حمله به ایران، برای فرار از رکود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. اقتصادی
حمله به ایران، برای فرار از رکود

حمله به ایران، برای فرار از رکود

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24 - حمله به ایران برای فرار از رکود از سوی ترامپ به دلیل فراراز رکود مالی بعدی درآمریکا یکیاز بحث برانگیز ترین پیش بینی های نشریه گاردین است که درشماره های تازه این نشریه درج شده است. تحلیل گااردین از ده دلیل رکود احتمالی در سال 2020 را درادامه بخوانید:

همزمان با دهمین سالگرد فروپاشی برادران لمن (شرکت خدمات مالی)، همچنان تردیدهایی در مورد علل و پیامدهای بحران مالی وجود دارد و اینکه آیا زمینه‌های مورد نیاز برای آمادگی بحران بعدی فراهم شده است یا باید دوباره هزینه گزاف مالی پیامدهای آن را کنترل کرد؟ اما با نگاهی به آینده، مهمترین سؤال این است که رکود و بحران جهانی بعدی از چه عواملی نشات خواهد گرفت و در چه زمانی به وقوع خواهد پیوست؟ گسترش بحران جهان احتمالا با توجه به اینکه ایالات متحده کسری مالی بزرگی را در دست دارد، سال آینده ادامه خواهد یافت، چین سیاست‌های مالی و اعتباری باز را دنبال می‌کند و اروپا در مسیر بهبودی قرار دارد. اما تا سال ۲۰۲۰، زمینه‌ها برای رسیدن به یک بحران مالی فراگیر و به دنبال آن رکود جهانی مهیا خواهد بود. ۱۰ دلیل برای این وجود دارد.

اول، سیاست‌های محرک مالی که هم اکنون نرخ رشد سالانه ایالات متحده را ۲ درصد بالاتر از رشد بالقوه آن برآورد شده است، شرایطرا ناپایدار می‌کند. تا سال ۲۰۲۰، این محرک به پایان خواهد رسید و کشش مالی متوسط ​​، رشد را با شیب آرام، از ۳٪ به پایین‌تر از ۲٪ سوق خواهد داد.

دوم، به دلیل زمان بندی ضعیف محرک‌های اقتصادی، هم اکنون اقتصاد ایالات متحده در حال متورم شدن و تورم، بالاتر از نرخ هدف گذاری شده در حال افزایش است. بنابراین، صندوق پس انداز فدرال ایالات متحده به جمع آوری وجوه فدرال از ۲ درصد فعلی به حداقل ۳٫۵درصد در سال ۲۰۲۰ ادامه خواهد داد، و این احتمالا موجب افزایش نرخ بهره کوتاه مدت و بلند مدت و همچنین دلار آمریکا خواهد شد.

در همین حال، تورم در سایر اقتصادهای کلیدی نیز رو به افزایش است. افزایش قیمت نفت باعث افزایش فشار تورمی اضافی می‌شود. این بدان معناست که سایر بانک‌های مرکزی، صندوق بین المللی پول را به سمت عادی سازی سیاست‌های پولی دنبال می‌کنند، که موجب کاهش نقدینگی جهانی و فشار رو به بالا نرخ بهره خواهد شد.

سوم، اختلافات تجاری دولت ترامپ با چین، اروپا، مکزیک، کانادا و دیگران تقریبا بیشتر می‌شود و منجر به رشد کندتر و تورم بالاتر می‌شود.

چهارم، سیاست‌های دیگر ایالات متحده همچنان به افزایش فشارهای مبهمی ادامه خواهند داد و باعث می‌شود صندوق فدرال آمریکا نرخ بهره را همچنان بالاتر برود. دولت در حال محدود کردن سرمایه گذاری‌های داخلی و خارجی و انتقال فناوری است که این امر موجب اختلال در زنجیره‌های عرضه خواهد شد. این موضوع موجب می‌شود مهاجرت جمعیت ایالات متحده را افزایش می‌دهد و باید بر اساس ساختار اقتصادی رشد خود را حفظ کند، محدود می‌شود. از طرفی سرمایه گذاری در اقتصاد سبز نزول خواهد کرد و هیچ سیاست زیرساختی برای پرداختن به تنگناهای سمت عرضه وجود نخواهد داشت.

پنجم، رشد در سایر نقاط جهان به احتمال زیاد کاهش خواهد یافت - بیشتر از آنجایی که سایر کشورها مناسب برای اقدامات تلافی جویانه در برابر سیاست‌های حمایتی آمریکا خواهند دید. چین باید رشد خود را برای مقابله با ظرفیت‌ها و اهرم‌های بیش از حد، کنترل کند. در غیر این صورت رکود سختی ایجاد خواهد شد. بازارکشورهای در حال توسعه همچنان احساس حمایت از صنایع داخلی و محدودتر شدن سیاست‌های پولی در ایالات متحده را تجربه خواهند کرد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

ششم، اروپا نیز با توجه به منضبط‌تر شدن سیاست‌های پولی و اصطکاک‌های تجاری، رشد کندتری را تجربه خواهد کرد. علاوه بر این، سیاست‌های پوپولیستی در کشورهایی مانند ایتالیا ممکن است منجر به شدیدتر شدن بدهی ناپایدار در منطقه یورو شود. «حلقه عذاب» همچنان میان دولتها و بانکهایی که بدهی عمومی دارند، حل نشده است و مشکلات وجود یک اتحادیه پولی ناقص با تقسیم ناکافی ریسک را تقویت می‌کند. در این شرایط، رکود جهانی دیگر می‌تواند ایتالیا و سایر کشورها را به خروج از منطقه یورو مصمم سازد.

هفتم، بازارهای سهام ایالات متحده و جهانی بسیار پر روح است. نسبت قیمت به درآمد در ایالات متحده ۵۰ درصد بالاتر از میانگین تاریخی آن است، ارزش گذاری سهام خصوصی بیش از حد رشد یافته است و اوراق قرضه دولتی با توجه به بازده کم و حق بیمه مدت منفی بسیار گران است. هم اکنون نرخ اهرم شرکت‌های بزرگ آمریکا به اوج تاریخی رسیده است، اعتبار پر بازده نیز بسیار گران می‌شود.

هشتم، خطر عدم نقدینگی و فروش کالاها پایین‌تر از قیمت‌های آن شدیدتر می‌شود. فعالیت‌های بازاریابی و انبارداری توسط کارگزاران فروش، کاهش یافته است. تجارت زیاد با فرکانس بالا و الگوریتمی احتمال خرابی‌ها را بالا می‌برد و از طرفی ابزار درآمد ثابت در صندوق‌های اعتباری با ارز آزاد و اختصاصی متمرکز شده است.

نهم، هنگامی که نرخ رشد اخیرا ۴ درصد بود، ترامپ در حال حمله به فدرال رزرو بود. تنها به این فکر کنید که چگونه او در سال انتخابات ۲۰۲۰ رفتار خواهد کرد، هنگامی که احتمالا رشد زیر ۱ درصد کاهش خواهد یافت و خسارات شغلی پدیدار خواهد شد. وسوسه ترامپ مبنی بر ایجاد بحران سیاست خارجی بسیار زیاد خواهد بود، به ویژه اگر دموکرات‌ها امسال مجلس نمایندگان را به دست بیاورند. از آنجا که ترامپ قبلا جنگ تجاری را با چین آغاز کرده است و نمی‌خواهد جرات حمله به کره شمالی با سلاح هسته‌ای را داشته باشد، آخرین هدف وی ایران خواهد بود. او با تحریک رویارویی نظامی با آن کشور، شوک ژئوپلیتیک سختی را بر خلاف قیمت‌های نفت ۱۹۷۳، ۱۹۷۹ و ۱۹۹۰ ایجاد می‌کند. البته لازم به گفتن نیست که این امر رکود جهانی جهانی را حتی شدیدتر می‌کند.

دهم، به محض وقوع طوفان کامل که در بالا به آن اشاره شد، ابزارهای مورد نیاز برای پرداختن به آن بسیار ناتوان خواهد بود. فضای تحریک مالی در حال حاضر با بدهی عظیم مردم محدود است. احتمال سیاست‌های پولی غیر متعارف بیشتر با ترازنامه‌های ضعیف و عدم وجود آرا برای کاهش نرخ سیاست محدود خواهد شد. وثیقه بخش مالی در کشورهایی که جنبش‌های پوپولیستی طغیانی و دولت‌های تقریبا ورشکسته دارند، غیرقابل تحمل خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پر کردن یک باک ۱۰۰۰ تومانی قبل از سهمیه بندی

مهرمهر14 ساعت قبل
این فیلم مربوط به شب گذشته می‌باشد که به خاطر اخبارهایی که زودتر خبر سهمیه بندی را بین مردم پخش کرده بودند، مردم برای پر کردن آخرین باک ۱۰۰۰ تومانی مقابل پمپ بنزین‌ها صف کشیدند.

فیلم| هجوم مردم به پمپ بنزین‌ها

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

مشکلی برای عرضه سوخت در جایگاهها وجود ندارد

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
وی اضافه کرد: پس از اتمام سهمیه، خودرو‌های شخصی می‌توانند تا ۲۵۰ لیتر از طریق کارت خود بنزین با نرخ آزاد دریافت کنند و پس از آن باید از کارت جایگاهدار استفاده کنند. مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی افزود: قیمت بنزین سوپر ۳۵۰۰ تومان است و شامل سهمیه بندی نمی‌شود، تک نرخی است و فقط با کارت جایگاهدار قابل ارائه است. مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: کسانی که کارت سوخت در اختیار ندارند سهمیه به مدت شش ماه در کارتشان محفوظ است. وی ادامه داد: پروسه صدور کارت سوخت بیش از سه هفته زمان نمی‌برد و تاخیر‌های صورت گرفته به دلیل حجم بالای مراجعات است، ما هم قول می‌دهیم که این روند تسریع شود. مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: در خصوص خودرو‌های فرسوده، ​قانون اجازه صدور مجوز نمی‌دهد و تنها از کارت جایگاه‌‎دار می‌توانند استفاده کنند.

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ سرمایه‌گزاران می‌توانند با بررسی سود و زیان شرکت‌ها، سبدی متنوع از سهام تهییه کنند، زیرا کارشناسان معتقد هستند شرایط متعادل کنونی بهترین موقعیت برای سرمایه‌گزاری است.
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
به گزارش وانانیوز، با روی کار آمدن دولت نهم و افزایش یک مرتبه واردات بنزین در شرایطی که قیمت این فراورده در بازار جهانی به یکباره افزایش پیدا کرد و موجب شد تا مسئولان نفتی به فکر چاره‌ای برای رفع این مشکل بیافتند و طرح سهمیه بندی بنزین را به عنوان بهترین روش برگزینند. سهمیه بندی بنزین در دولت نهم چقدر بود؟ در حالی که قیمت بنزین پیش از شروع سهمیه بندی ۸۰ تومان در هر لیتر بود، بنزین سهمیه‌ای در سال ۱۳۸۶ قیمتی معادل صد تومان و بنزین آزاد یا غیر سهمیه‌ای قیمتی معادل ۴۰۰ تومان افزایش یافت. به طور کلی برای هر اتومبیل سواری شخصی در ماه یکصد لیتر، برای تاکسی‌های بنزین سوز هشتصد لیتر و برای مسافربر شخصی ششصد لیتر بنزین در نظر گرفته شد. صاحبان خودرو‌ها نیز با داشتن کارت سوخت می‌توانستند از این سهمیه بنزین استفاده کنند. در دولت دوزادهم با ریاست حسن روحانی، از سال ۹۴ تا سال ۹۸ بنزین بصورت آزاد و بدون سهمیه بندی با قیمت هر لیتر هزار تومان عرضه می‌شود.

رونمایی جهاد اسلامی فلسطین از موشک جدید

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین المللی خبرگزاری صدا و سیما به نقل از تلویزیونی المیادین، گردان‌های قدس- شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین روز پنج شنبه با رونمایی از موشک جدید نوع «براق ۱۲۰» اعلام کرد، این موشک که کاملا ساخت داخلی فلسطین است. جنبش جهاد اسلامی فلسطین با انتشار بیانیه‌ای در این باره اعلام کرد، موشک «براق ۱۲۰» وارد چرخه بهره برداری نظامی شده و برای اولین بار در حمله به شهرک صهیونیست نشین «الخضیره» از آن استفاده شده است. گردان‌های قدس تأکید کرد، این موشک نسخه پیشرفته با قدرت تخریبی بالاتر و دقیق‌تر موشکی است که پیشتر از آن رونمایی کرده بود.

نظرها

اخبار بیشتر