انتشار «زنان شاهنامه» در ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سینماپرس
  4. فرهنگ
انتشار «زنان شاهنامه» در ایران

انتشار «زنان شاهنامه» در ایران

سینماپرسخبرگزاری سینماپرس |
سینماپرس: «زنان شاهنامه»، نوشته جلال خالقی مطلق، با کندوکاوی در فردیت زنان در شاهنامه و مقام اجتماعی آنها در اثر سترگ فردوسی منتشر شد.

به گزارش سینماپرس، «زنان شاهنامه» اثری تازه‌منتشر شده از جلال خالقی مطلق، شاهنامه‌پژوه سرشناس، است که از سوی انتشارات نگاه معاصر در اختیار علاقه‌مندان به ادب فارسی و شاهنامه قرار داده شده است.

متن آلمانی «زنان در شاهنامه» رساله دکتری خالقی مطلق در دانشگاه کلن در سال ۱۹۷۰ است که ترجمه انگلیسی آن در سال ۲۰۱۲ توسط انتشارات مزدا در کالیفرنیا منتشر شد. چند سال پیش ترجمه‌ای به زبان فارسی از این اثر در ایران منتشر شد که با اشکالاتی همراه بود. فرهاد اصلانی و معصومه پورتقی با در نظر گرفتن نواقص ترجمه نخست، تلاش کردند تا با رفع این نواقص ترجمه‌ای نو از این اثر ارائه دهند.

در مقدمه این کتاب می‌خوانیم: نگارنده بر آن بوده در مقدمه نقش جنس مؤنث در اسطوره‌شناسی ایران را مشخص کند تا روشن شود که این موضوع در شاهنامه نمود داشته و اگر چنین است تا چه حد بوده است. مقدمه با داستان آفرینش مرد و زن پایان می‌یابد و مؤلف در آنجا آن را به داستان نخستین زن در شاهنامه مرتبط می‌سازد.

نگارنده در بخش نخست چکیده‌ای موجز از داستان‌های مهمترین زنان شاهنامه را ارائه می‌کند و آنها را با دیگر منابع پیش از اسلام و عهد اسلامی تا آنجا که بر مؤلف شناخته شده و قابل دستیابی بودند، می‌سنجد. نگارنده کوشیده است در پایان هر بند ویژگی‌های شخصیتی آنها را به اجمال بازگو کند. از آنجا که شخصیت‌های زنان در شاهنامه فراوان هستند و پرداختن به همه آنها امری ملال‌آور است، لذا نگارنده تمام زنان اسطوره‌ای و البته مهمترین زنان بخش تاریخی شاهنامه را منظور داشته و آنها را بنا بر طبقه اجتماعی‌شان خواه اشراف و خواه زنان عامه تقسیم‌بندی نموده است.

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار فرهنگی و هنری

بخش دوم به بررسی جایگاه زنان در شاهنامه می‌پردازد و همواره منابع اسلامی و پیش از اسلام را مورد توجه قرار داده است. نگارنده به اجمال نقش، ‌ اهمیت و سرنوشت هر یک از شخصیت‌های زنان در ادوار مختلف زندگی‌شان را مانند دوران کودکی، همسری و مادر بودن در قالب خانواده و همچنین جامعه، به طور کلی توصیف می‌کند. از آنجا که شاهنامه کتابی در باب حقوق خانواده نیست لذا نگارنده برای پر کردن خلأ موجود از منابع دیگر سود جسته است. بنابراین شاهنامه در این زمینه از تحقیق حاضر منبعی جانبی به شمار می‌رود. اما این امر روشن می‌سازد که موضوعات فرهنگی پیش از اسلام کمابیش به طور کامل در شاهنامه مطرح شده‌اند … د.

فردیت زنان در شاهنامه و مقام اجتماعی آنها در اثر سترگ فردوسی موضوعی است که در دو فصل مورد بررسی قرار گرفته است.

انتشارات نگاه معاصر کتاب حاضر را در هزار نسخه و در ۲۶۶ صفحه منتشر کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همایش بین المللی زخم و ترمیم بافت

