پرسش و پاسخ نماینده مجلس و دولت فرانسه درباره ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سیاسی

پرسش و پاسخ نماینده مجلس و دولت فرانسه درباره ایران

ایسناخبرگزاری ایسنا |
سخنگوی دولت فرانسه به نمایندگی از وزیر امور خارجه این کشور با حضور در مجلس به سوال نماینده کشورش درباره ایران و منطقه پاسخ داد.

به گزارش ایسنا، خانم فردریک دوما نماینده مجلس ملی فرانسه سوالی در ارتباط با ایران را در جلسه مجلس از وزیر امور خارجه این کشور به شرح زیر مطرح کرد:

"سوال من از وزیر امور خارجه است. در سال ۲۰۱۵ یک توافق تاریخی در خصوص موضوع هسته‌ای با ایران در وین امضا شد. در ماه می‌۲۰۱۸ ترامپ تصمیم گرفت تا از این توافق که ایرانی‌ها تمام مفاد آن را رعایت می‌کردند و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز این نکته را تایید و گواهی کرده است و خود شما نیز آقای وزیر حتی اگر امروز اینجا حضور ندارید آن را بارها تایید کرده‌اید، من می‌خواهم از شما در مورد رعایت این توافق توسط فرانسه که ما وانمود می‌کنیم از آن خارج نشده‌ایم سوال کنم. در سازمان ملل آقای رئیس جمهور ماکرون تایید کرد که شرایط برای آغاز مجدد مذاکرات فراهم شده است. در حالیکه بطور زیربنایی اختلافات کاملا واضح است. آمریکایی‌ها بطور یکجانیه تصمیم گرفتند تا حیطه این توافق را بازبینی کنند و برنامه موشکی متعارف و همچنین نفوذ ایران در منطقه خاور میانه را زیر سوال ببرند. ولی واضح است که ایرانی‌ها هرگز برنامه متعارف خود را زیر سوال نخواهند برد زیرا عدم دسترسی به سلاح هسته‌ای یک چیز است ولی دسترسی به هر نوع ابزار دفاعی و بازدارنده مبحثی دیگر است و هر کس می‌تواند این نکته را درک کند.

در خصوص نفوذ ایران در لبنان، سوریه، عراق و نیز یمن هیچکس نمی‌تواند آن را نفی نماید. می‌توان به آن اعترض کرد و آن را قابل اعتراض دانست، چه از نظر روش و چه از نظر شکلی. اما ساده لوح نباشیم. اینکه به ما گفته شود در مواجهه با این وضعیت، خود را در اختیار آمریکایی‌ها، عربستان سعودی و امارات متحده عربی قرار دهیم تا آنها مشکلات منطقه را حل کنند و امنیت ما را تامین کنند، این کار هرگز راه حل مناسبی برای مبارزه با داعش نبوده و نخواهد بود.

آنچه بر عهده ماست این است که شرایط لازم برای اجرا و احترام به تعهدات مربوط به خودمان را ایجاد کنیم. اینکه فرانسه و آلمان و انگلیس نتوانند به دلیل تحریم‌های فراسرزمینی آمریکا بخشی از تعهدات خود را رعایت کنند یک چیز است ولی اینکه فرانسه، حتی در زمینه هایی که خارج از تحریم هاست مانند بخش دارویی و مواد غذایی نیز هیچ تبادلی با ایران نداشته باشد مبحثی دیگر است.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

وزن ما در مقابل عزم یک رئیس جمهور آمریکا که همین دیروز پیشنهاد رها کردن مبارزین کرد را که ماههاست در میدان می‌جنگند و جان خود را برای تضمین امنیت ما و آزادی ما فدا می‌کنند مطرح نمود، چه می‌باشد؟ آیا لااقل ما حاضر هستیم گفتمانی که مایک پومپئو تاکنون داشته را کنار بگذاریم. گفتمانی که اساس آن این است که حد و حدود توافقی که تا قبل از اعمال فشار حداکثری، مورد احترام بوده نیز کنار بگذاریم و باید مورد بازنگری قرار گیرد. در حالیکه ما می‌دانیم این در حقیقت یک بن بست بیش نیست.

