مرکل: مردم منطقه بالکان به اتحادیه اروپا بی اعتماد شدند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. بین‌المللی

مرکل: مردم منطقه بالکان به اتحادیه اروپا بی اعتماد شدند

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاري صدا و سيما به نقل از آسوشیتدپرس، صدراعظم آلمان گفت: وقتی اتحادیه اروپا به کشورهای شرق اروپا وعده عضویت می‌دهد اما زیر قول خود می‌زند، این یعنی آنکه ما قابل اعتماد و پیش بینی پذیر نیستیم.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در نشستی با خبرنگاران و در پاسخ به سئوالات آنان، مهمترین نتایج حاصل از نشست دو روزه سران شورای اروپا در بروکسل را طی یک کنفرانس خبری تشریح کرد.

اولین خبرنگار پرسید: خانم صدراعظم! مایلم در مورد منطقه بالکان غربی از شما سئوالی بپرسم. شما مدتهاست در تلاشید گفتگوها (ی اولیه مربوط به الحاق دو کشور مقدونیه شمالی و آلبانی به اتحادیه اروپا) را باز کنید. (اکنون که در نشست پنج شنبه و جمعه شورای اروپا با مذاکرات الحاق این دو کشور مخالفت شد،) بفرمایید این تصمیم چه پیامدهایی را با خود به همراه خواهد داشت؟ آیا نگران نیستید این دو کشور از مسیر اروپاگرایی خود منحرف شوند؟ چرا آن طور که در گزارش شورا آمد، فرانسه در این باره، منزوی بوده و تلاشی نکرده است؟

مرکل در پاسخ گفت: البته اینکه سه کشور فرانسه، دانمارک و هلند (به عنوان مخالفان این طرح) چه شرط و شروطی داشتند، مساله محرمانه‌ای نبود. ما در این مورد با هم بحث کردیم. اینکه این تصمیم چه تاثیراتی می‌تواند داشته باشد. ما به برقراری تماسهای بسیار نزدیک خود حتی با این سه کشور نیز ادامه خواهیم داد تا حتی الامکان، تاثیرات ناشی از این مخالفت، اندک شوند. اما طبعا ناامیدی هایی نیز وجود خواهد داشت. من در این باره با زوران زائف، نخست وزیر مقدونیه شمالی صحبت کردم. در هر صورت ما برآنیم بار دیگر به این موضوع (مذاکرات اولیه الحاق دو کشور مقدونیه شمالی و آلبانی به اتحادیه اروپا) بازگردیم. از یک طرف این خواست که البته خواست فرانسه نیز هست و من نیز از تحقق آن حمایت می‌کنم، وجود دارد که رویه‌های الحاق شفاف‌تر شوند و اینکه این مساله نیز روشن شود که گشایش مذاکرات الحاق، الزاما یک پایان اطمینان بخش و موفق را معنا نمی‌دهد بلکه امکان بازگشت (به حالت قبل هم) می‌تواند متصور باشد. من به این قائلم و این کاری است که ما طی ماههای آتی باید آن را به انجام رسانیم. برآوردهای مختلفی در مورد اهمیت کارهایی که باید انجام شوند، وجود دارد. اما همه به اینکه بالاخره باید کاری کرد، معترفند. برخی‌ها مثل ما آلمانها می‌گویند که می‌توان برغم این موارد، فرآیند مذاکرات اولیه الحاق برای عضویت این دو کشور را آغاز کرد اما دیگران می‌گویند هنوز تا رسیدن به این مرحله، فاصله است. او افزود: ملاحظه کنید در مساله همراهی مقدونیه شمالی با یونان بر سر تغییر نام این کشور از مقدونیه به «مقدونیه شمالی»، کار قابل ملاحظه‌ای انجام شده است. با این کار بود که در مساله عضویت این کشور به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز محدودیتهای قبلی از بین رفت. در آلبانی نیز پیشرفتهایی حاصل شده است. وقتی به فرآیند بررسی و رسیدگی (صلاحیت کشورهای متقاضی عضویت در اتحادیه اروپا) فکر می‌کنم، می‌بینم اقدامات عمده‌ای در این کشور صورت گرفته است که بسیاری از کشورهای دیگر هنوز در منطقه بالکان غربی اصلا کاری نکرده‌اند. به همین خاطر است که می‌گویم آلبانی نیز (در مسیر مذاکرات الحاق)، کارهای بسیاری انجام داده است. نشد که موضع واحدی را در این مساله در شورای اروپا اتخاذ کنیم. امکان آنکه بتوانیم فرمول و قاعده‌ای را برای لحاظ کردن نظرات مختلف در شورا بیابیم، فراهم نشد و تنها توافقی که در این راه صورت گرفت آن بود که این موضوع را همچنان مورد بررسی قرار دهیم و پیش از اجلاس سران بالکان غربی در بهار سال آینده میلادی، دوباره به آن بازگردیم.

