کاهش ۱٫۸ درصدی نرخ بیکاری؛ از ادعا تا واقعیت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. سیاسی
کاهش ۱٫۸ درصدی نرخ بیکاری؛ از ادعا تا واقعیت

کاهش ۱٫۸ درصدی نرخ بیکاری؛ از ادعا تا واقعیت

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
رئیس جمهور درباره نرخ بیکاری گفت: کاهش ۱.۸ درصدی نرخ بیکاری به معنای موفقیت ایران در بخش اقتصادی است،اما این میزان کاهش نرخ بیکاری ناشی از اشتغال پایدار نیست،بخشی از مشاغل ناپایدار و کیفیت پایین است.

به گزارش مشرق، حسن روحانی، رئیس جمهوردرباره نرخ بیکاری گفت: بیکاری ما از۱۲٫۳ درصد به ۱۰٫۵ درصد کاهش یافته است. یعنی ۱٫۸ درصد منفی شده است و این به معنای موفقیت ایران در بخش اقتصادی است.

ما در تابستان امسال نسبت به پارسال۸۴۳ هزار اشتغال خالص داریم. این به معنای موفقیت ایران در بخش اقتصادی است، نرخ ارز حرکت کاهشی داشته است

حدود ۴۰درصد بر ارزش پول ملی افزوده شده است. ما در مسیر آرامش اقتصادی هستیم.

مطابق گزارش مرکز آمار بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۱۰٫۵ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال ۱۳۹۷، ۱٫۸ درصد کاهش یافته است.

نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار در تابستان سال ۱۳۹۸ حاکی از این است که بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۱۰٫۵ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال ۱۳۹۷، ۱٫۸ درصد کاهش یافته است.

در تابستان۱۳۹۸، به میزان ۴۴٫۹ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ۱۳۹۷) ۰٫۲ درصد افزایش داشته است.

جمعیت شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر در این فصل ۲۴ میلیون و ۷۵۱ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۸۴۴ هزار نفر افزایش داشته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که درتابستان ۱۳۹۸، بخش خدمات با ۴۹٫۱ درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۲ درصد و کشاورزی با ۱۹ درصد قرار دارند.

نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله حاکی از آن است که۲۶٫۱ درصد از فعالان این گروه سنی در تابستان ۱۳۹۸ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان۱۳۹۷) ۱٫۱ درصد کاهش یافته است.

بررسی نرخ بیکاری جوانان ۱۸ تا ۳۵ ساله نیز نشان می‌دهد که در تابستان ۱۳۹۸، ۱۷٫۹ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند. این در حالی است که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این نرخ نسبت به تابستان ۱۳۹۷، به میزان ۲ درصد کاهش یافته است.

بررسی سهم اشتغال ناقص جمعیت۱۵ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که در تابستان ۱۳۹۸، ۸٫۸ درصد جمعیت شاغل، ‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ۴۰٫۷ درصد از شاغلین ۱۵ساله و بیش‌تر، ۴۹ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.

خبری: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

براساس بررسی‌های به عمل آمده، به دلیل تحولات اجتماعی صورت گرفته در زمینه سن ورود به بازار کار در سال‌های اخیر در کشورهای مختلف حداقل سن ۱۵ سال، برای بررسی شاخص‌های کلیدی بازار کار در نظر گرفته شده است که به دلیل تحولات مشابه در کشورمان، از این پس شاخص‌های عمده بازار کار کشور براساس جمعیت ١٥ ساله و بیش‌تر محاسبه و ارائه می‌شود. لازم به گفت است، بررسی نرخ بیکاری جمعیت ۱۰ ساله و بیش‌تر فصل تابستان گویای آنست که ۱۰٫۴ درصد از جمعیت فعال بیکار بوده‌اند و با نگاهی به نرخ مشارکت اقتصادی این گروه سنی ملاحظه می‌شود که ۴۰٫۸ درصد از جمعیت ۱۰ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند.

