شناسایی تومورهای مهاجم با استفاده از شیوه جدید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها

شناسایی تومورهای مهاجم با استفاده از شیوه جدید

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
محققان انستیتوی کارولینسکا در سوئد راهکار ارزان‌قیمتی را توسعه دادند که امکان شناسایی تومورهای بسیار ناهمگن و معمولا بسیار تهاجمی را فراهم می‌کند، تومورهایی که معمولا باید به صورت تهاجمی درمان شوند.

ایرنا: محققان انستیتوی کارولینسکا در سوئد راهکار ارزان‌قیمتی را توسعه دادند که امکان شناسایی تومورهای بسیار ناهمگن و معمولا بسیار تهاجمی را فراهم می‌کند، تومورهایی که معمولا باید به صورت تهاجمی درمان شوند.

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، یکی از ویژگی‌های سلول سرطانی تغییر تعداد نسخه‌های موجود از هر کروموزوم یا ژن درون ژنوم آن است. این ویژگی با عنوان تغییرات تعداد کپی (CNA) شناخته می‌شود. درون یک تومور نیز ممکن است تعداد نسخه‌های ژن‌ها یا کروموزوم‌های موجود در ژنوم سلول‌های مربوط به هر بخش از آن متفاوت باشد. تومورهایی که در بخش‌های متعدد آن‌ها تعداد زیادی سلول با CNA‌ متفاوت وجود دارد، معمولا بسیار تهاجمی بوده و حتی پس از درمان‌های سخت نیز بیش از سایر تومورها دستخوش تغییرشکل می‌شوند.

شناسایی تومورهای مهاجم با استفاده از شیوه جدید - 3

اکنون محققان راهکار جدیدی موسوم به CUTseq را توسعه دادند که امکان ارزیابی میزان و نوع CNA را در بخش‌های مختلف یک تومور با هزینه‌ای بسیار کمتر از فناوری‌های موجود در اختیار می‌گذارد.

در این روش نمونه‌های متعددی از بخش‌های یک تومور گرفته شده و دی ان ای/DNA هر نمونه استخراج می‌شود، سپس با بهره‌گیری از بارکدهای مولکولی برچسب‌گذاری شده و تصویر جامعی از همگونی CNA درون یک تومور به دست می‌آید.

این راهکار جدید علاوه بر تشخیص تومورهای تهاجمی، در زمینه‌های دیگری نیز کاربرد دارد و می‌توان از آن به عنوان یک پلتفرم برای نظارت بر پایداری ژنوم در مخازن سلولی و بیوبانک‌ها بهره گرفت.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خاطرات یک پورن استار در اصفهان روی پرده رفت + فیلم

ایمناایمنا22 ساعت قبل
به گزارش ایمنا مستند داستانی «ایکسونامی» در ژانر اجتماعی آماده نمایش شده است. در این مستند، یک پورن‌ استار آمریکایی تجربه رسیدن به آزادی‌‌های جنسی در ایالات متحده را روایت می‌کند. محسن آقایی اصفهانی است و تولید این فیلم اولین تجربه او در زمینه مستندسازی نام گرفته است. تولید این مستند ۹۰ دقیقه‌ای که ۲٫۵ سال زمان برده، به صورت مشترک در ایران و آمریکا انجام شده است که روز گذشته (۲۰ آبان ماه) در شهرهای تهران، مشهد و اصفهان، به صورت همزمان رونمایی شد. نمایش این فیلم برای افراد کودکان، نوجوانان، افراد زیر ۱۸ سال، بیماران قلبی و … اکیدا توصیه نمی‌شود

غافلگیری قاچاقچیان در طرح «ظفر ۲»

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
پلیس پایتخت در طرح «ظفر ۲»، ۲۷۰ خرده فروش را به همراه ۹۰۰ معتاد متجاهر جمع آوری کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس پلیس پایتخت در حاشیه اجرای طرح «ظفر ۲» گفت: از ابتدای سال تاکنون ۱۵ تن مواد مخدر کشف کردیم که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۲ درصد افزایش کشفیات داشتیم.

لاغر شدن ناممکن نیست (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
لاغری آرزوی بسیاری از افراد است. اما برای آن‌ها که به بیماری چاقی مبتلا هستند، لاغری آرزویی ناممکن و دست نیافتنی است. با رعایت برخی نکته‌ها، اما می‌توانید خود را لاغر ببینید.

مرگ هایی که نباید اتفاق می‌افتادند / کمی مراقب باشید +فیلم خارجی

رکنارکنا1 روز قبل

موافقت نمایندگان مجلس با عضویت ایران در یاسا

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
نمایندگان امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند. با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علمبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند.

فرصتی که کالدرون به باشگاه پرسپولیس داد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر