فارین افرز: ایران، دولت یکپارچه؛ عوامل تعیین کننده سیاست خارجی ایران، همچون یک بدنه، عمل می‌کنند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. بین‌المللی
فارین افرز: ایران، دولت یکپارچه؛ عوامل تعیین کننده سیاست خارجی ایران، همچون یک بدنه، عمل می‌کنند

فارین افرز: ایران، دولت یکپارچه؛ عوامل تعیین کننده سیاست خارجی ایران، همچون یک بدنه، عمل می‌کنند

الفخبرگزاری الف |
فارین افرز در مقاله ای به تحلیل سیاست خارجی ایران با تاکید بر یکپارچگی ایم سیاست پرداخت.

به گزارش الف، در این مقاله به شش نکته کلیدی اشاره شده است؛

۱- برخی بر این باورند که حمله به تاسیسات نفتی عربستان را ایرانی‌ها ترتیب داده‌اند، هر چند ممکن است این تصمیم برآیند رضایت جمعی همه تصمیم گیرندگان رژیم نباشد. مشکل این طرز تفکر اینجاست که درک درستی از فرایند تصمیم گیری در جمهوری اسلامی ندارد. نباید فکر کنیم جناح‌های مخالف در ایران باهم سازگاری ندارند. سیاستمداران غربی باید این واقعیت را بپذیرند که ایران سیاست‌های امنیتی اش را به عنوان یک کل واحد می‌گیرد.

۲- سیستم سیاسی ایران از مراکز قدرت و نهادهای مجزایی تشکیل شده است. تحت نظارت شورای عالی امنیت ملی، بخش‌های مختلف ساختار سیاسی و نظامی برای تصمیم گیری هایی که بر موضوعات امنیت ملی متمرکز است، گردهم می‌آیند. حتی در خارج از این شورا، رئیس جمهور و اعضای کابینه‌اش به طور مستمر با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مشورت و تبادل نظر دارند. نهاد بالا دست این دو، دفتر رهبری است. اگر رهبر عالی ایران ایده‌ای را رد کند، هیچ بخشی از رژیم آنرا عملیاتی نخواهد کرد. رهبر عالی ایران در هر نهاد دولتی و از آن مهم‌تر در شورای عالی امنیت ملی، نمایندگانی دارد.

۳- به این ترتیب، نمی‌توان اینطور نتیجه گیری کرد که حمله به آرامکو را سپاه پاسداران ترتیب داد و مثلا رهبر عالی ایران، حسن روحانی و محمد جواد ظریف از آن بی اطلاع بودند. در اینجا، بخش‌های مجزای رژیم ایران در راستای آنچه که آنها خصومت دولت ترامپ و عربستان سعودی می‌نامند، عمل می‌کنند. جمهوری اسلامی در طول شش ماه اخیر نشان داده که گزینه‌ی زور تنها پاسخش به راهبرد فشار حداکثری دونالد ترامپ بوده است. حمله به آرامکو تلاشی عاجزانه برای تلافی نبود بلکه اقدامی سنجیده برای عقب راندن اهرم فشار کشورهای متخاصم بود. این رویکرد جواب داد و عربستان با گفتگو با ایران با میانجی‌گری پاکستان موافقت کرد.

۴- همین بخش‌های مختلف دستگاه‌های سیاسی و امنیتی ایران، ایالات متحده را در تصمیم گیری‌های تاریخی اش به اشتباه انداخته است. همنوایی ایران با واشنگتن در سال ۲۰۰۱ در طول حمله‌ی ایالات متحده به افغانستان را به یاد آورید یا در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵. حمایت ایران از ایالات متحده صرفا به خاطر هم راستایی با منافع ملی اش بود و یک استثناء به حساب می‌آمد تا یک قاعده. همین حالا هم رویکرد فشار حداکثری ترامپ جناح‌های مهم ایرانی را در تصمیم گیری هایشان به یکدیگر نزدیک‌تر کرده است. ایران در چند ماه گذشته به جای تسلیم، سیاست تشدید تنش را انتخاب کرد.

۵- سیاستمداران ایالات متحده می‌بایست ماهیت واقعی تصمیم گیری سیاسی در ایران را درک کنند. ممکن است روایت جذاب‌تر این باشد که دو جناح موجود در ایران هر دو برای روح جمهوری اسلامی و آینده‌ی روابطش با ایالات متحده چالش می‌کنند. از این نظر، واشنگتن فقط نیازمند روش هایی برای تقویت موقعیت میانه روهاست. با این حال، در امور مربوط به امنیت ملی رژیم به صورت یک کل واحد عمل می‌کند.

۶- در مقایسه با سیاست خاورمیانه‌ای واشنگتن، روند تصمیم گیری در تهران استوار و مقاوم است. سیاست فعلی و آینده‌ی ایالات متحده نسبت به ایران می‌بایست با این پیش فرض شروع شود که جمهوری اسلامی مجموعه‌ای از بخش هاست و اینکه تلاش برای تقویت میانه روها و یا تضعیف تندروها ساده لوحانه است. واشنگتن باید ایران را آنطور که هست ببیند نه آنطور که آرزو می‌کند.

