پیاده روی اربعین، حرکت بزرگ بیداری ملت‌ها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اجتماعی
پیاده روی اربعین، حرکت بزرگ بیداری ملت‌ها

پیاده روی اربعین، حرکت بزرگ بیداری ملت‌ها

ایسناخبرگزاری ایسنا |
توفیق رفتن به زیارت سید و سالار شهیدان در مراسم اربعین آن هم با پای پیاده، شامل عاشقان شوریده حالی می‌شود که با شیدایی خاص خود این سفر عشق را در می‌نوردند تا نهایتا کام تشنه خویش را با وصال به معشوق سیراب کنند.

پیاده روی برای زیارت سیدالشهدا در روز اربعین سابقه‌ای تاریخی نیز دارد؛ زیارت کربلا با پای پیاده در زمان «شیخ انصاری» رسم بوده است، اما در برهه‌ای از زمان به فراموشی سپرده می‌شود که در نهایت توسط «شیخ میرزا حسین نوری» دوباره احیا می‌شود. وی آخرین بار در سال ۱۳۱۹ هجری با پای پیاده به زیارت حرم أباعبدالله حسین (ع) رفت. با اینکه زیارت سیدالشهدا (ع) در اکثر برهه‌های تاریخی به سختی انجام می‌شد و جان زائران در خطر بود، اما با این وجود زائران، عاشقانه خطرات را به جان می‌خریدند و به پابوسی امام حسین (ع) در روز اربعین نائل می‌شدند.

حجت السلام رسول برگی، رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی در گفت وگو با ایسنا، درباره برکات زیارت اربعین و همچنین پیاده روی این روز عظیم، اظهار کرد: در خصوص اعمال اربعین در مفاتیح الجنان و سایر متون اسلامی مطالبی نوشته شده است که از جمله می‌توان به غسل زیارت و زیارت سیدالشهدا و مخصوصا قرائت زیارت اربعین اشاره کرد.

وی به پیامدهای زیارت اربعین و تاثیر آن در مکتب تشییع اشاره کرد و گفت: امام حسن عسگری (ع) فرمودند مومن پنج علامت دارد که یکی از آنها زیارت اربعین است و این موضوع نشان دهنده اهمیت زیارت اربعین است.

وی به دلایل مورد عنایت قرار گرفتن زیارت عاشورا پرداخت و افزود: عاشورا یک جریان ایستا نیست، یعنی اینگونه نیست که در یک روز اتفاق افتاده باشد، بلکه مراسم اربعین نشان می‌دهد عاشورا جریان دارد و سالیان سال نیز ادامه دارد.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی، با اشاره به اینکه در روایات نقل شده است که یکی از علامات حضرت بقیه الله در هنگام ظهور این است که خودشان را با نام امام حسین (ع) می‌شناسانند، تصریح کرد: اربعین شناساندن حضرت سیدالشهدا برای همه عالم است.

حجت الاسلام برگی ادامه داد: در طول تاریخ بسیاری از گروه‌ها و افراد خواستند در مقابل جریان عاشورا بایستند و نگذارند مکتب عاشورا به سایر نقاط گسترش یابد، اما نه تنها موفق نشدند بلکه نام امام حسین (ع) و قیام ایشان روزبه روز در همه دنیا گسترده‌تر می‌شود.

وی با بیان اینکه بر اساس روایات زیادی، هرکس برای پیاده روی اربعین هر قدمی بردارد یک حسنه برای وی نوشته می‌شود، افزود: امام صادق (ع) فرمودند با هر قدم در روز اربعین یک سیئه پاک و یک حسنه نوشته می‌شود و یک درجه بالا می‌رود و این روایت در بحارالانوار ذکر شده است.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی، از جابربن عبدالله و یکی از عالمان صاحب تفسیر به عنوان نخستین پیاده روندگان اربعین یاد کرد و گفت: از قول پیامبر بزرگ اسلام (ص) نقل شده است که هرقدمی که برای زیارت امام حسین (ع) برداشته شود یک حج، یک عمره و یک جهاد نوشته می‌شود.

حجت الاسلام برگی اضافه کرد: آیت الله قاضی طباطبایی نخستین شهید محراب و صاحب کتاب تحقیقی درباره اربعین، در این کتاب ثابت کرده است که ائمه نخستین زوار امام حسین در اربعین بوده‌اند.

وی درباره اعمال روز اربعین گفت: شرکت در مجالس اباعبدالله الحسین، برگزاری هرچه عظیم‌تر مراسم عزاداری در این روز همانند روز عاشورا، خواندن زیارت اربعین در مساجد و تکایا به صورت گروهی و برپایی موکب از جمله کارهایی است که می‌توان انجام داد تا مردم متوجه اربعین و عظمت آن شوند.

