روایت عزاداران هندوی امام حسین (ع) / اربعین را نباید «تبلیغ» کنیم!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
روایت عزاداران هندوی امام حسین (ع) / اربعین را نباید «تبلیغ» کنیم!

روایت عزاداران هندوی امام حسین (ع) / اربعین را نباید «تبلیغ» کنیم!

مهرخبرگزاری مهر |
ناصر نادری مستندساز ضمن تاکید بر دوری از نگاه تبلیغی در سفارش مستند مرتبط با پیاده‌روی اربعین، از تجربه خاص خود در ساخت مستندی از عزاداری گروهی از هندوهای بت‌پرست برای امام حسین(ع) گفت.

ناصر نادری مستندساز درباره مستندهایی که با موضوع اربعین از تلویزیون پخش می‌شود و بعضا دچار کلیشه‌هایی در روایت است، به خبرنگار مهر بیان کرد: ما در مستندهای اربعین بیشتر رویکردی تبلیغی داریم و تا زمانی که چنین رویکردی داریم، با نگاه انتقادی به مساله نگاه نمی‌کنیم. اما چرا روی نگاه انتقادی تاکید دارم؟ چون وقتی با نگاه انتقادی مستند می‌سازید برجستگی‌ها و ویژگی‌ها یک پدیده را پیدا می‌کنید.

وی افزود: زمانی که من مستندساز با نگاه انتقادی وارد فضای اربعین می‌شوم و سوالاتی از قبیل اینکه «این اتفاق چه ویژگی‌هایی دارد؟»، «این افراد چه می‌کنند؟» و … از خود می‌پرسم، در ادامه سوالاتی شکل می‌گیرد که برای پاسخ به آن‌ها مسائلی را کشف می‌کنم که بعدا می‌توانم در مستندم انعکاس دهم.

وی ادامه داد: تاکید من روی این است که این کشفیات را باید انعکاس دهید نه اینکه بخواهید با یک رویکرد تبلیغی سراغ آنها بروید. دستگاه امام حسین‌ (ع) نیازی به تبلیغ ندارد. مگر از ۱۴۰۰ سال پیش که این اتفاق رخ داد و به دست ما رسید تبلیغی رخ داده است؟ انعکاس آن در تاریخ این وقایع را به ما رساند.

هندوهای بت‌پرست و عزاداری برای امام حسین (ع)

این مستندساز با اشاره به تجربه حضور خود در هند برای ساخت یک مستند و نکاتی که نسبت به مساله اربعین در این مستند به تصویر کشیده است، بیان کرد: من در هند مستندی را درباره عزاداری بت‌پرستان برای امام حسین (ع) ساختم و با برخی از کسانی که در ایام محرم و صفر آیین عزاداری برگزار می‌کردند مصاحبه‌هایی داشتم.

نادری ادامه داد: من از این هندوها سوال کردم که آیا امام حسین (ع) را می‌شناسند و آنها جواب می‌دادند که او فرزند زهرا (س) است و فقط در همین حد می‌دانستند و حتی پیامبر (ص) و حضرت زهرا (س) را نمی‌شناختند. زمانی که من از آن‌ها می‌پرسیدم چرا برای امام حسین (ع) عزاداری می‌کنند و چه ویژگی‌ای از ایشان برایشان مهم است، پاسخ می‌دادند که چون شنیده‌اند او فردی است که در برابر ظلم ایستاده و شهید شده است.

خبری: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

وی اضافه کرد: مردم در هند برای امام حسین (ع) عزاداری می‌کردند و حتی حاجت می‌گرفتند به طور مثال خانمی را دیدم که می‌گفت باردار نمی‌شده و توانسته با نذر برای امام حسین (ع) باردار شود و حتی اسم فرزندش را به زبان خودشان گذاشته است کنیز حسین (ع). مغناطیسی نسبت به امام حسین (ع) وجود دارد پس در این حالت نیازی به تبلیغ نیست بلکه باید با یک رویکرد آیینه‌وار این موارد را انعکاس دهیم.

یک اشتباه در رویکرد تبلیغی

نادری اظهار کرد: رویکرد ما در نگاه تبلیغی از اساس اشتباه است. مثلا برخی که با خود می‌گویند این اتفاق نکته خاصی ندارد اما ما باید باشکوه و پرعظمت نشانش دهیم، درواقع از ابتدا عظمت مساله را نفهمیده‌ایم. اتفاقا این رویداد خیلی بزرگ است که چند میلیون آدم برای یکی دو ماه به یکدیگر خدمات رایگان می‌دهند.