خبرنگاری دیگر در همین زمینه از مرکل سئوال کرد: خانم صدراعظم! برغم تاکیدی که برای الحاق آلبانی و مقدونیه شمالی دارید اما نمی‌دانید در خود آلمان نیز مقاوتهای زیادی برای عملی شدن این الحاق وجود دارد؟ منظورم موارد جرم و جنایت و نگرانی‌های مردم از نظام تامین اجتماعی در این کشور است. با این حساب آیا ضروری می‌دانید آلبانی و مقدونیه شمالی همچنان با این شرایط، وارد مذاکرات الحاق شوند؟

مرکل در پاسخ گفت: مساله ما پذیرش این دو کشور در شورای اروپا نیست بلکه موضوع ما پذیرش این دو به مذاکرات اولیه الحاق است؛ همین. می‌خواهم به شما بگویم که اولا سالهاست ما به این کشورها وعده داده‌ایم که باید به این منظور، خود را در مسیر تحقق پیش شرطهای قابل ملاحظه مورد نیاز قرار دهند. ما به آنها گفته‌ایم که ما نیز پیش شرطهایی در این زمینه داریم. اما در ارتباط با کل مشکلات آلبانی در ارتباط با مهاجرتهای غیرقانونی باید بگویم این مشکلات به خوبی حل و فصل شد و هم اکنون ارتباطات بسیار خوبی با آلبانی برقرار شده است. به طور مثال این کشور، آنهایی را که در آلمان، حق اقامت نداشتند را به داخل کشور (آلبانی) مسترد می‌کند. در مقابل آن دسته از شهروندان آلبانیایی تباری که پیشنهاد استفاده از فرصتهای کاری را از آلمان بدست آورده‌اند، مورد حمایت قرار می‌دهد. از آنجا که آلمان با فقدان نیروی متخصص روبروست بنابراین اعمال این مقررات (برای ما) بسیار موثر و معتبر است. صدراعظم آلمان سپس گفت: به شما می‌گویم که باید حتما قابل اعتماد جلوه کنیم. چون وقتی قول می‌دهیم و وقتی معیارهای خاصی را در نظر می‌گیریم، این یعنی آنکه اروپا باید پیش بینی پذیر باشد. چون (طرفهای ما) به آن حد و اندازه و معیاری که در نظر گرفته بودیم، رسیدند، دیگر نمی‌توانیم به آنها «نه» بگوییم. برغم این همه تلاش اما باز هم این مساله (مذاکرات الحاق دو کشور آلبانی و مقدونیه شمالی) به بعد موکول شد. فرآیند ورود به مذاکرات، فرآیندی طولانی مدت است که از بندها و مفاد بسیار زیادی تشکیل شده است. معتقدم این به نفع اروپای ماست که این کشورها نیز به اتحادیه اروپا ملحق شوند. با یک نگاه ساده روی نقشه، به راحتی می‌توانیم اهمیت این الحاق را دریابیم. وقتی پیش شرطهایی که اعلام کردیم، محقق می‌شوند، حتما باید این خواست (و وعده اعلام شده خود) را برآورده کنیم.

خبرنگاری دیگر در مورد تحولات برگزیت و توافق دو روز گذشته جدیدی که میان اتحادیه اروپا و دولت انگلیس حاصل شد، پرسید: خانم صدراعظم! شما در این هفته در پاریس و در چهارشنبه گذشته نیز در برلین گفتید انلگیس در آینده به یک رقیب تبدیل می‌شود. با این حال شما به این مساله و چشم انداز آینده این نظر خود، کمتر اشاره کردید. آیا می‌توانید الان قدری بیشتر در این باره توضیح دهید، منظورتان از طرح این موضوع چه بوده است؟ آیا منظورتان از رقیب، رقابت انگلیس در عملکرد اقتصادی، مدل اجتماعی یا شاید هم مدلهای مالیاتی بوده است یا آنکه نگرانید شاید انگلیس به دنبال یافتن متحدانی به نام آمریکا، چین یا حتی روسیه برای خویش باشد؟

