ممکن است اصولگرایان دوباره در تهران ۳۰ بر هیچ ببازند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نامه‌نیور
  4. سیاسی

ممکن است اصولگرایان دوباره در تهران ۳۰ بر هیچ ببازند

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور |
یک فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه هنوز برای پیش بینی نتیجه انتخابات زود است، گفت که ممکن است اصولگرایان به صورت کامل در تهران شکست بخورند ولی این مساله اکثریت مجلس را تعیین نخواهد کرد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

کاوش: با مسایلی که در مجلس دهم و فراکسیون امید اتفاق افتاد، تصور عمومی این است که رای دهندگان نگاه چندان مثبتی به محمدرضا عارف، به عنوان مسبب و پایه‌گذار این وضعیت نداشته باشند. برخی از اصلاح‌طلبان نیز با آگاهی از این موضوع در تلاشند تا به نوعی از عارف عبور کنند.

اما آیا واقعیت همین گونه است، آیا لیست عارف هیچ بختی برای پیروزی نداشته و اصولگرایان در صورت حضور او در میدان باید خوشحال باشند؟ در این زمینه با «بیژن مقدم» فعال سیاسی و روزنامه‌نگار اصولگرا گفتگویی داشتیم که شرح آن را خواهید خواند:

*آقای مقدم! اگر اصلاح‌طلبان در نهایت به این برآیند برسند که آقای عارف را در صدر فهرست انتخاباتی خود در شهر تهران قرار دهند، آیا اصولگرایان از این مساله استقبال می‌کنند یا ممکن است کار برایشان سخت شود؟

یعنی به نظر شما حضور آقای عارف در انتخابات اتفاق بزرگی است؟

*خیر، منظور بنده برآورد اصولگرایان از این اتفاق است. اینکه رقابت با عارف برایشان راحت است یا می‌تواند می‌تواند مشکل ساز باشد؟

به نظرم شاید کمی برای قضاوت زود است، چون شکل‌گیری رقابت‌ها در چند ماه آخر انجام می‌شود، یعنی اینکه ما دست کم ۳ ماهی تا آن زمان فاصله داریم. اما با این حال تصورم این نیست که اتفاق خیلی فوق‌العاده می‌افتد. چراکه همین فهرستی که دور پیش رای آورد و حتی خود جناب عارف که جریان‌های مختلف به ایشان احترام می‌گذارند، واجد اتفاق مثبتی در مجلس نبود.

نوع راهبری و فعالیت و هم نوع بروز بیرونی کنش سیاسی آقای عارف، روی هم رفته از دو منظر، انتظاری را که از آن می‌رفت را برآورده نکرده است. یکی منظر خود اصلاحات که انتظاراتشان برآورده نشد و دیگری مردم هستند که از آقای عارف کنش، فعالیت و سخن ویژه‌ و تحرک چشمگیری ندیده‌اند و این می‌تواند مبنای قضاوت مردم برای مجلس بعدی قرار بگیرد.

اما این به معنای آن نیست که آقای عارف اصلا رای نخواهد داشت، بلکه بیشتر می‌خواهم بگویم که چون این اتفاقات افتاده است، دیگر نمی‌توان گفت که آقای عارف یک برگ برنده ویژه‌ای است که بالای هر فهرستی قرار بگیرد یک اتفاق ویژه را رقم خواهد زد و من در حال حاضر چنین برداشتی ندارم.

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

*پس با این حساب می‌توان گفت آقای عارف رقیب‌ آسان‌تری برای اصولگرایان خواهد بود؟

البته، اصلاح‌طلبان که برنامه خود را روی یک فرد تنظیم نمی‌کنند! تهران هم حوزه‌ای است که شرایط خاص خود را داشته و دارد و سبد رای آن مشخص است. اما این باز هم به آن معنا نیست که اتفاقی خارج از نرم ارزیابی ما ویا دیگران در آن رخ نمی‌دهد.

شما به مجالس مختلف دقت کنید! مجلس سوم، یک مجلس کاملا چپ به اصلاح آن زمان بود، مجلس چهارم به همان تغبیر کاملا راست بود، مجلس پنجم، مجلسی ترکیبی بود و در نهایت مجلس ششم با اکثریت اصلاح‌طلبان کنونی که همان چپ‌ها بودند، تشکیل شد.

منظورم این است که یک چنین نوساناتی در ترکیب مجلس وجود دارد و افزون بر این اینگونه هم نیست که تهران تعیین کننده اکثریت مجلس باشد. نمونه‌ هم همین مجلس دهم است که در تهران ۳۰ بز هیچ برنده شده است ولی اکثریت مجلس را در اختیار ندارد. درست است که تهران در انتخابات مجلس برندی است و دوباره ممکن است طرف مقابل ۳۰ بر صفر نیز نتیجه را واگذار کند، اما این پیروزی تعیین کننده اکثریت نیست و هنگامی نمایندگان شهرستان‌ها هم وارد مجلس می‌شوند، آنچه اهمیت می‌یابد سرجمع شمار نمایندگان مهم خواهد بود.

در مجلس دهم نیز دیدم که با وجود نتایج انتخابات تهران مجلس دهم به سود هیچ اکثریتی رقم نخورد و در واقع به سه پاره تقسیم شد، پس ممکن است آینده نیز همین‌گونه باشد و نمی‌توان گفت که اگر اصلاحات انتخابات تهران را برد پس انتخابات مجلس را برنده شده است.