وی درباره سفارش‌های تلویزیونی در حوزه مستندهای اربعین نیز اظهار کرد: سفارش نابود کننده ذوق و هنر مستندساز است. البته مدیر هم باید رویکردی داشته باشد و سفارش بدهد تا بتواند در زمان موعود پخش کند اما این اتفاق پروسه‌ای را می‌طلبد مثلا یک سال مستندسازان حرفه‌ای باید با تنوع فکری، سلایق مختلف را به صورت یک کاروان به راهپیمایی اربعین ببرد. این پیاده‌روی باید با برنامه‌ریزی همراه باشد و اینها در این بازه زمانی فقط اتفاقات را تماشا کنند و حالا بعد از این سفر، آن مدیر شبکه یا مسئول می‌تواند طرح‌های این مستندسازان را دریافت کند.

این مستندساز درباره مستند خود نیز عنوان کرد: پروسه ساخت این مستند حدود دو سال طول کشید، ما یک سال به هند رفتیم و تحقیقاتی داشتیم و امسال آن را تولید کردیم برای تصویربرداری هم از یک نفر هندو استفاده کردیم و این مستند سینمایی اکنون در مراحل پس از تولید قرار دارد تا اگر بتوانیم در گروه «هنر و تجربه» اکران کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

با اخلال گران برخورد جدی می‌کنیم

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
دادستان کل کشور با اشاره به مدیریت اصلاح قیمت بنزین گفت: با اخلالگرانی که قصد سوء استفاده از این موضوع را دارند، به طور جدی برخورد خواهیم کرد. وی تاکید کرد: مردم خط خودشان را از عده‌ای که به هر طریق ضدیت خود را با نظام جمهوری اسلامی ایران نمایان می‌کنند، جدا خواهند کرد. منتظری گفت: قطعا مردم از این شرایط به وجود آمده توسط اخلالگران و سوء استفاده گران، ناراضی هستند و به موجب قانون، انجام این فعالیت‌ها جرم تلقی می‌شود و نیرو‌های قضایی و انتظامی طبق قانون با خاطیان به طور جدی برخورد می‌کنند. وی گفت: مسئولان هم باید از افزایش قیمت سایر کالا‌ها جلوگیری کنند و اجازه ندهند کسی از این شرایط سوء استفاده کند. وی گفت: خود مردم بهترین نیرو‌هایی هستند که می‌توانند جلوی اخلالگران را بگیرند و باید سازمان تعزیرات حکومتی و دستگاه‌های نظارتی نیز برای پیشگیری از گرانی اقدامات لازم را انجام دهند.

ترافیک سنگین بر اثر بارش برف به روایت خبرنگاران

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
پیش بینی‌های هواشناسی و اخبار منتشره در هفته گذشته نشان می‌داد که امروز هوای تهران برفی است، اما شهرداری تهران ظاهرا دوباره غافلگیر شده است. ترافیک سنگین بر اثر بارش برف به روایت خبرنگارانترافیک سنگین بر اثر بارش برف به روایت خبرنگارانخبر تکمیل می‌شود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ پیش بینی‌های هواشناسی و اخبار منتشره در هفته گذشته نشان می‌داد که امروز هوای تهران برفی است، اما شهرداری تهران ظاهرا دوباره غافلگیر شده است. محسن قاسمی فر - ورودی بزرگراه کردستان به سمت جنوبکد ویدیو دانلود فیلم اصلی ناهید اکبرزاده - پل پارک وی، ابتدای مدرسمیترا لبافی - خیابان سئولکد ویدیو دانلود فیلم اصلیروایت یک راننده تاکسی‌های اینترنتی از ترافیککد ویدیو دانلود فیلم اصلیامیر نوایی - بزرگراه یادگار امامکد ویدیو دانلود فیلم اصلی

بارش برف تا سه روز آینده

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
کارشناس سازمان هواشناسی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ گفت: حداقل تا سه چهار روز آینده بارندگی در نوار شمالی کشور و دامنه‌های البرز ادامه خواهد داشت و دمای هوا باز هم کاهش می‌یابد. امیر سرکرده افزود: همچنان بارش در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و دامنه‌های جنوبی البرز شامل تهران، شمال سمنان، زنجان و شمال استان‌های قزوین و البرز ادامه خواهد داشت.

