علی مطهری: نفاق تمام حرکت‎های انقلابی را تهدید می‎کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. سیاسی
علی مطهری: نفاق تمام حرکت‎های انقلابی را تهدید می‎کند

علی مطهری: نفاق تمام حرکت‎های انقلابی را تهدید می‎کند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان این نفاق تمام حرکت‎های انقلابی از جمله انقلاب را تهدید می‌کند، قیام عاشورا را حرکتی برای مبارزه با نفاق و اصلاح‌گری امت اسلام براساس اصل امر به معروف و نهی از منکر خواند.

«علی مطهری» در در ششمین نشست «عصرانه‌های پارسی» که شب گذشته در خانه جوان یزد برگزار شد، با اشاره به این که پیاده‌روی اربعین مایه رحمت دنیای اسلام است، اظهار کرد: وحدت شیعه و سنی و سایر مذاهب اسلام از آثار پیاده‌روی اربعین است که هر ساله گسترده‌تر از سال قبل می‌شود.

وی به تفاسیر مختلف واقعه کربلا اشاره و بیان کرد: برخی این رویداد بزرگ را یک امر زمینی و واقعه اجتماعی و حاکی از مظلومیت امام حسین (ع) تلقی می‌کنند به نحوی که ایشان به دلیل نداشتن امنیت، مکه را ترک کردند و در کربلا له دام دشمن افتادند و از آنجایی که مانع بازگشت ایشان شدن، راهی جز ماندن یا جنگ و شهادت نداشتند که این تفسیر، نوعی کم ارزش جلوه دادن واقعه عاشورا، پایین آوردن عزت امام حسین (ع) و ایجاد نکردن رسالت و مسئولیتی برای افراد است و این گونه نشان داده می‌شود که هیچ قیامی وجود نداشته و امام حسین (ع) ناچار به جنگ و شهادت شدند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه می‌دهد: این دیدگاه در حالی است که نشانه‌هایی از هدفمند بودن قیام عاشورا وجود دارد و امام حسین (ع) به منظور بقای دین اسلام از مکه خروج کردند.

وی از تغییر خلافت به سلطنت در دوران حکومت معاویه اشاره کرد و گفت: پس واگذاری حکومت به یزید فرزند معاویه به عنوان فردی که علنا فاسد بود و بدون تشکیل شورا و به صورت موروثی، اگر قیام عاشورا انجام نمی‌شد، اکنون تصور همه از اسلام زمان پیامبر (ص) همان اسلام دوران یزید می‌بود.

فرزند شهید مرتضی مطهری در رابطه با ریشه‌های واقعه کربلا به اصل کلی مورد اشاره از سوی شهید مطهری در رابطه با تهدید خطرات داخلی در مورد جامعه اسلامی اشاره کرد و گفت: جامعه اسلامی زمانی از اصل خود منحرف می‌شود که یک اقلیت منافق، اکثریت مومن را فریب می‌دهند چرا که مشکل‌ترین نوع مبارزه، مبارزه با نفاق است.

وی نفاق را عامل پیمان‌شکنی مردم کوفه عنوان کرد و در مورد عوامل بوجود آمدن نفاق در دین، گفت: زمانی که پیامبر (ص) شهر مکه را فتح کردند، امویان اظهار به پیوستن دین اسلام کردند در حالی که به اسلام ایمان نیاوردند و پس از رحلت پیامبر (ص)، خلافت پیامبر را تحریف کردند و مردم را فریب دادند.

مطهری در بخش دیگری از سخنانش افزود: حکومت بنی امیه با وجود فتوحات زیادی که داشت، اسلام را از درون خالی کرد و فتوحات ابزار دست منافقان زیرکی مثل معاویه برای فریب مردم شد ولی سیاست امام علی (ع) و فرزندانشان، اصلاح داخل و مبارزه با اسلام‌زدایی معاویه در دوران زعامتشان بود چرا که شرایط به گونه‌ای شده بود که حتی در زمان قیام امام حسین (ع)، این سئوال نیز مطرح نشد که «چرا امام حسین (ع) قیام کرد؟»

در خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

این نماینده مجلس شدت گرفتن اختلافات طبقاتی، مرسوم شدن خلیفه‌کشی و ترویج تعصب‌های قومی و نژادی را از دیگر جمله دلایل قیام عاشورا خواند و با اشاره به نبود تعصب قومی و نژادی در مورد مسئله خلیج فارس، تاکید کرد: تعصب بر نام خلیج فارس به علت تعصابات نژادی نیست بلکه براساس اسناد و مدارک تاریخی موجود است که برخی از خلفای منطقه نیز به آن اذعان دارند.

مطهری به استخدام دیانت دین و وسیله قرار دادن دین برای بهره‌برداری‌های سیاسی و جعل حدیث و استفاده از روحانیت در این زمینه را یکی از رسوم اعراب دوران جاهلیت و فساد علنی حکومت یزید خواند که باعث شد امام حسین (ع) سکوت نکند و قیام را ضروری بداند لذا با این احتساب کوفیان عامل اصلی قیام عاشورا نبودند.

نماینده مردم تهران در مجلس امر به اصلاح‌گری امت پیامبر (ص) بر اساس امر به معروف و نهی از منکر را از اهداف روشن امام حسین (ع) از ابتدا خواند و با اشاره به ترس پیامبر اکرم (ص) نسبت به منافقان در دین اسلام، گفت: ترسناک‌ترین فتنه‌ها به گفته‌ی پیامبر، فتنه بنی امیه است که فتنه‌ای کور و تاریک بود و حتی انسان‌های فهمیده را تحت فشار قرار می‌داد و البته پیامبر (ص) تاکید داشتند که از سوء تدبیر و ابزار دست منافقان شدن نیز واهمه دارند.