وی بر تبیین اهداف امام حسین (ع) تاکید کرد و متذکر شد: مهم‌ترین وظیفه ما این است که یزید و شمر زمان را بشناسیم و دارای بصیرت کافی باشیم.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

حجت الاسلام والمسلمین رحیم قربانی، معاون پژوهش جامعه المصطفی العالمیه تبریز نیز در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه روایات و مطالب زیادی در مورد جایگاه زیارت اربعین و پیاده روی آن در متون دینی از جمله صحیفه کامل الزیارات بیان شده است، اظهار کرد: زیارت اربعین صرفا خواندن زیارت از شهرهای دور نیست، بلکه زیارت از نزدیک حرم اباعبدالله الحسین یک سنت حسنه است که پشت آن حکمت‌های مهمی در خصوص احیا مکتب عاشورا نهفته است.

وی افزود: زیارت حضوری با این حجم جمعیت که به صورت طبیعی و پای پیاده اتفاق می‌افتد در برخی روایات از اهل بیت (ع) تصریح شده است که تا چه میزان دارای ثواب است.

وی با اشاره به اینکه بنا به فرموده امام صادق (ع)، فرشتگانی پیرامون حرم مطهر اباعبدالله الحسین (ع) هستند که از طرف خدا موکل هستند تا آنانی که پیاده به زیارت اربعین می‌روند را بشارت به مغفرت و بخشش گناهان و برکت در زندگی دهد، تصریح کرد: در طول تاریخ همه علمای شیعه و حتی سنی برای رسیدن به این ثواب پای بند بودند و به امر پیاده روی و احیای آن اهتمام داشتند.

حجت الاسلام قربانی ادامه داد: مرثیه سرایان و شاعران زیادی در خصوص پیاده روی اربعین مطالب زیادی را نوشته‌اند که از جمله می‌توان به یکی از شاعران بزرگ عرب اشاره کرد که در کتاب شعر ۱۰ جلدی خود که در سال ۱۳۴۵ شمسی جمع بندی شده، نوشته است که جمعیت حاضر در اربعین یک میلیون نفر می‌رسد.

وی به محدویت‌های رفتن به پیاده روی اربعین در برخی سالها و دهه‌ها توسط سلاطین زر و زور اشاره کرد و گفت: محدث نوری به عنوان احیا کننده امر پیاده روی در یک قرن اخیر به شمار می‌رود.

معاون پژوهش جامعه المصطفی العالمیه از پیاده روی اربعین به عنوان بیدارگر و احیاگر ملتها یاد کرد و متذکر شد: به همین دلیل در طول تاریخ بسیاری از مستکبران جهانی و دشمنان اسلام سعی در تعطیلی این حرکت داشتند که از جمله می‌توان به حسن بن بکر از سران رژیم بعثی عراق اشاره کرد که از سال ۱۹۶۶ تا ۱۹۷۷ هرساله موجب کشتار تعداد زیادی از کسانی که به پیاده روی اربعین می‌رفتند، می‌شد.

حجت الاسلام قربانی اضافه کرد: در کشور هندوستان هر ۱۲ سال حدود ۸ تا ۱۲ میلیون نفر برای اجرای یک سری مراسم در مجاورت رودخانه‌ای جمع می‌شوند و کسی به آنها کار ندارد و حتی گردشگران از سراسر دنیا برای دیدن این برنامه می‌روند، در حالیکه همه دشمنان جهان اسلام سعی دارند پیاده روی میلیونی اربعین را از بین ببرند و حتی هیچ پوشش رسانه‌ای بین المللی نمی‌دهند.

وی با تاکید بر اینکه این حرکت جهانی با این حجم جمعیت باید مورد توجه متولیان فرهنگی جهان اسلام قرار گیرد، افزود: این رویداد مهم سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دارای نکات بسیار مهمی است.

حجت الاسلام قربانی تاکید کرد: متولیان فرهنگی جهان اسلام باید تدابیر لازم را جهت انعکاس رسانه‌ای این رویداد بزرگ داشته باشند و اقدامات لازم را برای ثبت جهانی انجام دهند.

