نباید در شرایط حساس به دنبال انتقام‌جویی‌های سیاسی باشیم/ دست خود را از جیب فقرا بیرون بکشید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. اقتصادی

نباید در شرایط حساس به دنبال انتقام‌جویی‌های سیاسی باشیم/ دست خود را از جیب فقرا بیرون بکشید

ایلناخبرگزاری ایلنا |
دبیرکل حزب‌الله لبنان در روز اربیعن حسینی گفت: چالش‌های حقیقی پیش روی لبنان قرار دارد: اولین تهدید، فروپاشی اقتصادی است. اگر راه حلی نباشد و معالجه نشود، به سمت ورشکستگی می‌رویم. چالش دوم: خطر انفجار مردمی به دلیل سیاست‌های نادرست اقتصادی است.

نباید در شرایط حساس به دنبال انتقام‌جویی‌های سیاسی باشیم/ دست خود را از جیب فقرا بیرون بکشید - 1

به گزارش ایلنا، «سیدحسن نصرالله» در ابتدا با سلام بر امام حسین (ع) و خاندان پیامر اسلام (ص) گفت که ابتدا از شما برادران و خواهران که به شهر بعبلک آمده‌اید، تشکر می‌کنم. بسیاری از افراد با پای پیاده و از مناطق دور خود را به اینجا رسانده‌اند. از شما برای نقش ارزنده و هیات‌هایی که به انداخته‌اید، تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: از تمام افرادی که برای زنده نگه داشتن این مراسم بزرگ کمک کردند، تقدیر می‌کنم. امروز گفتنی‌های زیادی وجود دارد ولی فقط در دو بخش صحبت می‌کنم. ابتدا درباره مناسب دینی و سپس وارد تحولات داخلی لبنان می‌شوم. ما این مراسم را زنده نگه می‌داریم.

نصرالله افزود: سال جاری در بعلبک، شهری که کاروان حضرت زنیب (س) و امان سجاد (ع) و سر شهدا از آنجا و از همین خیابان‌ها عبور کرد، مراسم را برگزار کردیم.

دبیرکل حزب‌الله با اشاره به وضعیت داخلی لبنان گفت: آینده کشور در دست شما مسئولان است. نباید سعی کنیم ناکارآمدی را گردن هم بیندازیم. همه صرفا در حال محکوم کردن هستند. نتیجه آن چیست؟ وقتی حادثه جدید پیش می‌آید، حادثه قبلی فراموش می‌شود. چرا؟ چون هر فردی تصور می‌کند خودش مسئول نیست و به او ارتباطی ندارد.

وی ادامه داد: وضعیت اقتصادی و مالیاتی امروز لبنان تنها مربوط به امروز یا دیروز یا یک دهه قبل نیست. این نتیجه چندین سال سیاست‌های اشتباه و کارکرد و شرایط بین‌المللی و منطقه‌ای است. اولین موضوعی که باید از آن یاد کنیم این است که همگان باید مسئولیت‌پذیر باشند.

نصرالله افزود: بسیار ناپسند است که عده‌ای در شرایط کنونی از مسئولیت شانه خالی می‌کنند. به خصوص افرادی که در تمام دولت‌های قبلی حاضر بودند، اکنون خود را کنار می‌کشند و صرفا تماشاگر هستند. همه باید در حل و فصل این شرایط کمک کنند. هیچ‌کس نمی‌تواند ۳۰ سال بر این کشور حکومت کند و در آخرین لحظه استعفا دهد و بگوید به من ارتباطی ندارد.

نصرالله ادامه داد: نباید در این شرایط حساس به دنبال انتقام‌جویی‌های سیاسی باشیم. نباید آینده سیاسی کشور به سمت ناکجاآباد برده شود. چالش‌های حقیقی پیش روی لبنان قرار دارد: اولین تهدید، فروپاشی اقتصادی است. اگر راه حلی نباشد و معالجه نشود، به سمت ورشکستگی می‌رویم. چالش دوم: خطر انفجار مردمی به دلیل سیاست‌های نادرست اقتصادی است. ما نمی‌خواهیم مالیات‌ها به طور کامل برداشته شود. تنها خواستار لغو مالیات‌هایی هستیم که به اقشار کم‌درآمد تحمیل می‌شود. دست خود را از جیب فقرا بیرون بکشید. ما می‌توانیم به عنوان شهروندان لبنانی مانع فروپاشی اقتصادی شویم اما باید گوش شنوا، اراده جدی و صداقت وجود داشته باشد.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی تاکید کرد که ما ورشکسته نیستیم و شرایط باید درست اداره شود.