مرکل در جواب گفت: بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس در نشست شورای اروپا حاضر بود. من چنین اعتقادی ندارم که چنانچه انگلیس همچنان عضو اتحادیه اروپا باقی می‌ماند، الان ما با این کشورهایی که نامشان را (در پیوستن به اتحادیه اروپا) بردیم، مشکل نداشتیم. اظهارات من با توجه به بررسی‌ها و تحقیقاتی که انجام شده در باب رقابت، طرح شده است. در این باره بسیار با هم صحبت کردیم. اعمال سیاستهای مالیاتی به استقلال تک تک کشورهای عضو منتهی می‌شود. به عنوان مثال با توجه به سرعت دیجیتالی سازی، انگلیس طبعا به یک رقیب اقتصادی بدل خواهد شد؛ چنانچه، دیگر عضو اتحادیه گمرکی نباشد بلکه به عنوان یک کشور ثالث بتوانیم با آن، یک توافقنامه تجارت آزاد منعقد کنیم. ما در زمینه آگاهی از میزان سرعت استانداردهای داده‌ای خاص، به سیاست خارجی نگاه می‌کنیم؛ اینکه مقررات مورد نیاز در این باره با چه سرعتی تدوین می‌شوند و ما با چه سرعتی می‌توانیم بستر (پلتفرم) های مورد نیاز را ایجاد کنیم و چگونه می‌توانیم جهان دیجیتال را در کشورمان نگاه داریم و این مسائل در حالی اند که دیگر به یک «سطح میدان بازی» مرتبط نیستیم بلکه جدا جدا از هم در حال توسعه و پیشرفتیم. طبیعی است که باید نگاه کنیم که انگلیس، همین طور بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا تا چه میزان در این موارد موفقند؟ البته از سوی دیگر، انگلیس هم چیزهایی را (از ناحیه خروجش) از دست می‌دهد. مثلا دسترسی آسان به بازار داخلی اتحادیه اروپا یا بخشی از آن. اینها مزیتهای بسیار زیادی هستند. باید ببینیم آیا زنجیره‌های ارزش، این قدر یکپارچه باقی می‌مانند یا در آینده، بسیاری از مسائل به این سئوال که توافقنامه تجارت آزاد ما (با انگلیس) چگونه خواهد بود، بستگی خواهد داشت و اینکه چه موانعی نیز بر سر این راه وجود دارند؟ در هر صورت هر چه استانداردهای ما به هم شبیه‌تر باشد به همان نسبت هم دسترسی‌های ما ساده‌تر خواهند بود. با این حال این انگلیس است که در ارتباط با مذاکرات مربوط به آینده مناسباتش با اتحادیه اروپا تصمیم می‌گیرد.

خبرنگاری دیگر دوباره در مورد برنامه گسترش اتحادیه اروپا به شرق از صدراعظم آلمان پرسید: اگر من درست فهمیده باشم در این نشست شورای اروپا، اکثریت، مخالف آغاز مذاکرات الحاق دو کشور آلبانی و مقدونیه شمالی به اتحادیه اروپا بودند. در راس آنها فرانسه و ایتالیا از مخالفان بودند. بفرمایید چرا شما با افزایش فشار بر رئیس جمهور فرانسه، کاری نکردید که در مساله مذاکرات الحاق برای این دو کشور اروپای شرقی، گشایشی حاصل شود و عملا در حالی از عمل به وعده داده شده به این کشورها صحبت می‌کردید که این قول شکسته شد؟

