آداب و اعمال روز اربعین حسینی (ع)
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. اجتماعی
آداب و اعمال روز اربعین حسینی (ع)

آداب و اعمال روز اربعین حسینی (ع)

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
علاوه بر آداب و نکاتی که درباره پیاده‌روی اربعین وجود دارد، شب و روز اربعین نیز دارای اعمالی است که یکی از آنها زیارت حرم سیدالشهدا(ع) و ۷۲ شهید کربلاست.

به گزارش مشرق، زیارت اربعین و بارگاه سیدالشهدا (ع) بنابر حدیثی از امام حسن عسکری (ع) یکی از پنج ‌نشانه‌ای است که در تعریف مؤمن آمده است و برهمین اساس، هرساله جمعیت عظیم و میلیونی مسلمانان از اقصی نقاط جهان در آستانه اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، به انجام سنت دیرینه پیاده‌روی به مقصد کربلای معلی می‌پردازند و از این روی در آستانه اربعین حسینی، عاشقان زیادی اعم از عرب، عجم، مسیحی، یهود پای در مسیر عشق می‌گذارند و راهی کربلای معلی می‌شوند.

اما در پیاده‌روی اربعین ضمن آداب و نکاتی که به همراه دارد، شب و روز آن نیز دارای اعمال و آدابی است که یکی از این آداب زیارت حرم سیدالشهدا (ع) و ۷۲ شهید کربلاست که روایات بسیاری نیز درمورد زیارت قبور شهدا بیان شده است.

یکی از مهم‌ترین علل جایگاه ویژه اربعین در میان شیعیان، روایت امام حسن عسکری (ع) است که بر فضیلت این روز ‌تاکید شده که فرمود: «نشانه‌های مؤمن پنج چیز است؛ به جای آوردن پنجاه و یک رکعت نماز (۱۷ رکعت نماز واجب و ۳۴ رکعت نافله)، زیارت اربعین (امام حسین)، انگشتر به دست راست نهادن، پیشانی را به هنگام سجده بر خاک گذاردن و بسم الله الرحمن الرحیم را در نماز بلند گفتن؛

ائمه (ع) برای ادامه این مسیر و از یاد نرفتن قیام خونین کربلا، این روز را بزرگ شمرده و از اولین زائر حسینی یعنی جابر بن عبدالله انصاری که در اولین اربعین خود را به قبر شهدای کربلا رساند، تجلیل کردند؛ و سفارش‌های بسیاری درباره ثواب زیارت امام حسین (ع) در روزهای خاص و در تمام طول سال مطرح کردند.

غسل زیارت و دعا

شیخ طوسی در کتاب مصباح از صفوان جمال روایت کرده: از امام صادق (‌ع) برای زیارت مولایمان‏ حسین (ع) اجازه خواستم و استدعا کردم برای من جهت زیارت آن حضرت دستورالعملی ذکر کند که به آن صورت‏ به زیارت اقدام کنم. فرمود: ای صفوان، پیش از حرکت به سفر، سه روز روزه بدار و روز سوم غسل کن. پس اهل‏ و عیال خود را نزد خویش جمع کن و چنین بگو «اللهم انی استودعک…». آنگاه دعایی تعلیم او فرمود که وقتی به فرات برسد بگوید. سپس فرمود: با آب فرات غسل کن. به‌درستی که پدرم مرا از پدرانش علیهم السلام خبر داد که‏ رسول خدا (ص) فرمود: همانا فرزند من حسین، پس از من در کنار فرات کشته خواهد شد، هر که او را زیارت‏ کند و از فرات غسل نماید، گناهان او بریزد و مانند روزی شود که مادر او را به دنیا آورده است.

چون غسل کنی در حال انجام غسل بگو: «بسم الله و بالله اللهم اجعله نورا و طهورا و حرزا و شفاء من کل داء و سقم و آفة و عاهة اللهم طهر به قلبی و اشرح به صدری و سهل لی به أمری: به خدا و با خدا. خدایا آن را قرار ده روشنی و پاک کننده‏ و نگهدارنده و شفای از هر درد و بیماری و آفت و آسیب. خدایا دلم را با آن پاک کن و سینه‏‌ام را بگشای و کارم را با آن آسان گردان».