پی از اتمام سوال نیز خانم سیبت اندای سخنگوی دولت که به نمایندگی از وزیر امور خارجه در جلسه حضور داشت اینگونه پاسخ داد:

"ابتدا بابت غیبت وزیر امور خارجه که نتوانست امروز در بین ما باشد، عذر خواهی می‌کنم.

برداشت من از آنچه که در پایان مجمع عمومی اخیر سازمان ملل به دست آمده و در جریان آن هم، همانطور که می‌دانید، موضوع ایران مورد تبادل نظرهای متعدد قرار گرفت، این است که امروز هنوز هم فضای سیاسی لازم برای کاهش تنش و ادامه تلاش هایی که ما برای برقراری گفتگو انجام داده‌ایم، وجود دارد.

نوعی علاقمندی از سوی همه طرف‌ها در نیویورک مشاهده گردید و این علاقه مندی نزد آمریکا و همچنین ایران نیز وجود دارد مبنی بر اینکه کاری را بر اساس برخی مولفه‌ها انجام دهیم که البته خود رئیس جمهور هم این مولفه‌ها را در جریان برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل انعکاس دادند. یعنی اینکه: ایران نباید سلاح هسته‌ای داشته باشد، بحران یمن باید حل و فصل گردد، ما باید بتوانیم یک طرح امنیت منطقه‌ای تدوین نماییم و در نهایت، باید تحریم هایی که روی ایران سنگینی می‌کنند برداشته شوند. این مولفه‌ها مطرح شده‌اند و هنوز هم هستند، فضا نیز هنوز وجود دارد و باید از آن استفاده کرد".

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ماجرا چیست؟

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
با افزایش قیمت بنزین و دو نرخی شدن آن، برخی اعتراضات مسالمت آمیز مردم با سواستفاده برخی افراد به بیراهه رفت. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ با افزایش قیمت بنزین و دو نرخی شدن آن، برخی اعتراضات مسالمت آمیز مردم با سواستفاده برخی افراد به بیراهه رفت.

شعله‌ورکردن آتش‌ اعتراضات باشایعات بنزینی

فارسفارس1 روز قبل
مجله فارس پلاس: بنزین گران شد؛ خبری که طی ۴۸ ساعت گذشته سرخط اتفاقات زیادی شده است. اما این اتفاق باعث شده شایعات فراوانی حول آن دست به دست شود؛ از کشته شدن یک جوان تا به آتش کشیده شدن پمپ‌بنزین‌ها. هنوز چندساعتی از اعلام خبر سهمیه‌بندی بنزین نگذشته بود که اولین پمپ‌بنزین در تهران آتش گرفت؛ البته در فضای مجازی. تصاویر، دود شدیدی در پمپ‌بنزین خیابان شریعتی را نشان می‌داد که آتش آن در جوی‌های خیابان نیز جاری بود. نقل قولی در یک صفحه جعلی منتسب به سرمربی تیم ملی ایران منتشر شد که شکست ایران را به گردن مسائل سیاسی می‌انداخت.
عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل
عکس: خبرگزاری فارس۲ - فارغ از مصداق کنونی، هنوز ساز و کار مناسبی برای «بیان اعتراضات» در کشور وجود ندارد؛ گو این که اساسا چنین حقی به رسمیت شناخته نشده است! به عنوان مثال نوجوانانی که اساسا در ماجرای اعتراضات بنزینی نیستند و در عین حال، اینترنت بخشی جدایی ناپذیر از زندگی آنهاست نیز درگیر نارضایتی می‌شوند. وانگهی مگر در یکی دو روز گذشته، وقایع اعتراضی چقدر پرحجم بودند که کل اینترنت کشور را این گونه مختل کردند؟! این واکنش سنگین، چنین تداعی می‌کند که اعتراضات بسیار گسترده‌تر و خطرناک‌تر از آنی هستند که واقعا هستند. سران قوا با پشتوانه کارشناسی یک تصمیم گرفتند و باید اجرا شود. "

