آفت درکمین خودکفایی گندم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. اقتصادی

آفت درکمین خودکفایی گندم

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
با وجود اینکه دولت باید قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی را براساس هزینه‌های تولید و تورم انجام دهد تا کشاورزان سود منطقی از کاشته خود برداشت کنند، ولی مصوب شدن نرخ‌های پایین برای خرید تضمینی سبب می‌شود هر سال میزان بیشتری از حجم محصولات تحویلی به مراکز دولتی کاسته شود.

زهرا طوسی/

با وجود اینکه دولت باید قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی را براساس هزینه‌های تولید و تورم انجام دهد تا کشاورزان سود منطقی از کاشته خود برداشت کنند، ولی مصوب شدن نرخ‌های پایین برای خرید تضمینی سبب می‌شود هر سال میزان بیشتری از حجم محصولات تحویلی به مراکز دولتی کاسته شود.

شورای اقتصاد قیمت خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری را ۲ هزار و ۲۰۰ تومان، جو هزار و ۶۳۰ تومان، چغندر قند هزار و ۲۰ تومان و برنج را ۶هزار و ۱۱۲ تومان در هر کیلو تعیین کرد.

دولت قیمت خرید تضمینی جو در سال ۹۹ را هزار و ۶۳۰ تومان اعلام کرده که این نرخ ۱۶ درصد یا معادل ۳۱۰ تومان در هر کیلو کمتر از نرخ فعلی بازار است. این روزها هر کیلو جو دامی به قیمت هزار و ۹۴۰ تا هزار و ۹۵۰ تومان در بازار معامله می‌شود.

۲٫۵ میلیون تن گندم توسط دلالان خریداری شد

قیمت اعلامی گندم نیز به عقیده کشاورزان ناعادلانه است. حداقل هزینه‌های کاشت، داشت و برداشت گندم حدود ۲هزار و ۵۰۰ تومان است. این در حالی است که نرخ اعلامی ۳۰۰ تومان کمتر از این میزان است. علاوه بر اینکه دولت باید ۱۵درصد سود هم روی این هزینه‌ها اعمال کرده و قیمت به ۲هزار و ۸۶۰ تومان می‌رسید اما سر و ته این قضیه هم با کیلویی ۲هزار و ۲۰۰ تومان به هم دوخته شده؛ در حالی که قیمت گندم در کشورهای حوزه خلیج فارس بین ۲هزار تا ۴هزار و ۵۰۰ تومان است، بنابراین کشاورزان ترجیح می‌دهند گندم تولیدی خود را به قیمت بهتری به دلالان بفروشند. بنابر اخبار رسمی تا کنون ۳ میلیون تن گندم در دست کشاورزان باقی مانده و ۲٫۵ میلیون تن نیز توسط دلالان خریداری شده است.

تعیین نادرست نرخ چغندر نیز در سال زراعی گذشته سبب شد میزان تولید این محصول در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن ۵۰ تا ۶۰ درصد کاهش یابد و متولیان مجبور شدند شکر مورد نیاز خود را از طریق واردات تأمین کنند.

با وجود دادخواهی کشاورزان از نحوه خرید تضمینی دولت به سازمان بازرسی کل کشور، علی اکبر مهرفرد، معاون وزیر جهاد کشاورزی معتقد است امید به افزایش قیمت ناشی از انتظارات تورمی، افزایش تقاضای ناشی از انحراف مصرف به عنوان کالای جایگزین و حضور برخی دلالان و پیشنهاد قیمت بالاتر برای قاچاق گندم، ذخیره‌سازی گندم توسط برخی از تولیدکنندگان یا واسطه‌ها را تقویت کرده و سبب شده کشاورزان گندم خود را به دولت تحویل ندهند!

تحمیل بار مالی به بودجه عمومی با خرید تضمینی

مسعود اسدی، عضو شورای مرکزی خانه کشاورز معتقد است، دولتمردان بیشتر متمایل به واردات بوده و اهمیتی برای خودکفایی محصولات کشاورزی قائل نیستند. این همان سوءمدیریتی است که موجب شد میزان خرید گندم در سال جاری کمتر از میزان تولید آن باشد.

چندی پیش حجت‌الاسلام سید رضا تقوی، نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی گفته بود: «مسئولان رده بالای کشور به حجتی، وزیر جهاد می‌گویند، شما جوش نزنید اگر کشاورزان نکاشتند وارد می‌کنیم».

