خزر کشی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. اجتماعی

خزر کشی

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
ایده اتصال دریای خزر به خلیج‌فارس برمی‌گردد به زمانی که روس‌ها می‌خواستند از طریق خزر به آب‌های آزاد برسند و ناصرالدین‌شاه هم حاضر بود پروژه اتصال خزر به خلیج‌فارس را واگذار کند به روس‌ها. آن زمان اما لابد به دلیل کمبود امکانات، این ایده فقط در حد و ‌اندازه‌های یک آرزوی بلندپروازانه باقی ماند تا اینکه صدی و اندی سال بعد و در زمان دولت هاشمی رفسنجانی یک‌بار دیگر این ایده مطرح شد.

محمد تربت‌زاده/

ایده اتصال دریای خزر به خلیج‌فارس برمی‌گردد به زمانی که روس‌ها می‌خواستند از طریق خزر به آب‌های آزاد برسند و ناصرالدین‌شاه هم حاضر بود پروژه اتصال خزر به خلیج‌فارس را واگذار کند به روس‌ها. آن زمان اما لابد به دلیل کمبود امکانات، این ایده فقط در حد و ‌اندازه‌های یک آرزوی بلندپروازانه باقی ماند تا اینکه صدی و اندی سال بعد و در زمان دولت هاشمی رفسنجانی یک‌بار دیگر این ایده مطرح شد. تا همین پنج، شش سال پیش قرار بود پروژه انتقال آب دریای خزر علاوه بر متصل کردن دریاچه خزر به آب‌های آزاد، بشود ناجی کشاورزی و صنعت استان‌های مرکزی مثل سمنان. در آن‌سال‌ها اما متخصصان اعلام کردند این پروژه سنگین چیزی در حدود ۷ میلیارد دلار هزینه برمی‌دارد و منابع طبیعی را هم دچار مشکلات فراوان زیست محیطی می‌کند. به همین خاطر طرح اتصال خزر به خلیج‌فارس حدود ۶ سال پیش احتمالا برای همیشه منتفی شد، اما از همان موقع ایده‌ای به نام «انتقال آب خزر به سمنان» در دستور کار دولت قرار گرفت و پس از چندین سال کشمکش بالاخره چند روز پیش، پس از مخالفت رسمی «اداره کل منابع طبیعی مازندران» نامه‌ای به امضای عیسی کلانتری، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان رسید که در آن با طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران موافقت شده بود.

هیچ‌کس سراغش را نگرفت

آخرین روزهای دولت اصلاحات بود که ایده انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران برای نخستین بار مطرح شد. هشتم تیر ۸۴ بود که کارگروه بررسی تأمین آب استان سمنان با حضور چهره‌های دولتی همان زمان از جمله محمدرضا عارف و حبیب الله بی‌طرف، طرح انتقال آب خزر به سمنان را تصویب کرد. از آنجایی که ابعاد کارشناسی این طرح هیچ جوره مورد بررسی قرار نگرفته بود، این طرح حدود پنج سال معلق ماند تا اینکه سال ۸۹، دولت احمدی نژاد یک‌بار دیگر آن را در دستور کارش قرار داد. دو سال بعد هم پروژه انتقال آب به مرحله اجرا رسید و حتی شرکت «توسعه منابع آب و نیروی ایران» هم مسئولیت عملی کردن آن را به عهده گرفت، اما هیچ‌کس نفهمید چه اتفاقی افتاد که اجرای این طرح یک‌بار دیگر لغو شد و تا سال‌ها بعد هیچ‌کس سراغ آن را نگرفت.

در تاریخ ماندگار می‌شود؟

«از نظر دولت مشکلات انتقال آب از شمال ایران به استان سمنان برطرف شده و کارهای مطالعاتی مربوط به آن نیز انجام شده است. اگر سرمایه‌داری بخواهد برای انتقال آب از شمال به مرکز کشور از جمله استان سمنان اقدام کند، دولت آمادگی دارد امکانات لازم را در اختیار او قرار دهد».

این صحبت‌ها را «حسن روحانی» در آذرماه سال گذشته، در سفر استانی به سمنان مطرح کرد. پس از آن هم عیسی کلانتری - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست- اعلام کرد: «انتقال آب از دریا به داخل سرزمین برای برطرف کردن نیاز آبی مصرف‌کنندگان صنعتی، آب شرب و بهداشت مردم درصورت نیاز و با رعایت ضوابط زیست‌محیطی از نظر من بلامانع است و با توجه به اینکه انتقال آب برعهده وزارت نیرو است و محیط ‌زیست وظیفه دارد بر نحوه انتقال آب نظارت داشته باشد که حداقل خسارت به محیط‌ زیست وارد شود، تلاش خود را در این حوزه خواهیم کرد».

