مراسم اربعین؛ بزرگ‌ترین همایش مردمی جهان با حضور چند ده میلیون مسلمان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. اجتماعی

مراسم اربعین؛ بزرگ‌ترین همایش مردمی جهان با حضور چند ده میلیون مسلمان

خبرگزاری میزان- آیین باشکوه اربعین به عنوان بزرگ‌ترین گردهمایی مذهبی در جهان که سالانه میزبان میلیون‎ها زائر است، در رسانه‌های خارجی بازتاب یافته است. تاریخ انتشار: 06:00 - 27 مهر 1398 - کد خبر: ۵۵۹۳۸۷

به گزارش گروه بین المللخبرگزاری میزان؛آیین پیاده روی اربعین که هر سال با حضور میلیون‌ها نفر برگزار می‌شود، علاوه بر نمایش وحدت و یگانگی جهان اسلام، تاکیدی بر موفقیت اقدامات خودجوش و مردمی در منطقه است که می‌تواند امنیت چنین مراسمی را از جهات مختلف تامین کند.

بزرگ‌ترین گردهمایی سالانه مسلمانان سراسر جهان که پذیرای میلیون‌ها زائر در عراق است، در سال‌های اخیر و با وجود وجود مخاطرات ناشی از اقدامات تروریستی داعش و گروه‌های تروریستی متعدد دیگر، در امنیت کامل و با حضور گسترده مردمی برگزار شده است.

مراسم اربعین؛ بزرگ‌ترین همایش مردمی جهان با حضور چند ده میلیون مسلمان - 3

ایندیپندنتدر گزارشی که به بررسی این آیین پرداخته، پیاده روی طولانی و تغذیه و استراحت در موکب‌های برپا شده توسط مردم را نمایشی عظیم از اعتقاد و همبستگی شیعه توصیف می‌کند.

براساس این گزارش، طی مسیر طولانی ۱۰ تا ۱۲ روزه یا در برخی موارد ۲ تا سه روزه از نجف تا کربلا برای حضور در مراسم چهلمین روز شهادت امام حسین (ع)، نشان دهنده شوق مذهبی مسلمانان است. برخی از شهر‌ها و روستا‌های عمدتا شیعه عراق طی بازه زمانی ۲۰ روزه برای حضور در جنبشی منظم و امن که نمونه‎اش در هیچ کجای جهان دیده نمی‌شود، از سکنه خالی می‌شوند؛ غذا‌های فراوان، کلینیک‌های درمانی کوچک و صحرایی و حتی دندانپزشکی با نگاه وظیفه شرعی دانستن مراقبت از زائران از جمله خدماتی است که در حاشیه این مراسم ارائه می‌شود.

ایندیپندنت میزان زائران حاضر در این مراسم را چیزی میان ۱۵ تا ۱۷ میلیون نفر برآورد می‌کند. از این میزان ۲ تا ۳ میلیون نفر از زوار ایرانی هستند. نکته مهم در این ماجرا، همزیستی و همدلی مردم برای حضور در «کربلا»، شهری با ظرفیت ۲ تا ۳ میلیون نفر است.

مراسم اربعین؛ بزرگ‌ترین همایش مردمی جهان با حضور چند ده میلیون مسلمان - 7

مسلمانان از سراسر جهان و به ویژه از کشور‌هایی مانند ایران، هند، گرجستان، پاکستان، لبنان، آذربایجان، برخی کشور‌های اروپایی از همه رده‌های سنی، از نوزاد تا کهنسال در این مراسم حضور می‌یابند.

آسوشیتدپرسمی‌نویسد که سالانه ۱۰ تا ۲۰ میلیون نفر شرکت می‌کنند؛ مراسم اربعین توسط خود مردم با بهترین کیفیت و کمترین هزینه برگزار می‌شود.

