راز مرخصی تشویقی پیرغلام حسینی در دوران سربازی‌اش
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
راز مرخصی تشویقی پیرغلام حسینی در دوران سربازی‌اش

راز مرخصی تشویقی پیرغلام حسینی در دوران سربازی‌اش

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
عاشورای حسینی یک واقعه تاریخی بزرگ است که بعد از گذشت سالیان سال همچنان بی‌نظیر مانده است. حماسه‌ای که در طی سالیان سال زمینه هدایت بشر را فراهم کرده و همیشه نیز دشمنانی داشته است.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، مداحان اهل‌بیت (ع) و پیر غلامان حسینی نقش بسیار مهمی در ماندگاری نهضت عاشورا و وقایع آن دارند چراکه با نوای خود مظلومیت امام حسین (ع) و شهیدان کربلا و همچنین قساوت‌های یزدیان را به گوش مردم می‌رسانند.

پیر غلامان حسینی همان‌طور از نامشان نیز پیداست از ابتدای زندگی و تا پیری خود را وقف حسین (ع) کردند با صدای دل‌نشین خود مظلومیت شهدای کربلا را در تاریخ ثبت کردند.

می‌گوید مداحی لطفی از جانب اهل‌بیت (ع) به او بوده است و از این مداحی و پیر غلامی کرامات زیادی از اهل‌بیت دیده است که ترجیح می‌دهد این احوال معنوی و این کرامات برای خودش به‌عنوان رازی بزرگ باقی بماند.

ماشاالله ذاکری نژاد، فرزند مرحوم حاج حسن ذاکری نژاد، در سال ۱۳۳۴ در شهر سرخه متولد شد. وی به تشویق پدر به رسته مداحی در دستگاه اجرایی معصومین (ع) وارد شد و این راه را از کودکی تاکنون ادامه داده است. آنچه در ادامه می‌آید گپ و گفت خبرنگار تسنیم با این پیر غلام حسینی است.

تسنیم: چه عاملی باعث شده تا شما در مداحی موفق باشید؟

این امر مقدس مداحی و این رسالت مقدس موروثی بود و از جد پدرم به عموی پدرم و از عموی پدرم به پدر مرحومم رسیده و از پدر به بنده رسیده است.

تسنیم: مسئولیت مداحان چیست؟

حق گفتن، حق‌گویی و هدایت مردم به مسیر حق از مهم‌ترین رسالت‌های مداحان است.

تسنیم: از مجالس روضه و هیئت‌های قدیم برایمان بگویید که چگونه بود؟

هیئت‌های قدیمی بسیار عالی بود و برکت و اخلاص داشت. مردم بی مدعا در مراسمات شرکت می‌کردند؛ در سرخه نه تلویزیون بود و نه رادیو مجالس بسیار خوب برگزار می‌شد در محرم و صفر. الآن هم بسیار خوب است و باید باشد چون جمعیت فرق کرده و انتظارات فرق کرده اما قدیم به سبک و سیاق خودش بود امروز هم یه چیزهایی کم و زیاد شده که امیدواریم همه حسنات و خوب باشد و شایسته دستگاه امام حسین (ع) باشد.

تسنیم: به‌عنوان کسی که عمر خود را صرف ذاکری و مداحی امام حسین کرده فکر می‌کنید اصالت دینی و فرهنگ اسلامی در خانواده تا چه اندازه می‌تواند در گرایش نسل جدید به فرهنگ حسینی مؤثر باشد؟

اصالت دینی و فرهنگ اسلامی در خانواده بی‌نهایت می‌تواند در گرایش نسل جدید به فرهنگ حسینی مؤثر باشد، خانواده‌ای که مذهبی است و در سفره امام حسین علیه‌السلام فرزندان را تربیت می‌کند پدر و مادر هم خیالشان راحت است.