به نام اعتراض اما به کام …

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
دیروز نقاطی از تهران و برخی از شهرستان‌های آن محل تعدادی اجتماع مردمی بعد از تغییر قیمت بنزین بود، اما رفته رفته این اجتماعات نه دیگر رنگ و بوی بنزینی داشت و نه مردمی …به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ شب وقتی دخلش را شمرده، کرکره را پایین کشیده و به خانه رفته تصور نمی‌کرده است چند ساعت بعد مغازه را اینطور بی سر و سامان ببیند. به نام اعتراض، اما به کام آن‌ها که می‌خواهند آتش به جان زندگی مردم بیفتد.
ایسناایسنا10 ساعت قبل
سوالی درباره علت بی ثباتی در بازار مسکن از وزیر راه و شهرسازی اعلام وصول شد. به گزارش ایسنا، علی اصغر یوسف نژاد عضو هیئت رئیسه مجلس در پایان جلسه علنی عصر امروز یکشنبه موارد اعلام وصولی را به شرح ذیل اعلام کرد: طرح استفساریه بند الف ماده ۴۵ قانون احکام دایمی برنامه‌های توسعهسوال ملی مسعود گودرزی نماینده ممسنی از وزیر راه و شهرسازی درباره علت بی ثباتی در بازار مسکنسوال ملی سید قاسم جاسمی نماینده کرمانشاه از وزیر کشور درباره علت عدم جلوگیری از قاچاق دام زنده در غرب کشورسوال ملی حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر از وزیر کشور درباره علت عدم اقدام موثر در زمینه جلوگیری از قاچاق دام زنده. انتهای پیام
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، در حالی که قریب به ۴۸ ساعت از اعلام یکباره و بی مقدمه خبر اصلاح قیمت بنزین می‌گذرد، مردم ایران هنوز در شوک ناشی از این افزایش هستند. نیروهای انتظامی هم سعی در مدیریت این اعتراضات مسالمت آمیز داشتند. غارت فروشگاه‌ها و به آتش کشیدن خودروهای شهروندان از دیگر اتفاقات تلخ چند ساعت گذشته در چند نقطه ایران است. بهبهان، قائمشهر، کازرون، اسلامشهر و شهریار دیگر شهرستانهایی هستند که گزارش‌ها حکایت از انحراف اعتراضات مردمی به سمت خشونت و تخریب اموال عمومی یا آسیب رساندن به اموال شهروندان دارد. در این میان فقدان اطلاع رسانی دقیق دولتی‌ها از ابعاد مختلف طرح اصلاح قیمت بنزین و نیز طرح اعطای حمایت‌های معیشتی کاملا محسوس است و به نظر می‌رسد خلاء آن در مقطع کنونی تنها با مواجه مستقیم رئیس جمهور و به میدان آمدن وی قابل جبران است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری15 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری16 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

اصل سهمیه بندی کردن بنزین درست است/اقدامات حمایتی باید از قبل از اجرای طرح انجام می‌شد

فارس6 دقیقه قبل

دفاتر ترویج علم در دانشگاه‌ها ایجاد شود/ضرورت پرداخت به ترویج علم در اسناد توسعه

ایسنا10 دقیقه قبل

مرگ کودک ۶ ساله با سلاح پدر در گیلان

عصر ایران13 دقیقه قبل

مهاجم اسبق از پرسپولیس شکایت کرد

مشرق‌نیوز13 دقیقه قبل

سیل یک میلیارد دلاری در ونیز

الف18 دقیقه قبل

مواد غذایی که هنگام سرماخوردگی نباید مصرف شوند

خبر فوری18 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

1 روز قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

2 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

3 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1