فراز و فرودهای حضور نظامی ۴۰ ساله روسیه در تاجیکستان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. بین‌المللی
فراز و فرودهای حضور نظامی ۴۰ ساله روسیه در تاجیکستان

فراز و فرودهای حضور نظامی ۴۰ ساله روسیه در تاجیکستان

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
در سال ۲۰۰۴ و پس از آن که خبرهایی از احتمال تاسیس پایگاه نظامی آمریکایی در تاجیکستان منتشر شد، روس‌ها تبدیل یگان ۲۰۱ به پایگاه نظامی را کلید زده و در سال ۲۰۱۲ نیز تا سال ۲۰۴۲ آن را تمدید کردند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، پایگاه خبری و تحلیلی آسیاپلاس که طی هفته‌های اخیر با مشکلاتی در تاجیکستان مواجه شده است، در گزارشی به بهانه پانزدهمین سالگرد تاسیس پایگاه نظامی روسیه در جنوب تاجیکستان (تبدیل یگان ۲۰۱ به پایگاه نظامی در سال ۲۰۰۴)، به وعده‌های روسیه به این جمهوری آسیای مرکزی و عدم تحقق آن‌ها پرداخته است. در ادامه روندهای طی شده میان تاجیکستان و روسیه را برای امضای این قرارداد نظامی، می‌خوانید.

چند روز پیش پانزدهمین سالگرد تاسیس پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان بود که در خلال اولین سفر رسمی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور فدراسیون روسیه در تاریخ ۱۶ و ۱۷ اکتبر سال ۲۰۰۴، افتتاح گردید.

این سازشنامه برای روسیه خیلی مهم بود. زیرا بعد از حمله تروریستی به ایالات متحده در سپتامبر سال ۲۰۰۱، وضعیت در جهان تغییر یافت و امکان آن نیز وجود داشت که تاجیکستان نیز از زیر چتر حمایتی روسیه بیرون بیاید. در مسکو این نکته به خوبی درک می‌شد و از این رو، نهایت تلاش ممکن را سران روس به خرج دادند تا حضور نظامی خود را در تاجیکستان حفظ کنند.

طرفین در بهار سال ۱۹۹۹ موافقت کرده بودند که یگان ۲۰۱ ارتش روسیه مستقر در تاجیکستان به پایگاه نظامی تبدیل شود، اما دومای دولتی روسیه، دو سال بعد این توافقنامه را به تصویب رساند.

کرملین زمانی به تشویش آمد که از تصمیم مخفی کاخ سفید و دوشنبه در مورد افتتاح پایگاه نظامی در تاجیکستان اطلاع یافت و فشارهای خود را بر این جمهوری شدت بخشید. در این مورد کرملین از ۳ عامل به عنوان فاکتورهای کلیدی اعمال فشار بهره برد:بدهی تاجیکستان به روسیه، که بیش از ۳۰۰ میلیون دلار بود؛حضور بیش از ۱ میلیون مهاجر کاری تاجیک در روسیه؛انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان در سال ۲۰۰۶.

بحران پیرامون این مساله در سال ۲۰۰۲ به وجود آمد و در نهایت در سال ۲۰۰۴ راه حل خود را یافت. آمریکا از تاسیس پایگاه نظامی خود به بهانه آن که در تاجیکستان زیرساخت‌های ضروری وجود نداشته است، دست کشید. روسیه نیز در نوبت خود ۳۳۰ میلیون دلار از بدهی‌های تاجیکستان را بخشید. در همین راستا، پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان رسما افتتاح شد. همچنین روسیه تاسیسات نظارتی فضایی «آکنو (به معنی پنجره در زبان روسی)» را نیز که در منطقه نارک واقع بود، تصاحب کرد.

پوتین در این زمینه اظهار داشت که برای ۵ سال از این به بعد نهادهای دولتی و شرکت‌های خصوصی روسیه در اقتصاد تاجیکستان قریب به ۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خواهند کرد. از جمله قراردادی امضا شد که شرکت‌ «روس آل» ساخت و ساز نیروگاه برق آبی راغون را به انجام می‌رساند.

اما از ابتدا معلوم بود که وعده‌های کرملین صرفا به دلیل جلوگیری از نزدیک شدن ازبکستان به آمریکا بوده. در بهار سال ۲۰۰۵، بعد از سرکوب اعتراضات عمومی در اندیجان و کشته شدن صدها نفر توسط نیروهای امنیتی و ضدشورش ازبکستان، شرایط برای تیره و تار شدن روابط تاشکند و واشنگتن فراهم آمد. کرملین نیز از این فرصت استفاده کرده و برای دست کشیدن از ساخت و ساز نیروگاه هیدروالکتریکی راغون بهانه آورد.

در سال ۲۰۰۹ نیز دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهور وقت روسیه رسما اعلام کرد که از موضع ازبکستان در مورد مخالفت با ساخت و ساز نیروگاه بزرگ برق آبی در آسیای مرکزی حمایت می‌کند. منظور مدودف مشخصا نیروگاه ناتمام راغون در تاجیکستان و تاکتوگول در قرقیزستان بود.