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آینده پژوهی در حوزه علوم اطلاعات، ساختار و محتوای نظام آموزش علم اطلاعات و دانش شناسی در آینده، روند‌های تأثیرگذار بر آینده خدمات کتابخانه‌ها و ارشیو‌ها و ارشیو‌های مردمی و مشارکتی و فرهنگ آرشیو سازی از محور‌های موضوعی نشست‌های تخصصی این همایش است. آقای محمد زره ساز دبیر علمی این همایش با اشاره به اینکه ۲۰ نشست تخصصی و ۱۰۰ سخنرانی کوتاه با رویکرد (نگاه به آینده) در این همایش برگزار می‌شود گفت: چهارمین دوره اهدای جوایز ملی انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران با هدف توسعه فعالیت‌های نظری و حرفه‌ای از جمله برنامه‌های حاشیه‌ای این همایش است. وی افزود: توجه به تحولات آینده در حوزه‌های تخصصی علوم اطلاعات و همچنین در محیط‌های حرفه‌ای از جمله کتابخانه‌ها و آرشیو‌ها به منظور برنامه ریزی برای حضور و ایفای نقش مؤثرتر در آینده پرمخاطره ضرورت دارد. آقای مهندس حسین مهدیان مدیر کل ارشیو سازمان صدا و سیما نیز با اشاره به غنای ارشیو این سازمان گفت: ظهور رسانه‌های دیداری شنیداری به عنوان مظاهری از مدرنیته، بستر ساز تحولات شگرفی در جهان بوده است این رسانه‌ها در طول سال‌های متمادی با فرهنگ زبان ادبیات تاریخ و آداب و رسوم و تمامی جنبه‌های حیات ما پیوندی ناگسستنی یافته‌اند. وی با اشاره به اینکه این میراث ناملموس جایگاه مهمی در حفظ، ارتقا و تعاملات فرهنگی دارد گفت: آگاهی از وضعیت کمی و کیفی این منابع در کشور و ارتقای آگاهی نسبت به اهمیت حفظ و نگهداری از آن‌ها تنها راه نجات این میراث از نابودی خواهد بود.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، بیشتر این نوزادان وزنی زیر یک کیلوگرم دارند و به علت رشد ناکافی در بخش‌های مختلف بدن نیازمند نگهداری در بخش مراقبت ویژه نوزادان هستند. وی با اشاره به مشکلات این نوزادان در بدو تولد گفت: مشکلات ریوی در این نوزادان شایع است و به علت بستری طولانی مدت در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان (NICU) وزن‌های بسیار پایینی دارد بنابر این تغذیه وریدی و دهانی آن‌ها همزمان باید مورد توجه قرار گیرد. در این وضعیت آنچه بیش از توصیه پزشکان حایز اهمیت است همراهی تیم پرستاری در کنار مادر است، زیرا این پرستاران هستند که می‌توانند در کنترل استرس و مدیریت نگهداری از یک نوزاد نارس ایفای نقش کنند. وی ادامه داد: البته اگر آموزش‌ها به درستی داده نمی‌شد این نوزادان به سن ۴ یا ۵ سالگی نمی‌رسیدند و خوشبختانه باهمه مشکلات این کار تیمی به نتیجه رسیده است. هر ساله ۱۵ هزار نوزادان نارس در کشور متولد می‌شوند و در واقع ۹ درصد زایمان‌ها در کشور مربوط به نوزادان نارس است که مراقبت هر چه بیشتر در دوران بارداری برای پیشگیری از بروز زایمان زودرس می‌تواند از تحمل مشکلات به این نوزادان و خانواده‌ها و همچنین وارد آمدن هزینه‌های درمانی به نظام سلامت کمک شایانی کند.
الفالف18 ساعت قبل
انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبانپس از اجرا شدن طرح افزایش قیمت بنزین، عباسعلی کدخدایی در توییتی خواهان پاسخگویی دولت شد که عباس عبدی از این اتفاق انتقاد کرد. از نظر بنده شورای نگهبان مهم‌ترین رکن حقوقی این کشور است، ولی کمترین اعتبار حقوقی را در استدلال‌های مهم آن شاهدیم. اینکه شورای نگهبان بر اساس قانون عمل می‌کند فقط یک ادعاست، این ادعا را باید به محک داوری حقوقدانان سپرد. عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش بیان داشت: ادبیات آقای روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی غیرقابل دفاع بوده و گفتارهایی را در برابر یکی از اعضا به کار برده است که به هیچ وجه قابل قبول نیست. سلیمی گفت: آقای روحانی گویا تصور کرده است که اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی کارگزاران و کارمندان دولت محسوب می‌شوند؛ اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی فرهیختگان کشور محسوب می‌شوند نه گماشته آقای روحانی.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای جعفر گودرزی منتقد سینما در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما گفت: دلخوشی برخی سینماگران حضور در جشنواره‌های سطح چندم کشور‌های دیگر است. نمایندگان سینمای این کشور‌ها بار‌ها خواهان تولید مشترک با سینمای ایران بوده و علاقه زیادی به سینمای ایران نشان داده‌اند. آقای محمد کوچک منتقد سینما نیز در این باره گفت: ما برای حضور موفق در بازار‌های جهانی باید مخاطب خود را بشناسیم. سینماگران باید ابتدا فکری به حال قصه‌های نخ نمای فیلم‌ها بکنند و سپس به دنبال کسب سهم از بازار‌های جهانی باشند. پس از موفقیت و نمایش فیلم‌های خود در محور مقاومت و سینما‌های منطقه می‌توانیم خود را برای گام‌های بعدی آماده کنیم.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی ادامه داد: زخم‌های مزمن نیاز به پیشگیری دارند. آقای قبادی دانا افزود: باید تلاش کنیم که کادر پزشکی و درمان آگاهی لازم را برای جلوگیری از بروز زخم کسب کنند. از میان افراد دچار معلولیت شدید و خیلی شدید حدود ۵۳ هزار نفر (۴۰ درصد) به زخم مزمن مبتلا هستند. زخم‌های مزمن نقش مؤثری در کاهش کیفیت زندگی دارد و در برخی موارد به مرگ منجر می‌شود. زخم‌های مزمن همچنین هزینه‌های زیادی را به نظام سلامت کشور‌ها تحمیل می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

تکذیب نقل قول چمران از رهبری درباره قیمت بنزین

ساعت ۲۴7 دقیقه قبل

هزینه کارت به کارت بانکی چقدر است؟

تجارت‌نیوز7 دقیقه قبل

۱۱۰ برنامه به مناسبت هفته بسیج در پارس آباد برگزار می‌شود

مهر7 دقیقه قبل

سقوط آسانسور باعث مرگ مرد جوان شد

ساعت ۲۴7 دقیقه قبل

حضور پورعلى گنجى در اردوى تیم امید

میزان‌آنلاین8 دقیقه قبل