همکاری جهانی برای رفع «چالش‌های علمی»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
همکاری جهانی برای رفع «چالش‌های علمی»

همکاری جهانی برای رفع «چالش‌های علمی»

فارسخبرگزاری فارس |
جامعه علمی خواستار همکاری جهانی برای مقابله با چالش‌های علمی در نخستین مجمع جهانی توسعه علوم و فناوری شد.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از شینهوا، جامعه علمی خواستار همکاری جهانی برای مقابله با چالش‌های علمی در نخستین مجمع جهانی توسعه علوم و فناوری شد.

کایرونگن، عضو آکادمی علوم چین (CAS) گفت: با عمل ثابت شده است که توسعه پایدار بشر به طور مستقل توسط هیچ کشور یا سازمانی قابل حل نیست و این توسعه باید با همکاری جهانی حاصل شود.

دانشمندان بیش از ۱۰ کشور و منطقه از جمله چین، ایالات متحده، انگلیس و کانادا ۱۰ چالش برتر علمی که برای توسعه جامعه بشری حیاتی هستند را از میان موضوعات پیشنهادی اعضای هیئت تحریریه جهانی مجلات علمی شناخته شده انتخاب کردند.

موضوعات انتخاب شده عمدتا بر بهداشت، محیط و انرژی متمرکز بودند تا زندگی سالم‌تر را توسعه دهند.

چالش‌های مربوط به سلامتی شامل پیشگیری و کنترل شیوع گسترده بیماری‌های عفونی در حال ظهور، شناسایی تأثیرات تحولات اجتماعی بر سلامت جسمی و روحی افراد، ایجاد پیش بینی‌های دقیق و جامع از بیماری‌های انسانی در آینده و توسعه فناوری‌های جدید برای تشخیص زودرس و پیش آگاهی است.

در سایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

سه چالش در مورد محیط زیست نیز همچنان در مرزهای سیاره‌ای ایمن گسترش می‌یابند، موضوع‌هایمربوط به محیط زیست به طور مؤثر بر آلودگی‌های مرزی هوا، آب، خاک و دستیابی به تصفیه کامل فاضلاب می‌پردازند.

رونگن تأکید کرد: چالش‌های جهانی به راه‌حل‌های جهانی نیاز دارند؛ وی از دانشمندان سراسر دنیا خواست تا با یکدیگر برای برطرف کردن این چالش‌ها و به دنبال راه‌حل‌های علمی به ویژه در مورد آب و هوا، هوا، آب، خاک و دریا همکاری کنند.

