اسنادی از حضور ایران در سازمان ملل برای اولین بار منتشر شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. سیاسی
اسنادی از حضور ایران در سازمان ملل برای اولین بار منتشر شد

اسنادی از حضور ایران در سازمان ملل برای اولین بار منتشر شد

کتاب ایران و سازمان ملل متحد به روایت اسناد حاوی اسنادی از حضور و نیز اعلام مواضع رسمی دولت ایران در سازمان ملل متحد است که برای اولین بار منتشر شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، کتاب «ایران و سازمان ملل متحد به روایت اسناد (۱۳۹۷- ۱۳۲۳)» به کوشش سیدبابک قیاسیان، از سوی نشر جمهور ایران به چاپ رسید.

این اثر در ۵۴۸ صفحه با قطع وزیری است که حاوی اسنادی از حضور و نیز اعلام مواضع رسمی دولت ایران در سازمان ملل متحد است. اسناد موجود در این کتاب برای اولین بار منتشر شده است. فصل بندی آن شامل پیشگفتار، مقدمه تحلیلی با استناد به اسناد موجود در کتاب و ضمائم است.

اثر حاضر پنجمین کتاب اسنادی و هفتمین کتاب منتشرشده این محقق است. این نویسنده خرم آبادی کتاب دیگری با عنوان «سیاست خارجی ایران در دولت موقت و دولت شهید رجایی» نیز تألیف و پژوهش نموده که در مراحل نهایی چاپ و انتشار است.

درخصوص اهمیت این کتاب باید گفت کتاب ایران و سازمان ملل متحد به روایت اسناد به عنوان نخستین کتاب اسنادی است که درباره حضور دولت ایران در سازمان ملل متحد منتشر شده است. کلیه اسناد موجود در کتاب نیز به تازگی و برای اولین بار انتشار یافته‌اند.

موضوع مهم دیگر این کتاب به عنوان یکی از منابع تحقیقاتی دست اول برای پژوهشگران و محققان در حوزه مطالعات تاریخی و سیاسی ایران و سازمان ملل متحد خواهد بود. چراکه اسناد اصلی جزء جدایی ناپذیر تحقیقات و پژوهش‌های تاریخی هستند. ضمنا در این کتاب مطالب و مسائل حقوقی نیز به چشم می‌خورد که برای محققان حوزه مطالعاتی حقوق به ویژه حقوق بین الملل مفید خواهد بود.

آنچه اما بر اهمیت این کتاب می‌افزاید اینکه کتاب مذکور به عنوان مهمترین سند ملی حاوی اسنادی از نقش و حضور ایران در سازمان ملل متحد و تلاش این کشور برای تأمین صلح و امنیت جهانی از روزهای آغازین تشکیل این سازمان، در حاشیه برگزاری هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد از سوی نمایندگی دائمی ایران در نیویورک به کتابخانه سازمان ملل متحد اهدا شد.

در پیشگفتار کتاب مذکور چنین می‌خوانیم که تاریخ ایران و از جمله سازمان ملل متحد بدون نام ایران معنا ندارد. کشوری که از همان ابتدای تأسیس این سازمان در آن حضوری فعال و چشمگیر داشت. همچنان که پیش از آن نیز به جامعه ملل پیوسته بود. با وجودی که بنیانگذاران این دو سازمان در حق ایران رسم مهر به جای نیاورده بودند اما ایران هماره به نقش این سازمان‌ها در برپایی صلح و عدالت در عرصه بین المللی تأکید داشته است. در واقع حضور فعال ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و کمیسیون‌های مختلف سازمان مذکور حکایت از باور ایران به نقش و تأثیر این سازمان و سازوکارهای جمعی آن در روابط بین الملل دارد. نکته مهم در این میان همراهی ایران با اعضای جدید سازمان می‌باشد. اعضای جدیدی که بیشتر مستعمرات سابق قدرت‌های جهانی بوده و پس از اتمام دوران استعمار و کسب استقلال سیاسی به عضویت این سازمان پذیرفته شدند.

در خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

در این میان حمایت ایران از عضویت کشورهای تازه استقلال یافته، حمایت از آوارگان فلسطینی و نیز مخالفت با سیاست‌های تبعیض نژادی علیه سیاه پوستان آفریقای جنوبی از نکات پرافتخار کارنامه حضور ایران در سازمان ملل متحد است. این قبیل جهت گیری‌ها در حالی بود که ایران خود در برهه هایی از تاریخ سازمان ملل درگیر رفتارهای قیم مآبانه و سلطه جویانه برخی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد همچون اتحاد جماهیر شوروی، انگلستان و ایالات متحده آمریکا بوده است. رفتارهایی که تا به امروز ادامه داشته و اکنون نیز ایالات متحده آمریکا به عنوان یکی از اعضای اصلی و دارای حق وتوی شورای امنیت سازمان ملل متحد و از جمله مدعیان دفاع از حقوق بشر و تأمین صلح و امنیت جهانی کم سابقه‌ترین اقدامات خصمانه و ناقض حقوق بشر را علیه دولت و ملت ایران انجام می‌دهد.

