افزایش جرایمی مانند سرقت وظیفه نیروی انتظامی را دو چندان می‌کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سیاسی
افزایش جرایمی مانند سرقت وظیفه نیروی انتظامی را دو چندان می‌کند

افزایش جرایمی مانند سرقت وظیفه نیروی انتظامی را دو چندان می‌کند

ایسناخبرگزاری ایسنا |
یک وکیل دادگستری با بیان اینکه افزایش جرایمی مانند کیف قاپی، سرقت موبایل و خودروها در جامعه وظیفه نیروی انتظامی را دو چندان می‌کند و می طلبد که تلاش مامورین انتظامی چندین برابر شود، گفت: وقتی در یک جامعه آمار جرایم بالا می رود، آسایش فکری و امنیت فکری و ذهنی شهروندان خدشه دار می‌شود و ایجاب می کند که مامورین انتظامی اگر کمبود نیرو یا امکانات دارند، آن را برطرف کنند.

عبدالصمد خرمشاهی در گفت وگو با ایسنا درباره حق امنیت شهروندان و وظایف نیروی انتظامی در این زمینه اظهار کرد: از سال ۱۳۷۰ که نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران یا به‌طور مخفف «ناجا» از ادغام شهربانی جمهوری اسلامی ایران و ژاندارمری جمهوری اسلامی ایران و نیز کمیته انقلاب اسلامی به وجود آمد و در حال حاضر به‌ طور رسمی، نیروی اصلی مسئول حفظ امنیت داخلی ایران است و وظایفی برعهده دارد.

وی افزود: طبق قانون، نیروی انتظامی سازمانی مسلح است که در تابعیت فرماندهی کل قوا و وابسته به وزارت کشور است و هدف از تشکیل نیروی انتظامی انچنان که درقانون ذکر و تصریح شده در وهله اول و مهمترین وظیفه‌اش، استقرار نظم و امنیت و افزایش آن در جامعه است. در کنار این وظیفه مهم، نیروی انتظامی وظایف دیگری هم اعم از مبارزه با خرابکاری و تروریست و شورش یا مبارزه با حرکت‌های مخل امنیت کشور را برعهده دارد و از طرفی هم ضابط قوه قضاییه در مبارزه با قاچاق و منکرات و فساد و پیشگیری از وقوع جرم و کشف جرایم و دستگیری متهمان و نظارت بر اماکن عمومی است.

این وکیل دادگستری با بیان اینکه قانونگذار طیف وسیعی از مسئولیت‌ها را برعهده نیروی انتظامی گذاشته و تک تک این وظایف هم با جان و مال و ناموس افراد در ارتباط است، گفت: به لحاظ مشکلات اقتصادی جرایم روز به روز رشد صعودی دارند، مخصوصا جرایمی مانند کیف قاپی، سرقت موبایل و سرقت انواع خودروها و افزایش این جرایم در جامعه وظیفه نیروی انتظامی را دو چندان کرده است. بنابر اعلام فرمانده سابق نیروی انتظامی بسیاری از وظایف بر عهده نیروی انتظامی گذاشته شده البته با مشارکت سازمان‌های دیگری که متاسفانه هر کدام از این سازمان‌ها به نوعی از وظایف خود شانه خالی کردند و همه بر دوش نیروی انتظامی نهاده شده است.

خرمشاهی ادامه داد: طیف وسیع از وظایف و تکالیف و اقداماتی که باید نیروی انتظامی انجام دهد، باعث شده که در بعضی موارد آنچنان که باید نتواند به خوبی انجام وظیفه کند؛ لذا به نظرم باید هر چه بیشتر در جهت تقویت امکانات این نیرو به خصوص در جهت حفظ امنیت افراد و امنیت عمومی و استقرار نظم تلاش شود و اگر نظم در جامعه باشد آرامش به وجود می‌آید زیرا سرقت و آدم ربایی و جرایم دیگر موجب هرج و مرج می‌شود و امنیت و آسایش جامعه را بر هم می‌زند؛ لذا تکالیف نیروی انتظامی بیش از انچه که فکر کنیم گسترده است و می‌طلبد که تلاش مامورین انتظامی چندین برابر شود.