خبرگزاری فرانسه به برپایی رستوران‎ها، مساجد و اماکن استراحت توسط خیرین و گروه‌های مردمی و داوطلب پرداخته و می‌نویسد تمامی خدمات ارائه شده رایگان بوده و از زائران پولی دریافت نمی‌شود.بیشتر بخوانید: گزارش رسانه‎های عراقی از مراسم اربعین

هافینگتن پست ضمن توصیف اربعین به عنوان بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین آیین مذهبی جهان، می‌نویسد عراق در ایام اربعین میزبان جمعیتی معادل یک سوم جمعیت واقعی خودش می‌شود. آن چه اهمیت این آیین را برجسته‌تر می‌کند، تداوم برپایی آن در سال‌های حضور داعش در عراق و در میانه صحنه‌های آشفته و خطرناک ژئوپلتیک بوده است؛ دلیل اصلی این اشتیاق «اعتقاد به باطل و فانی بودن دشمن» در اعتقادات شیعیان است که منجر به ناچیز شمردن داعش می‌شده است.

خبری: برترین اخبار اجتماعی در ایران

مراسم اربعین؛ بزرگ‌ترین همایش مردمی جهان با حضور چند ده میلیون مسلمان - 13

هافینگتن پست حضور افراد با مذاهب و ادیان دیگر مانند اهل سنت، ایزدی، زرتشتی و صابئی را هم در خدمت به زائران و هم در انجام آداب، از دیگر ویژگی‌های قابل ملاحظه و عجیب اربعین خوانده و می‌نویسد این امر زمانی اهمیت بیشتری می‌یابد که به اهمیت منحصر به فرد بودن آیین‌های مذهبی توجه کنیم. در توضیح این امر تنها به یک نکته می‌توان اشاره داشت؛ مردم بدون در نظر گرفتن رنگ، عقیده و مرز، امام حسین (ع) را سمبل جهانی آزادی و شفقت می‌بینند.

به نوشته هافینگتن پست، اگر این آیین در کشور‌های غربی تاکنون به خوبی معرفی نشده، ناشی از غرض ورزی رسانه‌های غربی است که تلاش می‌کنند گردهمایی ۲۰ میلیون نفری مسلمانان در اعتراض به تروریسم و بی عدالتی را از چشم جهانیان پنهان کنند؛ چرا که آمار شگفت انگیز زائران، اهمیت سیاسی این گردهمایی، پیام انقلابی آن و اصالت این جنبش خودجوش، موج‌های شوکه کننده‌ای را برخواهد انگیخت.

قیاس خدمات رسانی در این گردهمایی چند ده میلیون نفری با خدمات رسانی در پی زلزله «هائیتی» از دیگر موضوعاتی است که هافینگتن پست برای نشان دادن عظمت آیین اربعین از آن بهره برده است؛ برنامه جهانی غذای سازمان ملل در پی وقوع زلزله مرگبار در هائیتی در سایه حمایت‌های بین المللی و در اوج تلاش‌های امدادی توانست روزانه نیم میلیون وعده غذا در میان آسیب دیدگان تقسیم کند. حال این رقم را با پذیرایی ۵۰ میلیون وعده‌ای روزانه در ایام اربعین مقایسه کنید. این میزان در مجموع ایام عزاداری بالغ بر ۷۰۰ میلیون وعده غذایی است. در حالی که هائیتی در پنج ماه پس از وقوع فاجعه مذکور ۴٫۹ میلیون وعده غذایی دریافت کرده بود. اربعین رکورد‌های گینس را در زمینه‌های میزان جمعیت حاضر در این مراسم، اندازه میز پذیرایی، آمار تغذیه و شمار گروه‌های داوطلب برای برگزاری یک رویداد واحد شکسته است. همه این‌ها در زمان تهدید قریب الوقوع تروریستی نیز رخ داد.

مراسم اربعین؛ بزرگ‌ترین همایش مردمی جهان با حضور چند ده میلیون مسلمان - 17

فایننشال تریبیون نیز با اشاره به انجام مقدمات حمل و نقل زائران از مدت‌ها پیش از آغاز این آیین مذهبی نوشت، این آیین بزرگ‌ترین گردهمایی مسلمانان است.