برف نو، برف نو، سلام، سلام! (+عکس)

عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
برف نو، برف نو، سلام، سلام! بنشین، خوش نشسته‌ای بر بام. پاکی آوردی - ای امید سپید! -همه آلوده گی ست این ایام. راه شومی ست می‌زند مطربتلخ واری ست می‌چکد در جاماشک واری ست می‌کشد لبخندننگ واری ست می‌تراشد نامشنبه چون جمعه، پار چون پیرار، نقش هم رنگ می‌زند رسام. مرغ شادی به دام گاه آمدبه زمانی که برگسیخته دام! ره به هموار جای دشت افتادای دریغا که بر نیاید گام! تشنه آن جا به خاک مرگ نشستکاتش از آب می‌کند پیغام! کام ما حاصل آن زمان آمدکه طمع برگرفته‌ایم از کام …خام سوزیم، الغرض، بدرود! تو فرود آی، برف تازه، سلام! «احمد شاملو»
الفالف1 روز قبل
گروه اجتماعی الف، ۲۵ آبان ۱۳۹۸، ۰۴:۰۰ ۳۹۸۰۸۲۵۰۰۲به گزارش فارس، مرجع صلاحیت دار جهت صدور گواهی دادگاهی است که آخرین محل سکونت متوفی بوده است. مطابق با ماده ۲۰ قانون آیین دادرسی مدنی دعاوی راجع به ترکه متوفی در دادگاه محلی اقامه میشود که آخرین اقامتگاه متوفی در ایران، آن محل بوده واگر آخرین اقامتگاه متوفی معلوم نباشد رسیدگی در صلاحیت دادگاهی است که آخرین محل سکونت متوفی در ایران در حوزه‌ی آن بوده است. نکته: چون صدور گواهی انحصار وراثت به شوراهای حل اختلاف واگذار شده به غیر از کلان شهر‌ها برای شروع به دادگاه مراجعه کنید و طبق دستور رئیس دادگستری به شورا ارجاع خواهد شد. بنابراین اگر شخصی در طول مدت زندگی خود در شهرهای مختلفی سکونت داشته باشد و برای مثال آخرین محل سکونت وی اصفهان باشد، در صورت فوت دادگاه اصفهان صلاحیت صدور گواهی انحصار وراثت را خواهد داشت هر چند که شخص در شهر دیگری فوت نموده باشد یا اموال وی در نقطه دیگری قرار گرفته باشد. ضمنا چناچه شخصی در شهر خرم‌آباد فوت کند و جهت دفن به موطن اولیه خود برگردد یا اینکه مثلا خانه‌ای در لرستان داشته و در آنجا سکونت دارد اما اهل یکی از شهرستان‌های استان لرستان باشد و در آن شهرستان دفن شود می‌تواند در آن شهرستان هم گواهی انحصار وراثت بگیرد.

طوفان و بارش سنگین برف و باران در ایتالیا + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، در حالی که در برخی از مناطق کوهستانی در شمال ایتالیا بارش برف شمار زیادی را خانه نشین کرده است، ادامه باران‌های سیل آسا در مرکز و جنوب ایتالیا هم مشکلات زیادی برای مردم به وجود آورده است و صد‌ها نفر مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند. در رم پایتخت ایتالیا بارش شدید باران ادامه دارد. شرایط نامساعد جوی و ادامه بارندگی در شهر ونیز در شمال ایتالیا، برای سومین روز متوالی موجب بالا آمدن آب و اعلام وضعیت هشدار در این شهر شده است. بسیاری از رهگذران و به ویژه گردشگران خارجی از پیاده رو‌های موقت چوبی که برای بالا آمدن آب تعبیه شده است، استفاده می‌کنند. بیشتر بخوانید: زیر آب رفتن مرگبار ونیز + فیلمانتهای پیام/توفان در ایتالیا + فیلم

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری15 ساعت قبل

شهرهای ایران صحنه اعتراض مدنی مردم به‌خاطر افزایش قیمت بنزین شده

خبری17 ساعت قبل

وضعیت برخی خیابان‌ها و جاده‌ها پس از بارش نخستین برف امسال + تصاویر

خبری20 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

گام‌های لرزان پیرمردها و بازیگران جوان سیاست

الف35 دقیقه قبل

نقل و انتقالات تراکتور کلید خورد

الف35 دقیقه قبل

تصویر ناسا از یک کهکشان

عصر ایران42 دقیقه قبل

مردم قبلا طمع گرفتن یارانه همراه با افزایش تورم را کشیده‌اند/ مصوبه افزایش قیمت بنزین در مجلس رد خواهد شد؟

آفتاب‌نیوز42 دقیقه قبل

صفحه اول روزنامه‌های یکشنبه ۲۶ آبان ۹۸

خبرآنلاین50 دقیقه قبل

از فروش دمنوش‌های تلگرامی تا مزاحمت برای دختر جوان

خبرآنلاین51 دقیقه قبل