لباس تمیز و آراستگی و خوش‌بویی

در زیارت حضرت امام حسین (ع) آمده است: «هر گاه به زیارت آن حضرت رفتی، از کنار فرات غسل کن، لباس‌های پاکیزه بپوش و پا برهنه به سوی حرم عزیمت کن».

ذکر تسبیح و تکبیر

در زیارت امام حسین (ع) روایت شده که قبل از زیارت و در بدو ورود، حتی وقتی به فرات می‌رسد تا غسل زیارت کند، صد مرتبه الله اکبر، صد مرتبه لا اله الا الله و صد مرتبه صلوات بگوید. نیز در روایت است: هنگام زیارت وقتی مقابل قبر امام معصوم قرار گرفت، بگوید: «لا اله الا الله وحده لا شریک له»، ثواب بسیار بری او نوشته می‌شود. ‌

حضور در کنار قبر و بوسیدن ضریح

ادب دیگر در زیارت، که نشانه محبت و ارادت بیشتر است، نزدیک شدن به قبر، دست نهادن به آن، بوسیدن و ابراز اشتیاق است. داستان زیارت اربعین جابربن عبدالله انصاری و عطیه گواه این زیارت عاشقانه است که دست روی قبر سیدالشهدا نهاد و بر او درود و سلام داد.

مرحوم شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان، ضمن بحث از آداب زیارت به این نکته اشاره می‌کند که برخی می‌پندارند رعایت ادب به حریم امامت، به آن است که زائر هر چه دورتر بایستد و به قبر و ضریح نزدیک نشود. ایشان این را اشتباه می‌دانند و تأکید می‌کنند که نزدیک شدن به قبر و ضریح و بوسیدن آن یکی از آداب است.

زیارت اربعین

خواندن زیارت اربعین حتی از راه دور و هم زیارت کردن در کنار قبر حضرت امام حسین‌ (ع) از نزدیک در روز اربعین مورد عنایت است که علماء و اولیای الهی برای زیارت سیدالشهدا (ع) در روز اربعین اهمیت و جایگاه والایی قائلند و با پای پیاده از نجف اشرف به سوی کربلا رهسپار می‌شوند، بی‌شک جابر بن عبدالله، نخستین زائر کربلای معلی در روز اربعین سال ۶۱ هجری است، این سنت حسنه نیز در سال‌های حضور ائمه معصومین‌ (ع) با وجود حکومت سفاک و خونریز اموی و عباسی انجام شده است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران

زیارت وداع اربعین

سید بن طاووس گفته است که من برای زیارت اربعین وداعی یافته‌ام که مخصوص به این زیارت است. باید که بایستی پیش روی ضریح و بگویی:

«السلام علیک یا ابن رسول الله، السلام علیک یا ابن علی المرتضی وصی رسول الله.

سلام بر توای پسر رسول خدا! سلام بر توای پسر علی مرتضی جانشین رسول خدا!

السلام علیک یا ابن فاطمة الزهراء سیدة نساء العالمین، السلام علیک یا وارث الحسن الزکی.

سلام بر توای پسر فاطمۀ زهرا سرور زنان جهان! سلام بر توای وارث امام حسن پاک!

السلام علیک یا حجة الله فی أرضه و شاهده علی خلقه.

سلام بر توای حجت خدا در زمین و گواه او بر آفریدهها

السلام علیک یا أبا عبد الله الشهید، السلام علیک یا مولای و ابن مولای

سلام بر توای ابا عبد الله شهید! سلام بر توای مولای من و پسر مولای من!

أشهد أنک أقمت الصلاة و آتیت الزکاة، و أمرت بالمعروف و نهیت عن المنکر

گواهی میدهم که تو نماز را به پا داشتی و زکات دادی و امر به معروف و نهی از منکر کردی

و جاهدت فی سبیل الله حتی أتاک الیقین، و أشهد أنک علی بینة من ربک أتیتک

و در راه خدا جهاد نمودی تا اینکه امر یقین تو را فرارسید و نیز گواهی میدهم که تو دلیل روشن از سوی پروردگارت داشتی؛ و اگر از دور زیارت کند باید بگوید:

توجهت إلیک یا مولای زائرا وافدا راغبا مقرا لک بالذنوب.

ای مولای من! اکنون من به عنوان زایر، واردشونده، گراینده، اقرارکنندۀ به گناه و گریزان از خطا.

هاربا إلیک من الخطایا لتشفع لی عند ربک.