شواهد نشان می‌دهد که به‌رغم کاهش قابل توجه نرخ بیکاری در تابستان ۱۳۹۸، میزان اشتغال افزایش چندانی نداشته است و در تابستان ۹۸ نسبت به تابستان ۹۷ به میزان ۷۹۵هزار و ۲۲۸ نفر به جمعیت شاغلان اضافه شده است. اینکه در گزارش‌های مختلف گفته می‌شود که نسبت به سال گذشته۸۴۳ هزار شغل ایجاد شده است به دلیل گرد کردن آمار شاغلین است. مرکز آمار تعداد شاغلان در تابستان ۹۸ را ۲۴ میلیون و ۷۵۱ هزار نفر اعلام کرده است در حالی که این آمار حدود ۲۴ میلیون و ۷۵۰ هزار و ۸۴۴ نفر است. با در نظر گرفتن این تعداد شاغل تعداد اشتغال ایجاد شده در تابستان ۹۸ حدود ۷۹۵ هزار و ۲۲۸ نفر است.

میزان اشتغال ایجاد شده درفاصله بهار تا تابستان ۹۷ حدود ۱۰۹ هزار و ۳۴ نفر بوده است. میزان اشتغال ایجاد شده در همین بازه زمانی در تابستان ۹۸ حدود ۸۴۳ هزار بوده است.

کاهش ملموس این رقم در تابستان جای بررسی و دقت دارد. یکی از دلایل کاهش نرخ بیکاری در سال ۹۸ کاهش جمعیت فعال بوده است، افزایش سهم جمعیت بیکار ۱۵ساله و بیشتر فارغ التحصیلان از کل بیکاران در تابستان امسال حدود ۴۳٫۸ درصد بوده که نسبت به تابستان ۹۷ افزایش یافته است، این سهم در تابستان ۹۷ حدو د۳۹٫۵ درصد بوده است. این افزایش سینگالی از اوضاع نابسامان این بازار است نه بهبود وضعیت آن.

* نقدی بر سیاست‌های اشتغال‌زایی دولت

کاهش نرخ بیکاری با این شرایط حاکی از روند کند کاهش نرخ بیکاری است. تجربه اشتغالزایی طی سال‌های اخیر نشان می‌دهد که ۸۰ درصد از اشتغال‌های ایجاد شده مربوط به بنگاه‌های زیر ۵ نفر کارکن با مشاغل ناپایدار و کیفیت پایین بوده است و سیاست‌های دولت نیز در این خصوص نقشی نداشته است.

طرح‌هایی نظیر توسعه کسب و کارهای پراشتغال منطقه‌ای، توسعه کسب و کار پراشتغال مناطق روستایی و عشایری، اصلاح نظام آموزشی و مهارتی و توسعه کارآفرینی، برنامه فعال بازار کار، اشتغال حمایتی و خرد، ساماندهی و تثبیت اشتغال موجود، نهادسازی و اطلاعات بازار کار و نظارت بر طرح‌ها و برنامه اشتغال نمی‌تواند در مسیر اشتغالزایی نقش چشمگیری داشته باشد.منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدیو) حوادث تلخ در اعتراضات بنزینی یکشنبه شب ملارد

فراروفرارو1 روز قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
در این میان ۳ فراکسیون سیاسی مجلس میزبان اعضای‌شان بودند. جعفرزاده ایمن‌آبادی که خود این پیام را در فراکسیون قرائت کرده به «اعتماد» می‌گوید که «پیام رهبری مثال ضربه‌گیر عمل کرده است. علی لاریجانی در آغاز جلسه علنی صبح امروز یکشنبه مجلس با اشاره به جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی افزایش قیمت بنزین گفت: نگرانی مردم این است که این تصمیم تبعاتی برای سایر قیمت‌ها داشته باشد. رییس مجلس اضافه کرد: ان‌شاءالله در مسیر بحث‌هایی که روزهای بعد کمیسیون‌های مجلس دارند مشکلات حل شود. نکته قابل‌توجه دیگر در این متن پیام رهبری به نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که از سوی لاریجانی قرائت شده است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
دکتر شیرین هانتر (Shireen Hunter)، نویسنده و استاد دانشگاه جورج تاون در واشنگتن دی سی درمقاله‌ای که از سوی سایت دیپلماسی ایرانی برای خوانندگان برگزیده و ترجمه شده با صراحت می‌نویسد آمریکا و اروپا از این گامهای برداشته شده ایران نترسیدند. هیچ یک از اقدامات ایران تا اینجای کار تهدیدی جدی برای ایالات متحده یا اروپا ایجاد نمی‌کردند، اما می‌توانند ضرر سنگینی برای ایران به دنبال داشته باشند. چنین اقدامی همچنین سبب می‌شود معدود طرف‌های تجاری ایران از جمله چین و روسیه با آن درگیر شوند. عقب نشینی ایران از تعهدات هسته‌ای هم آنقدری نگران کننده نیست که باعث تغییر رفتار آمریکا و اروپا شود. عقب نشینی ایران از تعهدات هسته‌ای صرفا موضع سیاستمداران جنگ طلب در آمریکا و اروپا را قدرتمند می‌کند و بازیگران خاورمیانه را به سمت حمله پیشگیرانه سوق می‌دهد. سیاست‌های فرهنگی ایران هزینه اقتصادی سنگینی برای این کشور داشته و به فرار سرمایه به امارات، ترکیه، اروپا، آمریکا و حتی کشورهایی همچون ارمنستان و گرجستان انجامیده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، جزئیات نشست عصر امروز این کمیسیون با وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان برنامه و بودجه را تشریح کرد. آقای محمد خدابخشی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: در این جلسه درباره اجرای برنامه افزایش قیمت بنزین بحث شد؛ آقای نوبخت اعلام کرد که تمام منابعی که مربوط به افزایش قیمت بنزین است تقریبا​ ۳۰ هزار میلیارد تومان است که به طور کامل به مردم بر می‌گردد و بین ۶۰ میلیون نفر توزیع می‌شود. وی افزود: وزیر صنعت نیز در این نشست بر اینکه تمام تلاش وزارتخانه‌اش کنترل قیمت هاست تاکید کرد و افزود: بر اساس مطالعاتی که انجام داده‌اند افزایش قیمت‌ها ناشی از افزایش قیمت بنزین حداکثر چهار تا چهار و نیم درصد خواهد بود و تمام تلاششان این است که افزایش قیمت وجود نداشته باشد.

ابعاد جدید ناآرامی‌ها

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل

خبرهایی از پشت پرده اغتشاشات اخیر

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
سخنگوی دولت امروز با خبر‌هایی از پشت پرده اغتشاشات اخیر به جمع خبرنگاران آمد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تاکید ویژه اعضای هیئت دولت امروز علاوه بر کنترل تورم انتظاری ناشی از سهمیه بندی بنزین این بود که قشر‌های مختلف مردم که مشمول حمایت‌های معیشتی هستند به دقت شناسایی شوند تا کسی از این فهرست جا نماند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری13 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

پیام تسلیت معاون رییس جمهور و وزیر علوم در پی درگذشت پروفسور رضا

مهر10 دقیقه قبل

شورای امنیت با تصمیم آمریکا درباره شهرک‌سازی‌ها مخالفت کرد

الف18 دقیقه قبل

ضعیف‌ترین ستاره‌های لیگ؛ ۲ بازیکن سرخابی

مشرق‌نیوز18 دقیقه قبل

تصادف مرگبار تریلی با سمند، وانت و پراید/ ۴ نفر کشته شدند

آفتاب‌نیوز19 دقیقه قبل

آخرین جزئیات رمز یکبار مصرف بانکی

مشرق‌نیوز23 دقیقه قبل