دبیرکل حزب‌الله لبنان ادامه داد: غیر از افزایش مالیت‌ها راهکارهای زیاد دیگری وجود دارد. گزینه‌های سیاسی وجود دارد که باید تاثیرگذار باشد. باید جرات و شجاعت نجات اقتصاد لبنان را داشته باشیم. عده‌ای گوش‌های خود را بسته‌اند و فقط می‌خواهند حرف‌های خود را بشنوند. چرا که تصمیم‌های بزرگ سختی‌ها و چالش‌هایی دارد. باید مسیر جهاد اقتصادی را در پیش بگیریم. مشکل در نقشه راه هم هست. ساختار هر حکومتی، شماری تصمیم مالی و اقتصادی و مالیاتی می‌گیرند. به عنوان مثال درباره ذخیره بودجه. بخشی از تصمیم‌ها هست که همه باید در خصوص آن جانفشانی کنند. ولی در حال حاضر برخی می‌خواهند که فقط فقرا و اقشار کم‌درآمد جانفشانی کنند.

وی افزود: در هفته گذشته عده‌ای حزب‌الله را متهم کردند که تظاهرات را به راه انداخته است و مدعی شدند که حزب‌الله تلاش داشته است اوضاع کشور را به هم بریزد. درست است که ما به این شرایط و هزینه‌های تحمیلی به فقرا معترض هستیم ولی به هیچ عنوان در این قضیه دخیل نبودیم. ای فقرا و ای ملت لبنان و ای اقشار پردرآمد باید همه دست به دست هم بدهیم تا دوباره شرایط را بسازیم. اطمینان دارم که مردم لبنان پاسخ مثبت می‌دهند.

نصرالله همچنین گفت که بین مردم و حکومت لبنان بحران عدم اعتماد وجود دارد.

وی تاکید کرد که استعفای دولت فعلی را تایید نمی‌کنیم. برخی می‌گویند که حکومت جدید تشکیل شود اما چرا زمان را هدر دهیم؟ بحث این فرد یا فرد دیگری نیست. حکومت تکنوکرات نمی‌تواند دوام چندانی داشته باشد. افرادی که به دنبال روی کار آوردن حکومت تکنوکرات هستند، همان‌هایی هستند که به دنبال سرنگونی آن هستند. انتخابات مجدد به جز تحمیل هزینه، دستاورد دیگری نخواهد داشت. باید همین حکومت فعلی به دنبال راهکار برود. باید پشت درهای بسته مذاکره کرده و به دنبال گزینه‌های جدی برود.

نصرالله خطاب به تظاهرکنندگان گفت: ما به تظاهرات و فریادهای شما که از درد شما نشات می‌گیرد، احترام می‌گذاریم. شکی نیست که پیام شما به مسئولان رسیده است. اهمیت تظاهرات شما در چند روز گذشته این بود که کاملا خودجوش و صادقانه بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

طرح جامع بانکداری اسلامی نیاز به اصلاح دارد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
رئیس کانون بانک‌های خصوصی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما گفت: طرح جامع بانکداری اسلامی که در مجلس مطرح است نمی‌تواند مسائل جاری نظام بانکی کشور را حل کند و نیاز به اصلاح دارد. کوروش پرویزیان افزود: مدیران عامل شبکه بانکی کشور از خصوصی و دولتی در نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی و بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نظرات خود را در باره این طرح منعکس کرده‌اند. وی با بیان اینکه باید در این زمینه به یک چارچوب نظری منسجم رسیدگفت: پژوهشگاه فقه نظام و موسسه علوم بانکی و پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی مطالعاتی را اغاز کرده‌اند و همکاری مشترکی با دانشگاه‌های مختلف آغاز کرده‌ایم تا بازنگری کلی در مسایل بانکی صورت گیرد و هدف نهایی آن این است که نظام بانکداری بتواند خدمات به روزتر و در دسترس را به مشتریان ارائه کند و خلق ارزش افزوده و کارآمدی را برای کارآفرینان و نظام اقتصادی کشور در بر داشته باشد.

جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها با ۱۴۶ غرفه در ضلع جنوبی مصلی تهران تا ۲۴ آبان از ساعت ۱۱ تا ۲۱ آماده بازدید علاقمندان است. در این جشنواره در کنار انار‌هایی از اقصی نقاط کشور، سوغات نواحی و شهر‌های مختلف مانند شیرینی تبریز، عسل اردبیل و حلوا یزد با طعمی متفاوت عرضه شده است. سالانه از حدود ۸۰۰ هزار تن انار تولیدی در کشور، نزدیک به ۲۰ درصد آن صادر می‌شود. توجه به کشت محصول انار می‌تواند ارز آوری خوبی را برای کشور داشته باشد.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، هیأت وزیران سعودی در جلسه هفتگی خود که با حضور شاه این کشور برگزار می‌شود، این هفته، ‌ ایران را به فریب‌کاری در برنامه هسته‌ای متهم کرد. به نوشته خبرگزاری رسمی سعودی (واس) در جلسه این هفته، ضمن بررسی گزارش‌هایی از آخرین تحولات منطقه و جهان، اعلام شد که دولت سعودی از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تقدیر و «تقلب و فریب‌کاری ایران در برنامه‌ هسته‌ای خویش و تأخیر در ارائه اطلاعات لازم به آژانس را محکوم می‌کند». دولت سعودی همچنین همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و احترام به مصونیت و امتیازات کارشناسان آژانس را خواستار شد. هیأت وزیران سعودی در ادامه از آژانس خواست تا تدابیر راستی‌آزمایی و نظارتی را در ایران تشدید کند. «عبدالله بن خالد بن سلطان عبدالعزیز» نماینده دولت سعودی در سازمان ملل نیز روز پنجشنبه هفته گذشته (۱۸ آبان) در بیانیه‌ای ایران را به «فریبکاری» و مخفی کردن بخش‌های حساس برنامه هسته‌ای خود متهم و ادعا کرد که تهران به دنبال دستیابی به سلاح‌ هسته‌ای است.

وقتی کارشناس BBC درباره بی‌نیازی ایران از برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی می‌گوید + فیلم

