با این عمل جراحی کم‌شنوایی خود را درمان کنید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. ورزشی
با این عمل جراحی کم‌شنوایی خود را درمان کنید

با این عمل جراحی کم‌شنوایی خود را درمان کنید

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
مهر نوشت: با تلاش های متخصصان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برای نخستین بار در کشور با یکی از نوین ترین روش های درمانی، درهای امید به روی کم شنوایانی که نمی توانند از سمعک استفاده کنند، گشوده شد.

کم شنوایی و ناشنوایی یکی از عارضه هایی است که ممکن است بسیاری از افراد آن را در دوره‌ای از زندگی خود تجربه کنند؛ اگر در گذشته‌های دور کسی دچار این مشکل می‌شد، برای درمان آن کمتر چاره‌ای می‌یافت، اما رفته رفته و با پیشرفت علم پزشکی و تکنولوژی دایره محدودیت‌های انسان کمتر و کمتر شد.

شنوایی یکی از حواس پنجگانه انسان است که وظیفه دریافت بخش عمده‌ای از اطلاعات محیط بر عهده آن قرار دارد؛ شاید تا زمانی که این حس به درستی کار خود را انجام می‌دهد، کمتر به اهمیت آن توجه شود، اما به محض بروز هرگونه خلل در آن پیامدهای آن غافلگیر کننده خواهد بود.

افراد ممکن است به علل مختلفی از جمله افزایش سن، زمینه‌های ارثی، بیماری‌ها، حوادث و سبک زندگی دچار کاهش شنوایی شوند، اما بخش عمده‌ای از این ناشنوایی‌ها، با دارو درمانی، استفاده از دستگاه‌های توان بخشی مانند سمعک و یا جراحی قابل جبران است.

راه‌های متفاوتی برای درمان کم شنوایی وجود دارد که پزشکان با توجه به وضعیت فرد مناسب‌ترین اقدام برای درمان وی را انتخاب می‌کنند.

تجویز داروهای مختلف، استفاده از انواع گوناگون سمعک و جراحی و کاشت انواع پروتزها و حلزون از جمله راه‌های رایجی است که پزشکان با به کارگیری آن‌ها وضعیت شنوایی بیماران را بهبود می‌بخشند.

خوشبختانه در حال حاضر افرادی که وضعیت شنوایی آن‌ها نیاز به مداخله درمانگر دارد، می‌توانند از بسیاری از بروز‌ترین و نوین‌ترین خدمات درمانی در این زمینه بهره مند شوند.

بخشی از کاهش شنوایی‌ها مربوط به عصب گوش است وعمل جراحی کاشت پروتز «bonebridge» یکی از نوین‌ترین روش‌های بازگرداندن و تقویت توانایی شنیدن در بیماران است که برای نخستین بار در کشور در بیمارستان لقمان حکیم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با موفقیت انجام شد.

علی افتخاریان فوق تخصص جراحی گوش و عصب و جراح این عمل موفقیت آمیز، درباره دستگاهی که در این عمل برای بازگشت شنوایی به کار گرفته می‌شود توضیح داد: این یک دستگاه کمک شنیداری و نیمه کاشتنی است که قسمتی از آن زیر پوست و روی جمجمه قرار داده می‌شود و قسمتی از دستگاه روی سر قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: دو قسمت درونی و بیرونی دستگاه به وسیله یک آهنربا به یکدیگر اتصال داده می‌شوند و انتقال صوت را از طریق استخوان برای بیمار برقرار می‌کند.

این متخصص درباره افرادی که به این دستگاه نیاز دارند توضیح داد: این دستگاه برای بیماران نیمه شنوا و بیمارانی که شنوایی یک گوششان به طور کلی از بین رفته استفاده می‌شود.

افتخاریان درباره بیمارانی که این عمل جراحی برای آن‌ها قابل انجام است، گفت: این عمل مناسب کسانی است که به دلایلی نمی‌توانند از سمعک‌های معمولی استفاده کنند، یعنی اگر کسی بتواند از سمعک معمولی استفاده کند نیازی به استفاده از این دستگاه ندارد.

وی با بیان اینکه این عمل مختص افرادی است که قادر به استفاده مطلوب از سمعک‌های معمولی نیستند، افزود: شنوایی کسانی که کانال گوش خارجی ندارند و یا کانال گوش خارجی آن‌ها به دلایل مختلفی همچون عدم تشکیل کانال گوش خارجی از بدو تولد، مشکل دارد و یا به خاطر ضربه و تروما و یا بیماری‌های امکان استفاده از سمعک‌های معمولی را ندارند، با انجام این عمل قابل بهبود است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار آنلاین ورزشی در ایران و جهان

این متخصص با بیان اینکه این عمل همچنین برای بیمارانی که یک گوش آن‌ها شنوایی مطلوبی دارد اما یک گوش دیگر ناشنواست، قابل انجام است، گفت: بیمارانی که یک گوش آن‌ها ناشنواست توانایی تشخیص جهت صداها را بدون دیدن منبع صدا ندارند که با موفقیت اخیر و انجام این عمل به آن‌ها کمک می‌شود که بتوانند جهت صدا را تشخیص دهند.