وی با اشاره به ارتباط انقلاب مشروطه روحانیت و مسئله نفاق نیز تصریح کرد: روشن‌فکران غرب زده، هدایت انقلاب مشروطه را بر عهده گرفتند و با کوتاهی روحانیت و بیرون کشیدن پای خود از این جریان، این انقلاب به استبدادی خشن تبدیل شد.

وی با بیان این که خطر نفاق صدر اسلام، اکنون نیز تمام حرکت‌های انقلابی مانند انقلاب اسلامی را تهدید می‌کند، تاکید کرد: نباید انقلاب خود را عنایت خاصی از خداوند بدانیم بلکه خدا براساس سنت‌های خود عمل می‌کند، پس اگر درست عمل نکنیم نیز ممکن است آن را از دست بدهیم.

مطهری با بیان این که رسالت ما پیروی از قیام عاشوراست، تاکید کرد: قیام عاشورا دستور ویژه‌ و از پیش تعیین شده‌ای نبوده است که بخواهیم آن را نسبت به خود بی‌ربط بدانیم بلکه تصمیم امام حسین (ع) در این قیام، محاسبه شده و اصل عاشورا براساس امر به معروف و نهی از منکر بوده است که باید از آن پیروی کنیم.

وی تصریح کرد: یک موضوع مهم این است که گاهی مواقع یک جریان فکری و رسمی که نمی‌تواند در مقابل یک نهضت و انقلاب مقاومت کند وارد شعارهای تنده شده و به دنبال کنار زدن جریان دیگر است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم| شلیک پلیس هنگ‌کنگی از فاصله نزدیک به یک معترض

همشهریهمشهری1 روز قبل
این ویدئو افسر پلیس هنگکنگ را در حال تلاش برای مهار کردن یک معترض نشان می‌دهد، پیش از آن که از فاصله نزدیک به پشت یک معترض دیگر شلیک کند. این معترض روی زمین می‌افتد و افسر دو بار دیگر او به شلیک می‌کند. این ویدئو مربوط به تظاهرات روز دوشنبه ۲۰ آبان در هنگ‌کنگ است که معترضان در ساعات ازدحام بامدادی ایستگاه‌های حمل‌ونقل عمومی را بند آوردند. فیلم به طور گسترده‌ای روی اینترنت منتشر شده است.

موافقت نمایندگان مجلس با عضویت ایران در یاسا

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
نمایندگان امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند. با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علمبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند.

روحانی: در بستن هنر نیست، بازکردنش هنر است +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

گام‌ها و برجام …

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ اکنون فعالیت در فردو از سر گرفته شده است؛ گام چهارم علاوه بر فعال شدن فردو یک هشدار جدی به طرف‌های غربی است که اگر انفعال اروپا در زمینه تعهداتش در برجام ادامه پیدا کند در گام‌های بعدی قطعا محدوده بازرسی‌ها، تعداد بازرسان و سطح غنی سازی تغییر خواهد کرد؛ گام‌هایی که مسئولیت عواقب آن که در عمل فروپاشی برجام است برعهده اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها خواهد بود.

جنجال دوباره بر سر انتخاب نمایندگان دبیران کل احزاب در کمیسیون ماده ۱۰ + فیلم

ایلناایلنا19 ساعت قبل
دومین دوره انتخابات نمایندگان دبیران کل احزاب در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب امروز ۲۱ آبانماه ۹۸ با حضور دبیران احزاب ملی برگزار شد. حسین کمالی، قدرتعلی حشمتیان، حجت ملکی و حسن غفوری‌فرد چهار نامزد انتخابات کمیسیون ماده ۱۰ احزاب هستند. دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب گفت: ‌ ساز و کار انتخابات را با انتخاب هیات رئیسه سنی آغاز می‌شود و سپس هیات رئیسه دائم انتخاب می‌شوند و انتخابات توسط آنها برگزار می‌شود. وی افزود: اگر قرار است دوباره انتخابات برگزار شود باید بین من و آقای غفوری‌فرد برگزار شود. پس از آن اسدالله بادامچی ضمن فراخواندن دبیران احزاب به سعه صدر و خویشتن‌داری انتخاب شدن در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب را انقدر مهم ندانست که افراد با هم به چالش و بحث بپردازند و به تشریح وقایع انتخابات قبل پرداخت.

حمله راکتی جهاد اسلامی به اسرائیل

تابناکتابناک11 ساعت قبل
یک فرمانده بلندپایه گروه فلسطینی جهاد اسلامی، روز سه‌شنبه ۱۲ نوامبر در حمله ارتش اسرائیل به نوار غزه توسط اسرائیل ترور شد. مقامات رژیم صهیونیستی، بهاء ابوالعطا را «مسئول صدها حمله علیه مردم اسرائیل» خوانده و ترور او را نتیجه عملیات مشترک بین ارتش و نیروی شاباک اسرائیل عنوان کرده‌اند. شبه‌نظامیان فلسطینی وابسته به شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی در پاسخ به این حمله شماری از شهرهای اسرائیل از جمله تل‌آویو را هدف حملات راکتی خود قرار دادند. تصاویر ثبت شده از برخورد یکی از این راکت‌ها را می‌بینید.

نظرها

اخبار بیشتر