شاید بتوان ریشه این صحبت‌ها را در سخنان مسعود نیلی، دستیار سابق رئیس جمهور در امور اقتصادی یافت که پیشتر گفته بود، خودکفایی در تولید گندم و تشویق کشاورزان به کشت گندم و خرید تضمینی آن موجب تحمیل بار مالی به بودجه عمومی می‌شود.

در این گزارش سیاست خرید تضمینی محصولات کشاورزی را بررسی می‌کنیم تا ببینیم آیا راهکاری نیست که برنده سیاست‌های دولت و نحوه مواجهه کشاورزان با آن، «دلالان و واسطه» ‌ها نباشند.

سیاست‌های «واردات‌محور» مانع تولید شده‌اند

عبدالمجید شیخی، کارشناس کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار ما بر این باور است که سیاست و راهبردهای متکی بر واردات اجازه نمی‌دهند دولت نرخ خرید تضمینی گندم را متناسب با تورم افزایش دهد و حتی سیلوسازی را امری غیراقتصادی تلقی می‌کنند تا با کاهش تولید، شاهد واردات بیشتر محصولات کشاورزی باشیم.

شیخی می‌افزاید: متولیان به جای اینکه مزارع را مجهز به تجهیزات آبیاری نوین کنند که مصرف آب را به یک سوم تا یک چهارم کاهش می‌دهد از پیشنهادهایی مثل طرح «نکاشت» استفاده می‌کنند و با اعمالی مثل «خرید تضمینی زیر قیمت تمام شده کشاورز» و خست به خرج دادن در این راه، در مسیر ضدتولید قدم برمی‌دارند، چون بر این باورند که خودکفایی در این حوزه‌ها به صرفه نیست. انفکاک صنعت و معدن از بازرگانی نیز به همین دلیل است تا راه برای واردات باز شود، در صورتی که دلاری که برای واردات گندم هزینه می‌کنند بابت خرید گندم داخلی صرف کنند به مراتب به صرفه‌تر است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

خرید تضمینی با قیمت جهانی

وی ادامه داد: متولیان باید خرید تضمینی را بر اساس قیمت لب مرز یعنی قیمت جهانی تعیین کنند، تا هم مشوقی برای تولید باشد و هم انگیزه قاچاق به خارج از مرزها را از بین ببرد.

شیخی با اشاره به لزوم حمایت‌های بیمه‌ای و تجهیز کشاورزان به پروژه‌های ذخیره‌سازی تأکید می‌کند: کشاورزان باید مسلح به پروژه‌های ذخیره‌سازی شوند تا گندم را در مواقع برداشت برای مدتی نگهداری کنند، یا با پرداخت پول هزینه‌های خدمات ذخیره‌سازی، این فرصت را از دست واسطه‌ها بگیرند؛ این کار می‌تواند در قالب تشکل‌های تعاونی کشاورزان انجام شود؛ همچنین با ارائه وام اعتباری به کشاورز، وی مجبور نیست گندم را با قیمت نازل در اختیار سلف‌خرهای دلال قرار دهند. اگر این اتفاق بیفتد کشاورز سر موقع گندم را برداشت و ذخیره‌سازی می‌کند، در زمان برداشت حجم عظیم گندم در تابستان نیز هزینه‌های معطلی کامیون را پرداخت نمی‌کند، از سوی دیگر با توسعه بیمه‌های کشاورزی به آن‌ها اطمینان می‌دهیم که توجه خود را متمرکز بر این کشت ضروری کنند.

این استاد دانشگاه می‌افزاید: مراجعه به اسنادی که سازمان توسعه اقتصادی منتشر می‌کند، نشان می‌دهد که این کشورها که سردمداران پیشرفت، صنعت و فناوری هستند از انتقال فناوری به سر مزرعه گرفته تا تجهیزات، ذخیره‌سازی و آموزش همه را در اختیار بخش کشاورزی قرار می‌دهند، چون می‌دانند نباید به لحاظ غذایی امنیتشان به خطر بیفتد. دولتمردان «غول‌های غلات» نوشته دن مورگان را بخوانند، ببینند غربی‌ها چطور با حربه غله اراده خود را به سایر ملل تحمیل کردند. امروز این محصولات اساسی انحصارش دست کشورهای صادرکننده‌ای است که نبض بازار و ابزار ذخیره‌سازی را در اختیار دارند و هر آن می‌توانند واردت‌کنندگان یا صادرکنندگانی که قدرت ذخیره‌سازی ندارند را مغبون بازار کنند.

