علم‌الهدی: اربعین روز تکمیل انقلاب عاشورا است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. اجتماعی

علم‌الهدی: اربعین روز تکمیل انقلاب عاشورا است

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24- امام جمعه مشهد گفت: از نشانه‌های مومن، زیارت اربعین است چراکه این روز، تکمیل‌کننده انقلاب عاشورا است، کسی که پیرو این انقلاب است باید تا آخرین قطره، خون خود را فدا کند.

آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، پیش از ظهر امروز، در مراسم اربعین حسینی در حرم مطهر رضوی ضمن اشاره به اینکه یکی از نشانه‌های فرد مومن زیارت اربعین است، اظهار کرد: اربعین روز تکمیل انقلاب عاشورای امام حسین (ع) است و کسی که انقلاب کربلا را با تمام جزئیات مرور کند، حتما در خط انقلاب عاشورا قرار می‌گیرد و این فرد شیعه و مومن کامل می‌شود.

وی افزود: در فرازی از زیارت اربعین، به درگاه خداوند می‌گوییم حسین کسی است که مهجه خود را در راه تو داد تا مردم از جهالت و گمراهی نجات پیدا کنند و این جمله این واقعیت را ساطع می‌کند که مسئله بصیرت‌افزایی برای جامعه ناآگاه، هدف اصلی تمام فعل و انفعالات سیدالشهدا (ع) بوده است.

امام جمعه مشهد در توضیح واژه مهجه، تصریح کرد: خون ساخته شده در کبد وارد قلب می‌شود و به وسیله تلمبه قلب به همه اعضا و جوارج بدن می‌رسد و این کبد با تغذیه‌ای که انسان می‌خورد، مواد مغذی خون را تولید می‌کند و اگر این اتفاق نیفتد، انسان از بین می‌رود. خون بسته‌ای که داخل کبد است و برای ادامه حیات انسان لازم است را مهجه می‌گویند و مسئله بذل مهجه همین نکته را نشان می‌دهد. یعنی مسئولیت بصیرت‌افزایی برای جامعه از طرف انسان‌های آگاه و بابصیرت تا اینجا لازم است.

آیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به اینکه اگر مردم بصیرت‌ داشتند، یزید مسلط نمی‌شد، اضافه کرد: آن لشکری که در مقابل سیدالشهدا (ع) ایستاد، مردم بودند و نه لشکر نظامی داخل پادگان. این ۱۲۰ هزار نفر از مردم کوفه بودند و برخی مورخین نوشته‌اند که حتی یک شامی هم در بین آن‌ها نبود. به مردم گفته بودند که اگر می‌خواهید زندگی و کاسبی کنید، باید بروید با پسر پیغمبر بجنگید.

وی همچنین گفت: مردم به خاطر جهالت و بی‌بصیرتی این کار را کردند. آنان نسبت به این موضوع بصیرت نداشتند که زندگی خوردن و آشامیدن نیست و گذری است برای سعادت ابدی. اگر جامعه به این صورت درآمد که برایش زندگی کردن اصل شد اما دین و معاد و آخرت اصل نشد، تا اینجا پیش می‌رود که پشر پیغمبر را بکشد.

نماینده ولی فقیه در مشهد مقدس، ضمن بیان اینکه اگر فرد در دنده دنیا پرستی و پول و مقام افتاد، هیچ چیز جلودار او نیست و به هر عملی که برای او تحصیل قدرت می‌کند، دست می‌زند، ابراز کرد: کربلا دو نماد دارد؛ یکی بت‌پرستی سیاسی است که نماد آن شمر است که از خوارج بود. شمر در مقام پیگیری انگیزه سیاسی‌اش تا آنجا ایستاد که پسر پیغمبر را بکشد. یعنی اگر فرد خواست دنبال یک خط جریان سیاسی و به قدرت رسیدن حزب کار کند، تا اینجا جلو می‌رود.

در خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب | اخبار سیاسی روز ایران و جهان

آیت‌الله علم‌الهدی ادامه داد: نماد دوم کربلا، رسیدن به پول و زیاده‌خواهی است. فرد به هر وسیله که شده می‌خواهد خود را به پول برساند حتی با کشتن پسر پیامبر. پس در اربعین درس می‌گیریم که اگر پول یا قدرت سیاسی برایمان اصل شد و رضای خدا پیش ما از اصالت افتاد، تا مرتکب شدن به بالاترین جنایت‌ها به دنبالش می‌رویم. اما اگر اصل در زندگی انسان درجات اخروی، قرب خدا و معاد شد، تا آنجا می‌رود که مهجه خود را فدا کند.

