در ریه افراد چاق، چربی مشاهده شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آفتاب‌نیوز
  4. سلامت

در ریه افراد چاق، چربی مشاهده شد

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز |
برای نخستین بار در ریه افراد چاق بافت چربی مشاهده و دیده شد که تجمع چربی باعث تغییر ساختار راه‌های هوایی می‌شود. پژوهشگران اکنون علاقمندند بدانند آیا با کاهش وزن مقدار چربی در بافت ریه کمتر می‌شود یا نه.

آفتاب‌‌نیوز :

پژوهشگران استرالیایی که نتیجه تحقیق خود را در نشریه تنفس اروپا منتشر کردند نمونه بافت ریه ٥٢ نفر را بررسی کردند و متوجه شدند که به تناسب ضریب توده بدن، چربی بیشتری در بافت این ریه‌ها دیده می‌شد. این نمونه‌ها مربوط به افرادی بود که پیش از مرگ اعضایشان را برای تحقیقات، اهدا کرده بودند.

برای محاسبه ضریب توده بدنی (BMI) از این روش استفاده می‌شود: وزن بدن (به کیلوگرم)، تقسیم بر قد (به متر) به توان دو.

در ریه افراد چاق، چربی مشاهده شد - 4

بر حسب جواب مشخص می‌شود آیا فرد اضافه‌وزن دارد یا نه. بین ١٨٫٥ تا ٢٤٫٩ طبیعی در نظر گرفته می‌شود، بین ٢٥ و ٢٩٫٩ اضافه وزن و بین ٣٠ تا ٣٩٫٩ چاقی.

رابطه اضافه وزن و چاقی با ابتلا به آسم یا تشدید علائم آن موضوعی شناخته‌شده است. در نمونه‌های بررسی شده در این تحقیق، پانزده نفر آسم نداشتند، بیست و یک نفر آسم داشتند اما به دلیل دیگری مرده بودند و شانزده نفر هم به دلیل آسم مرده بودند.

از این ریه‌های اهدا شده، پژوهشگران ١٤٠٠ نمونه برداشتند و پس از رنگ‌آمیزی، آنها را زیر میکروسکوپ مشاهده کردند و دیدند که در راه‌های هوایی کسانی که ضریب توده بدنی بیشتری داشتند، چربی بیشتری وجود داشت.

آنها همچنین متوجه شدند که افزایش چربی باعث تغییر ساختار طبیعی راه‌های هوایی و التهاب ریه‌ها می‌شود که ممکن است افزایش احتمال ابتلا به آسم در افراد دارای اضافه وزن یا چاق را توضیح دهد.

دکتر پیتر نوبل دانشیار دانشگاه وسترن استرالیا در شهر پرت که در این پژوهش شرکت داشت به بی‌بی‌سی گفت: «مدتها است که ابتلا به آسم یا آسم با شدیدترین به چاقی یا اضافه وزن مربوط خوانده شده پژوهشگران احتمال می‌دادند شاید این مسئله را بتوان با فشار اضافه‌وزن بر ریه‌ها و افزایش کلی التهاب ناشی از اضافه‌وزن مرتبط دانست.»

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار پزشکی و سلامت روز

«اما تحقیق ما نشان داد یک سازوکار دیگر هم در کار است.»

«ما فهمیدیم که تجمع چربی اضافه در دیواره راه‌های هوایی، هم فضا را اشغال می‌کند هم به نظر می‌رسد که التهاب ریه‌ها را بیشتر می‌کند.»

«ما فکر می‌کنیم که ضخیم شدن راه‌های هوایی، رفت و برگشت هوا در ریه‌ها را محدود می‌کند و حداقل تا حدی می‌تواند شدید بودن علائم آسم در افراد چاق را توضیح دهد.»

به گفته پروفسور تیری تروسترز، رئیس انجمن بیماری‌های تنفسی اروپا، «این یافته مهمی در باره ارتباط وزن با بیماری‌های تنفسی است چون نشان می‌دهد اضافه وزن یا چاقی ممکن است علائم آسم را بدتر کند.»