خبری: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

وی افزود: وقتی در یک جامعه آمار جرایم بالا می‌رود، آسایش فکری و امنیت فکری و ذهنی شهروندان خدشه دار می‌شود و اگر در یک شهری هم سرقت یا قتلی صورت گیرد، موجب تشویش اذهان عمومی و نگرانی می‌شود و طبیعتا آثار منفی دارد و ایجاب می‌کند که مامورین انتظامی اگر کمبود نیرو یا امکانات دارند، آن را برطرف کنند.

این وکیل دادگستری یادآور شد: موضوع گذرنامه و راهنمایی و رانندگی و مبارزه با مواد مخدر و … برعهده نیروی انتظامی است و در بسیاری از جاها، نیروی انتظامی نقش داشته و باید فعالیت داشته باشد و به عنوان ضابط قوه قضاییه هم مکلف است که با دستگاه قضایی در دستگیری متهمان و نظارت بر اماکن عمومی همکاری کند. لذا این وظایف گسترده است و ما نمی‌توانیم از سازمان دیگری انتظار داشته باشیم که جایگزین نیروی انتظامی باشد. البته سازمان‌هایی مانند بسیج یا نهادهای دیگر می‌توانند به نیروی انتظامی کمک کنند ولی کمک آنها صرفا در حد همکاری بوده و محدود است.

وی در پایان گفت: اگر مامورین انتظامی در انجام وظایفشان کوتاهی کردند، سازمان بازرسی ناجا می‌تواند با کسانی که از وظایفشان تخطی یا سوء استفاده می‌کنند برخورد کند یا سازمان قضایی نیروهای مسلح یا سازمان بازرسی کل کشور یا دیوان عدالت اداری می‌توانند به تناسب تخلفی که صورت گرفته با متخلفان برخورد کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ماجرا چیست؟

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
با افزایش قیمت بنزین و دو نرخی شدن آن، برخی اعتراضات مسالمت آمیز مردم با سواستفاده برخی افراد به بیراهه رفت. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ با افزایش قیمت بنزین و دو نرخی شدن آن، برخی اعتراضات مسالمت آمیز مردم با سواستفاده برخی افراد به بیراهه رفت.

شعله‌ورکردن آتش‌ اعتراضات باشایعات بنزینی

فارسفارس1 روز قبل
مجله فارس پلاس: بنزین گران شد؛ خبری که طی ۴۸ ساعت گذشته سرخط اتفاقات زیادی شده است. اما این اتفاق باعث شده شایعات فراوانی حول آن دست به دست شود؛ از کشته شدن یک جوان تا به آتش کشیده شدن پمپ‌بنزین‌ها. هنوز چندساعتی از اعلام خبر سهمیه‌بندی بنزین نگذشته بود که اولین پمپ‌بنزین در تهران آتش گرفت؛ البته در فضای مجازی. تصاویر، دود شدیدی در پمپ‌بنزین خیابان شریعتی را نشان می‌داد که آتش آن در جوی‌های خیابان نیز جاری بود. نقل قولی در یک صفحه جعلی منتسب به سرمربی تیم ملی ایران منتشر شد که شکست ایران را به گردن مسائل سیاسی می‌انداخت.
عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل
عکس: خبرگزاری فارس۲ - فارغ از مصداق کنونی، هنوز ساز و کار مناسبی برای «بیان اعتراضات» در کشور وجود ندارد؛ گو این که اساسا چنین حقی به رسمیت شناخته نشده است! به عنوان مثال نوجوانانی که اساسا در ماجرای اعتراضات بنزینی نیستند و در عین حال، اینترنت بخشی جدایی ناپذیر از زندگی آنهاست نیز درگیر نارضایتی می‌شوند. وانگهی مگر در یکی دو روز گذشته، وقایع اعتراضی چقدر پرحجم بودند که کل اینترنت کشور را این گونه مختل کردند؟! این واکنش سنگین، چنین تداعی می‌کند که اعتراضات بسیار گسترده‌تر و خطرناک‌تر از آنی هستند که واقعا هستند. سران قوا با پشتوانه کارشناسی یک تصمیم گرفتند و باید اجرا شود. "