این البته درحالی بود که ازهمان زمان، مسئولان محلی مازندران و انواع و اقسام کارشناسان محیط زیستی، این پروژه را یک فاجعه محیط زیستی می‌دانستند. فاجعه‌ای که به قول خودشان می‌تواند در آینده منجر به خشک شدن دریاچه خزر و تغییر اکوسیستم جهان شود. عیسی کلانتری اما بی‌خیال این انتقادها و مخالفت رسمی «اداره کل منابع طبیعی مازندران» چند روز پیش پای طرح انتقال آب خزر به فلات مرکزی کشور را امضا زد تا به قول بعضی از منتقدان تندرو، نامش را به عنوان مسبب اصلی فاجعه احتمالی دریای خزر، برای همیشه در تاریخ ثبت کند!

تخریب جنگل‌های هیرکانی

مخالف‌های طرح انتقال آب دریای خزر که تعدادشان هم کم نیست، معتقدند اجرای چنین پروژه‌ای، نیازمند پژوهش‌های پیچیده زیست‌محیطی، اجتماعی و اقتصادی است که دست‌کم ۶ سال زمان می‌برد. علاوه بر این، آن‌هایی که متخصص‌ترند می‌گویند به ازای انتقال هر یک تن آب، سه تن نمک به دریای خزر برمی‌گردد که در مدت کوتاهی می‌تواند تمام موجودات زنده خزر را از بین ببرد.

گذشته از این موضوع، در بند ۹ طرح انتقال آب خزر به فلات مرکزی کشور، آمده است: «بیش از ۱۱ کیلومتر از مسیر پیشنهادی انتقال لوله آب از جنگل‌های هیرکانی عبور می‌کند». کارشناس‌های منتقد اما می‌گویند۶۳ کیلومتر از طرح شیرین‌سازی و انتقال آب خزر به کویر مرکزی از قلب جنگل‌های هیرکانی می‌گذرد و پروژه لوله‌گذاری و ساخت ایستگاه‌های متعدد پمپاژ، ایجاد جاده دسترسی و عبور ماشین‌آلات سنگین از کهن‌ترین و حیاتی‌ترین رویشگاه سبز ایران یعنی جنگل‌های هیرکانی، می‌تواند آسیب جبران ناپذیری به جنگل بزند.

در خبری بخوانید: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان | برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

۳ لیتر شورآبه

در بخش دیگری از طرح انتقال آب دریای خزر اعلام شده که در طول مسیر پیشنهادی، پنج ایستگاه پمپاژ در استان مازندران نصب خواهد شد اما طبق اعلام متخصصان این حوزه، انتقال نیروی برق به این ایستگاه‌ها که تمامشان در مناطق جنگلی قرار دارند، ممکن نیست مگر با تخریب گسترده این مناطق جنگلی. حتی اگر بی‌خیال نابودی جنگل‌ها هم شویم، طبق گفته منتقدان، از هر پنج لیتر آب دریا دو لیتر قابل شیرین‌کردن و ۳ لیتر شورآبه و پساب است که در طرح انتقال آب خزر، هیچ اشاره‌ای به آن نشده و معلوم نیست مسئولان می‌خواهند با این ۳ لیتر آب شور که می‌تواند خاک مناطق مرکزی ایران را تا سالیان طولانی غیرقابل کشت کند، چه کار کنند!

۶ هزار میلیارد

جدا از پیامدهای زیست محیطی این پروژه، طبق بررسی‌های اولیه، هزینه شیرین کردن یک لیتر آب دریا پیش از انتقال، بیشتر از تولید یک لیتر نوشابه درجه یک خواهد بود. حالا اگر قرار باشد هزینه‌های سنگین انتقال را هم در نظر بگیریم، احتمالا هزینه‌های این طرح سر به فلک می‌کشد. البته دولت هنوز هزینه‌های اجرای این پروژه را اعلام نکرده اما حدود دو سال پیش که قرار بود اجرا شود، کارشناسان اقتصادی هزینه‌ای در حدود ۶ هزار میلیارد را برای آن تخمین زده بودند. این یعنی اگر قرار باشد بودجه عمومی صرف انجام این طرح شود هر متر مکعب آب چیزی در حدود ۳ هزار و ۸۰۰ تومان هزینه برمی‌دارد. البته فراموش نکنید که ۶ هزار میلیارد مربوط به زمانی است که دلار هنوز حدود ۳ هزار تومان بود و قیمت کالاها تا چهار برابر افزایش پیدا نکرده بود!

