ارزی که به هدف نخورد!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. اقتصادی

ارزی که به هدف نخورد!

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
الگوی ترکیبی کالابرگ و پرداخت نقدی بهترین جایگزین ارز دولتی است

وحید شقاقی شهری، اقتصاددان و استاد دانشگاه/

الگوی ترکیبی کالابرگ و پرداخت نقدی بهترین جایگزین ارز دولتی است اختصاص ارز ۴هزار و ۲۰۰ تومانی برای واردات کالاها به‌خصوص با عنوان کالاهای اساسی به واردکنندگان در سال گذشته معضل بزرگی برای اقتصاد کشور بود، به‌نحوی که می‌توان از آن به عنوان سیاستی فاجعه‌آمیز یاد کرد، فاجعه‌ای که دولت اصلی‌ترین عامل آن بود و این سیاست به هیچ وجه نتوانست منفعت گروه هدف را تأمین کند.

اختصاص ارز ۴هزار و ۲۰۰ تومانی به ۱۰ هزار نفر به عنوان واردکننده، منجر به ایجاد ثروت‌های افسانه‌ای از طریق توزیع رانت بزرگی برای آن‌ها شد و درعمل نه تنها کاهش قیمت‌ها را در پی نداشت بلکه با افزایش روزانه نرخ ارز، فشارهای مضاعفی را بر معیشت مردم تحمیل کرد. با آنکه کارشناسان و اقتصاددانان دراین باره سخن بسیار گفتند و دولت به شدت مورد انتقاد قرار گرفت اما متأسفانه پس از گذشت یک سال و اندی از اجرای این سیاست همچنان شاهد تداوم رویه غلط دولت هستیم، گویا نه چشمی شاهد آسیب دیدن مردم است و نه گوشی شنوای دردهای مردم.

درپی هشدارهای داده شده درباره بحران‌آفرینی تداوم اختصاص ارز دولتی به واردکنندگانی که کمترین نظارت یا پاسخگویی به دولت را ندارند، چند سیاست جایگزین ارز دولتی مطرح شده است؛ پرداخت مابه التفاوت ارز ۴هزار و ۲۰۰ تومانی به صورت نقدی به حساب مردم نخستین موضوعی است که می‌تواند در دست بررسی قرار داده شود تا بار برخی از فشارهای مالیاتی را از دوش مردم بردارد. روش دوم اعطای کالابرگ در ازای مابه‌التفاوت ارز دولتی است که این عملیات نیز می‌تواند بخش کوچکی از دغدغه معیشتی مردم را کاهش دهد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

موضوع سوم به کارگیری روش ترجیحی است به این صورت که دولت می‌تواند برخی از کالاهای بسیار ضروری و راهبردی که مصرف روزانه مردم است را به عنوان کالابرگ در اختیار مردم قرار دهد تا نیازهای روزانه معیشتی خود را از این طریق تأمین کنند و بقیه ارز دولتی به صورت یارانه نقدی بر میزان یارانه ۴۵هزار و ۵۰۰ تومانی افزوده شود، آن هم برای دهک‌هایی که نیازمند دریافت یارانه هستند نه همه دهک‌های برخوردار جامعه.

