تحقیق سازمان ملل در خصوص ادعای استفاده ترکیه از سلاح فسفری در سوریه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سیاسی
تحقیق سازمان ملل در خصوص ادعای استفاده ترکیه از سلاح فسفری در سوریه

تحقیق سازمان ملل در خصوص ادعای استفاده ترکیه از سلاح فسفری در سوریه

فارسخبرگزاری فارس |
بازرسان سازمان ملل تحقیق درباره ادعای استفاده ارتش ترکیه از سلاح فسفری در حمله به شمال سوریه را آغاز کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، بازرسان سلاح‌های شیمیایی سازمان ملل متحد، اعلام کردند در حال جمع‌آوری شواهد در خصوص استفاده ارتش ترکیه از بمب‌های حاوی «فسفر سفید» علیه غیرنظامیان شمال سوریه هستند.

به نوشته روزنامه «گاردین»، ‌سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی روز جمعه اعلام کرد: «از اوضاع با خبر است و در حال جمع‌آوری اطلاعات درخصوص استفاده احتمالی از سلاح‌های شیمیایی است».

هفته گذشته صلیب سرخ اعلام کرد شش شهروند و فرد نظامی که به بیمارستان شهر «حسکه» منتقل شدند به‌وسیله «سلاح‌های نامشخص» دچار سوختگی شده‌اند. این نهاد استفاده از سلاح شیمیایی را تأیید نکرد.

«همیش دی برتون گوردون» فرمانده سابق انگلیسی متخصص در این زمینه گفت: «عامل [سوختگی‌ها] به احتمال قوی فسفر سفید است. این سلاحی هولناک است و به کرات در جنگ داخلی سوریه مورد استفاده قرار گرفته است. متأسفانه استفاده از آن به‌طور فزاینده‌ای در حال عادی شدن است».

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

مقامات کرد شمال سوریه، روز پنجشنبه، ترکیه را به استفاده از «سلاح‌های نامتعارف» در شهر «رأس‌ العین» محکوم کردند. یکی از دیپلمات‌ها کرد این منطقه روز جمعه گفت، موارد مشکوک را جمع‌آوری کرده و از سازمان‌های بین‌المللی خواستار تحقیق بر روی آن‌ها شده است.

«حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه در واکنش به این اتهامات گفت: «همه این واقعیت را قبول دارند که هیچ سلاح شیمیایی در انبارهای سلاح ترکیه وجود ندارد».

دیروز (پنجشنبه) ترکیه و آمریکا آتش‌بسی ۱۲۰ ساعته را اعلام کردند تا به نیروهای کرد جهت عقب نشینی ۲۰ مایلی در طول ۳۰۰ مایل مرز مشترک میان سوریه و ترکیه فرصت داده شود. با این حال درگیری‌ها همچنان به صورت پراکنده ادامه دارند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف18 ساعت قبل
مردم حق دارند خشمگین باشند چرا که در اجرای تصمیم بنزینی شبانه مثل دزدها عمل کرده. حتی ائمه جمعه می‌توانند تریبون را به میان معترضان ببرند و مسئولان شهر را دعوت کنند به حرف مردم گوش دهند. آنچه مسلم است، معترضان تریبون می‌خواهند. جلوی مسئولان، اعتراض کنند، حتما بهتر از این است که با سنگ و چوب جلوی عابر بانکها اعتراض کنند. به معترضان تریبون بدهید تا صف معترضان از اوباش جداشود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین18 ساعت قبل
جواد آرین‌منش، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و فعال سیاسی اصول‌گرا، گفت: ما زمینه‌های اعتراض آرام مردم را در کشور مهیا نکردیم. اعتمادآنلاین| جواد آرین‌منش، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و فعال سیاسی اصول‌گرا، در خصوص شرایط لازم برای اعتراضات بدون خشونت در کشور گفت: در جوامع دموکراتیک معمولا اتحادیه‌ها، احزاب، سندیکاها و تشکل‌ها به صورت کاملا دموکراتیک، آزاد و آرام اعتراضات و انتقادات خود را مطرح می‌کنند. ما بسترهای چنین کاری را در کشور فراهم نکردیم لذا وقتی چنین اقدامی یعنی افزایش قیمت بنزین صورت می‌گیرد و فرهنگ سازی هم برای پذیرش آن انجام نمی‌شود با واکنش‌های تند و مخرب مواجه هستیم. وی ادامه داد: باید عقلا و نخبگان در این زمینه ورود کنند و همچنین دولت و نیرهای امنیتی و انتظامی در این زمینه خویشتن داری کنند تا این جو آرام شود. منبع: ایسنا
الفالف10 ساعت قبل
وی با بیان اینکه این استیضاح ۳۸ امضا دارد و نمایندگان امضاهای خود را پس نگرفتند، تصریح کرد: کمیسیون کشاورزی مجلس امروز نامه‌ای به هیت رئیسه مجلس میزند و گزارش خود مبنی بر قانع نشدن نمایندگان از توضیحات وزیر را اعلام میکند تا استیضاح در دستور صحن مجلس قرار گیرد. در سالهای گذشته استیضاح حجتی بارها در مجلس مطرح شد. حجتی حتی روز چهارشنبه ۲۳ اسفند ۹۶ در صحن مجلس استیضاح شد اما مجددا از نمایندگان رای اعتماد گرفت. بعد از آن وی بارها در معرض استیضاح قرار گرفت اما طرح استیضاح وی از دستور کار مجلس خارج شد. آخرین بار ۲۱ اسفند سال گذشته بود که استیضاح این وزیر در ۲۰ محور از سوی ۵۱ نماینده تهیه شد اما در خرداد امسال از دستور کار مجلس خارج گردید. برای استیضاح یک وزیر به امضای حداقل ۱۰ نماینده نیاز است.