وی گفت: کربلا یک معبر برای رسیدن به اهداف بزرگ و تکمیل قوای روحانی است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جشنواره گل‌های داوودی

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ۸۰۰ نوع گل داوودی در کشور وجود دارد که ۶۰۰ نوع از این گل‌ها در تنوع بیش از ۱۰۰ رنگ در باغ گیاه شناسی ملی چشم نوازی می‌کنند.
صدا و سیماصدا و سیما48 دقیقه قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، فیروزآبادی در حاشیه مراسم افتتاح بنیاد ملی توسعه فناوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در این روز‌ها که اینترنت مختل شده است، شبکه ملی اطلاعات توانست جوابگو باشد؟ افزود: شبکه ملی اطلاعات، طرح بزرگی است و در همین روز‌هایی که اینترنت دچار اختلال شده بود، توانستیم بسیاری از خدمات اصلی کشور را از جمله خدمات بانکی، حمل و نقل و سایر خدمات دولتی، دایر نگه داریم. وی گفت: به هر حال نواقصی وجود دارد و ما از نظر داشتن پیام رسان ملی که بتواند نیاز‌های پیام رسانی مردم را تامین کند، دچار کمبود هستیم، اما پیام رسان‌های منتخب داخلی ما در این چند روز با اقبال بسیاری بالایی روبرو شدند. فیروزآبادی گفت: در این چند روز رکورد ترافیک داخلی را شکستیم و مردم به جای استفاده از خدمات پلتفرم‌ها، موتور‌های جستجوگر و پیام رسان‌های خارجی؛ به جایگزین‌های داخلی مراجعه کردند. وی گفت: مردم با صبوری و متانت استفاده کردند و ترافیک داخلی از ۷۵۰ گیگابیت در ثانیه عبور کرد و رشد چند برابری داشت. دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره زمان برقراری مجدد اینترنت گفت: این موضوع در حوزه‌های امنیتی کشور تصمیم گیری می‌شود و به طور قطع در اولین فرصت که بتوان اختلالات را وصل کرد و به شرایط قبل بازگشت، دایر خواهد شد و زمان آن بستگی به شرایط موجود دارد. وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه خسارت‌های وارده به برخی شرکت‌ها در اثر قطعی اینترنت را چه کسی باید پرداخت کند؟ گفت: در واقع خسارت نبود، عدم النفع بود و برخی کسب و کار‌ها پس از این حادثه با مشکلاتی مواجه شدند. فیروزآبادی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه کسی مسئول این خسارت است؟ گفت: من مقام قضایی نیستم.
صدا و سیماصدا و سیما53 دقیقه قبل
در این میان، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با همکاری سایر دستگاه‌های امنیتی و اجتماعی به ویژه جان برکفان بسیج، توطئه از قبل طراحی شده دشمنان این مرز و بوم را به حول و قوه الهی، مقتدرانه و با هوشیاری و همراهی مردم عزیز در مدت زمان کوتاهی خارج از تصور آن‌ها خنثی و آتش فتنه را خاموش کرد. بی شک مطالبات و توقعات برحق مردم از مسئولان اجرایی و تصمیم گیرنده در گره گشایی از مشکلات معیشتی و صیانت از کرامت انسانی آنان مورد تائید و غیرقابل انکار بوده، طبیعی است برای تحقق خواسته‌های مشروع ملت، فضای امن به دور از التهاب، پیش نیاز ضروری و حتمی است. در پایان ضمن قدردانی از آگاهی و هوشمندی مردم شریف ایران اسلامی در حمایت از فرزندان خود، به روان پاک شهدای گرانقدر این روز‌ها که برای صیانت از امنیت و حقوق شهروندان جانفشانی کردند، درود فرستاده و علو درجات آن‌ها را خواهانیم. قدردانی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه از نیروی انتظامیدر متن این اطلاعیه آمده است: بسمه تعالیملت رشید و صبور ایرانآنچه که طی روز‌ها و شب‌های گذشته در فضای ناامنی‌ها مشاهده شد و ابعاد وسیع تخریب سازمان یافته اموال و اماکن دولتی و مذهبی و تعرض به جان و مال هموطنان در برخی مناطق کشور به وضوح استعداد و آمادگی قبلی دشمن را برای به میدان فرستادن گروه‌های آموزش دیده و موج سواری بر جریان طبیعی و قابل درک اعتراض‌های مردمی نشان می‌دهد. در پایان، لازم است از نیرو‌های جان برکف انتظامی، امنیتی و داوطلب که مخلصانه و مجاهدانه با حداکثر رافت اسلامی، اما با اقتدار و تدبیر به میدان آمدند و میان اعتراضات مردمی و اغتشاشات هدفمند، به منظور تخریب و غارت تفاوت قائل شدند، قدرشناسی شود.