سه روش مطرح شده کارایی بیشتری نسبت به روش فعلی دولت خواهند داشت، هر چند به‌کارگیری روش ترکیبی و استفاده از الگوی ترکیبی نسبت به دو الگوی یاد شده می‌تواند منجر به اطمینان خاطر مردم در تأمین کالاهای راهبردی باشد که حضور آن بر سر سفره مردم ضروری است و بقیه مبلغ پرداخت شده نیز می‌تواند در سایر عرصه‌های مورد نیاز خانواده مصرف شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای صادقی در جلسه کارگروه تنظیم بازار استان تهران افزود: جلسات متعدد و مستمری در سطح ستاد تنظیم بازار کشور تشکیل می‌شود. در این جلسات چه در بحث استانی و چه در بحث کشوری مبادی ورودی کالا و عرضه تحت کنترل و نظارت قرار می‌گیرد. وی گفت: با اصلاح قیمت بنزین و سیاست اصلاحی آن جهت کنترل قیمت‌ها بحث نظارت و بازرسی بیشتر شده است که البته سیاست اصلاح قیمت بنزین را به هیچ وجه نمی‌توان اینگونه ارزیابی کرد که منجر به افزایش قیمت کالا‌ها می‌شود و باید اصلاح سیاست قیمت بنزین به نفع اقشار کم درآمد باشد و در بازار تعادل ایجاد شود. صادقی با بیان اینکه کلیه مبادی ورودی کشور تحت کنترل و نظارت است، گفت: زیرساخت‌های الکترونیکی با هدف مبارزه با قاچاق کالا فراهم شده است، ما اکنون به صورت برخط فرآیند عرضه را کنترل می‌کنیم و با استفاده از این سیستم‌ها بحث نظارت را در دستورکار داریم. رئیس سازمان صمت استان تهران افزود: در سطح خرده فروشی و عرضه نیز از این سامانه استفاده می‌کنیم ضمن اینکه نیرو‌ها را بسیج کرده‌ایم که در مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها نظارت و بازرسی را بیشتر کنند و از وجود ناظران افتخاری نیز در این خصوص استفاده می‌کنیم. اگر هم لازم باشد از نیرو‌های بسیج نیز در این خصوص بهره خواهیم برد تا عرضه کالا به بهترین نحو کنترل شود و با برخی افزایش قیمت‌ها که خواسته یا ناخواسته صورت می‌گیرد برخورد شود و یا با کسانی که از عرضه کالا خودداری می‌کنند جلوگیری و مشکلی در زمینه نارضایتی مردم ایجاد نشود. وی گفت: همچنین با استفاده از سامانه تلفنی ۱۲۴ و با تقویت آن سعی کرده‌ایم ارتباط خود را با مردم در سطح استان افزایش بدهیم.

رصد میدانی قیمت ‎ها در بازار

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
گزارش اختصاصیرصد میدانی قیمت ‎ها در بازارتصمیم و تاکید مسولان برای جلوگیری از افزایش خودسرانه قیمت کالاها، با نظارت واقعی در بازار محقق می‌شود؛ بازار این روز‌ها بیش از هر زمان دیگری زیر ذره بین مردم و دستگاه‌های ناظر هست.

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.

ویدئو / تهران در محاصره بیابان

ایسناایسنا18 ساعت قبل
تهران شلوغ مدت‌هاست به دوره‌ای از بیابانی شدن وارد شده است. جمعیت این شهر روزبه‌روز نیاز به منابع آبی بیشتری دارد. آیا تهران و شهرهای اقماری آن می‌توانند به حفظ یا تامین منابع آبی خود امیدوار باشند؟ خبرنگار: سارا سبزی / گوینده: حسین هرمزی / تدوینگر: امید ابراهیمی
اصلاحات پرساصلاحات پرس9 ساعت قبل
معاون سازمان راهداری و حملو نقل جاده‌ای توضیح داد: از طریق اجرای سیستم پیمایش اعداد واقعی مصرف سوخت وانت بارها به دست می‌آید و اختصاص سهمیه بنزین آنها واقعی‌تر خواهد شد. قربانی گفت: بر اساس مصوبه سازمان راهداری مطابق پیماش انجام شده و بر اساس بارنامه‌های صادره امکان افزایش سهمیه ماهانه وانت بارها وجود دارد. وی گفت: در بخش مسافری نیزبرای سواری‌های عمومی بین شهری ۷۵۰ لیتر بنزین ماهانه درنظر گرفته شده است و برای دوگانه سوزها ۴۵۰ لیتر به صورت ماهانه شارژ خواهد شد. وی توضیح داد: اگر خودرویی از ناوگان سواری کرایه واقعا پیمایش داشته باشد و مسافر جابه‌جا کند و نیاز به سوخت بیشتری داشته باشد، متناسب با این پیمایش سوخت بیشتری هم به آن اختصاص می‌یابد. معاون حمل‌و نقل سازمان راهداری خبر داد که سهمیه فوق از ابتدای آذرماه با احتساب یک هفته پایانی آبان‌ماه در کارت‌های سوخت خودروها اعمال خواهد شد
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز15 ساعت قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری10 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری11 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری11 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

حال ناخوش بیمه رازی با فروش املاک درمان می‌شود؟

ایسنا6 دقیقه قبل

مقاطع پیش دبستانی نطنز (اصفهان) تعطیل شد

عصر ایران11 دقیقه قبل

بی‌اشتهایی نشانه کدام بیماری‌هاست؟

نامه‌نیور11 دقیقه قبل

شرایط نقل و انتقالات بازیکنان در نیم فصل

مشرق‌نیوز12 دقیقه قبل

وضعیت ایران و سایر کشورها از نظر آلودگی هوا چگونه است؟

میزان‌آنلاین14 دقیقه قبل

کویر زندگی دختر تشنه محبت

رکنا15 دقیقه قبل