پمپئو به فکر گرسنگان آمریکایی باشد

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
آقای سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ضمن تقبیح و محکومیت اظهارات مداخله جویانه اخیر وزیر خارجه آمریکا، اظهار داشت: تنها چیزی که به آقای پمپئو نمی‌چسبد، اعلام حمایت از ملت ایران است. پمپئو به فکر گرسنگان آمریکایی باشدسخنگوی وزارت امورخارجه، تاکید کرد: ملت ایران، ملت بالغ و رشیدی است و از موانع مختلف عبور کرده و ناملایمات بسیاری را پشت سرگذاشته است و این ملت از این مرحله نیز عبور خواهد کرد و مسایل داخلی خودش را حل و فصل خواهد کرد. امنیت مرزها، محور گفتگوی فرمانده ارتش پاکستان در تهرانسخنگوی وزارت امور خارجه، سفر فرمانده ارتش پاکستان به تهران را بی نظیر توصیف کرد و گفت: مسایل دوجانبه و امنیت مرز‌ها محور گفتگو‌های فرمانده ارتش پاکستان در تهران است. آقای سید عباس موسوی اظهارداشت: آقای قمر جاوید باجوا، فرمانده ارتش پاکستان در صدر هیاتی بلند پایه نظامی امنیتی امروز (دوشنبه) وارد ایران شد و قرار است وی با برخی از مقامات جمهوری اسلامی ایران دیدار و رایزنی کند. فرمانده ارتش پاکستان در صدر هیاتی بلند پایه نظامی امنیتی امروز وارد ایران شدآقای موسوی، افزود: فرمانده ارتش پاکستان فردا (سه شنبه) با آقای ظریف وزیر امور خارجه دیدار و گفتگو خواهد کرد.
برنابرنا12 ساعت قبل
اردوغان گفت که به دنبال منابع سوریه نیست و هدفش نجات مردم آن است. سخنان اردوغان در حالی است که آمریکا به دنبال تقویت نفوذش در مناطق نفتی شمال شرق سوریه به ویژه دیرالزور است. طبق اعلام رسانه‌ها، آمریکا به تازگی در مناطق نفت خیز شمال شرقی سوریه چند پایگاه نظامی جدید احداث کرده است. «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا که همزمان با آغاز حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه دستور عقب نشینی نظامیان آمریکایی را صادر کرد، چند هفته بعد خواستار باقی ماندن تعدادی از نیروهای نظامی آمریکا در سوریه برای حفاظت از چاه‌های نفتی شد. ترکیه ۱۷مهرماه برای عقب راندن شبه نظامیان کرد سوریه از مناطق مرزی الرقه و الحسکه سوریه، عملیات نظامی موسوم به «چشمه صلح» را در شمال سوریه آغاز کرد و موفق به عقب راندن شبه نظامیان کرد از این منطقه مورد نظر شد.
ایسناایسنا14 ساعت قبل
امیر کویت مجددا «جابر المبارک الحمد الصباح» را مامور تشکیل دولت جدید و در عین حال وزیران دفاع و کشور را هم برکنار کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه اسکای نیوز، صباح الاحمد الجابر الصباح، امیر کویت طی احکامی جابر المبارک الحمد الصباح، نخست‌وزیر مستعفی را مجددا مامور تشکیل کابینه کرد. امیر کویت در این حکم‌ها همچنین وزرای دفاع و کشور را از سمت‌هایشان برکنار کرد. وزیر دفاع کویت، نخست وزیر را به سهل انگاری در مبارزه با فساد متهم کرد. در این راستا وزیر کشور نیز انتقادی از وزیر دفاع داشت و اشاره کرد وزیر دفاع پرونده فساد را به دادستانی ارجاع داده و مکتوبات سری او را به بیرون درز داده است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری13 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری14 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری14 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

کشف ۲۲۸ بسته مواد مخدر شیشه در بندر شهید رجایی

عصر ایران19 دقیقه قبل

حمایت قانون از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست و درد نبود آمارها

ایسنا22 دقیقه قبل

کدام افراد حتما مبتلا به آلزایمر می‌شوند؟

آفتاب‌نیوز26 دقیقه قبل

افزایش بی خانمانی در میان جوانان انگلیسی/گاردین: هزاران جوان در انگلیس در معرض خطر بی خانمانی قرار دارند

میزان‌آنلاین27 دقیقه قبل

فعالیت مجدد متروی اصفهان در مسیر ایستگاه‌های صفه تا امام حسین (ع)

الف27 دقیقه قبل

آسیب بلندمدت در انتظار ورزش ایران!

ایسنا27 دقیقه قبل