رکنارکنا16 ساعت قبل
به گزارش رکنا، کارشناس بی‌ بی‌ سی در بخشی از گفت و گوی خود با مجری این خبرگزاری گفت: حتی اگر تحریم‌های تسلیحاتی برداشته شود، جمهوری اسلامی ایران نیازی به خرید تسلیحات خارجی ندارد، زیرا در حوزه داخلی، توانسته است سلاح‌های جدیدی را بسازند که آن را بی‌نیاز از خارج می‌کند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید. باشگاه خبرنگاران جوان
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
حال در چنین شرایطی، برخی افراد مسئول و غیرمسئول، برخی نهادها و رسانه‌ها و … بدون ارائه هیچ سند و مدرکی، بدون بررسی، بی‌توجه به اصول مشخص علم اقتصاد، تنها با بیان جملاتی مخاطب‌پسند اما بی‌اساس، خودروسازان را به افزایش قیمت خودرو و نیز عدم عرضه خودرو به بازار متهم می‌کنند. از این رو، خودروسازان کشور در پاسخ به این اظهارات و فضاسازی‌های رسانه‌ای ذکر چند نکته را ضروری می‌دانند:۱- بار دیگر یادآوری می‌کنیم که قیمت فروش خودرو در شرکت‌های تولیدکننده با بازار آزاد «متفاوت» است و ایران‌خودرو و سایپا هیچ نفعی و هیچ سودی از افزایش قیمت خودرو در بنگاه‌های فروش خودرو و … نمی‌برند و مکلف‌اند خودرو را براساس قیمت مصوب به مشتری تحویل دهند. قیمت بازار و فراز و فرود آن هیچ ارتباطی با خودروسازان نداشته و حاصل هدایت نقدینگی سرگردان به بازار خودرو، صحنه‌گردانی واسطه‌ها و دلالان و نیز تقاضای کاذب ناشی از کاهش ارزش پول ملی است. ۳- تمام کارشناسان حوزه اقتصاد عقیده دارند افزایش قیمت چند محصول داخلی در روزهای اخیر ناشی از سوءاستفاده دلالان و واسطه‌ها و هیجان زده کردن جو روانی بازار خودرو و نیز فضاسازی‌های رسانه‌ای بوده است. این تصمیم‌های بزرگ در سخت‌ترین روزهای اقتصاد و صنعت کشور اتخاذ شده و جراحی بزرگ این صنعت، نیاز به حمایت همه جانبه تمام بخش‌ها، مجموعه‌ها، سازمان‌ها و نهادها و رسانه‌ها دارد.
ایبناایبنا16 ساعت قبل
وی با اشاره به پشتیبانی شبکه سراسری از مراکزی که برق خود را از نیروگاه‌های تجدیدپذیر دریافت می‌کنند، گفت: در شرایطی که نیروگاه‌های تجدیدپذیر امکان تامین برق مورد نیاز این مراکز را نداشته باشد شبکه سراسری برق مورد نیاز را تامین خواهد کرد. سخنگوی صنعت برق با تاکید بر ممنوعیت استفاده مراکز استخراج رمز ارز از برق شبکه سراسری در زمان اوج مصرف، گفت: طبق مصوبه هیات دولت این مراکز در زمان اوج مصرف که ۳۰۰ ساعت است نباید از برق موجود در شبکه سراسری استفاده کنند. رجبی مشهدی گفت: اگر مردم مراکز غیرقانونی استخراج رمز ارز را به شرکت‌های برق معرفی کنند ۲۰ درصد از جریمه دریافتی از متخلفان به عنوان پاداش به آن‌ها پرداخت می‌شود. سخنگوی صنعت برق گفت: برای کنترل مصرف برق در مراکز استخراج رمز ارز از راه دور، همه این مراکز به کنتور هوشمند مجهز می‌شوند. رضا اردکانیان، وزیر نیرو نیز مصوبه مقررات تامین برق مراکز استخراج رمز ارزها را به شرکت‌های برق منطقه‌ای ابلاغ کرده که تمامی دارندگان مجوز از وزارت صمت می‌توانند با هماهنگی شرکت برق منطقه‌ای و برخورداری از تجهیزات مناسب برق از تعرفه اعلام شده برای استخراج رمز ارز استفاده کنند؛ همچنین شرکت‌های برق منطقه‌ای موظف به قطع انشعاب و برخورد با استخراج کنندگان رمز ارزی هستند که به صورت غیر مجاز از شبکه برق استفاده می‌کنند یا با سایر تعرفه‌ها نسبت به دریافت برق و ماینینگ اقدام کرده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اعلام نظر سخنگوی دولت درباره چند مورد اقتصادی

خبری14 ساعت قبل

اخبار روز بازار مسکن - چهارشنبه ۲۲ آبان‌ماه

خبری16 ساعت قبل

اخبار روز بازار خودرو - چهارشنبه ۲۲ آبان‌ماه

خبری17 ساعت قبل

افزایش مرگ و میر در زندان‌های آمریکا/شارلوت پست: بیشتر مرگ‎ها در زندان‎های کالیفرنیا در ۱۲ روز نخست رخ داده است

میزان‌آنلاین45 دقیقه قبل

نشریه آمریکایی: حذف مورالس، کودتایی علیه بومیان بولیوی بود

فارس46 دقیقه قبل

فینال تور جهانی ۲۰۱۹ تنیس؛ مرور وضعیت‌های مختلف گروه آندره آغاسی؛ نادال، زورف و مدودف همچنان شانس صعود دارند

طرفداری57 دقیقه قبل

برلوسکونی: در مونزا بازیکنانی با ظاهری آراسته می‌خواهم، نه با ریش و گوشواره!

طرفداری1 ساعت قبل

تاثیر گران‌ترین ادویه جهان در کاهش افسردگی

آفتاب‌نیوز1 ساعت قبل

اینتر به ایوان راکیتیچ علاقمند نیست؛ نراتزوری برای به خدمت گرفتن کولوسفسکی در ژانویه کار سختی خواهد داشت

طرفداری1 ساعت قبل

جهاد اسلامی فلسطین شروط خود برای آتش بس با اسرائیل را اعلام کرد

مهر1 ساعت قبل