پایداری تولید گندم را تضمین نمی‌کنیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. اقتصادی

پایداری تولید گندم را تضمین نمی‌کنیم

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
با توجه به رقم پایینی که دولت بابت محصولات می‌پردازد و همچنین تأخیرهای همیشگی در اعلام نرخ‌ها و پرداخت هزینه‌ها نمی‌توان پایداری تولید را در آینده تضمین کرد.

علی خان محمدی، عضو هیئت مدیره مجمع ملی خبرگان کشاورزی/

با توجه به رقم پایینی که دولت بابت محصولات می‌پردازد و همچنین تأخیرهای همیشگی در اعلام نرخ‌ها و پرداخت هزینه‌ها نمی‌توان پایداری تولید را در آینده تضمین کرد.

اکنون سه مسئله وجود دارد، نخست اینکه بذر گران است؛ می‌دانید کشاورزان گندم خود را به دولت تحویل ندادند، بیشتر این گندم را به عنوان بذر مصرف می‌کنند که بسیار ارزان‌تر از بذرهای اصلاح شده دولتی است. خطری که این کار دارد، این است که کیفیت گندم‌ها از بین رفته و بر بیماری‌ها و آفات محصولات افزوده می‌شود.

دوم، گندمی که تحویل مراکز دولتی نمی‌شود، از دسترس دولت خارج می‌شود؛ یا به دست دلالان احتکار و در بازارآزاد فروخته می‌شود یا به دست کشاورزان به عنوان علوفه دامی و دان مرغ مصرف می‌شود؛ سوم اینکه چون قیمت خرید با تولید متعادل نیست کشاورزان سال آینده از کاشت این محصول پرهیز می‌کنند و به دنبال کشت‌های جایگزین می‌روند.

سال آینده گندم نمی‌کاریم

متأسفانه بسیاری از کشاورزان به ما اعلام کردند، سال آینده گندم نخواهند کاشت؛ ما در نامه‌ای که توسط بنیاد گندم‌کاران ایران در حال تنظیم آن هستیم تا به دفتر مقام معظم رهبری ارسال کنیم، اعلام کردیم در سال تولید ملی وظیفه داریم بگوییم ما صدای زنگ خطر را می‌شنویم، حالا تصمیم گیرندگان باید تدبیر کنند که چطور برای حل این مسئله ورود پیدا کنند.

گفته می‌شود اگر گندم‌کاران گندم خود را تحویل ندهند، گندم وارد می‌کنند، می‌خواهم بگویم در شرایطی که نرخ ارز افزایش یافته برای واردات گندم کیفی باید ۳ هزار و ۸۰۰ تا ۴ هزار تومان هزینه کرد و گندمی که دولت بخواهد به قیمت ۲ هزار و ۲۰۰ تومان وارد کند، گندمی بی‌کیفیت است که برای خبازی‌ها و پخت نان مشکل ایجاد می‌کند. برای واردات گندم با کیفیت از آلمان باید برای هر کیلوگرم آن ۳ هزار و ۸۰۰ تومان و از فرانسه ۴ هزار و ۲۰۰ تومان هزینه کرد و گندمی که بتوان ۲ هزار و ۲۰۰ تومان به کشورمان آورد مربوط به کشورهای شوری سابق است که کیفیت لازم را ندارند، در حالی که گندم کشور ما با محصول آلمان و فرانسه رقابت می‌کند. دولت اگر توانست گندم را از کیلویی ۳ هزار تومان ارزان‌تر وارد کند، باید به او پاداش بدهیم.

در خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

پیامدهای اعلام دیرهنگام نرخ خرید

سال گذشته متولیان دیر برای گندم اقدام کردند؛ تا اسفند قیمت را اعلام نکردند؛ امسال بسیاری از کشاورزان به دنبال کاشت گوجه فرنگی و پیاز رفتند؛ کلی آب، خاک، نهاده‌ها و نیروی انسانی مصرف شد تا تعادل تولید این محصولات به هم بریزد و هزاران تن گوجه و پیاز مازاد دور ریخته شود، در شوش به جای گندم هویج کشت کردند، در خوزستان گل کلم و بادمجان کاشتند و الآن همه آن‌ها روی دستشان مانده است؛ این نتیجه بی برنامگی دولت در خرید گندم تولیدی بود؛ سال آینده هم همین وضع را داریم؛ حالا کشاورزان یا دنبال کشت سیب زمینی می‌روند یا هندوانه می‌کارند یا محصول دیگری، به هر حال باید به زودی منتظر به هم ریختن تعادل در بازار یکی دیگر از محصولات کشاورزی باشیم. این بلا سر چغندر قند هم آمده است و چون قیمت را دیر اعلام کردند کشاورزان به جای چغندر چیزهای دیگری کاشتند و پارسال مجبور شدیم ۲ میلیون تن شکر وارد کنیم و امسال هم هنوز برداشتی نداریم، کارخانه‌ها خوابیده و شکر مورد نیاز بازار هم باید وارد شود. به دولت می‌گوییم یا منصف باشد یا پایش را از گلیم خرید تضمینی کنار بکشد و بورس و کیفیت‌سازی، کشت قراردادی و به‌ویژه الگوی کشت را در دستور کار قرار دهد تا تولید سرو سامان بگیرد.

پایداری تولید کشاورزی نابود می‌شود

در صورتی که قرار باشد واردات به صورت بی‌واسطه و کنترل نشده انجام شود، پایداری تولید از دست می‌رود و به طرح‌هایی مانند افزایش تولید دانه‌های روغنی و پنبه که وزارت جهاد کشاورزی برای خودکفایی و خود اتکایی در نظر گرفته است، لطمه وارد می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ وزیر راه و شهرسازی در ششمین کنفرانس بین المللی منطقه‌ای تغییر اقلیم که صبح امروز در محل کتابخانه ملی گشایش یافت گفت: مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان مورد بازنگری اساسی واقع شده است و بزودی با ابلاغ مقررات جدید آن و الزامی شدن این مبحث مهم، شاهد صرفه جویی بیشتر در مصرف انرژی خواهیم بود. آقای محمد اسلامی افزود: وزارت راه و شهرسازی برنامه‌های زیادی برای کاهش گاز‌های گلخانه‌ای در دست اجرا دارد که کاهش شدت مصرف انرژی در بخش‌های مختلف حمل و نقل از آن جمله است. وی گفت: یکی از دستورات کاری وزارت راه و شهرسازی، خلق مسیر‌های جدید هوایی با هدف کاهش مصرف سوخت بوده و به همین دلیل در چند سال گذشته بیش از ۳۰ هزار کیلومتر مسیر هوایی جدید ایجاد شده است که در نتیجه روزانه ۷ هزار تن گاز گلخانه‌ای در کشور کمتر ایجاد می‌شود. آقای اسلامی گفت: توسعه ناوگان ریلی از ۴ هزار و ۷۰۰ کیلومتر به ۱۴ هزار و ۴۰۰ کیلومتر و همچنین استفاده از سوخت کم سولفور در ناوگان دریایی از جمله اقدامات برای کاهش گاز‌های آلاینده و مبارزه با تغییرات اقلیمی است که در این جهت چند شرکت دانش بنیان مشغول تهیه و سولفور زدایی از سوخت کشتی‌ها هستند. وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تاثیرات تغییرات اقلیمی بر زندگی و معیشت جمع زیادی از مردم گفت: توسعه ناموزون و بی توجهی به موضوعات زیست محیطی در اجرای طرح‌های عمرانی، از طاقت زیست بوم فراتر بوده موجب ناهنجاری‌های زیست محیطی شده است و باید با لحاظ کردن تعهد عقلی و اجتماعی به سمت توسعه پایدار حرکت و از توسعه بی رویه پرهیز کنیم. وی تصریح کرد: ضوابط مصرف و بهینه سازی انرژی باید به فرهنگ غالب ملت ایران بدل شود و پایداری محیط زیست را در اجرای طرح‌های عمرانی جزو تکالیف خود بدانیم و ظرفیت تاب آوری شهر‌ها و سکونتگاه‌ها را افزایش دهیم و با هوشمند سازی شهر‌ها و طراحی مراکز تجمعی و کسب و کار‌ها سفر‌های درون شهری به حداقل برسد ضمن اینکه توجه به توسعه فضا‌های سبز و پارک‌ها باید در اولویت ساخت و ساز‌های شهر‌ها قرار گیرد. ششمین کنفرانس منطقه‌ای تغییر اقلیم روز‌های ۲۷ و ۲۸ آبان در پنج محور «پیش‌بینی و پیش‌آگاهی‌های اقلیمی، سیل و مخاطرات جوی و اقلیمی»، «اثرات تغییر اقلیم و آسیب‌پذیری ناشی از سیل، خشکسالی و سایر مخاطرات اقلیمی»، «توان اقلیمی، توسعه پایدار و تاب‌آوری»، «سازگاری و کاهش پیامد‌های زیان‌بار تغییر اقلیم» و «آثار و آسیب‌پذیری اجتماعی و اقتصادی ناشی از تغییر اقلیم» برگزار می‌شود.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- بنا بر اعلام مقامی اگاه در وزارت ارتباطات محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت کشور به اپراتور‌های اینترنت از عصر دیروز و به مدت ۲۴ ساعت اعمال شده است. به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، با سهمیه بندی و افزایش نرخ بنزین از بامداد جمعه (۲۴ آبان) برخی اعتراضات مردمی در بعضی نقاط کشور آغاز شد. از اهم اقدامات کنترلی مسئولان امنیتی کشور می‌توان به محدودیت دسترسی به اینترنت اشاره کرد. طبق پیگیری خبرنگار خبرگزاری میزان، بنا بر اعلام منابع وزارت ارتباطات محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت کشور و ابلاغ دبیرخانه آن به اپراتور‌های اینترنت از عصر دیروز و به مدت ۲۴ ساعت اعمال شده است. محدودیت برای سرورهای خارجی علت قطعی سایت هاهمچنین پیگیری‌ها حاکی از آن است که سایت‌هایی که از سرور‌های داخلی ایران استفاده می‌کنند شامل محدودیت دسترسی نبوده و به طور کامل در دسترس هستند، اما سایت‌هایی که از زیر ساخت‌های خارجی استفاده می‌کنند با محدودیت و گا‌ها قطعی کامل مواجه هستند.