به نام اعتراض اما به کام …

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
دیروز نقاطی از تهران و برخی از شهرستان‌های آن محل تعدادی اجتماع مردمی بعد از تغییر قیمت بنزین بود، اما رفته رفته این اجتماعات نه دیگر رنگ و بوی بنزینی داشت و نه مردمی …به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ شب وقتی دخلش را شمرده، کرکره را پایین کشیده و به خانه رفته تصور نمی‌کرده است چند ساعت بعد مغازه را اینطور بی سر و سامان ببیند. به نام اعتراض، اما به کام آن‌ها که می‌خواهند آتش به جان زندگی مردم بیفتد.
ایسناایسنا10 ساعت قبل
سوالی درباره علت بی ثباتی در بازار مسکن از وزیر راه و شهرسازی اعلام وصول شد. به گزارش ایسنا، علی اصغر یوسف نژاد عضو هیئت رئیسه مجلس در پایان جلسه علنی عصر امروز یکشنبه موارد اعلام وصولی را به شرح ذیل اعلام کرد: طرح استفساریه بند الف ماده ۴۵ قانون احکام دایمی برنامه‌های توسعهسوال ملی مسعود گودرزی نماینده ممسنی از وزیر راه و شهرسازی درباره علت بی ثباتی در بازار مسکنسوال ملی سید قاسم جاسمی نماینده کرمانشاه از وزیر کشور درباره علت عدم جلوگیری از قاچاق دام زنده در غرب کشورسوال ملی حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر از وزیر کشور درباره علت عدم اقدام موثر در زمینه جلوگیری از قاچاق دام زنده. انتهای پیام
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، در حالی که قریب به ۴۸ ساعت از اعلام یکباره و بی مقدمه خبر اصلاح قیمت بنزین می‌گذرد، مردم ایران هنوز در شوک ناشی از این افزایش هستند. نیروهای انتظامی هم سعی در مدیریت این اعتراضات مسالمت آمیز داشتند. غارت فروشگاه‌ها و به آتش کشیدن خودروهای شهروندان از دیگر اتفاقات تلخ چند ساعت گذشته در چند نقطه ایران است. بهبهان، قائمشهر، کازرون، اسلامشهر و شهریار دیگر شهرستانهایی هستند که گزارش‌ها حکایت از انحراف اعتراضات مردمی به سمت خشونت و تخریب اموال عمومی یا آسیب رساندن به اموال شهروندان دارد. در این میان فقدان اطلاع رسانی دقیق دولتی‌ها از ابعاد مختلف طرح اصلاح قیمت بنزین و نیز طرح اعطای حمایت‌های معیشتی کاملا محسوس است و به نظر می‌رسد خلاء آن در مقطع کنونی تنها با مواجه مستقیم رئیس جمهور و به میدان آمدن وی قابل جبران است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری15 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری15 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

سیل یک میلیارد دلاری در ونیز

الف8 دقیقه قبل

امسال نتایج ۲ سالانه سطح‌بندی دانشگاه‌ها را نداریم

فارس15 دقیقه قبل

تظاهرات دوباره لبنانی‌ها در بیروت

عصر ایران19 دقیقه قبل

سرنوشت عروس خاورمیانه در هاله‌ای از ابهام

ایسنا23 دقیقه قبل

منچستریونایتد در اندیشه جذب بیل

میزان‌آنلاین24 دقیقه قبل

سرمایه گذاری نیروی هوایی آمریکا بر پرنده‌های نظامی یکبار مصرف!

اقتصاد آنلاین25 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

1 روز قبلاقتصاد آنلاین0

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

1 روز قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

2 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

3 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1