محمد

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل

فیلم | اجرای زنده همایون شجریان و علیرضا قربانی از آلبوم مشترک‌شان

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
همیشه این‌طور نیست که میکروب‌ها، باکتری‌ها و مواد بیماری‌زا، باعث بیماری انسان شوند. بعضی اوقات مواد آنتی‌باکتریال، آنتی‌بیوتیک‌ها و مواد شیمیایی که برای ایجاد بهداشت بیشتر در زندگی ما مورد استفاده قرار می‌گیرند، خود باعث بروز انواع بیماری‌ها در بدن انسان هستند. یکی از این مشکلات، بیماری‌های مربوط به روده است که در اثر وارد شدن تدریجی مایع ظرفشویی به بدن انسان بروز می‌کند. شاید برایتان عجیب باشد، اما درست فهمیدید؛ همه‌ی ما انسان‌ها در طول زندگی، مقدار متغیری مایع ظرفشویی می‌خوریم و شاید خیلی از ما، از این مسئله بی‌خبر باشیم!

دستاوردهای جدید در حوزه پوست و مو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
اتفاقاتی که شاید برای افراد دیگر شبیه یک جک باشد اما واقعیت این است که این حوادث رخ می‌دهد. ماجراهایی که شاید خیلی‌ها با آن دست و پنجه نرم نکرده باشند، من ارتباطم را با آن فضا قطع نکرده‌ام، البته این را هم باید بگویم که این موضوع کار را سخت‌تر می‌کند. مجری برنامه «ماه عسل» در بخش دیگر از صحبتهایش در رابطه با تعداد کم دوستانش گفت: اینکه من دوستان کمی دارم اصلا به این دلیل نیست که من آدم محتاطی هستم. وی در ادامه صحبتهایش گفت: امسال در ماه عسل اتفاقات بی نظیری دیدیم همانند آن کاریکاتور اوباما که به ماه عسل آمده بود و یا سال پیش که طرح آمدن اسکولاری به برنامه را کشیده بودم. من پایین رفتم و آن مادر و دختر به من گفتند شما با آبروی من بازی کرده‌اید، برادر شما به خواستگاری دختر من آمده، پولی از ما گرفته و رفته است.

نظرها

اخبار بیشتر