همکاری جهانی برای رفع «چالش‌های علمی» - 9

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، محمد محسن مصحفی، معاون شهردار مشهد با اعلام این خبر گفت: سازمان فرهنگی و هنری شهرداری مشهد همواره نگاه ویژه‌ای به بحث کتاب و کتابخوانی داشته و دارد و سعی کرده است تا در تمام رویدادهای مربوط به این حوزه سهمی داشته باشد. وی افزود: بر اساس تفاهم نامه امضا شده بین موسسه خانه کتاب و شهرداری مشهد برای تامین ۲۰ درصد تخفیف کتاب در قالب طرح پاییزه کتاب، این سازمان مبلغ پنج میلیارد ریال را تخصیص داده است. مصحفی با تاکید بر اینکه مشهد سال‌های متوالی در اجرای طرح پاییزه کتاب از جمله شهرهای برتر بوده است، تامین منابع مالی را یکی از دغدغه‌های اجرای این طرح اعلام کرد و ادامه داد: با توجه به اولویت گسترش فرهنگ کتابخوانی، شهرداری مشهد با عنوان حامی مالی از هیچ اقدامی در این خصوص دریغ نمی‌کند. معاون شهردار مشهد با اشاره به اینکه طرح پاییزه کتاب از ۲۳ آبان آغاز شده است، از اجرای تبلیغات محیطی برای اطلاع رسانی به عموم مردم در روزهای آینده خبر داد و افزود: این طرح تا ۳۰ آبان ادامه دارد و برای بهره مندی هرچه بیشتر مردم مشهد احتمال تمدید این مدت زمان با همکاری موسسه خانه کتاب و مساعدت آنها وجود دارد. مصحفی در پایان اشاره کرد که طرح پاییزه کتاب کتاب‌های کمک آموزشی و کمک درسی را شامل نمی‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی؛ خانم فریبا فرزام، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درباره این نمایشگاه گفت: «در این نمایشگاه کتاب‌های تازه‌ای که در طول سال ۹۸ در کتابخانه میراث‌فرهنگی گردآوری شده را به نمایش گذاشته‌ایم. این آثار از طریق خرید از نمایشگاه‌های بین‌المللی و اهدا به این کتابخانه گردآوری شده‌اند.» او افزود: «این کتاب‌ها به صورت دو مجموعه فارسی و غیرفارسی هستند و زبان بسیاری از آن‌ها روسی است. بخش عمده‌ای از این مجموعه را کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه به پژوهشگاه اهدا کرده است.» مدیر مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی پژوهشگاه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد: «نمایشگاه تازه‌های آثار کتابخانه پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای پژوهشگران این حوزه و آشنایی آن‌ها با تازه‌های نشر در این حوزه می‌تواند بسیار مفید باشد.» نمایشگاه تازه‌های آثار کتابخانه پژوهشگاه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به مناسبت هفته کتاب از امروز ۲۶ آبان تا چهارشنبه ۲۹ آبان میزبان علاقه‌مندان است.
تسنیمتسنیم9 ساعت قبل
محمدرضا سیفی مدیرکل توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره تأثیر افزایش قیمت بنزین در وضعیت معلمان مناطق عشایری اظهار‌کرد: ‌هم‌اکنون سه هزار راهبر آموزشی داریم که نقش آنها بسیار مهم است. وی افزود: نقش کلیدی راهبران آموزشی، سرکشی به مدارس است و آنها پل ارتباطی بین آموزش و پرورش مناطق با مدیران مدارس هستند که به صورت دوره‌ای و منظم از مدارس عشایری و روستایی در مناطق محروم و دوزبانه سرکشی می‌کنند بنابراین کار آنها بسیار اهمیت دارد. مدیرکل توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر وزارت آموزش و پرورش گفت: یک سوم راهبران آموزشی یعنی هزار نفر در مناطق عشایری فعالیت و به مدارس سرکشی می‌کنند، این گروه با افزایش قیمت بنزین دچار مشکل خواهند شد و باید برای آن چاره‌اندیشی شود. سیفی عنوان‌کرد: آموزش‌وپرورش پیشنهاد داده است همانگونه که برای سرویس مدارس سهمیه ویژه بنزین اختصاص یافته برای راهبران آموزشی هم این کار انجام شود چرا که نقش آنها در کاهش ترک تحصیل دانش‌آموزان، بالا بردن انگیزه به ویژه در بین دانش‌آموزان دختر و در نهایت افزایش پوشش تحصیلی بسیار مهم است. وی گفت: وزیر آموزش‌وپرورش هم تأکید دارد که حتما برای معلمان عشایری در مناطق محروم، روستایی و مرزی از طریق دولت سهمیه ویژه‌ای در نظر گرفته شود تا خللی در روند آموزش ایجاد نشود.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین5 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- مرکزتحقیقات سازمان صدا وسیما درنظرسنجی اخیر خود به بررسی سریال‌های پخش شده درآبان ماه ۹۸ پرداخت که براساس آن بیش از ۵۲ درصد بیننده یکی از سریال‌های جدید تلویزیون بوده‌اند و درمیان این سریال‌ها ستایش سه با ۶۸٫۳ درصد و گیله وا با ۲۱٫۶ درصد از شبکه سه سیما در صدرسریال‌های تلویزیون به لحاظ جذب مخاطب قرارگرفتند. براین اساس ۶۸٫۳ درصد از مردم بیننده مجموعه ۴۱ قسمتی ستایش سه بوده‌اند که ۷۹٫۵ درصد از آن‌ها درحد زیاد از این سریال رضایت داشته‌اند. براساس این نظرسنجی، ۲۱٫۶ درصد از مردم بیننده سریال شش قسمتی گیله وا بوده‌اند که ۷۱٫۶ درصد از آن‌ها از این سریال درحدزیاد رضایت داشته‌اند. ۵۸٫۴ درصد بینندگان سریال گیله وا هم ترتیب وقوع اتفاقات دراین سریال را مناسب ارزیابی کرده‌اند. براساس نظرسنجی مرکزتحقیقات سازمان، ۳۳٫۶ درصد از مردم سریال‌های شبکه نمایش خانگی را دنبال می‌کنند و ۱۷٫۶ درصد هم بیننده سریال‌های شبکه‌های ماهواره‌ای هستند.