البته این‌ها همه احتمالاتی است که تابع شرایط سیاسی روز است و فضایی است که همان زمان ساخته می‌شویم. اکنون با توجه با فاصله زمانی که داریم قضاوت کار سختی است.لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

به نام اعتراض اما به کام …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دیروز نقاطی از تهران و برخی از شهرستان‌های آن محل تعدادی اجتماع مردمی بعد از تغییر قیمت بنزین بود، اما رفته رفته این اجتماعات نه دیگر رنگ و بوی بنزینی داشت و نه مردمی …به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ شب وقتی دخلش را شمرده، کرکره را پایین کشیده و به خانه رفته تصور نمی‌کرده است چند ساعت بعد مغازه را اینطور بی سر و سامان ببیند. به نام اعتراض، اما به کام آن‌ها که می‌خواهند آتش به جان زندگی مردم بیفتد.

زخمی شدن یک خبرنگار از ناحیه چشم توسط نظامیان رژیم صهیونیستی + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، رژیم صهیونیستی در جنایتی جدید، بیش از دویست هکتار از زمین‌های فلسطینیان را در الخلیل مصادره کرد. وقتی که صاحبان این زمین‌ها در آن حضور یافتند، در معرض حملات نظامیان صهیونیست قرار گرفتند. نظامیان صهیونیست با شلیک گاز اشک آور و گلوله، مانع از آن شدند که فلسطینیان به درختان زیتون خود برسند. یک خبرنگار هم که برای خبرگزاری محلی فلسطین کار می‌کرد هنگام تلاش برای فیلمبرداری از عملیات مصادره زمین‌ها و اخراج مردم از زمین‌ها به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست، از ناحیه چشم چپ زخمی شد. + فیلمانتهای پیام/حمله نظامیان اسرائیلی به مردم فلسطین + فیلم
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عکس: خبرگزاری فارس۲ - فارغ از مصداق کنونی، هنوز ساز و کار مناسبی برای «بیان اعتراضات» در کشور وجود ندارد؛ گو این که اساسا چنین حقی به رسمیت شناخته نشده است! به عنوان مثال نوجوانانی که اساسا در ماجرای اعتراضات بنزینی نیستند و در عین حال، اینترنت بخشی جدایی ناپذیر از زندگی آنهاست نیز درگیر نارضایتی می‌شوند. وانگهی مگر در یکی دو روز گذشته، وقایع اعتراضی چقدر پرحجم بودند که کل اینترنت کشور را این گونه مختل کردند؟! این واکنش سنگین، چنین تداعی می‌کند که اعتراضات بسیار گسترده‌تر و خطرناک‌تر از آنی هستند که واقعا هستند. سران قوا با پشتوانه کارشناسی یک تصمیم گرفتند و باید اجرا شود. "
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز15 ساعت قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.
الفالف16 ساعت قبل
مردم حق دارند خشمگین باشند چرا که در اجرای تصمیم بنزینی شبانه مثل دزدها عمل کرده. حتی ائمه جمعه می‌توانند تریبون را به میان معترضان ببرند و مسئولان شهر را دعوت کنند به حرف مردم گوش دهند. آنچه مسلم است، معترضان تریبون می‌خواهند. جلوی مسئولان، اعتراض کنند، حتما بهتر از این است که با سنگ و چوب جلوی عابر بانکها اعتراض کنند. به معترضان تریبون بدهید تا صف معترضان از اوباش جداشود.
الفالف1 روز قبل
به نظر می‌رسد اعتراض صادقی به فرایند تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی درباره قیمت بنزین درست باشد و جلسه سران سه قوه عملا مجلس و جمهوریت نظام را به تمسخر گرفت. امیدواریم محمود صادقی در تصمیم خود به استعفا جدی باشد و حداقل یک نماینده، توهین به مجلس را برنتابد. ***فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟ افزایش قیمت بنزین در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران محترم سه قوه تصویب و اجرایی شد. پس از اجرای این مصوبه اخبار ضد و نقیضی درباره موافقت یا مخالفت یکی از سران قوا منتشر شد. لذا این گمان که تصمیمات بر اساس رای اکثریت دو از سه نفر سران قوا اخذ می‌شود، چندان قابل اعتنا نیست.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری11 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری11 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری12 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آرژانتین ۲-۲ اروگوئه؛ پنالتی مسی آرژانتین را از شکست نجات داد

نود10 دقیقه قبل

دسیسه وحشتناک پدربرای ثروت پسرش

مشرق‌نیوز10 دقیقه قبل

چنبره چاقی بر ۱۷ درصد کودکان ایرانی در سن مدرسه

ایسنا12 دقیقه قبل

اسپانیا ۵-۰ رومانی؛ لاروخا برای مدعیان خط و نشان کشید

طرفداری14 دقیقه قبل

مدیران سینمایی دولت روحانی، سینما را به سمت نابودی بردند!

مشرق‌نیوز15 دقیقه قبل

خلاصه بازی آرژانتین ۲-۲ اروگوئه (بازی دوستانه)

طرفداری17 دقیقه قبل