طرح چی، کشک چی؟

در آن‌طرف ماجرا اما «عیسی کلانتری» پاسخ منتقدانش را این‌طور می‌دهد: «دریای مازندران ۸۰ هزار میلیارد مترمکعب آب دارد؛ آبی که برای انتقال در نظر گرفته شده در حدود ۱۰۰ میلیون مترمکعب است یعنی یک هشتصد هزارم آب دریا. اینکه می‌گویند آب شور می‌شود، اشتباه است، چراکه مقدار شوری آن ۲ در ۱۰ هزار درصد است، یعنی در حدود صفر است، اما از این آب می‌توانیم آب شرب و صنعت را در استان سمنان تأمین کنیم. به افرادی که مدعی هستند آب دریای مازندران به دلیل انتقال کم می‌شود، باید بگویم که ۱۰۰ میلیون مترمکعب در مقابل ۸۰ هزار میلیارد مترمکعب در حد صفر است».

برخلاف عیسی کلانتری اما وزارت نیرو ماجرا را به کل تکذیب می‌کند و در پاسخ به منتقدان می‌گوید اصلا پروژه‌ای در کار نیست! رضا اردکانیان - وزیر نیرو - درباره انتقادهایی که درزمینه طرح انتقال آب خزر مطرح شده، گفته است: «مجوز اولیه مربوط به سال ۱۳۹۱ است و پس از آن سازمان محیط زیست بررسی‌هایشان را انجام می‌دهند که مجوز زیست محیطی صادر شود یا نشود و یا مشروط صادر شود. تا سال ۹۶ هیچ علامتی از این نظر وجود ندارد و طرف حساب هم معمولا مجری طرح است که در این پروژه شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران است. در سال ۹۶ یک مجوز مشروط داده شده اما چون شرطش عملیاتی نبوده در سال ۹۷ یک مجوز مشروط دیگر داده شده که آن هم عملیاتی نبوده و آنچه در این روزها رخ داده، نه موافقت با طرح است، نه مخالفت با آن و نه موافقت مشروط است، نه بررسی مجدد طرح! در جلسه‌ای با حضور معاونان محیط زیست، مدیر کل حفاظت محیط زیست مازندران و سمنان و یک مدیرکل از وزارت نیرو، سلسله اطلاعاتی را خواستند تا مطالعات جدید انجام گیرد و آن را بررسی کنند. این همه ماجراست و کار هنوز در همان مرحله‌ای است که پیش از این بوده است».

نه شور شور، نه بی‌نمک بی‌نمک

ماجرا احتمالا نه به آن شوری است که منتقدان دوآتشه می‌گویند و نه به آن بی نمکی که عیسی کلانتری و وزیر نیرو ادعا می‌کنند. اما وقتی حدود ۴۰ نماینده در اعتراض به اجرای این طرح در مجلس تجمع می‌کنند و طرح استیضاح وزیر نیرو در مجلس به جریان می‌افتد، نه می‌شود حرف‌های آقای وزیر را مبنی بر اینکه هنوز طرحی در کار نیست، باور کرد و نه می‌شود به ادعای منتقدانی که می‌گویند با اجرای این طرح جنگل‌های شمال کشور در کمتر از چند ده سال دیگر به طور کامل نابود می‌شود، بی‌اعتنا بود. با این همه اما سکوت اهالی دولت، تکذیب‌های پی در پی آن‌ها و بی توجهی‌شان به انتقادهای دنباله‌دار رسانه‌ها و فعالان محیط زیستی، سبب شده شبکه‌های آن‌طرف آبی و رسانه‌های غربی تریبون را در اختیار بگیرند و ماجرای انتقال آب از دریای خزر را با عنوان «تخریب محیط زیست توسط جمهوری اسلامی» در مجامع بین‌المللی علم کنند!

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.

به نام اعتراض اما به کام …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دیروز نقاطی از تهران و برخی از شهرستان‌های آن محل تعدادی اجتماع مردمی بعد از تغییر قیمت بنزین بود، اما رفته رفته این اجتماعات نه دیگر رنگ و بوی بنزینی داشت و نه مردمی …به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ شب وقتی دخلش را شمرده، کرکره را پایین کشیده و به خانه رفته تصور نمی‌کرده است چند ساعت بعد مغازه را اینطور بی سر و سامان ببیند. به نام اعتراض، اما به کام آن‌ها که می‌خواهند آتش به جان زندگی مردم بیفتد.