این تحقیق نشان داد تغییر ساختار راه‌های هوایی با چاقی در ارتباط است و اکنون به تحقیقات بیشتری نیاز است تا روشن شود آیا با کاهش وزن، چربی جمع شده هم کم می‌شود یا نه. آنچه روشن است این است که مبتلایان به آسم باید توجه زیادی به وزنشان داشته باشند.

دکتر الیزابت سپی رئیس کمیسیون علمی انجمن توراکس (قفسه سینه) بریتانیا، گفت این نخستین بار است که که مشخص شده وزن بدن بر ساختار راه‌های هوایی تاثیر می‌گذارد:

«با توجه به افزایش چاقی در دنیا، این پژوهش می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد، برای اینکه بفهمیم چرا آسم همچنان یک مسئله است و راههای جدیدی در درمان آن پیدا کنیم.»

«البته این تحقیق کوچکی بوده و باید آن را در ابعاد وسیعتر و در بیماری‌های ریوی دیگر هم انجام داد.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایجاد سامانه تحویل دارو در منزل به بیماران پروانه‌ای

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای دکتر سعید نمکی در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران افزود: آمریکایی‌ها نقل و انتقال پول و حتی تحویل دارو به ایران را ممنوع کرده‌اند و ما به سختی دارو تهیه می‌کنیم، اما تا این لحظه اجازه نداده‌ایم هیچ بیمار خاصی دچار کمبود دارو شود. وی ادامه داد: در مورد بیماران پروانه‌ای هم آمریکایی‌ها دارو‌های مورد نیاز آن‌ها را نفروخته‌اند و ما از مسیر‌های دیگری این دارو‌ها را تأمین کردیم. ایجاد سامانه تحویل دارو در منزل به بیماران پروانه‌ایوزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی درباره آمار‌های باروری کل در کشور گفت: پیش از حضور بنده در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، آمار‌هایی در این باره منتشر شده بود و ما یک تیم را برای راستی آزمایی تعیین کردیم، پس از راستی آزمایی اعداد به دست آمده با آمار‌های قبلی تفاوت داشت و اکنون آمار‌های جدید به تأیید مرکز آمار ایران رسیده است. آقای دکتر نمکی افزود: این موضوع که در ۲۰ سال آینده ما به سمت منفی شدن جمعیت می‌رویم یک واقعیت اجتماعی است و برای همین اقداماتی را در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی دنبال می‌کنیم، نظیر افزایش مراکز درمان ناباروری و تشویق زوج‌های بارور به فرزندآوری بیشتر و همینطور با هماهنگی سایر دستگاه‌ها تلاش می‌کنیم تا اضطراب ناشی از مشکلات اقتصادی را برای مردم کاهش دهیم.
رکنارکنا11 ساعت قبل
به گزارش رکنا، میگرن یک اختلال عصبی – عروقی مربوط به عصب ترژمینال با اختلال در ساقه مغز است. سردرد میگرن به علت مزمن بودن و شیوع بالا، آثار بسیاری را برای فرد بیمار، خانواده و اجتماع در پی دارد؛ افسردگی، خستگی مزمن، غیبت از کار و ناتوانی، مشکلات خانوادگی و وابستگی دارویی، برخی از مشکلات روانی – اجتماعی این سردردهای مزمن است. محققان در پژوهشی با عنوان «تاثیر تمرین هوازی شدید بر شاخص‌های میگرنی و بهبود کیفیت زندگی در زنان مبتلا به میگرن» این موضوع را بررسی کرده‌اند. یک ماه قبل و بعد از پروتکل تمرینی، شاخص‌های سردرد میگرن شامل دفعات، مدت و شدت حملات مورد ارزیابی قرار گرفت. نویسندگان این مقاله می‌گویند: «یافته‌ها نشان داد که هشت هفته تمرین هوازی با شدت بالا باعث کاهش معنادار شاخص‌های سردرد میگرنی و بهبود کیفیت زندگی و افزایش آمادگی هوازی بیماران مبتلا شد.
سلامت نیوزسلامت نیوز11 ساعت قبل
سلامت نیوز: معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: امیدواریم رتبه بندی فرهنگیان تا اواخر آذرماه اعمال شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، علی الهیار ترکمن ظهر چهارشنبه در حاشیه آیین افتتاح درمانگاه شبانه روزی فرهنگیان قرچک در جمع خبرنگاران دولت را موظف به طراحی و تدوین نظام رتبه بندی معلمان دانست و گفت: برنامه رتبه بندی معلمان باید در یک چارچوب منسجم و جامع باشد و به همین دلیل زمان زیادی برای آن صرف شد و در کمیسیون‌های تخصصی دولت مورد بررسی قرار گرفت. معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش از نهایی شدن این طرح در دولت خبر داد و گفت: به محض این که این مصوبه را از دولت دریافت کنیم، آن را اجرا خواهیم کرد و در زمان بررسی و تصویب قانون بودجه سال ۹۸ مبلغ ۲ هزار میلیارد تومان برای رتبه بندی معلمان به تصویب رسیده است. وی ادامه داد: امیدواریم رتبه بندی فرهنگیان تا اواخر آذرماه اعمال شود، اما تاثیر آن در حقوق معلمان از ابتدای مهرماه خواهد بود و و معوقات آن متناسب با رتبه معلمان محاسبه و پرداخت ‌خواهد شد. الهیار ترکمن ساز و کار اجرای این طرح را بر عهده دولت دانست و گفت: این طرح پس از بررسی و اخذ نظر کارشناسان مختلف در جلسات متعدد برای سیر مراحل تصویب به هیات وزیران ارسال شد و به زودی در صحن دولت بررسی می‌شود.