نوشته: افشون استوار و آریانا طباطبایی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم| آتش‌سوزی مهیب در «دهلی نو»، دستکم ۴۳ کشته برجای گذاشت

فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌‌الملل خبرگزاری فارس، در آتش‌سوزی مهیب در ساختمان کارخانه‌ای در «دهلی نو»، دستکم ۴۳ نفر جان خود را از دست دادند. بنا به گزارش شبکه روسی «راشاتودی»، در حادثه آتش‌سوزی در ساختمان یک کارخانه در پایتخت هند، دهها کارگر به دام افتادند و جان خود را از دست دادند. حادثه‌ آتش‌سوزی در اوایل ساعات امروز (یکشنبه) در حدود ساعت ۰۵:۳۰ به وقت محلی به وقوع پیوست و به سرعت تمامی ساختمان را فراگرفت. در زمان وقوع حادثه، دهها کارگر درون ساختمان کارخانه در «آناج ماندی» در نزدیکی مرکز شهر دهلی نو در خواب بودند. روزنامه «تایمز آو ایندیا» به نقل از معاون رئیس اداره آتش‌نشانی دهلی نو نوشت: «آتش‌سوزی در زمینی به مسافت ۶۰۰ فوت مربع به وقوع پیوست. داخل ساختمان بسیار تاریک است.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
اخیرا حضور آقای گورباچوف در یکی از آگهی‌های تبلیغاتی شرکت پیتزا هات دوباره مورد توجه قرار گرفته بود. بدون شک برای همه ما هیجان انگیز است که رهبر سابق یک کشور ابرقدرت را در حال تبلیغ پیتزا ببینیم. آقای گورباچوف در واقع ستاره اصلی این آگهی تبلیغاتی نیست. بنیاد آقای گورباچوف نیز در وضعیت بدی قرار داشت. آقای گورباچوف امیدوار بود که بتواند در دوران بازنشستگی کشور خود را به سمت آزادی و دموکراسی بیشتر هدایت کند.
الفالف1 روز قبل
براساس اطلاعات به دست آمده، نیروهای ائتلاف در روزهای اخیر چندین مرتبه حملاتی را علیه نیروهای یمنی در حومه شرقی منطقه «الفازه» در غرب استان الحدیده انجام دادند اما با واکنش متقابل مواجه شدند. اگر رزمندگان یمنی منطقه مهم «الفازه» را به کنترل دربیاورند، ارتباط نیروهای ائتلاف از محور شمال غرب استان تعز و غرب استان الحدیده با همرزمانشان در جنوب شهر الحدیده مسدود می‌شود. خبرها از شهر محاصره شده «الدریهمی» در غرب استان الحدیده حاکیست، حملات خمپاره‌ای نیروهای ائتلاف به مناطق مسکونی ادامه دارد؛ در این حملات ۵ کودک در منطقه «المنقم» به شهادت رسیدند. براساس آخرین آمارهای به دست آمده، صدها تن از شهروندان مظلوم در جریان حملات هوایی، خمپاره‌ای و زمینی نیروهای ائتلاف به مناطق مسکونی شهر محاصره شده الدریهمی شهید و زخمی شدند. به گزارش گروه بین الملل الف، سازمان ملل و نهادهای مدعی حقوق بشر در ۱۶ ماه گذشته اقدامی را برای نجات ۷ هزار شهروند محاصره شده انجام نداده‌اند و در قبال جنایت ائتلاف غربی - عربی در شهر الدریهمی سکوت کرده‌اند.
نامه‌نیورنامه‌نیور8 ساعت قبل
به گزارش نامه نیوز، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی توئیتری با انتقاد از رسانه‌هایی که او را مسخره می‌کنند نوشت: «من کشور‌های ناتو را مجبور کردم تا سالانه ۵۳۰ میلیارد دلار بیشتر پرداخت کنند و آمریکا مبلغ کمتری را پرداخت کند. وقتی به خانه (آمریکا) آمدم، دیدم رسانه‌های جعلی دارند من را مسخره می‌کنند. فکر نمی‌کردم چنین چیزی ممکن باشد.» ترامپ، پیش از این در پیامی دیگر خود کره شمالی را تهدید به از دست دادن تمام چیز‌هایی کرد که دارد. ترامپ در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی فرد بسیار باهوشی است. او نمی‌خواهد روابط ویژه خود با رئیس‌جمهور آمریکا را از دست بدهد یا در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ماه نوامبر مداخله کند.»
مهرمهر23 ساعت قبل
المنار آورده است: دخالت امارات در یمن و اهداف سلطه گرانه آن در این کشور هم بر کسی پوشیده نیست. مشخص نیست که چه طرفی از این سلاح بهره می‌برد و اینکه اقلیم کردستان عراق از آن استفاده خواهد کرد یا نیروهای قسد. این منابع بیان کردند: ارسال سلاح به اقلیم کردستان عراق به مثابه دخالت امارات در پرونده کردی-عراقی است ارسال سلاح به اقلیم کردستان عراق بدون آگاهی بغداد، به مثابه دخالت امارات در پروندی کردی-عراقی است. اگر سلاح برای اقلیم کردستان عراق است چرا بدون اطلاع بغداد رخ داده است؟ این همه سلاح برای چیست؟ آیا به منظور زمینه سازی مرحله‌ای از برخورد و جنگ است؟». چند روز قبل هم سه هواپیمای حامل سلاح در فرودگاه اربیل از امارات به زمین نشستند و این پس از سفر مقامات اقلیم کردستان عراق به امارات بود.

نظرها

اخبار بیشتر