بعدا در مذاکرات پیرامون تمدید حضور پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان جریان گرفت که مهلت حضور آن در سال ۲۰۱۴ به پایان می‌رسید. طرف تاجیکستان اعلام کرد که سازشنامه را به شرطی امضا می‌کند که روسیه سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون دلار اجاره بها بابت آن بپردازد. این برابر همان مبلغی بود که در ازای بخشیدنش کرملین در سال ۲۰۰۴ برای مدت ۱۰ سال صاحب یک پایگاه نظامی در تاجیکستان شد. ولی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۳، تاجیکستان از موضع خود عقب‌نشینی کرد و روسیه حضور نظامی خود را در تاجیکستان تا سال ۲۰۴۲ تمدید کرد.

در نوبت خود اما کرملین اظهار داشت که حاضر است مواد سوختی را بدون هزینه به تاجیکستان ارائه داده و همچنین شماری از تسهیلات را نیز برای مهاجرین کاری تاجیک تعیین کند. غیر از این، روسیه اعلام کرد که چند صد میلیون دلار را نیز برای تجهیز ارتش تاجیکستان تخصیص خواهد داد. علاوه بر این، رضایت کرملین برای نگرفتن تعرفه‌های گمرکی به خاطر محبت به تاجیک‌ها، بلکه هدف آن وابسته کردن این کشور به منابع انرژی روسیه و در اختیار داشتن تاجیکستان زیر نفوذ خود بود.

در طول چند سالی که از امضای سازشنامه مذکور گذشت، وضعیت مهاجرات تاجیک در فدراسیون روسیه نه تنها بهبود نیافت، بلکه بدتر هم گردید. یعنی از آن زمان تا کنون در روسیه، رفت و آمد مهاجران کاری تاجیک سخت‌تر شد و شاید در آینده مناسبات با آن‌ها نیز بازهم دشوارتر گردد. زیرا تحریم‌های اروپا به اقتصاد روسیه ضربه جدی وارد آورده و در نتیجه درآمد اهالی آن نیز کاهش یافته است.

این نکته را نیز باید خاطرنشان کرد که مخالفت دولت ازبکستان با ساخت و ساز نیروگاه برق آبی راغون بعد از روی کار آمدن رئیس‌جمهور جدید این کشور، شوکت میرضیایف، به پایان رسید. تاجیکستان اکنون دو توربین این نیروگاه را به کار انداخته است.