فرانس ۲۴ در پوشش این اجتماع بزرگ جهانی از حضور گسترده مردم از همه رده‌های سنی و همه اقشار و حتی افراد با ویلچر ابراز حیرت کرده و می‌نویسد ایرانیان اشتیاق زیادی برای حضور در این آیین دارند. این اشتیاق به حدی جدی و بزرگ است که حضور داعش نیز مانع حضور مردم ایران در این مراسم نشد.

مراسم اربعین؛ بزرگ‌ترین همایش مردمی جهان با حضور چند ده میلیون مسلمان - 20

هاآرتصبا توصیف پیاده روی اربعین، می‌نویسد به رغم دشواری‌های فراوان، مسلمان هر سال این آیین را باشکوه‌تر از سال پیش برگزار می‌کنند.

میدل ایست آی به نکته دیگری اشاره می‌کند؛ پاکسازی زباله‌های مسیر توسط زائران که حاکی از تلاش و علاقه زائران برای برپایی این آیین براساس استاندارد‌های لازم است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | حقیقت پمپ‌بنزینی که می‌گفتند نیه‌شب در خمینی‌شهر آتش گرفته، به روایت ایسنا

خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
همیشه این‌طور نیست که میکروب‌ها، باکتری‌ها و مواد بیماری‌زا، باعث بیماری انسان شوند. بعضی اوقات مواد آنتی‌باکتریال، آنتی‌بیوتیک‌ها و مواد شیمیایی که برای ایجاد بهداشت بیشتر در زندگی ما مورد استفاده قرار می‌گیرند، خود باعث بروز انواع بیماری‌ها در بدن انسان هستند. یکی از این مشکلات، بیماری‌های مربوط به روده است که در اثر وارد شدن تدریجی مایع ظرفشویی به بدن انسان بروز می‌کند. شاید برایتان عجیب باشد، اما درست فهمیدید؛ همه‌ی ما انسان‌ها در طول زندگی، مقدار متغیری مایع ظرفشویی می‌خوریم و شاید خیلی از ما، از این مسئله بی‌خبر باشیم!

فیلم | توضیحات نوبخت درباره افزایش نرخ بنزین و یارانه جدید به ۶۰ میلیون نفر در ماه

همشهریهمشهری1 روز قبل

گاز ریه‌های شما چنده؟!

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

داغ‌های مجازی و خبرهای جعلی …

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
بسته خبری داغ‌های مجازی امشب، با توجه به اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت و درپی آن بروز برخی اخبار جعلی در فضای مجازی، این خبرها را بررسی کرده است. خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در بسته خبری داغ‌های مجازی امشب، با توجه به اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت و درپی آن بروز برخی اخبار جعلی در فضای مجازی، این خبرها را بررسی کرده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
همیشه این‌طور نیست که میکروب‌ها، باکتری‌ها و مواد بیماری‌زا، باعث بیماری انسان شوند. بعضی اوقات مواد آنتی‌باکتریال، آنتی‌بیوتیک‌ها و مواد شیمیایی که برای ایجاد بهداشت بیشتر در زندگی ما مورد استفاده قرار می‌گیرند، خود باعث بروز انواع بیماری‌ها در بدن انسان هستند. یکی از این مشکلات، بیماری‌های مربوط به روده است که در اثر وارد شدن تدریجی مایع ظرفشویی به بدن انسان بروز می‌کند. شاید برایتان عجیب باشد، اما درست فهمیدید؛ همه‌ی ما انسان‌ها در طول زندگی، مقدار متغیری مایع ظرفشویی می‌خوریم و شاید خیلی از ما، از این مسئله بی‌خبر باشیم!

درختانی که در استخر خشک شدند!

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما؛ ملک شخصی ۷۰ هزارمتری واقع در منطقه چهار که درختان آن را خشک کرده‌اند و شهرداری منطقه از سال ۹۵ برای این ملک پرونده قطع و خشک درختان تشکیل داده که منتظر رای دادگاه است. برای پیگیری بیشتر، گزارش همکارمان خانم جعفری را مشاهده نمایید.

نظرها

اخبار بیشتر