طرح قانونی آمریکا مربوط به هنگ کنگ فاجعه اخلاقی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. بین‌المللی
طرح قانونی آمریکا مربوط به هنگ کنگ فاجعه اخلاقی است

طرح قانونی آمریکا مربوط به هنگ کنگ فاجعه اخلاقی است

مهرخبرگزاری مهر |
یک رسانه چینی با اشاره به مصوبه اخیر کنگره آمریکا در خصوص هنگ کنگ، آن را یک فاجعه اخلاقی خواند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رادیو بین المللی چین، مجلس نمایندگان کنگره آمریکا ۲۳ مهر چهار طرح را علیه چین به تصویب رساند که از آن میان، طرح قانونی حقوق بشر و دموکراسی هنگ کنگ مدعی می‌شود آمریکا مسئول است از دموکراسی و آزادی هنگ کنگ دفاع کند و وزیر خارجه این کشور باید ثابت کند هنگ کنگ از حق خودمختاری برخورد است تا همچنان جایگاه تجاری ویژه‌ای را در اختیار این منطقه به عنوان مرکز مالی بگذارد.

شایان ذکر است که چندی پیش، چین و آمریکا درباره مسایل اقتصادی و تجاری خود به توافق عملی در مرحله اول رسیدند و دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا نیز بر کاهش تنش در اوضاع هنگ کنگ تاکید کرد و گفت تعداد تظاهرات کنندگان کم شده و مسایل هنگ کنگ خود به خود حل می‌شود. اما همزمان با بیان سخنان مذکور از سوی ترامپ، کنگره آمریکا با ارائه همین طرح قانونی ترامپ را به اعلام مواضع مجدد وادار کرد.

قرار است طرح قانونی مطرح شده بعد از تصویب مجلس نمایندگان و سنا با امضای رییس جمهوری آمریکا تبدیل به قانون رسمی شود. تحلیلگران بر این باورند که هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات با نزدیک شدن به انتخابات سال ۲۰۲۰ قصد امتیاز گرفتن با استفاده از کارت چین را دارند که با توجه به این موضوع امکان نادیده گرفتن شدن احساسات ضد چینی از سوی ترامپ کم خواهد بود.

در مسایل مربوط به هنگ کنگ، شین جیانگ و تایوان چین، کنگره آمریکا همواره نقش یکی از پیشگامان ضدیت با چین را ایفا می‌کند. از ماه سپتامبر تاکنون، کنگره آمریکا یکی پس از دیگری طرح قانون سیاست حقوق بشر اویغور، طرح قانون حقوق بشر و دموکراسی هنگ کنگ سال ۲۰۱۹ را به تصویب رسانده و حال هم در تلاش برای ارائه طرح «تایپه» است تا با حمله به امور داخلی چین و سیاه نمایی سیمای چین، بیش از پیش ایده «تهدید چین» را در جهان جا بیاندازد چرا که این ایده در حال حاضر یکی از ابزارهای عمده آمریکا برای اعمال فشار حداکثری بر چین به شمار می‌رود.

کنگره آمریکا و برخی سیاستمداران این کشور با چشم پوشی از جنایت آشوب طلبان هنگ کنگ و خواسته‌های عادلانه جامعه جهانی سعی در سیاه نمایی درباره چین دارند؛ تا جایی که حتی شهروندان با وجدان آمریکایی نیز این اقدام‌ها را بر نمی‌تابند.

روزنامه ون وی هنگ کنگ، ۲۵ مهر نوشت، چند وکیل آمریکایی از جمله کیون جرسی در یک نامه سرگشاده ده صفحه‌ای خطاب به کنگره آمریکا نوشته است طرح قانونی تصویب شده به هیچ وجه حقوق بشر هنگ کنگ را تامین نمی‌کند و تنها نشانگر تلاش آمریکا برای ایجاد خشونت و نا امنی در آن منطقه است.

آمریکا پیش از این حمایت کامل خود از آشوب طلبان هنگ کنگ را از طریق دیدار با سرکردگان آنها و گذاشتن کمک‌های مالی از طریق صندوق کمک‌های ملی برای دموکراسی (NED) در اختیار برگزارکنندگان تظاهرات نشان داده است. در این نامه تاکید شده که تصویب این طرح قانونی یک فاجعه اخلاقی است.

نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا پیش از این گفته بود که تظاهرات هنگ کنگ تصاویری زیبا را رقم زده اما اگر همین تصویر زیبا در کشورهای غربی و خود آمریکا رخ می‌داد آنها چه واکنشی نشان می‌دادند؟ در نامه سرگشاده وکلای آمریکایی به کنگره آمریکا به این موضوع اشاره شده که در برابر حرکت جلیقه زردهای فرانسه و جنبش استقلال کاتالونیا در اسپانیا و یا حتی وقوع اعتراضات خشونت آمیز در خود آمریکا، هیچ یک از این کشورها مثل مجریان قانون در هنگ کنگ نتوانستند با نهایت خویشتنداری کار خود را انجام دهند. واقعیت نشان داده است پلیس آمریکا حتی معترضانی که به نیروهای پلیس آب بپاشند را نیز فورا دستگیر می‌کند پس چرا از پلیس هنگ کنگ می‌خواهد که در برابر مشت و یا تعرض جدی بدنی به نیروهای خود از سوی معترضان با آنها با آرامش و سکوت برخورد کند؟

بدیهی است بدون دخالت آمریکا، خیلی زود ثبات و شکوفایی مثل قبل در هنگ کنگ برقرار می‌شود و هر گونه توطئه برای از بین بردن یک کشور دو نظام خیال واهی است و شکست خواهد خورد.

رفتارهای افراطی و خشنوت آمیز آشوبگران در هنگ کنگ آنقدر به توسعه و ثبات این شهر و منطقه آسیب رسانده که سیاستمداران بین المللی نسبت به آن ابراز نگرانی کرده و این اقدام‌ها را مورد انتقاد قرار دادند.

طبق گزارش روزنامه «لیان هه زائو بائو» چاپ سنگاپور، «لی هسین لونگ» نخست وزیر سنگاپور ۲۴ مهر در نشست جهانی فوربوس با اشاره به تظاهرات اخیر هنگ کنگ گفت، درخواست‌های پنجگانه تظاهرات کنندگان تنها با هدف سرنگونی حکومت هنگ کنگ مطرح شده است. برای این مسئله یک راه حل ساده نمی‌توان یافت. آنها خواهان همه پرسی هستند ولی هنگ کنگ یک کشور نیست بلکه یک منطقه اداری ویژه است. وی افزود: تظاهرات و آشوب‌های گسترده در هنگ کنگ برای سراسر منطقه آسیا و اقیانوس آرام رویدادی تأسف برانگیز است. وی همچنین تاکید کرد، هنگ کنگ یک منطقه اداری ویژه است و باید تحت هدایت قانون اصولی این منطقه عمل کند که امری قابل اجراست. اگر از چهارچوب قانون اساسی خارج شوند «یک کشور دو نظام» هم به خطر خواهد افتاد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر19 ساعت قبل
در این قرارداد فروش بیش از ۲۰ فروند جنگنده سوخو-۳۵ و مهمات ویژه آن (موشک و بمب) به ارزش حدود دو میلیارد دلار پیش بینی شده است. سوخو-۳۵، جنگنده تک کابینه و دو موتوره، چند منظوره با قابلیت مانور بالاست. این رسانه افزود که این مسئولان آمریکایی تهدید کرده‌اند چنانچه مصر خرید سوخو ۳۵ را متوقف نکند، واشنگتن این کشور را تحریم خواهد کرد. همچنین «کلارک کوپر» در حاشیه نمایشگاه هوایی دبی به خبرنگاران گفت: «امضای این قرارداد، مصر را در معرض تحریم‌های آمریکا قرار می‌دهد و مصری‌ها را در آینده در معرض از دست دادن قراردادهایی با آمریکا قرار می‌دهد. کلارک معاون وزیر امور خارجه آمریکا مصر را تهدید کرده است که اگر همچنان در خرید جنگنده‌های روسی اصرار ورزد، در معرض تحریم‌های آمریکا قرار خواهد گرفت.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 روز قبل
یک مقام ارشد کره شمالی تاکید کرده است این کشور دیگر نیازی به میانجی‌گری سوئد برای مذاکره با آمریکا نیازی نیست. کره شمالی در ماه اکتبر که سوئد میزبان مذاکرات در سطح کاری پیونگ یانگ و واشنگتن بود از استکهلم برای میزبانی تشکر کرده بود. به گفته مقام ارشد وزارت خارجه کره شمالی اما حالا که آمریکا و کره شمالی مواضع یکدیگر را به خوبی می‌دانند دیگر نیازی نیست سوئد برای گفتگو میان پیونگ یانگ و کاخ سفید کاری انجام دهد. ترامپ پس از لغو رزمایش هوایی مشترک آمریکا-کره شمالی در حساب توئیتری خود از کیم جونگ اون رهبر کره شمالی خواست تا سریعا اقدام کند و به توافق برسد. مشاور وزارت خارجه کره شمالی تاکید کرده موضع پیونگ یانگ این است که آمریکا باید سیاست‌های «خصمانه» را به منظور زنده نگه داشتن مذاکرات کنار بگذارد.
ورزش۳ورزش۳1 روز قبل
به گزارش «ورزش سه»، بالاخره بعد از مدت‌ها حرف و حدیث مشخص شد سهمیه باشگاه ایرانی برای بازی‌های لیگ قهرمانان در سال ۲۰۲۰، ۲+۲ است و با این شرایط استقلال باید به همراه شهرخودرو در مرحله دوم مرحله پلی آف لیگ قهرمانان آسیا شرکت کند. پس با این شرایط تعطیلات نیم فصل برای استقلال و البته پدیده برخلاف سایر تیم‌ها تنها ۲۴ روز خواهد بود. معمای حضور امیدهای استقلال در پلی آفاستقلال هم اکنون دو بازیکن در اردوی تیم امید دارد که از نفرات اصلی ترکیب استراماچونی هم محسوب می‌شوند. تیم امید در مرحله گروهی رقابت‌های قهرمانی آسیا در اولین بازی خود در دور گروهی در تاریخ ۱۹ دی ماه به مصاف ازبکستان می‌رود، در تاریخ ۲۲ دی به مصاف کره جنوبی می‌رود و این تیم در تاریخ ۲۵ دی ماه هم به مصاف چین می‌روند. همچنین تیم امید در صورت شکست در مرحله نیمه نهایی باید در تاریخ پنجم بهمن بازی رده بندی را برگزار کند و در صعود به فینال در تاریخ ششم بهمن ماه به میدان می‌رود، یعنی ۲ و ۳ روز قبل از بازی دوم استقلال برابر الریان.
ایلناایلنا1 روز قبل
سازمان هوانوردی پاکستان اعلام کرد که مانع از ورود یک هواپیمای نظامی به حریم هوایی خود شده است. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سازمان هوانوردی پاکستان امروز -‌چهارشنبه- اعلام کرد که مانع از ورود یک هواپیمای نظامی به حریم هوایی خود شده است. این نهاد اعلام کرد که یک جت جنگی آمریکا تلاش کرد از منطقه کراچی، بدون اجازه و ارائه کدهای مورد نیاز، وارد حریم هوایی پاکستان شود. این جنگنده پس از دریافت هشدار مجبور به بازگشت شد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز18 ساعت قبل
به گزارش مشرق، سخنگوی نیروهای مسلح یمن از شلیک پدافند موشکی یمن به هواپیمای مهاجم ائتلاف سعودی در شمال یمن خبر داد. شبکه المسیره یمن شامگاه چهارشنبه (۲۹ آبان) به نقل از سرتیپ «یحیی سریع» گزارش داد که پدافند موشکی یمن بعد از شناسایی و رهگیری یک فروند جنگنده اف ۱۵ متعلق به ائتلاف سعودی در استان صعده، با یک فروند موشک زمین به هوا به سمت آن شلیک کرد و این پرنده مهاجم را مجبور به فرار کرد. سخنگوی نیروهای مسلح یمن با بیان این که موشک استفاده شده از نوع «ثاقب» بود، اظهار داشت «نیروهای مسلح ین تأکید دارد که به تلاش‌ها برای حمایت از آسمان یمن تحت هر شرایطی ادامه خواهد داد». پدافند موشکی یمن طی سال‌های گذشته، چند جنگنده و پهپاد ائتلاف سعودی را بر فراز استان الحدیده (غرب) و صنعا (پایتخت) رهگیری و مهدم کرده است. سخنگوی نیروهای مسلح یمن امشب همچنین بر آمادگی این نیروها برای مقابله با تهاجمات رژیم صهیونیستی تأکید کرد و گفت که اهداف حیاتی این رژیم در تیررس موشک‌ها و پهپادهای یمن هستند
مهرمهر22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، اکرم خان دورانی سخنگوی مخالفان دولت پاکستان امروز چهارشنبه در یک نشست خبری اعلام کرد: تظاهرات مخالفان معترض دولت پاکستان که حدود ۲۰ روز پیش آغاز شده بود به هدف خود دست یافت و به همین دلیل آن را پایان می‌دهیم. سخنگوی مخالفان دولت پاکستان در این باره افزود: از ساعات اولیه صبح امروز دستور آزاد شدن تردد در جاده هایی مسدوده شده را صادر کردیم. تظاهراتی که انجام دادیم فشار لازم را بر دولت وارد کرد و ممنوع الخروجی نواز شریف نخست‌وزیر سابق پاکستان لغو شد. اکرم خان دورانی سپس اضافه کرد که فردی را برای سمت ریاست کمیسیون مشترک انتخابات پاکستان پیشنهاد خواهند کرد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

تکذیب نقل قول چمران از رهبری درباره قیمت بنزین

ساعت ۲۴9 دقیقه قبل

هزینه کارت به کارت بانکی چقدر است؟

تجارت‌نیوز9 دقیقه قبل

۱۱۰ برنامه به مناسبت هفته بسیج در پارس آباد برگزار می‌شود

مهر9 دقیقه قبل

سقوط آسانسور باعث مرگ مرد جوان شد

ساعت ۲۴9 دقیقه قبل

حضور پورعلى گنجى در اردوى تیم امید

میزان‌آنلاین11 دقیقه قبل