تسنیم: شما در چه فضای خانوادگی رشد کردید؟

زمانی که من به دنیا اومدم پدرم کربلا بود و دوستی هم داشت به نام کربلایی ماشاالله که با هم بسیار رفیق بودند به همین دلیل اسم من را ماشاالله گذاشتند و زمانی که کمی بزرگ‌تر شدم عمو در یکی از ایوان‌های منزل و پدرم نیز در ایوان بغلی شروع می‌کردند به قرآن خواندن با صدای بلند، همه در یک‌خانه بودیم این مربوط به یک سال و دو سال نبود مرتب و همیشه بود تا ما بزرگ شدیم و بعد ما هم که کمی بزرگ‌تر شدیم پدرم دستور می‌داد که ماه رمضان به بالای پشت‌بام برویم و مناجات خوانی کنیم؛ هم در سرمای زمستان و هم در تابستان. برق نبود باید یک کدام از برادرها چراغ را نگه می‌داشت و دیگری می‌خواند و ما در چنین فضایی بزرگ‌شدیم؛ ضمن اینکه پدرم در مسائل تربیتی بی‌نهایت سخت‌گیر بودند و نظم و انضباط را تمام و کامل باید پیاده می‌شد و غیرازاین را نمی‌پذیرفتند.

تسنیم: از همان کودکی مداحی می‌کردید؟

از همان دوران کودکی مداحی را شروع کردم در زمان سربازی یک‌شب در خوابگاه ۳۶۰ نفر بودیم؛ از بچه‌های هنگ ما که داشتیم عزاداری می‌کردیم و بنده مداحی می‌کردم یک‌مرتبه گفتند فرمانده هنگ در حال آمدن است و گفتم الآن است که بیچاره شوم؛ چون رژیم آن دوره رژیم شاهنشاهی بود، ولی این‌گونه نشد، فرمانده ما اسمش عبدالمجید هروی بود، آمد روی تخت نشست و شروع کرد به گریه کردن و در آخر ما را تشویق کرد و مرخصی تشویقی هم به من داد.

تسنیم: الگوی شما در مداحی و روضه‌خوانی چه کسی بوده است؟

من از محضر پدر و عمویم بسیار استفاده کردم؛ ولی اگر بخواهم بگویم الگوی من غیر از پدر و عمویم چه کسی بود؛ باید بگویم شخصیتی بود به نام «حاج محمد علامه» از مداحان خوب و تراز اول تهران که از ایشان بسیار بهره برده‌ام.

تسنیم: از امام حسین (ع) چه می‌خواهید؟

از امام حسین می‌خواهم آن چیزهایی را که خدا به من داده بود به دعای ایشان و نگاه و توجهات ایشان دوباره به من برگردد یعنی همان سلامتی و همه عاقبت‌به‌خیر شویم و بنده توفیق داشته باشم یک‌بار درجایی که خودش دوست دارد بخوانم و مداحی کنم.

تسنیم: تأثیر شعر خوب در مداحی چیست؟

تأثیر شعر خوب در مداحی بستگی به مستمع دارد، یک ذاکر باید روانشناس خوبی هم باشد و مستمع را بشناسد و بر اساس آن شناختی که دارد، برایشان بخواند ولی تأثیر شعر خوب بسیار بالاست و این شعرهای من‌درآوردی اصلا شایسته امام حسین (ع) نیست و باید گفت حیف از مسجد و هیئت و منبر که چنین شعرهایی خوانده شود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

تسنیم: از خود در عرصه مداحی چه به یادگار گذاشته‌اید؟ (کتاب، غزل)

دست‌نوشته‌های زیادی دارم اما در قالب کتاب جمع‌آوری نکرده‌ام؛ یک‌زمانی می‌خواستم کتابی را تنظیم کنم که با اساتید بزرگوارم در این مورد کسب تکلیف کردم که به بنده امر کردند این کار را نکنم و من هم هرگز علتش را نپرسیدم.