وی با اشاره به سخن امام حسین (ع) ابراز کرد: امام حسین (ع) خودشان نیز گفتند که هر کس حاضر است بذل مهجه کند، با ما بیاید. آنجایی که ایشان این سخن را فرمودند، تنها به یاران همراه خود نگفتند، در طول تاریخ به ما هم می‌گویند. شما نیز اگر می‌خواهید حسینی شوید، باید همینگونه باشید. ببینید آیا شما هم در راه دین بذل مهجه می‌کنید یا اگر استکبار روزی جلوی زندگی ما را گرفت و آن را سخت کرد، از راه دین کنار می‌رویم؟ اینجاست که باید به شهدای کربلا بگوییم ای کاش ما نیز با شما بودیم.

امام جمعه مشهد در انتها در خصوص شهادت سیدالشهدا (ع)، گفت: امام حسین (ع) به شکل دیگری نیز بذل مهجه کرد؛ بیرون آمدن خون بسته کبد به راحتی انجام نمی‌شود، برای اینکار باید جگر و کبد تکه تکه شود. وقتی یزید به فرماندهان جایزه می‌داد، عده‌ای آمدند و گفتند که ما استخوان سینه اباعبدالله را شکافتیم و آنقدر زیر سم اسب این استخوان شکسته شد که جگر حسین پاره پاره شد و مهجه او بیرون ریخت.

مهر

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهارت دختران و پسران روسی در باز و بسته کردن سلاح‌های جنگی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مهرمهر21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، حسن روحانی بعدازظهر دوشنبه در آیین افتتاح کارخانه احیاء مستقیم شماره یک فولاد بافت ضمن گرامیداشت هفته وحدت اظهار کرد: وقتی تلاش‌های سازنده سرمایه گذاران و کارگران ایرانی نمود دارد و به نتیجه می‌رسد خوشحالی ما مضاعف می‌شود. وی ادامه داد: هر وقت بتوانیم چنین کارخانه‌ای را افتتاح کنیم که ۸۰۰ هزار تن در سال به ما آهن اسفنجی بدهد مبارک است و باعث خوشحالی است؛ اما این اقدامات را در شرایط تحریم و فشار داریم به ثمر می‌رسانیم. رئیس جمهور گفت: هر یک از طرح‌های بزرگی که افتتاح می‌شود یک ضربه کاری به بدخواهان ما در سراسر دنیاست. این خبر در حال تکمیل است …
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
وی هم چنین از رسیدن ادوات مربوط به عملیات حفاری اولین چاه اکتشافی نفت در بندر بیروت خبر داد. اولین چاه نفت لبنان قرار است در آبهای شمالی بیروت و در فاصله سی کیلومتری از پایتخت لبنان حفر شود. آمریکایی‌ها که نشان داده‌اند، بوی نفت آنها را به سمت کشورهای نفت خیز کشانده و هر جا سخن از نفت باشد نام آمریکا در آنجا نمایان می‌شود این روزها نسبت به اوضاع لبنان و سرنوشت مردم این کشور بسیار نگران شده‌اند. به تازگی، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا مدعی شده بود که مردم لبنان و عراق می‌خواهند کشور خود را از نفوذ ایران خلاص کنند! بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان آگاه می‌گویند تمام فشار امروز آمریکا بر لبنان اول برای خارج کردن حزب الله از قدرت است (تامین امنیت اسراییل) و دوم به دست گرفتن انحصاری نفت لبنان است.
خانه ملتخانه ملت23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، شهاب نادری در نشست علنی امروز (دوشنبه ۲۰ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود ضمن عرض تسلیت به مردم دغدار زلزله آذربایجان شرقی و تبریک هفته وحدت گفت: تذکر اول من به رئیس جمهور درخصوص امهال وام‌های مردم مناطق زلزله دیده کرمانشاه است، زیرا آنها به دنبال آزار و اذیت مردم هستند. نماینده مردم اورامانات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه طرح تحول سلامت از سال ۹۳ با هدف ارائه خدمات درمانی باکیفیت و ارزان آغاز شد، ادامه داد: اجرای طرح تحول سلامت با افزایش مراجعه بیماران به مراکز دولتی منجر به تحمیل بار سنگین بر دوش پرستاران شد. وی با تاکید بر اینکه به اجرای طرح تحول سلامت نه تنها کیفیت خدمات افزایش نیافت، بلکه با توزیع ناعادلانه درآمد بیمارستان‌ها و نارضایتی پرستاران همراه بود، عنوان کرد: در آستانه ولادت حضرت زینب کبری (س) و روز پرستار قرار داریم، تعرفه گذاری خدمات پرستاری سال ۸۶ به تصویب مجلس رسید که هدف آن کاهش هزینه‌های درمانی برای مردم و بیمه‌ها بود، اما بعد از ۱۲ سال اجرایی نشده است. /پایان پیام
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
پژوهش خبری صدا وسیما: گسترش و توسعه فناوری‌های مالی طی چند سال اخیر تأثیرات متفاوتی در نظام پولی کشورها از یک سو و نظام مالی بین المللی از سوی دیگر داشته است. محصولات مبتنی بر فناوری‌های مالی علاوه بر تسهیل و افزایش کیفیت و سرعت در مبادلات مالی جهانی، توانسته‌اند به سمت کاهش سیطره دولت‌ها بر نظام مالی جهانی نیز حرکت نمایند و قواعد و چارچوب‌های جدیدی را به نظام مالی دولت‌ها و جهان تحمیل کنند. از همه مهم‌تر، به دلیل غیرمتمرکز بودن و عدم دخالت یک نهاد مرکزی دولتی بر تراکنش‌های رمزارزها، به عنوان یکی از راهکارها و ابزارهای اثرگذار در خنثی کردن تحریم‌های مالی بین المللی معرفی شده است. بر همین اساس، در گزارش پیش رو، که به روش اسنادی تهیه شده است تلاش می‌شود، ضمن بررسی تعاریف و رمزارزهای عمده بازار، مزیت‌ها و چالش‌ها، رویکرد سیاستی برخی کشورها نسبت به آن و همچنین ملاحظاتی که در حوزه استخراج رمزارزها در بخش خصوصی و دولتی باید مورد توجه قرار گیرد، بررسی شود. متن کامل این مطلب در اینجا قابل دریافت است.

مغناطیس اربعین در مرزهای شرقی ادامه دارد

مهرمهر20 ساعت قبل
اما پس‌ازاینکه موج بازگشت زوار آغاز شد و بسیاری از خادمان موکب‌های خود را جمع‌آوری کردند داستان زائران پاکستانی اربعین تازه شروع می‌شود. باوجوداینکه تقریبا همه موکب‌ها در عراق و ایران حالا جمع‌آوری شده‌اند اما خدمات‌رسانی مردم سیستان و بلوچستان به زوار پاکستانی همچنان ادامه دارد. خدمات رسانی به زوار پاکستانی اربعین در مسیر بازگشت ادامه داردرضا بختیاری، دبیر ستاد مردمی اربعین سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: میزبانی از این زوار عزیز افتخاری است که نصیب مردم سیستان و بلوچستان شده است. دبیر ستاد مردمی اربعین سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه خدمات‌رسانی به زوار پاکستانی اربعین در مسیر بازگشت ادامه دارد، افزود: زائرین پاکستانی برای بازگشت باید از خاک جمهوری اسلامی ایران بگذرند. وی با اشاره به اینکه سازمان تبلیغات اسلامی نیز در مسیر خدمت به زائران پاکستانی خدمات مختلفی ارائه کرده است، گفت: خدمات سازمان تبلیغات اسلامی در مسیر بازگشت زوار پاکستانی نیز ادامه دارد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - سه‌شنبه ۲۱ آبان‌ماه

خبری1 ساعت قبل

تاثیر میدان نفتی تازه کشف شده بر اقتصاد و روابط بین‌الملل

خبری19 ساعت قبل

در پی بالا گرفتن اعتراض‌ها در بولیوی،‌ اوو مورالس از قدرت کناره‌گیری کرد

خبری23 ساعت قبل

اجرای ۶۲۵ برنامه به مناسبت ایام بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان زنجان

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور3 دقیقه قبل

برگزاری ۱۰۱۷ برنامه ویژه هفته کتاب در استان کرمان

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور5 دقیقه قبل

مجلس موضوع کلاهبرداری‌های اینترنتی را در نشست غیرعلنی با حضور وزیر اقتصاد بررسی کند

خانه ملت9 دقیقه قبل

دنیس راس توافق ایران و آمریکا را محتمل دانست

خبرآنلاین9 دقیقه قبل

فیلم/ پاسخ موشکی مقاومت به ترور فرمانده فلسطینی

مشرق‌نیوز10 دقیقه قبل

رونالدو باشگاه یوونتوس را عصبانی کرده است

اعتمادآنلاین10 دقیقه قبل

آمریکا به دنبال ایجاد تفرقه و برهم زدن جوامع اسلامی است

میزان‌آنلاین11 دقیقه قبل