به درگاه تو آمدهام تا در نزد پروردگارت از من شفاعت کنی.

یا ابن رسول الله صلی الله علیک حیا و میتا، فإن لک عند الله مقاما معلوما و شفاعة مقبولة

ای پسر رسول خدا! درود خدا بر تو در حال حیات و مرگ تو، زیرا تو در نزد خدا از مقام معلوم و شفاعت مورد پذیرش برخورداری.

لعن الله من ظلمک، و لعن الله من هتک حرمک و غصب حقک.

خداوند کسانی را که به تو ستم نمودهاند لعنت کند و نیز کسانی را که تو را محروم نموده، حقت را غصب نموداند لعنت کند

و لعن الله من قتلک و لعن الله من خذلک، و لعن الله من دعوته فلم یجبک و لم یعنک

و قاتلان تو را لعنت کند و آنان را که دست از یاری تو کشیدند لعنت کند و آنان را که خواندی و به تو پاسخ مثبت ندادند و تو را یاری نکردند لعنت کند

و لعن الله من منعک من حرم الله و حرم رسوله و حرم أبیک و أخیک

و نیز کسانی را که از رفتن تو به سوی حرم خدا و حرم رسول خدا و حرم پدر و برادرت جلوگیری کردند لعنت کند

و لعن الله من منعک من شرب ماء الفرات لعنا کثیرا یتبع بعضها بعضا.

و کسانی را که تو را از نوشیدن آب فرات منع کردند بسیار و پیدرپی لعنت کند.

اللهم فاطر السماوات و الأرض عالم الغیب و الشهادة.

خدایا! ای پدیدآورندۀ آسمانها و زمین! دانای پنهان و آشکار!

أنت تحکم بین عبادک فیما کانوا فیه یختلفون، و سیعلم الذین ظلموا أی منقلب ینقلبون.

تو بین بندگانت در آنچه اختلاف دارند حکم میکنی و زود است آنانی که ظلم کردند بدانند کدامین جایگاه بازگشتشان است.

اللهم لا تجعله آخر العهد من زیارته، و ارزقنیه أبدا ما بقیت و حییت یا رب.

خدایا این زیارت را آخرین عهدم از زیارت قرار مده و همیشه برایم تا وقتی که باقی و زنده هستم روزیام گردان، ای پروردگار

و إن مت فاحشرنی فی زمرته یا أرحم الراحمین.

و اگر مردم مرا در گروه ایشان محشور فرما، ای مهربانترین مهربانان!

منبع: ایکنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر15 ساعت قبل
کاهش دما، بارش برف و باران، کولاک و همچنین مه‌گرفتگی در ارتفاعات پدیده‌های غالب جوی امروز چهارشنبه هستند همچنین درباره کاهش شدید دما به کشاورزان هشدار داده‌شده است. مرکز استان سمنان تنها شهرستان دیار قومس است که آسمانی آفتابی دارد اما دمای هوا شش درجه بالای صفر است و پیش‌بینی هواشناسی برای ساعات و روزهای آتی بارش برف و باران است. دمای هوای شاهرود در این روز ابری چهار درجه بالای صفر است و برای ادامه امروز و فردای این شهرستان بارش برف و باران و برودت هوا پیش‌بینی می‌شود. بیشینه و کمینه دمای هوای این بزرگ‌ترین شهرستان دیار قومس۹ و سه درجه بالای صفر است که فردا به شش درجه بالای صفر و صفر کاهش پیدا خواهد کرد. هم‌اکنون شهمیرزاد با سه درجه زیر صفر سردترین و سمنان با شش درجه بالای صفر گرم‌ترین مناطق استان سمنان هستند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین15 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- دادستان زنجان گفت: با تلاش دستگاه قضایی و همکاران شورای حل اختلاف تعداد ۱۲ پرونده‌ی قصاص نفس منتج به صلح و سازش طرفین شد که ۵۰ درصد پرونده‌های تعیین تکلیف شده را شامل می­ شود. حجت الاسلام و المسلمین محسن کرمی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان زنجان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان در رابطه با تعیین تکلیف پرونده‌های قصاص نفس و تلاش‌های انجام شده در راستای اصلاح ذات البین گفت: یکی از اولویت‌های این دادستانی ساماندهی و تعیین تکلیف سریع پرونده‌های حائز اهمیت از جمله پرونده‌های قتل، شرارت، تعدی به نوامیس و اخلال در نظم عمومی در دادسرای زنجان بوده است. وی ادامه داد: خوشبختانه با نظارت و پیگیری‌های بعمل آمده این مهم اتفاق افتاده و ضمن کاهش زمان اجرای آراء و پایش و ساماندهی دقیق پرونده‌ها، تعداد ۲۴ پرونده‌ی قتل ظرف سال جاری تعیین تکلیف شد که در نوع خود اقدام کم نظیری است. وی افزود: با تلاش دستگاه قضایی و همکاران شورای حل اختلاف تعداد ۱۲ پرونده‌ی قصاص نفس منتج به صلح و سازش طرفین گردید که ۵۰ درصد پرونده‌های تعیین تکلیف شده را شامل می­ شود که این امر آمار قابل توجه و حتی بی سابقه در بحث برقراری سازش در سال‌های گذشته بوده است.