مرکل در پاسخ گفت: باید همواره از خودمان بپرسیم منظور از مزیت چیست؟ عیبها کدامند؟ وقتی به ساختار جمعیتی این دو کشور نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که این دو بسیار به هم پیوند خورده‌اند. در حال حاضر بسیاری از شهروندان آلبانیایی در مقدونیه شمالی زندگی می‌کنند. برای مساله الحاق کشورهای شرق اروپا به اتحادیه اروپا گروه بندی هایی شکل گرفته است. یک گروه، دو کشور صربستان و مونتنگرو هستند که مذاکرات الحاقشان به یک میزان قابل ملاحظه‌ای پیش رفته است. گروه دیگر، کوزوو و بوسنی-هرزگوینند که هنوز به آن درجه مورد انتظار نرسیده‌اند و گروه آخر هم، مقدونیه شمالی و آلبانی هستند که در یک سطح قرار دارند. همین آلبانی واقعا طی سالهای گذشته، پیشرفتهای بسیار زیادی داشته است. مقدونیه شمالی نیز حضور مقتدرانه‌ای یافته است. بنابراین من از زوجیت این دو کشور حمایت می‌کنم. اینکه حالا یک اکثریت زیادی در شورای اروپا حضور داشتند که با این مساله مخالفت کردند، این موضوعی نبود که بتوانم آن را ارزیابی کنم. در هر صورت ما به هماهنگی در این ارتباط دست نیافتیم. در مقابل این تفکر، کشورهایی هم بودند که این زوجیت را متحمل می‌دانستند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، «دنیس راس» هماهنگ‌کننده امور مناسبات آمریکا و ایران در دوران ریاست جمهوری «باراک اوباما» در مصاحبه با «لو پوان» فرانسه مدعی شد چنانچه برجام به نوعی اصلاح شود، احتمال حفظ آن وجود دارد حال آنکه در شکل فعلی واشنگتن تمایلی برای انجام این کار ندارد. با این حال، وی تاکید کرد که با نزدیک شدن به موعد رقابت ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، این احتمال که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور رغبت بیشتری به حصول توافق با ایران نشان دهد، محتمل است. وی همچنین گفت ترامپ خودش اهل معامله است و با میانجی‌گری مشکلی ندارد و چنانچه امانوئل ماکرون همتای فرانسوی این حس را به وجود بیاورد که می‌تواند در این توافق جدید سودمند باشد، ترامپ بهتر از اوباما عمل می‌کند.
ایسناایسنا23 ساعت قبل
وزیر خارجه عربستان در جریان تماس تلفنی با همتای عراقی خود به بررسی تحولات این کشور پرداخت. به گزارش ایسنا، به نقل از سومریه نیوز، وزارت خارجه عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان با محمد علی الحکیم، همتای عراقی خود تماس تلفنی برقرار کرد. در جریان این تماس تلفنی دو طرف به بررسی راه‌های تقویت روابط عراق و عربستان که در برآورده ساختن آمال و آرزوهای هر دو کشور نقش «بسزایی» دارند، پرداختند. وزرای خارجه عربستان و عراق در جریان این گفت‌وگوی تلفنی درخصوص تحولات عراق و بسته‌های اصلاحی دولت در پاسخ به خواسته‌های معترضان به بحث و تبادل‌نظر پرداختند. فرحان و الحکیم همچنین در جریان این تماس تلفنی به بررسی شماری از مسائل مهم منطقه‌ای، موضوعات ‌مهم و مورد توجه دو طرف و نیز لزوم دستیابی به راهکاری سیاسی برای بحران‌هایی که منطقه از آن رنج می‌برد، پرداختند.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، اسپوتنیک در خبری فوری از استعفای وزیر دفاع بولیوی خبر داد. در ساعات پایانی روز یکشنبه ایوو مورالس رئیس جمهور بولیوی، به دلیل تهدید ارتش، از سمت خود کناره گیری کرده بود. استعفای مورالس با واکنش گسترده جهانی مواجه شده و اغلب کشورها این تحولات را کودتا نامیده‌اند. بولیوی از زمان اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری صحنه اعتراضات ضد دولتی است.
تسنیمتسنیم18 ساعت قبل
امیر دیزاد وبلاگ نویس الجزایری دستگاههای اطلاعاتی الجزایر و امارات را متهم کرد که در تلاش برای بستن دهانها در الجزایر هستند که خواهان روی کار آمدن یک دولت مدنی هستند. وی اشاره کرد که مدیریت فیسبوک سیزدهمین صفحه او را به خاطر فعالیت‌های مخالف نظام حاکم در الجزایر بسته است. اینها همان دستگاههای (گذشته حاکم در الجزایر) هستند؛ هرچند که سران آنها تغییر کند. تظاهرات در شهرهای مختلف الجزایر از اواخر ماه فوریه گذشته برای درخواست جهت اجرایی شدن دو ماده هفت و هشت قانون اساسی و رفتن همه سران نظام گذشته ادامه دارد. در این میان، تاکید بر رد هرگونه دخالت امارات در امور داخلی الجزایر در اعتراض‌های الجزایر همواره مطرح بوده است.
مهرمهر18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فلسطین الیوم، مقاومت فلسطین در پاسخ به حملات جنایتکارانه امروز به باریکه غزه که منجر به شهادت ۴ نفر و زخمی شدن ۲۵ نفر دیگر منجر شده، بیش از ۱۰۰ موشک و راکت به سمت اراضی اشغالی شلیک کرده است. بر اساس این گزارش، رسانه‌های صهیونیست به خسارت‌های وارده به این رژیم در این حملات اذعان کرده‌اند. این رسانه‌ها اذعان کردند که تا این لحظه ۲۹ صهیونیست مجروح در نتیجه این حملات به بیمارستان برزلای ر عسقلان انتقال داده شده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر