چگونه پرستارانی شایسته داشته باشیم؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اجتماعی
چگونه پرستارانی شایسته داشته باشیم؟

چگونه پرستارانی شایسته داشته باشیم؟

ایسناخبرگزاری ایسنا |
لازمه داشتن پرستاران شایسته در سیستم برای ارائه خدماتی با کیفیت، تنها با به‌روز کردن سطح دانش و ارتقای سلامت جسم و روان کارکنان مهیا می شود.

به گزارش ایسنا،  پرستاری از مشاغلی است که همواره با عوامل متعدد و تنش زای محیط کار روبه رو بوده است. پرستاران در تمام مدت شبانه روز در شیفت‌های مختلف کاری به مراقبت از بیماران اشتغال دارند و ساعات طولانی کار، محرومیت از خواب، مسائل و مشکلات محیط کاری و همچنین دوری از خانواده باعث بروز مشکلات مختلفی در آنها می‌شود.

در واقع شغل پرستاری، با توجه به ماهیت خود، مسائل و مشکلات خاصی را برای شاغلان خود به دنبال دارد. بنابر این داشتن پرستاران رشد یافته و شایسته و ماندگاری آن‌ها در سیستم برای ارائه خدمات با کیفیت و ایمن ضروری است.

پژوهشی که در ارتباط با «اثربخشی آموزش مثبت نگری بر کفایت اجتماعی و سرسختی سلامت در پرستاران»، توسط تیم پژوهشگران متشکل از زهرا دشت بزرگی (استادیار گروه روانشناسی) و مرضیه شمشیرگران (کارشناسی ارشد گروه روانشناسی)، با جامعه آماری ۳۰نفر از پرستاران شاغل در بیمارستان‌های آموزشی شهر اهواز با روش نمونه گیری انجام شده، آورده است: «آموزش مثبت نگری به طور معنا داری باعث افزایش کفایت اجتماعی و سرسختی سلامت و پیگیری پرستاران می‌شود، بنابر این می‌توان از مداخلات مثبت نگر برای ارتقا سلامت روان و کاهش مشکلات روان شناختی پرستاران استفاده کرد.»

در ابتدای این پژوهش در خصوص «کفایت اجتماعی» آمده است: «کفایت اجتماعی پدیده‌ای پویا و مهارتی ساختارمند است که در فرایند ارتباط فردی و مقایسه‌های اجتماعی تحقق پیدا می‌کند. کفایت اجتماعی به عنوان توانایی افراد برای عمل به شیوه سازگارانه متناسب با سن و توانایی شناختی، دربرگیرنده عواملی چون خودآگاهی، آگاهی اجتماعی، مدیریت خود، مهارت‌های ارتباطی و مسئولیت تصمیم گیری است. افراد دارای کفایت اجتماعی در پاسخ دادن و کنار آمدن با موقعیت‌های جدید و چالش انگیز موفق اند.»

در وبسایت خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

در این پژوهش محققان می‌گویند: «روان شناسی مثبت نگر، هدف نهایی خود را شناسایی سازه‌ها و شیوه هایی می‌داند که شادکامی و بهزیستی انسان را به دنبال دارد. این رویکرد به دنبال آن است تا کیفیت زندگی انسان هارا ارتقا بخشد. بدین صورت که با ایجاد انگیزه، داشتن نگاهی مثبت، شناخت و ارزیابی خود و ابعاد وجودی خود و به کارگیری توانایی‌های خود، افراد در جهت رشد و شکوفایی استعداد هایشان شرکت کنند. از این رو عواملی که سبب سازگاری هرچه بیشتر آدمی با نیاز‌ها و تهدید‌های زندگی شوند، بنیادی‌ترین سازه‌های مورد پژوهش این رویکرد هستند. آموزش مثبت نگری در افزایش حالت‌های روان شناختی مثبت، خوش بینی، خودکارآمدی، وظیفه شناسی، احساس کنترل، هدفمندی، امیدواری، رضایت از زندگی، زندگی شادمانی، اجتماعی بودن، عزت نفس و احساس ارزشمندی، احساس آرامش، قدردانی و بخشش موثر است.»

در نتایج این پژوهش آمده است: «آموزش مثبت نگری در پرستاران، باعث افزایش مهارت‌های رفتاری، (جرات مندی، مذاکره و گفتگو، اکتساب حمایت و اطلاعات، مهارت‌های محاوره‌ای، رفتار کمک رسانی اجتماع)، عامل‌های مهارت‌های کفایت اجتماعی (شامل برقراری روابط مثبت با دیگران، ایجاد و گسترش اعتماد و روابط حمایتی دو جانبه، شناسایی و پاسخ دهی مناسب به علائم هیجانی در تعامل‌های اجتماعی یا مدیریت استرس) و عامل مهارت‌های انگیزشی و انتظارات (شامل ساختار ارزشمند، سطح رشد اخلاقی، احساس اثربخشی و کنترل فرد و احساس خودکارآمدی) شده است و پرستاران به موازات آموزش مثبت نگری در زمینه کفایت اجتماعی توانمند شده‌اند و همین امر موجب انگیزه، پیشرفت و ارتقا روابط اجتماعی، ارتباط با دیگران در آنها می‌شود.»