کشاورز را مجبور به مذاکره با دلال می‌کنیم

آسودار، عضو بنیاد ملی توانمندسازی گندمکاران نیز در گفت و گو با خبرنگار ما می‌گوید: نه تنها گندم بلکه سود تمام محصولات کشاورزی که حق کشاورزان است به جیب دلال‌ها می‌رود و در این میان هم تولیدکننده و هم مصرف‌کننده متضرر می‌شوند؛ به نظر می‌رسد باید کمیته تعیین قیمت‌ها هر دو طرف را ببینند.

وی یادآور می‌شود: سیاست‌گذار گندم را به قیمت مصوب به صورت تضمینی می‌خرد، بعد بذر را کیلویی ۲هزار و ۶۰۰ تومان می‌دهد، مشخص است تفاوت این دو رقم دلال‌ها را به این سمت می‌کشاند. از آن طرف خرید تضمینی را انجام می‌دهیم و به موقع پول نمی‌دهیم و از سوی دیگر دلال‌های وقت‌شناس و دست به نقد منتظر هستند. همچنین وقتی کشاورز برای تأمین مالی مراجعه می‌کند باید هفت خان رستم را از سر بگذراند، با همه این شرایط به نظرتان خودمان دلال‌پروری را رواج نمی‌دهیم و کشاورز را مجبور نمی‌کنیم تا با دلال سر میز مذاکره بنشیند؟

ارائه محصولات در بورس کالای کشاورزی

وی می‌گوید: دولت باید قیمت واقعی را اعلام کند و بعد از راه‌های مختلف می‌شود محصولات کشاورزی را عرضه کرد، یکی از این راه‌ها بورس است. وی تأکید می‌کند: اگر بورس کالای کشاورزی راه بیندازیم و آنجا اعلام کنید بر حسب سفارش برای ما تولید کنید، با این شرط که گندم‌ها این مشخصات ظاهری و کیفی را داشته باشد فلان رقم معقول و مقبول را پرداخت می‌کنم، آن‌وقت می‌بینید چقدر بر کیفیت گندم افزوده می‌شود. حالا کشاورز با خودش می‌گوید من هر جور که گندم را تولید کنم، دولت به من بیشتر از فلان رقم نمی‌دهد، پس من کود کمتری می‌دهم، آبیاری مناسب انجام نمی‌دهم و از شدت مراقبت‌ها می‌کاهم و در نهایت این گندم بی‌کیفیت با پولی که بابت آن می‌گیرم برابری می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سامانه ۱۲۴؛ دریافت شکایات از قیمت کالا‌ها

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
وی افزود: افزایش قیمت برخی کالا‌ها مانند برنج وارداتی به دلیل ممنوع شدن واردات و حمایت از برنج داخلی است. آقای مدرسی خیابانی افزود: تا کنون دو هزار پرونده تعزیراتی برای تخلفات تشکیل شده است. وی گفت: این که گرانی قیمت‌ها را به افزایش قیمت بنزین مرتبط کنیم؛ جفا در طرح افزایش قیمت بنزین است، زیرا قیمت برخی کالا‌ها مقطعی و فصلی است و ربطی به گرانی بنزین ندارد. آقای ملکی گفت: بخش حمل و نقل دام نیز از گازوئیل استفاده می‌کند که افزایش قیمت بنزین تأثیری بر آن ندارد. آقای محمدیاری با بیان اینکه قیمت نهاده‌ها ثابت است گفت: قیمت مرغ در حد قیمت مصوب است و در برخی استان‌ها نیز کاهش قیمت داشته‌ایم.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز18 ساعت قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.