روایت پدری که پسرش در اغتشاشات اخیر مصدوم شد

مهرمهر13 ساعت قبل
رکنارکنا13 ساعت قبل
استرس، خستگی، کمبود خواب و مصرف موادغذایی مضر، ساختار بدنی ضعیف، ورم مفاصل، درد‌های سینوسی و کم نوشیدن آب از عوامل ابتلا به درد پشت سر هستند. فشار زیادیکی از رایج‌ترین نوع سردرد‌های سر ناشی از فشار زیاد است که مدت زمان آن بین ۳۰ دقیقه تا ۷ روز طول می‌کشد و ناحیه درد آن به پشت سر بازمی‌گردد مصرف دارو‌هایی مانند آسپرین و استامینوفن برای کاهش درد پشت سر مؤثر است. سردرد‌های تنشیسردرد زیاد سمت راست پشت سر می‌تواند به دلیل سردرد تنشی باشد که با یک درد خفیف در سر مشخص می‌شود. ورزش باعث تشدید درد در ناحیه پشت سر می‌شود. فشار پاییندرد در دو طرف سر منجر به پایین آمدن فشار می‌شود که فعالیت‌های فیزیکی منجر به تشدید درد پشت سر خواهند شد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین12 ساعت قبل
در واقع انزوای اجتماعی سیر بیماری را وخیم‌تر میکند و در واقع پاسخی است به استرس و درگیریهای ذهنی فرد افسرده. نشخوار فکری در واقع یک فرایند سمی است که منجر به استفاده زیاد از عبارت «تقصیر خود من است» توسط فرد افسرده میشود. افکار منفی می‌تواند باعث ایجاد توهم شود و رویدادهای عادی را برای افراد غیرقابل تحمل کند. الکل میتواند منجر به افزایش اضطراب در فرد افسرده شود و اثرات منفی روی سیستم عصبی مرکزی داشته باشد. افکار منفیافراد افسرده تصور میکنند که حتی با انجام دادن کارهای متفاوت و سعی در بهبود اوضاع فعلی نیز، احساس خوبی به آنها دست نخواهد داد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری13 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

پیام تسلیت معاون رییس جمهور و وزیر علوم در پی درگذشت پروفسور رضا

مهر10 دقیقه قبل

شورای امنیت با تصمیم آمریکا درباره شهرک‌سازی‌ها مخالفت کرد

الف19 دقیقه قبل

ضعیف‌ترین ستاره‌های لیگ؛ ۲ بازیکن سرخابی

مشرق‌نیوز19 دقیقه قبل

تصادف مرگبار تریلی با سمند، وانت و پراید/ ۴ نفر کشته شدند

آفتاب‌نیوز20 دقیقه قبل

آخرین جزئیات رمز یکبار مصرف بانکی

مشرق‌نیوز24 دقیقه قبل