ویدئو / تهران در محاصره بیابان

ایسناایسنا13 ساعت قبل
تهران شلوغ مدت‌هاست به دوره‌ای از بیابانی شدن وارد شده است. جمعیت این شهر روزبه‌روز نیاز به منابع آبی بیشتری دارد. آیا تهران و شهرهای اقماری آن می‌توانند به حفظ یا تامین منابع آبی خود امیدوار باشند؟ خبرنگار: سارا سبزی / گوینده: حسین هرمزی / تدوینگر: امید ابراهیمی

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین22 ساعت قبل
این نرخ تورم که ۰٫۱ درصد کمتر از پیش‌بینی‌های قبلی و همچنین تورم ماه قبل بوده است، بیش از همه تحت تأثیر افزایش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته است که تورم آن از ۰٫۴ درصد در ماه سپتامبر به ۱٫۸ درصد در ماه اکتبر افزایش پیدا کرده است. در بین سایر بخش‌های تورمی، تورم بخش انرژی از منفی ۵٫۳ درصد به منفی هشت درصد و بخش لوازم منزل از منفی ۰٫۴ درصد به منفی ۱٫۸ درصد کاهش یافته است. در بین سایر بخش‌های تورمی، تورم بخش حمل و نقل از ۰٫۱ درصد به منفی ۰٫۲ درصد و بخش لوازم منزل از منفی ۳٫۹ درصد به منفی ۴٫۸ درصد کاهش یافته است. در اتریش نیز نرخ تورم در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر ۲۰۱۹ با ۰٫۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۱٫۱ درصد کاهش یافت که در طول سه سال اخیر بی سابقه بوده است. در بین سایر بخش‌های تورمی، تورم بخش آب و برق از ۲٫۸ درصد به ۲٫۲ درصد و نوشیدنی از ۰٫۸ درصد به ۰٫۷ درصد کاهش یافته است.
اصفهان امروزاصفهان امروز6 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری5 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری5 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری6 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

مردم تخلفات مربوط به گرانفروشی را اطلاع دهند

مهر3 دقیقه قبل

تخریب دولت به چه قیمتی؟

ایمنا4 دقیقه قبل

هدف تازه بیمه مرکزی؛ تبدیل اوراق بیمه‌ای به اوراق بهادار

بازار سرمایه ایران4 دقیقه قبل

انصارالله یمن دو کشتی جنگی ائتلاف متجاوز سعودی را توقیف کرد +نقشه

مشرق‌نیوز5 دقیقه قبل

حمله ستاره برزیلی به تیم ملی آرژانتین

مشرق‌نیوز5 دقیقه قبل

زمان واریز حقوق آبان بازنشستگان کشوری اعلام شد

اقتصاد آنلاین6 دقیقه قبل