کتاب «ایران و سازمان ملل متحد به روایت اسناد (۱۳۹۷- ۱۳۲۳)» با قیمت ۴۸۰۰۰ تومان از سوی نشر جمهور ایران منتشر شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

به نام اعتراض اما به کام …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دیروز نقاطی از تهران و برخی از شهرستان‌های آن محل تعدادی اجتماع مردمی بعد از تغییر قیمت بنزین بود، اما رفته رفته این اجتماعات نه دیگر رنگ و بوی بنزینی داشت و نه مردمی …به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ شب وقتی دخلش را شمرده، کرکره را پایین کشیده و به خانه رفته تصور نمی‌کرده است چند ساعت بعد مغازه را اینطور بی سر و سامان ببیند. به نام اعتراض، اما به کام آن‌ها که می‌خواهند آتش به جان زندگی مردم بیفتد.

زخمی شدن یک خبرنگار از ناحیه چشم توسط نظامیان رژیم صهیونیستی + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، رژیم صهیونیستی در جنایتی جدید، بیش از دویست هکتار از زمین‌های فلسطینیان را در الخلیل مصادره کرد. وقتی که صاحبان این زمین‌ها در آن حضور یافتند، در معرض حملات نظامیان صهیونیست قرار گرفتند. نظامیان صهیونیست با شلیک گاز اشک آور و گلوله، مانع از آن شدند که فلسطینیان به درختان زیتون خود برسند. یک خبرنگار هم که برای خبرگزاری محلی فلسطین کار می‌کرد هنگام تلاش برای فیلمبرداری از عملیات مصادره زمین‌ها و اخراج مردم از زمین‌ها به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست، از ناحیه چشم چپ زخمی شد. + فیلمانتهای پیام/حمله نظامیان اسرائیلی به مردم فلسطین + فیلم
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عکس: خبرگزاری فارس۲ - فارغ از مصداق کنونی، هنوز ساز و کار مناسبی برای «بیان اعتراضات» در کشور وجود ندارد؛ گو این که اساسا چنین حقی به رسمیت شناخته نشده است! به عنوان مثال نوجوانانی که اساسا در ماجرای اعتراضات بنزینی نیستند و در عین حال، اینترنت بخشی جدایی ناپذیر از زندگی آنهاست نیز درگیر نارضایتی می‌شوند. وانگهی مگر در یکی دو روز گذشته، وقایع اعتراضی چقدر پرحجم بودند که کل اینترنت کشور را این گونه مختل کردند؟! این واکنش سنگین، چنین تداعی می‌کند که اعتراضات بسیار گسترده‌تر و خطرناک‌تر از آنی هستند که واقعا هستند. سران قوا با پشتوانه کارشناسی یک تصمیم گرفتند و باید اجرا شود. "
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز14 ساعت قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.
الفالف15 ساعت قبل
مردم حق دارند خشمگین باشند چرا که در اجرای تصمیم بنزینی شبانه مثل دزدها عمل کرده. حتی ائمه جمعه می‌توانند تریبون را به میان معترضان ببرند و مسئولان شهر را دعوت کنند به حرف مردم گوش دهند. آنچه مسلم است، معترضان تریبون می‌خواهند. جلوی مسئولان، اعتراض کنند، حتما بهتر از این است که با سنگ و چوب جلوی عابر بانکها اعتراض کنند. به معترضان تریبون بدهید تا صف معترضان از اوباش جداشود.
الفالف1 روز قبل
به نظر می‌رسد اعتراض صادقی به فرایند تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی درباره قیمت بنزین درست باشد و جلسه سران سه قوه عملا مجلس و جمهوریت نظام را به تمسخر گرفت. امیدواریم محمود صادقی در تصمیم خود به استعفا جدی باشد و حداقل یک نماینده، توهین به مجلس را برنتابد. ***فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟ افزایش قیمت بنزین در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران محترم سه قوه تصویب و اجرایی شد. پس از اجرای این مصوبه اخبار ضد و نقیضی درباره موافقت یا مخالفت یکی از سران قوا منتشر شد. لذا این گمان که تصمیمات بر اساس رای اکثریت دو از سه نفر سران قوا اخذ می‌شود، چندان قابل اعتنا نیست.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری10 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری10 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری11 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

دیدار دوستانه فوتبال|مسی آرژانتین را مقابل اروگوئه نجات داد

فارس21 دقیقه قبل

مقاطع پیش‌دبستانی نطنز تعطیل شد

آفتاب‌نیوز24 دقیقه قبل

قیمت محصولات کشاورزی افزایش نمی‌یابد

تابناک25 دقیقه قبل

رد پیشنهاد حضور بدون اختیار در دپارتمان داوری فوتبال

فارس26 دقیقه قبل

دستورالعمل عدم افزایش قیمت کالا و خدمات ابلاغ شد

تابناک27 دقیقه قبل

فارس من| کنکور فعلا عادلانه‌ترین سیستم پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد است

فارس27 دقیقه قبل