صدا و سیماصدا و سیما54 دقیقه قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی ارتش؛ برای اولین بار در سطح ارتش، دوره طرح بصیرت کارکنان وظیفه متاهل نیروی هوایی و خانواده‌های آنان با حضور امیر سرتیپ دوم عسکری جانشین و معاون هماهنگ کننده اداره عقیدتی سیاسی نهاجا، سرهنگ زارع فرمانده قرارگاه پشتیبانی و حجت الاسلام والمسلمین رادمهر رییس عقیدتی سیاسی ستاد و قرارگاه پشتیبانی این نیرو در تالار بهمن برگزار شد. در این مراسم امیر سرتیپ دوم احمد عسکری با اشاره به لزوم برگزاری طرح بصیرت ویژه کارکنان وظیفه متاهل نیروی هوایی ارتش گفت: وجود شما کارکنان وظیفه در ارتش بسیار با اهمیت است و با توجه به منویات ارزشمند مقام عظمای فرماندهی کل قوا درخصوص سربازان، برآنیم تا کارکنان وظیفه پس از ۲ سال خدمت نسبت به نظام، انقلاب و ارتش خوشبین، متدین و نسبت به آینده امیدوار باشند و در آینده نزدیک بتوانند از انقلاب و اسلام به شایستگی هرچه تمام‌تر حراست کنند. وی همچنین با بیان اینکه دشمنان نظام و انقلاب بیشترین نگاهشان به نسل جوان است، اظهار کرد: دشمن به جوان و نیروی جوان بسیار امید بسته است، زیرا دشمن از طریق فضای مجازی برای تغییر نگرش و رفتار نسل جوان ما برنامه ریزی می‌کند. امیر عسکری در ادامه با اشاره به اینکه امروز راه شناخت دوست و دشمن در کشور با بصیرت امکان پذیر است، خاطرنشان کرد: بصیرت تنها ابزار مقابله با توطئه دشمن است که راه را به ما نشان می‌دهد و شما جوانان که ذخیره نظام و مسئولان آینده کشور هستید با ارتقاء دانش و بینش خود در این مسیر قدم بردارید و دشمن را در رسیدن به اهداف خود ناکام بگذارید. معاون هماهنگ کننده اداره عقیدتی سیاسی نهاجا در پایان تصریح کرد: در بیانیه گام دوم انقلاب نگاه حضرت آقا به جوانان است، چرا که دشمنان می‌خواهند جوانان را نسبت به آینده مأیوس و نسبت به گذشته بدبین نشان دهد؛ بنابراین در بیانیه گام دوم انقلاب اولین توصیه حضرت آقا نسبت به جوانان نگاه خوشبینانه به آینده کشور است.
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
دینا با بغض گفت: چند روز بعد او را سوار بر خودرو در یکی از خیابان‌های محله مان دیدم. نظریه پزشکی قانونیبا این شکایت، زن جوان به پزشکی قانونی معرفی شد و کارشناسان آزار و اذیت او را تایید کردند. بی گناهمپسر جوان در بازجویی‌ها آزار و اذیت زن ماساژور را انکار کرد و گفت که دینا به دروغ چنین شکایتی را علیه من مطرح کرده است. وی افزود: من با دینا دوست بودم و با هم رابطه داشتیم و لباس‌هایی که به پزشکی قانونی ارائه داده مربوط به آخرین ملاقات مان با هم بوده است. من او را به زور مورد آزار قرار نداده‌ام.
تابناکتابناک1 روز قبل
آن گونه که گزارش‌ها نشان می‌دهد، التهابات بنزینی در کشور فروکش کرده و اوضاع رو به آرامش است، اما اگر تصور کنیم که معنای فروکش کردن التهابات، پایان اعتراض هاست، سخت در اشتباهیم. آن گونه که گزارش‌ها نشان می‌دهد، التهابات بنزینی در کشور فروکش کرده و اوضاع رو به آرامش است، اما اگر تصور کنیم که معنای فروکش کردن التهابات، پایان اعتراض هاست، سخت در اشتباهیم. اینجاست که باید به مسئولان توصیه کرد هر چه سریع‌تر و با قید فوریت بستر برگزاری تجمع‌های مردمی را فراهم آورند. دروغ نگوییداین توصیه هم می‌تواند زیرمجموعه توصیه قبلی قرار گیرد، اما از آنجایی که اهمیت بسیار زیادی در شرایط فعلی دارد، بهتر است جداگانه بدان پرداخته شود. ضعف‌هایی که یکی دیگر از آنها، ثابت قدمی مسئولان بر برخی اشتباهات و مقاومت شان در مقابل تغییر است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

بایرن با مدیر برنامه مربی اخراجی تاتنهام تماس گرفت

فارس16 دقیقه قبل

۸۸ واحد مسکونی سیل‌زدگان مازندران هفته بسیج امسال افتتاح می‌شود

تسنیم36 دقیقه قبل

۴۱ ویژه‌برنامه برای گرامیداشت روز قم برگزار می‌شود

تسنیم37 دقیقه قبل

گواردیولا همچنان شماره یک؛ مربی اخراجی تاتنهام در امتیازگیری دهم شد

فارس40 دقیقه قبل

تولیدات ۲۰ زبانه ویژه زائران غیرایرانی بارگاه منور رضوی/ ارتباط ‌با ۱۵۰۰ مرکز فرهنگی جهان ‌

تسنیم40 دقیقه قبل