شورای شهر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، حالا باید منتظر ماند و دید آیا دولت نظرات شورای شهری‌ها را درخصوص تامین منابع مالی برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی بویژه اتوبوس جدی خواهد گرفت یا همچنان در بر پاشنه بی توجهی به این خواهد چرخید.

زخمی شدن یک خبرنگار از ناحیه چشم توسط نظامیان رژیم صهیونیستی + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، رژیم صهیونیستی در جنایتی جدید، بیش از دویست هکتار از زمین‌های فلسطینیان را در الخلیل مصادره کرد. وقتی که صاحبان این زمین‌ها در آن حضور یافتند، در معرض حملات نظامیان صهیونیست قرار گرفتند. نظامیان صهیونیست با شلیک گاز اشک آور و گلوله، مانع از آن شدند که فلسطینیان به درختان زیتون خود برسند. یک خبرنگار هم که برای خبرگزاری محلی فلسطین کار می‌کرد هنگام تلاش برای فیلمبرداری از عملیات مصادره زمین‌ها و اخراج مردم از زمین‌ها به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست، از ناحیه چشم چپ زخمی شد. + فیلمانتهای پیام/حمله نظامیان اسرائیلی به مردم فلسطین + فیلم
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عکس: خبرگزاری فارس۲ - فارغ از مصداق کنونی، هنوز ساز و کار مناسبی برای «بیان اعتراضات» در کشور وجود ندارد؛ گو این که اساسا چنین حقی به رسمیت شناخته نشده است! به عنوان مثال نوجوانانی که اساسا در ماجرای اعتراضات بنزینی نیستند و در عین حال، اینترنت بخشی جدایی ناپذیر از زندگی آنهاست نیز درگیر نارضایتی می‌شوند. وانگهی مگر در یکی دو روز گذشته، وقایع اعتراضی چقدر پرحجم بودند که کل اینترنت کشور را این گونه مختل کردند؟! این واکنش سنگین، چنین تداعی می‌کند که اعتراضات بسیار گسترده‌تر و خطرناک‌تر از آنی هستند که واقعا هستند. سران قوا با پشتوانه کارشناسی یک تصمیم گرفتند و باید اجرا شود. "
ایلناایلنا1 روز قبل
معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با هشدار به مردم در خصوص پیامک‌هایی با عنوان «دریافت رمز یک‌بار مصرف» گفت: این پیامک‌ها جعلی بوده و به قصد کلاهبرداری ارسال می‌شود. به گزارش ایلنا، ‌ سرهنگ رامین پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا درباره پیامک‌هایی با عنوان «دریافت رمز یک‌بار مصرف» گفت: این پیامک‌ها جعلی هستند و یک سری افراد سودجو از این موقعیت سوءاستفاده کرده و با ارسال پیامک به افراد خود را نماینده بانک معرفی می‌کنند. وی ادامه داد: این افراد سودجو با ارسال یک لینک به مردم از آنها می‌خواهند برای دریافت رمز یکبار مصرف در لینک مورد نظر ثبت‌نام کنند. معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با تاکید براینکه مردم برای دریافت رمز به بانک عامل خود مراجعه کنند، خاطرنشان کرد: سرشماره‌های بانکی کاملا مشخص است و بانک‌ها از این طریق برای مشتریان خود پیامک ارسال می‌کنند. هیچگاه بانک‌ها از طریق شماره‌های شخصی و از طریق سیم‌کارت‌های همراه اول، ایرانسل و رایتل برای مشتریان خود پیامک ارسال نمی‌کنند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری13 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری13 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری13 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

اعتراف یواخیم لو درمورد تیم ملی آلمان

مشرق‌نیوز6 دقیقه قبل

پیگیر حمایت شهریه‌ای دولت از دانشجویان علمی کاربردی هستیم

ایسنا14 دقیقه قبل

آگین: بازیکنان تیم ملی بسکتبال با ویلچر مرد روز‌های سخت هستند

میزان‌آنلاین17 دقیقه قبل

درخواست قانونگذاران آمریکایی برای لغو تمام معافیت‌های هسته‌ای ایران

فارس21 دقیقه قبل

افزایش پرداخت نقدی به مردم، خوب یا بد؟

الف21 دقیقه قبل

واکنش منفی به «گل‌ربایی» رونالدو

مشرق‌نیوز21 دقیقه قبل