این پژوهش در شماره دوم پژوهشنامه روانشناسی مثبت منتشر شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | حقیقت پمپ‌بنزینی که می‌گفتند نیه‌شب در خمینی‌شهر آتش گرفته، به روایت ایسنا

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
همیشه این‌طور نیست که میکروب‌ها، باکتری‌ها و مواد بیماری‌زا، باعث بیماری انسان شوند. بعضی اوقات مواد آنتی‌باکتریال، آنتی‌بیوتیک‌ها و مواد شیمیایی که برای ایجاد بهداشت بیشتر در زندگی ما مورد استفاده قرار می‌گیرند، خود باعث بروز انواع بیماری‌ها در بدن انسان هستند. یکی از این مشکلات، بیماری‌های مربوط به روده است که در اثر وارد شدن تدریجی مایع ظرفشویی به بدن انسان بروز می‌کند. شاید برایتان عجیب باشد، اما درست فهمیدید؛ همه‌ی ما انسان‌ها در طول زندگی، مقدار متغیری مایع ظرفشویی می‌خوریم و شاید خیلی از ما، از این مسئله بی‌خبر باشیم!

گاز ریه‌های شما چنده؟!

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
اداره کل هواشناسی استان تهران با صدور اطلاعیه‌ای هشدار دارد: با بارش باران و گاهی برف در سطح شهر تهران در روز شنبه ۲۵ آبان امکان آبگرفتی معابر، مسیل‌ها و اختلال در آمد و شد و به ویژه در نواحی کوهستانی به دلیل رخداد مه و لغزندگی وجود دارد. روز پنجشنبه این اداره کل، در این اطلاعیه آمده است: طی جمعه و شنبه در بخش‌های شمالی استان (بخصوص ارتفاعات شرقی) به تناوب بارش باران، برف و کاهش محسوس دما پیش بینی می‌شود و در روز شنبه ۲۵ آبان در سطح شهر بارش باران و گاهی بارش برف خواهیم داشد از این رو توصیه می‌شود: از تردد با اطراق در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها خودداری شود. به علت کاهش محسوس دما، تمهیدات لازم صورت پذیرد. بدلیل احتمال ریزش سنگ و لغزندگی، در جاده‌های کوهستانی موارد ایمنی مدنظر قرار گیرد.

تیمار خماران را پایانی نیست: از کاخ سفید کارتن خواب‌ها تا زنی با ۶ نوزاد بی‌هویت

3+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
فارسفارس1 روز قبل
افرادی که دچار اضافه وزن هستند می‌توانند آب را قبل از غذا استفاده کنند تا حجم معده گرفته شود، اما مصرف آب همراه غذا مناسب نیست زیرا آنزیم‌های معده را رقیق کرده و هضم غذا را دشوار می‌کند. به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، آب به عنوان بهترین نوشیدنی، همواره در سلامت بدن نقش بسزایی دارد؛ به شکلی که ۷۰ درصد وزن بدن را آب تشکیل می‌دهد و مصرف به اندازه آن در پیشگیری از بیماری‌های کلیوی و برخی از بیماری‌های گوارشی مؤثر است. مریم محمودی متخصص تغذیه و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، ‌ در پاسخ به این پرسش که «آیا مصرف آب همراه با غذا مفید یا مضراست؟»، اظهار داشت: در افرادی که دچار اضافه وزن هستند می‌توانیم توصیه کنیم آب یا یک بشقاب سالاد را قبل از غذا استفاده کنند تا حجم معده گرفته شود، اما مصرف آب همراه غذا مناسب نیست؛ چراکه آنزیم‌های معده را رقیق کرده و هضم غذا را دشوار می‌کند. وی در پاسخ به این پرسش که «آیا مصرف آب در صبح و به صورت ناشتا مفید است؟»، بیان داشت: بله، مصرف آن مشکل خاصی ندارد؛ چراکه دریافت مایعات ما کم‌تر از نیاز بدن است؛ در نتیجه برای ما مهم است مایعات غیرمدر را به میزان کافی مصرف کنیم که آب از جمله آن است. انتهای پیام/

فیلم | توضیحات نوبخت درباره افزایش نرخ بنزین و یارانه جدید به ۶۰ میلیون نفر در ماه

همشهریهمشهری1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر