مراسم پیاده‌روی اربعین قله افتخار شیعه است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
مراسم پیاده‌روی اربعین قله افتخار شیعه است

مراسم پیاده‌روی اربعین قله افتخار شیعه است

مهرخبرگزاری مهر |
اصفهان-مسئول تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی اصفهان گفت: پیاده روی نجف تا کربلا قله افتخار شیعه است و دیگر مراسمهای عزاداری اربعین نباید با این عنوان مورد اشاره باشد.

حسن بابایی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به مصوبه ۶۰۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی که به «ستاد ساماندهی شورای فرهنگی در مناسبت‌های مذهبی» مشهور است اظهار داشت: در آیین نامه ستاد مذکور، هر مناسبت و مناسکی که برنامه‌ها و مراسم‌های شاخص دینی مذهبی را تحت الشعاع قرار دهد ممنوع است.

وی توضیح داد: در شرع مقدس نماز عید سعید فطر، شاخص است و اگر عید سعید فطر در روز جمعه باشد نماز عید بر نماز جمعه اولویت دارد.

مسئول تشکل‌های دینی سازمان تبلیغات اسلامی استان اصفهان با آوردن نمونه دیگری در اولویت بخشی به برنامه‌های شاخص ادامه داد: در طول هفته برگزاری نماز جماعت توصیه شده است اما در روز جمعه چون نماز جمعه برنامه شاخص است بر سایر نمازهای جماعت اولویت دارد.

انتخاب «دهه محرم» به عنوان تنها «دهه شاخص»

وی با اشاره به اینکه «دهه محرم» به عنوان «دهه شاخص» برای عزاداری آقا اباعبدالله الحسین (ع) در نظر گرفته شده و برنامه‌های دیگر که با عنوان «دهه» برگزار می‌شود نباید «دهه محرم» را تحت الشعاع قرار دهند، تصریح کرد: برای مناسبت هایی مانند عزاداری‌های فاطمیه، کاظمیه و امثالهم بهتر است عنوان «دهه» به کار برده نشود زیرا معیار و شاخص دهه عزاداری شیعیان جهان، «دهه محرم» است.

پیاده روی از نجف تا کربلا معیار و شاخص است

بابایی با تاکید بر اینکه در مراسم اربعین حسینی، پیاده روی از «نجف تا کربلا» معیار و شاخص در دین اسلام در نظر گرفته شده است و قله افتخار شیعه محسوب می‌شود گفت: در روایات بزرگان بر پیاده روی «نجف تا کربلا» تاکید شده است و از آنجا که این پیاده روی معیار و شاخص مراسم اربعین حسینی است نباید هیچ پیاده روی دیگری را پررنگ جلوه داد تا مبادا پیاده روی «نجف تا کربلا» تحت الشعاع واقع شود.

وی افزود: به هیئات مذهبی توصیه می‌شود که اگر برای مراسم اربعین حسینی پیاده روی برگزار می‌کنند باید در قالب اجتماع عزاداری تعریف شود؛ زیرا به کار بردن لفظ مشابه، نام پیاده روی نجف به کربلای معلی را تحت تاثیر قرار می‌دهد که به هیچ عنوان شایسته نیست.

در سایت خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

خطای رسانه ملی در روز اربعین سال گذشته

مسئول تشکل‌های دینی سازمان تبلیغات اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه سال گذشته در رسانه ملی پیاده روی مردم اصفهان از میدان لاله تا امام زاده شاه عبدالعظیم درصدر اخبار روز اربعین حسینی قرار گرفت، ادامه داد: با اینکه معیار و شاخص مراسم اربعین حسینی پیاده روی «نجف تا کربلا» است اما به دلیل عدم توجه کافی به این مسئله حتی رسانه ملی هم دچار غفلت در این ارتباط شد.

وی اضافه کرد: در مراسم‌های اربعین حسینی در شهرستان‌ها هم بر این موضوع که یا پیاده روی انجام نشود و یا اگر هم قرار است برگزار شود به گونه‌ای باشدکه پیاده روی «نجف به کربلا» تحت الشعاع قرار نگیرد، تاکید می‌شود.

اسامی مانند بازماندگان، جاماندگان از پیاده روی اربعین حسینی جایز نیست

بابایی با اشاره به اینکه برخی هیئات مذهبی علاوه بر برگزاری پیاده روی‌ها، اسامی خاصی از قبیل بازماندگان و جاماندگان پیاده روی اربعین حسینی انتخاب می‌کنند، ادامه داد: سازمان تبلیغات اسلامی استان اصفهان با این گونه اسامی در اطلاعیه‌های مراسم‌های اربعین حسینی موافق نیست زیرا معیار پیاده روی از «نجف تا کربلا» در روز اربعین حسینی خواهد بود.

وی با تاکید بر برگزاری مراسم اربعین حسینی در اقصی نقاط کشور تصریح کرد: مراسم اربعین حسینی باید با شکوه تمام برگزار شود و مومنان در مراسم‌های عزاداری این روز عزیز شرکت می‌کنند اما اگربه پیاده روی هایی به غیر از پیاده روی شاخص «نجف تا کربلا» اقتدا کنیم به هیچ وجه درست نیست.