افتخاریان افزود: افرادی که تنها یک گوش آن‌ها شنواست، در محیط‌های شلوغ درک شنوایی خوبی ندارند و این عمل به آن‌ها کمک می‌کند که درک شنیداری بهتری پیدا کنند.

وی یادآور شد: درمان با این دستگاه الکترونیکی همیشگی است و تا زمانی که دستگاه سالم باشد شنوایی بیمار بهبود می‌یابد.

این متخصص درباره شرح حال بیماری که این عمل جراحی بر روی او انجام شده است، توضیح داد: این بیمار زنی ۵۸ ساله است که قبلا در هر دو گوشش چندین بار جراحی گوش میانی «canal wall down mastoidectomy» انجام شده بود و به خاطر مشکل گوش امکان استفاده از سمعک معمولی را نداشت و به همین خاطر این عمل گزینه مناسبی برای بهبود شنوایی او محسوب می‌شد.

افتخاریان درباره وضعیت شنوایی این بیمار پس از عمل جراحی توضیح داد: این عمل دوره نقاهت چندان طولانی ندارد، زیرا عمل سنگینی نیست و معمولا بیمار یک تا دو روز بعد از عمل از بیمارستان مرخص می‌شود، اما التهاب‌های ناشی از جراحی باید از بین برود تا امکان روشن کردن دستگاه فراهم شود.

البته چهار روز پس از انجام این عمل در بیمارستان لقمان حکیم، این عمل در شیراز توسط تیم جراحی و کاشت حلزون شنوایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز بر روی یک بیمار ناشنوای ۴۰ ساله انجام شد.

کاشت حلزون، نیز یکی از راه‌های نام آشنای بهبود ناشنوایی است که در بسیاری از مراکز درمانی کشور از جمله بیمارستان لقمان حکیم انجام می‌شود. حلزون ابزاری الکترونیکی است که از طریق جراحی در گوش داخلی قرار گرفته و احساس شنیدن صدا را در افراد ناشنوا یا کم شنوای عمیق فراهم می‌کند.

مرکز کاشت حلزون بیمارستان لقمان در سال ۱۳۸۷ پس از ۶ سال پیگیری مستمر راه اندازی شد ودر ۲۳ تیرماه سال ۸۷ اولین کاشت حلزون شنوایی در این مرکز صورت گرفت. در همان سال یعنی درطول هشت ماه، ۴۷ عمل انجام شد که همه آنها موفقیت آمیز بود. تاکنون نیز بیش از هزار عمل کاشت در این مرکز انجام شده است که تعدادی از آن‌ها عمل کاشت پروتز ساقه مغز بوده است. ۲۳۵۲۳۷