ویدئو / تهران در محاصره بیابان

ایسناایسنا21 ساعت قبل
تهران شلوغ مدت‌هاست به دوره‌ای از بیابانی شدن وارد شده است. جمعیت این شهر روزبه‌روز نیاز به منابع آبی بیشتری دارد. آیا تهران و شهرهای اقماری آن می‌توانند به حفظ یا تامین منابع آبی خود امیدوار باشند؟ خبرنگار: سارا سبزی / گوینده: حسین هرمزی / تدوینگر: امید ابراهیمی

رصد میدانی قیمت ‎ها در بازار

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
گزارش اختصاصیرصد میدانی قیمت ‎ها در بازارتصمیم و تاکید مسولان برای جلوگیری از افزایش خودسرانه قیمت کالاها، با نظارت واقعی در بازار محقق می‌شود؛ بازار این روز‌ها بیش از هر زمان دیگری زیر ذره بین مردم و دستگاه‌های ناظر هست.
عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل
عصر ایران؛ جعفر محمدی - درباره اعتراضات روزهای اخیر که بعد از افزایش قیمت بنزین رخ داده است، ۲ نکته ارزش تأمل دارد:۱ - «اعتراض حق مردم نیست»؛ به نظر من «اعتراض وظیفه مردم است». واقعا اگر به افزایش قیمت بنزین یا هر چیز دیگری اعتراض دارند، چرا اموال مردم را غارت و تخریب می‌کنند؟ این رفتارهای بدوی، اساسا ربطی به اعتراضات ندارد و نشان دهنده فاجعه‌ای به مراتب بزرگ‌تر از ناآرامی‌های اخیر است. شاهدان عینی می‌گویند که بسیاری از همین شهروندان عادی که اساسا در اعتراضات نیز حضور نداشته‌اند، در غارت فروشگاه هایی مانند جانبو، افق کوروش، امیران و … شرکت داشتند. ۲ - بنزین بهانه‌ای برای اعتراضات و در کنار آن اغتشاشات اخیر است. بنابر این، حتی اگر همین امروز بنزین به قیمت سابق برگردد و حتی ارزان‌تر هم شود، اصل نارضایتی‌ها باقی است و مترصد فرصتی دیگری برای بروز و ظهور.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

بی‌اشتهایی نشانه کدام بیماری‌هاست؟

افکارنیوز5 ساعت قبل

مجلس سه بار تشکیل وزارت بازرگانی را رد کرد

فارس1 روز قبل

علی عدنان، مدافع تیم ملی عراق: تیم ملی بحرین از لحاظ تاکتیک و انضباط بهتر از ایران است؛ ۱۲ بازیکن ایران مستحق کارت زرد بودند اما داور با آنها مدارا کرد

طرفداری1 روز قبل

نصرتی: ویلموتس حساسیت بازی‌ با بحرین و عراق را درک نکرد/ شجاعی باید تیم را جمع می‌کرد ولی نتوانست/ باید قبل از استخدام سرمربی به فکر پرداخت حق و حقوقش باشیم

ایلنا1 روز قبل

تشکیل جلسه شورای شهر با دولت برای حل مشکل حمل و نقل عمومی/ حناچی مقصران اصلی ترافیک روز گذشته تهران را اعلام کند

برنا1 روز قبل

جهان تکنولوژی به کدام سو می‌رود؟

دنیای اقتصاد1 روز قبل

سفر به دوبی چقدر آب می‌خورد؟

اقتصاد آنلاین16 ساعت قبل

قصور شهرداری منطقه یک در برف دیروز تهران

فارس1 روز قبل

پاسخ رهبر معظم انقلاب به نامه وزیر بهداشت

فارس12 ساعت قبل

مهلت تکمیل ظرفیت آزمون دستیاری فوق تخصصی تمدید شد

مهر1 روز قبل

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری13 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری14 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری14 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

افزایش بی خانمانی در میان جوانان انگلیسی/گاردین: هزاران جوان در انگلیس در معرض خطر بی خانمانی قرار دارند

میزان‌آنلاین19 دقیقه قبل

فعالیت مجدد متروی اصفهان در مسیر ایستگاه‌های صفه تا امام حسین (ع)

الف19 دقیقه قبل

آسیب بلندمدت در انتظار ورزش ایران!

ایسنا19 دقیقه قبل

وقت‌کشی در کلاس‌های درس | ۴۲ درصد زمان آموزش در مدارس ایران تلف می‌شود

همشهری22 دقیقه قبل

مرگ پانسمان‌های زخم! / استفاده از افشانه به جای پانسمان روی زخم‌ها!

میزان‌آنلاین25 دقیقه قبل

ویدیو؛ ۵ گل نخست رائول گونزالس با پیراهن رئال مادرید

طرفداری28 دقیقه قبل