تسنیمتسنیم11 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مسعود کبیری عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش در نشست بررسی موضوع زمان آموزش در آموزش و پرورش ایران که در محل این پژوهشگاه برگزار شد، اظهار‌ کرد: براساس سند برنامه درسی ملی، زمان آموزش برای دوره ابتدایی ۹۲۵ ساعت است، البته درباره تعداد روزهای آموزش مصوبه مشخصی وجود ندارد اما به نظر می‌رسد روزهای آموزش باید ۱۸۵ روز باشد. وی افزود: زمان آموزش رسمی و واقعی، تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند، سال تحصیلی گذشته در خوشبینانه‌ترین حالت دانش آموزان ۱۵۵ روز به مدرسه رفتند که البته در این سال تحصیلی به دلیل آلودگی هوا هیچ روزی تعطیل نبود همچنین مدارس ابتدایی از خردادماه به طور کامل تعطیل می‌شوند یعنی ۳۱ اردیبهشت پایان فعالیت است. کبیری افزود: سال تحصیلی گذشته در دوره ابتدایی دانش‌آموزان حداکثر ۱۵۵ روز در مدرسه بودند و در مجموع ۴۶۵۰ ساعت آموزش دیدند که ۱۰۰۰ ساعت از زمان تعیین‌شده آموزش کمتر است، ایران در میزان سالیانه آموزش دانش‌آموزان پایه چهارم در مقایسه با سایر کشورها در جدول رده‌بندی دنیا کشور یکی مانده به آخر است و بعد از ایران، لتونی قرار دارد. کمترین میزان ساعات آموزش دانش‌آموزان دبستانی متعلق به ایرانوی اضافه کرد: هیچ تردیدی نداشته باشید که دانش‌آموزان دوره ابتدایی کمترین میزان آموزش را در مدرسه در میان کشورهای درحال توسعه و توسعه یافته دریافت می‌کنند، دانش‌آموزان دوره ابتدایی در طول هفته ۲۱ ساعت آموزش واقعی دریافت می‌کنند که در روسیه و اسلوونی این ساعت کمتر و در ایتالیا و آمریکا میزان ساعت آموزش هفتگی دانش‌آموزان بیشتر است. عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در ایران تعداد هفته‌ها در طول سال تحصیلی ۳۴ هفته است و ایران جزو کشورهایی است که تعداد هفته‌های تحصیل در آن به شدت اندک است، مطرح‌ کرد: در ژاپن دانش آموزان ۴۰ هفته در طول سال تحصیلی به مدرسه می‌روند.
ایسناایسنا7 ساعت قبل
جلسه کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر ولایتی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد. به گزارش ایسنا، در ابتدای این جلسه گزارشی از لزوم به‌کارگیری ظرفیت‌ها و قابلیت‌های کانون‌های دانشجویی به منظور ترویج موضوع فرهنگ و تمدن اسلام و ایران ارائه شد. در این گزارش ضمن پیشنهاد تشکیل یک کانون دانشجویی مربوط به فرهنگ و تمدن اسلام و ایران در دانشگاه‌های کشور، برخی از وظایف این کانون‌ها نیز تشریح شد. ویرایش و بازنویسی آئین‌نامه کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، بررسی دقیق زمینه‌های پیشنهاد اصلاح مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، معرفی دستاوردها و اقدامات و برنامه‌های پیش روی کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران از موضوعات پیشنهادی اعضا بوده است. بنا بر اعلام مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، ولایتی هم طی سخنانی گفت: هیچ مانعی در مسیر پیشرفت و تکامل عملکردهای کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران وجود ندارد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری10 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری10 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری11 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

مقدماتی یورو ۲۰۲۰|آتش‌بازی ایتالیا و برد پرگل اسپانیا؛ دانمارک و سوئیس هم صعود کردند

فارس8 دقیقه قبل

مسئولین باید پاسخگوی مطالبات مردم باشد

مهر8 دقیقه قبل

واکنش «رام‌الله» به سیاست جدید آمریکا درباره شهرک‌سازی‌ها

مشرق‌نیوز9 دقیقه قبل

عکس| تاکسی‌های جدید بعد از اصلاح قیمت بنزین!

آفتاب‌نیوز10 دقیقه قبل

وقوع ۲ هزار حادثه گازی در سال گذشته / نصب غیراصولی دودکش اولین عامل

تجارت‌نیوز14 دقیقه قبل

تولید نانوکامپوزیت‌های دندان نژاد ایرانی در کشور/جلوگیری از خروج ۸ میلیون دلاری ارز

ایسنا15 دقیقه قبل