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

طرفداریطرفداری17 ساعت قبل
طرفداری- کریم بنزما، مهاجم آماده رئال مادرید دیگر به تیم ملی فرانسه دعوت نخواهد شد و دوران بازی‌های ملی او با پیراهن فرانسه به پایان رسید. در همین راستا، بنزما گفته بود: اگر فکر می‌کنید من بازیکنی تمام شده هستم، بگذارید در یک تیم ملی دیگر بازی کنم. با وجود این که طبق قوانین فیفا، بنزما با سابقه بازی برای تیم ملی فرانسه دیگر نمی‌تواند برای تیم ملی دیگری بازی کند، با توجه به اصلیت الجزایری بنزما، شایعاتی در خصوص ملحق شدن او به تیم ملی الجزایر ایجاد شده است. به گزارش گل، جمال بلماضی، سرمربی الجزایر در واکنش به این موضوع گفت: در حال حاضر ما مهاجمانی چون بغداد بونجاح، العربی السودانی، اندی دلور و اسلام سلیمانی را در اختیار داریم. با این صحبت بلماضی، پرونده پیوستن کریم بنزما به تیم ملی الجزایر بسته است.
فوتبالیفوتبالی1 روز قبل
پایگاه خبری فوتبالی- سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران گفت: باید به سرمربی جدید تیم ملی فرصت داده شود اما مشکل این است که مارک ویلموتس اصلا‌ در ایران نیست. بازیکنان ایران روحیه پرخاشگرانه داشتند و عدم تسلط به مسائل روانی بین آنها کاملا مشهود بود. باید به ویلموتس فرصت داده شود اما مشکل دیگر این است که او اصلا‌ در ایران نیست که شناخت بیشتری پیدا کند. ویلموتس می‌تواند با حضور بیشتر در ایران بازیکنان را با اهداف و ایده‌هایش آشنا کند. پوست‌اندازی و تغییر رویه بین کی‌روش و ویلموتس باعث شده تیم ملی دچار مشکل شود.
ورزش۳ورزش۳17 ساعت قبل
به گزارش «ورزش سه»، یکی از بازیکنانی که از همه دیگر بازیکنان جوان آکادمی قد بلندتری دارد، داوید ایسمون نام دارد. در ادامه به بررسی شرایط این بازیکن ۱۴ ساله که برای تیم زیر ۱۵ ساله‌های آژاکس بازی می‌کند خواهیم پرداخت. در تصاویر برتری فیزیکی و قدرت داوید ایسمون نسبت به رقبا است و آکادمی آژاکس تصاویری از این بازیکن در توئیتر خود منتشر کرده است. البته ایسمون تنها بازیکن قدبلند و نوجوانی نیست که مورد توجه قرار گرفته و ابراهیم ساو، بازیکن آکادمی زیر ۱۲ سال سویا نیز یکی دیگر از نواجوانان تنومند اروپا به شمار می‌آید. وی در مقایسه با دیگر بازیکنان آکادمی شبیه یک بازیکن بالغ از نظر ظاهری محسوب می‌شود.
همشهریهمشهری2 ساعت قبل
آن‌ها در مورد بقیه بازیکنان چه چیزهایی می‌گویند؟ آن‌ها هم مثل بقیه، همه بازیکنان را می‌شناسند، چون عاشق فوتبال هستند. بچه‌هایم نه‌تنها بازی‌های بارسلونا و تیم ملی آرژانتین بلکه همه بازی‌های فوتبال را تماشا می‌کنند. وقتی بازنشسته شوم می‌توانم لحظاتی را که در فوتبال داشته‌ام مرور کنم و دستاوردهایی را که داشته‌ام بیشتر تحسین کنم. وقتی به خانه می‌رسم خیلی سریع کفش‌هایم را درمی‌آورم و خانه بقیه آدم‌های نزدیک هم که می‌روم همین کار را می‌کنم. کریستیانو رونالدو همیشه خواسته از این زندگی فوتبالی راحت در بارسلونا دست بکشید و به لیگ دیگری بروید.
فوتبالیفوتبالی1 روز قبل
پایگاه خبری فوتبالی- سرمربی تیم فوتبال ذوب آهن گفت: یک سال بسیار خوب و آرام را در ذوب آهن داشتم و بعضی از امکانات و شرایط این تیم را هم در تیم ملی ندیدم. جا دارد از مدیرعامل باشگاه، کارخانه و بازیکنان که به حمایت بلند شدند، تشکر کنم و این قول را می‌دهم که از روز یکشنبه روند تیم را تغییر بدهیم و نتایجی در شان ذوب آهن کسب کنیم. یک سال خوب در دوران ۱۰ سال مربیگری ام را از نظر امکانات، زمین تمرین، شنا، استخر و … داشتم. اولین بار در دوران مربیگری ام در ذوب آهن زیر نور تمرین کردم و حتی در تیم ملی این شرایط نبود. سرمربی تیم فوتبال ذوب آهن یادآور شد: از هواداران ذوب آهن و فوتبال اصفهان می‌خواهم همانطور که در همه ادوار گذشته این دو تیم (سپاهان و ذوب آهن) را تنها نگذاشتند، روز یکشنبه هم ما را تنها نگذارند.

مزایا و معایب استفاده از تردمیل

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری21 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری21 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری22 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

ولایتی: لزوم به کارگیری ظرفیت‌های دانشجویی برای ترویج فرهنگ و تمدن اسلام و ایران

فارس3 دقیقه قبل

واریز یارانه معیشتی از سوی دولت باید مستمر باشد

فارس3 دقیقه قبل

سرطان پستان در مردان بیماری نادر اما کشنده

آفتاب‌نیوز4 دقیقه قبل

لاریجانی: نظارت بر بازار و قیمت‌ کالاها در سطح سران قوا پیگیری می‌شود

فارس5 دقیقه قبل

همدان تا فردا برفی است

ایسنا7 دقیقه قبل

دستگیری هکر اینستاگرام شهروندان در مازندران

اقتصاد آنلاین9 دقیقه قبل