اکنون میان روسیه و تاجیکستان، به غیر از مهاجران کاری، مساله حل نشده دیگر عضویت این کشور در اتحادیه اقتصادی اوراسیایی است، که گمان می‌رود آن هم در آستانه انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان در سال ۲۰۲۰ به سرانجام برسد. ‌ همچنین پیش‌بینی می‌شود که مسکو در مورد مساله اساسی حضور پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان، اکنون بدون دغدغه است و تا سال ۲۰۴۲ چندان نگرانی خاصی در این زمینه نخواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دویچه وله، ۲ فروند هواپیمای مسافربری در فرودگاه فرانکفورت آلمان با یکدیگر برخورد کردند. بر اساس اعلام این خبرگزاری، یک هواپیمای شرکت «ایر نامیبیا» (Air Namibia) پس از فرود در فرودگاه فرانکفورت با یک جت متعلق به شرکت هواپیمایی «کرین ایر» (Korean Air) برخورد کرد. در این حادثه هر دو هواپیما به میزان کمی آسیب دیده‌اند. تحقیقات در خصوص یافتن علل و یا عوامل احتمالی این حادثه ادامه دارد.
برنابرنا15 ساعت قبل
فدراسیون جهانی کاراته، جواد سلیمی رئیس کمیته داوران ایران را به عنوان داور المپیک ۲۰۲۰ توکیو انتخاب کرد. به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا و به نقل از سایت فدراسیون کاراته، فدراسیون جهانی کاراته (wkf) با ارسال نامه‌ای به فدراسیون کاراته ایران، از جواد سلیمی رئیس کمیته داوران ایران و عضو شورای داوری جهان و آسیا برای قضاوت در المپیک ۲۰۲۰ توکیو دعوت کرد. سلیمی به همراه ۱۳ داور دیگر اولین دوره المپیک کاراته را که مردادماه سال آینده در ژاپن برگزار می‌شود، قضاوت مسابقات را برعهده خواهند داشت. پس از المپیک ۲۰۱۸ جوانان و المپیک ساحلی ۲۰۱۹ این سومین المپیکی است که سلیمی در آن قضاوت می‌کند. المپیک ۲۰۲۰ ژاپن ۱۶ تا ۱۸ مرداد ماه سال آینده در شهر توکیو برگزار خواهد شد.
ایسناایسنا16 ساعت قبل
دانشگاه صنعتی شریف هفتمین کنفرانس بین‌المللی رباتیک و مکاترونیک را با همکاری انجمن رباتیک ایران در آبان‌ماه جاری برگزار می‌کند. به گزارش ایسنا، هفتمین کنفرانس بین‌المللی رباتیک و مکاترونیک با هدف ایجاد فضایی علمی و با حضور انجمن‌های مرتبط جهت تبادل نظر میان محققان و صاحبان صنایع مربوطه و ایجاد ارتباط مستقیم میان آنها، در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌شود. دکتر حسین نجات، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف و دبیر اجرایی هفتمین کنفرانس بین‌المللی رباتیک و مکاترونیک با اعلام خبر برگزاری این رویداد گفت: با توجه به رشد روزافزون تکنولوژی در جوامع بین‌الملل، نیاز به پیشرفت در حوزه رباتیک و مکاترونیک جهت همگام شدن با کشورهای در حال رشد امری ضروری است. دکتر نجات در ادامه به محورهای این رویداد سه روزه اشاره کرد و گفت: ربات‌های پرنده و زیرآبی، ربات‌های بیولوژیکی، رباتیک شناختی، ربات‌های همکار، ربات‌های موازی، ربات‌های کابلی، سیستم‌های کنترل، ربات‌های انسان‌نما، سیستم‌های هوشمند و رباتیک، پایداری ربات‌ها، سیستم‌های مکاترونیکی، شناسایی و مدل‌سازی، طراحی حرکت و یادگیری، مکاترونیک نوری، ربات‌های احتمالاتی، ربات‌های تغیر شکل پذیر، رباتیک در توانبخشی، کنترل در رباتیک، ربات‌های خدمات رسان، رباتیک از دور، رباتیک در پزشکی، بینایی و رباتیک، ربات‌های سیار، ربات‌های میکرو و نانو و زمینه‌های پیشرفته در رباتیک و مکاترونیک هوشمند از جمله محورهای اصلی این رویداد بین‌المللی است. بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه شریف، هفتمین کنفرانس بین‌المللی رباتیک و مکاترونیک (کنفرانس بین‌المللی ایکرام) طی روزهای ۲۸ تا ۳۰ آبان‌ماه جاری در دانشگاه صنعتی شریف برگزار خواهد شد و علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس icrom. ir مراجعه کنند.
انتخابانتخاب19 ساعت قبل
به نوشته رویترز کاخ سفید در بیانیه‌ای که عصر یکشنبه به وقت محلی صادر شد، ادعا کرد: ایالات متحده از تظاهرات‌های صلح‌آمیز مردم ایران علیه حکومت حمایت می‌کند. این بیانیه می‌افزاید: ما استفاده از نیروی مرگبار و محدودیت‌های شدید ارتباطی علیه تظاهرات‌کنندگان را محکوم می‌کنیم. در این بیانیه آمده است: ایالات متحده از اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم ایران پشتیبانی می‌کند. پیشتر «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا نیز در صفحه توئیتری خود مدعی شد: همانگونه که تقریبا یک سال و نیم پیش به مردم ایران گفتم، ایالات متحده با شماست. «سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز یکشنبه شب گفت: مردم عزتمند ایران بخوبی می‌دانند که این گونه اظهارنظرهای ریاکارانه و مزورانه حاوی هیچگونه همدردی صادقانه و دلسوزانه‌ای نیست.
مهرمهر12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، آلمان در واکنش به تحولات اخیر در ایران در اظهاراتی مداخله جویانه، خواستار توجه به درخواست‌های آن چه «معترضان» نامید، شده است. در حال تکمیل …
الفالف21 ساعت قبل
بایدن، سندرز و وان هر سه نامزدهای حزب دمکرات در انتخابات هستند. از زمان به قدرت رسیدن ترامپ این چهارمین باری است که گالوپ این نظرسنجی را با محورهای یاد شده انجام داده است. از زمانی که گالوپ میزان محبوبیت ترامپ را اعلام کرده، این رقم هرگز بالای ۵۰ درصد در میان تمام آمریکایی‌ها نبوده است. اما این محبوبیت در میان جمهوری خواهان ۹۱ درصد است در حالی که ۷۶ درصد دمکرات‌ها سندرز، ۷۰ درصد بایدن و ۶۳ درصد وارن را تایید می‌کنند. در میان افراد مستقل نیز ۴۸ درصد سندرز، ۴۳ درصد بایدن، ۳۵ درصد وارن و ۳۱ درصد ترامپ را تایید می‌کنند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری12 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری13 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری13 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

پیگیر حمایت شهریه‌ای دولت از دانشجویان علمی کاربردی هستیم

ایسنا8 دقیقه قبل

آگین: بازیکنان تیم ملی بسکتبال با ویلچر مرد روز‌های سخت هستند

میزان‌آنلاین11 دقیقه قبل

افزایش پرداخت نقدی به مردم، خوب یا بد؟

الف15 دقیقه قبل

ویدیو؛ گل روز باشگاه منچستریونایتد - رایان گیگز به ساوتهمپتون (۱۹۹۵)

طرفداری18 دقیقه قبل

کاظمی: بانک‌ها تولید ملی ما را متوقف کردند

ایسنا20 دقیقه قبل

۱۱۰ ساله‌ها سلول‌های خاصی دارند

مشرق‌نیوز30 دقیقه قبل