بابایی با اشاره به برگزاری اجتماع متمرکز سازمان تبلیغات اسلامی استان اصفهان در روز اربعین حسینی در میدان امام علی (ع) در نزدیک به یک دهه گذشته اظهار داشت: در تمام کشور پیاده روی هایی برای اربعین حسینی شکل می‌گیرد که نمی‌توان آن را نفی کرد اما سازمان تبلیغات اسلامی هر مراسمی که لفظ پیاده روی «نجف تا کربلا» را تحت الشعاع قرار دهد جایز نمی‌شمرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خاطره رهبر انقلاب از دوران تبعید در ایرانشهر و برگزاری هفته وحدت

الفالف1 روز قبل
خاطره رهبر انقلاب از دوران تبعید در ایرانشهر و برگزاری هفته وحدتگروه اجتماعی الف، ۱۹ آبان ۱۳۹۸، ۲۰:۵۱ ۳۹۸۰۸۱۹۱۷۹رهبر معظم انقلاب در سخنرانی که در مهرماه سال ۹۰ در جمع مردم ایرانشهر بیان داشتند از خاطرات دوران تبعید و برگزاری هفته وحدت در بین مسلمانان این شهر صحبت کردند.

مرگ ۲ دانش آموز خوش زبان ورنکشی در زلزله (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
سایت نصر نوشت: شب گذشته آذربایجان باری دیگر لرزید و مردم آذربایجان را در غم از دست دادن تعدادی از عزیزانشان به سوگ نشاند. زلزله ۵٫۹ ریشتری آذربایجان شرقی در بامداد گذشته موجب خسارات سنگینی در تعدادی از روستاهای ترکمنچای شهرستان میانه شد. ریحانه و زهرا دو دخترکی هستند که از وضعیت مدرسه شان انتقاد دارند. این کودکان هم حق دارند در فردای این سرزمین نقش ایفا کنند و به قول زهرا، «مملکت را درست کنند». همه آذربایجان سوگوار ریحانه و زهراست و جا دارد مردم عزیزمان به نحو احسن این دو گل پرپر شده آذربایجان و خانواده هایشان را عزیز شمارند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
تحقیقات از دکتر داروسازی که متهم است همکارش را به خانه کشانده و مورد آزار و اذیت قرار داده است آغاز شد. زنی جوان تیر سال جاری به مأموران پلیس مراجعه کرد و گفت: از سوی دکتری داروساز و دوستش مورد آزار و اذیت قرار گرفته است. او گفت: من خودم دکتر داروساز هستم و با مردی که به من تجاوز کرد هم‌کلاس و دوست بودیم. او مرا مورد تجاوز قرار داد و دوست دیگرش هم آمد و من را مورد آزار و اذیت قرار داد. گفته‌های متهم از سوی پزشکی‌قانونی رد شد، چراکه پزشکی‌قانونی اعلام کرد دختر جوان از سوی مرد داروساز مورد آزار و اذیت قرار گرفته و آثار آن باقی مانده است.

یوسف‌آباد تهران؛ داستان یک آرزوی سرسبز (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

تدابیر برای کاهش آلودگی هوا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، آلودگی که مشاهده می‌کنید معمولا در این فصل اتفاق می‌افتد اما تصمیمات اضطرای می‌تواند راهگشای مناسبی برای کاهش آلودگی شهرمان باشه؟
عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل
خوشحال شدم چون در آینده به ذخایر تولید نفت ایران اضافه می‌شود. به کارکنان نفت بیاموزید فعایت‌های مستقیم و غیرمستقیم نفتی نباید منجر به آلودگی و نابودی اینها شود. به کارکنان نفت بیاموزید که ایران از نژادها، زبان‌ها، فرهنگ‌ها و بخش‌های مختلف تشکیل شده است. لطفا به کارکنان نفت بیاموزید اگر از رنج مردم منطقه میزبان نمی‌کاهید حداقل بر رنج آنها نیافزایید. به کارکنان نفت بیاموزید مردم ولی نعمت مسوولان هستند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - سه‌شنبه ۲۱ آبان‌ماه

خبری1 ساعت قبل

تاثیر میدان نفتی تازه کشف شده بر اقتصاد و روابط بین‌الملل

خبری19 ساعت قبل

در پی بالا گرفتن اعتراض‌ها در بولیوی،‌ اوو مورالس از قدرت کناره‌گیری کرد

خبری23 ساعت قبل

اجرای ۶۲۵ برنامه به مناسبت ایام بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان زنجان

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور2 دقیقه قبل

برگزاری ۱۰۱۷ برنامه ویژه هفته کتاب در استان کرمان

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور4 دقیقه قبل

مجلس موضوع کلاهبرداری‌های اینترنتی را در نشست غیرعلنی با حضور وزیر اقتصاد بررسی کند

خانه ملت8 دقیقه قبل

دنیس راس توافق ایران و آمریکا را محتمل دانست

خبرآنلاین9 دقیقه قبل

فیلم/ پاسخ موشکی مقاومت به ترور فرمانده فلسطینی

مشرق‌نیوز9 دقیقه قبل

رونالدو باشگاه یوونتوس را عصبانی کرده است

اعتمادآنلاین10 دقیقه قبل

آمریکا به دنبال ایجاد تفرقه و برهم زدن جوامع اسلامی است

میزان‌آنلاین10 دقیقه قبل