جشنواره گل‌های داوودی

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ۸۰۰ نوع گل داوودی در کشور وجود دارد که ۶۰۰ نوع از این گل‌ها در تنوع بیش از ۱۰۰ رنگ در باغ گیاه شناسی ملی چشم نوازی می‌کنند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴18 ساعت قبل
پسر نوجوان که از ناحیه پهلو آسیب دیده بود به بیمارستان منتقل شد، اما تلاش کادر درمانی نیز برای نجات او بی‌نتیجه ماند و تسلیم مرگ شد. در تحقیقات اولیه مشخص شد عامل این جنایت نیز پسری ۱۵ ساله و هم ولایتی مقتول بوده است. بدین ترتیب تیم جنایی راهی محل حادثه که ساختمانی نیمه کاره بود، شدند. متهم در تحقیقات گفت: یکسال قبل از افغانستان برای کار به ایران آمدم. شب حادثه به شوخی دوستم را هل دادم.

اینترنت دفاتر پیشخوان دولت و پلیس+ ۱۰

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دفاتر پیشخوان دولت تحت تاثیر اختلال اینترنت چند روز اخیر بودند، اما مراکز پلیس + ۱۰ به علت اینکه بر روی بستر اینترنت ملی بودند به راحتی فعالیت می‌کردند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ امروز برای اینکه ببینیم اختلال‌های اینترنت چند روز اخیر چه تاثیری بر عملکرد دفاتر پیشخوان دولت و پلیس +۱۰ داشته به برخی از این مراکز سرزدیم؛ دفاتر پیشخوان دولت تحت تاثیر اختلال اینترنت بودند، اما مراکز پلیس + ۱۰ به علت اینکه بر روی بستر اینترنت ملی قرار داشتند به راحتی فعالیت می‌کردند.
تابناکتابناک1 روز قبل
وضعیتی که هنوز تقریبا رفع نشده است. رویدادی که حالا و در سایه اظهارنظر‌هایی مانند سخنان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مشخص است که «اختلال» نامیدنش صحیح نیست و می‌بایست آن را نتیجه تصمیم مسئولان ارشد خواند و رویکرد ایشان برای کاهش التهابات قلمدادش کرد. اینکه با قطع اینترنت در این ابعاد فراگیر و وسیع، خواسته یا ناخواسته همه مردم را مخالف تصمیم بنزینی اخیر و از آن فراتر، در صف معترضان دسته بندی کرده‌اند. انگار نه انگار که می‌بایست شرایط را برای رفع احتیاجات این روز‌های مردم مهیاتر از قبل کرد. تصمیمی که اگر اینترنت در دسترس همگان بود، شاید اتخاذش غیرعاقلانه به نظر می‌رسید.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری13 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

پیام تسلیت معاون رییس جمهور و وزیر علوم در پی درگذشت پروفسور رضا

مهر12 دقیقه قبل

شورای امنیت با تصمیم آمریکا درباره شهرک‌سازی‌ها مخالفت کرد

الف20 دقیقه قبل

ضعیف‌ترین ستاره‌های لیگ؛ ۲ بازیکن سرخابی

مشرق‌نیوز20 دقیقه قبل

تصادف مرگبار تریلی با سمند، وانت و پراید/ ۴ نفر کشته شدند

آفتاب‌نیوز21 دقیقه قبل

آخرین جزئیات رمز یکبار مصرف بانکی

مشرق‌نیوز25 دقیقه قبل