تسنیم: راجع به شور خوانی بگویید؛ آیا شور خوانی خوب است یا باید با محتوا باشد؟

شور خوانی به‌اندازه خوب است چون جوانان بیشتر گرایش به شور خوانی دارند؛ اما اگر همه مجلس وقت شور باشد و محتوایی نداشته باشد از شعور، معرفت و اینکه امام حسین حرفش چه بوده و یا سایر ائمه اطهار فایده‌ای ندارد. آیا حرفشان این بود که فقط زنجیر و سینه بزنیم؛ حتما این نبوده و کمی شور برای نمک مجلس جوانان که می‌پسندند، اشکالی ندارد؛ ولی اگر بخواهد همه مجلس ختم به شور باشد مسلما بزرگان دین هم نمی‌پسندند.

تسنیم: در مورد سبک‌های که به‌صورت تقلیدی از روی خوانندگان غربی صورت می‌گیرد؛ چه نظری دارید؟

سبک‌های جدید و غرب‌گرایی به نظر بنده رد است مخصوصا غلو که حرام است به‌ویژه سبک و سیاقی که دلی را به یک جای دیگر ببرد؛ چه تلاوت قرآن باشد، چه اشعار مذهبی و چه ادعیه باشد؛ جایگاهی ندارد.

تسنیم: مداح و ذاکر اهل‌بیت تا چه اندازه مسئولیت دارد در انتخاب اشعار و مضامین آموزشی و معرفتی؟

مداح و ذاکر اهل‌بیت تمام مسئولیت در انتخاب اشعار و مضامین آموزشی با خودش است، چون مردم او را می‌بینند. خواندن او را می‌بینند بیرون می‌آید در خیابان در بازار با خانواده‌اش با بستگان او را به چشم یک ذاکر نگاه می‌کنند نباید در محل کار یک‌جور باشد، در بازار یک‌جور دیگر.

تسنیم: از فعالیت در عروسی خوانی بگویید؟

در اوایل انقلاب بزرگواران مذهبی در عروسی‌ها غیر از مداح کسی را دعوت نمی‌کردند بنده هم کسانی که دوستان من بودند به مجالس عروسی آن‌ها رفتم و برایشان از اشعار استاد براتی، یا استاد سازگار می‌خواندم که بیشتر سرود بود.

تسنیم: آیا به چشم خود کرامتی از اهل‌بیت (ع) دیده‌اید؛ برای ما بگویید؟

بنده کرامات زیادی از اهل‌بیت (ع) دیدم ولی اجازه دهید که نگویم.

تسنیم: برای مداحان و بانیان هیئت‌های مذهبی چه نصیحتی دارید؟

بنده به درجه‌ای نرسیدم که بخواهم مداحان را نصیحت‌کنم ولی امیدوارم به چشم رسالت نگاه کنند و فرمایشات امام حسین (ع) از مدینه تا کربلا را مدنظر داشته باشند و قبل از اینکه برای مردم بخوانند برای خودشان بخوانند.

برای بانیان هیئت که مسئله مهمی است که این‌ها اگر ندانند هیئت چیست و اداره هیئت چگونه است، نباید وارد این کار شوند، کسی که مسئول هیئت می‌شود یا هیئت‌مدیره یا هیئت‌امنای مساجد این افراد باید دوره دیده باشند که چگونه باید مسجد و هیئت را در ایام فاطمیه محرم ماه مبارک رمضان اداره کنند که متأسفانه اکثر مسئولان هیئت این دوره را ندیده‌اند.

تسنیم: به نظر شما هیئت‌های امروز با هیئت‌های قدیمی چه تفاوتی دارد؟

سخن در مورد هیئت‌های قدیمی و امروزی زیاد است؛ ولی من امیدوارم هیئت‌های امروزی و دیروزی بدانند که طرف حسابشان چه کسی است و با چه کسی دارند معامله می‌کنند؛ مثلا پدرم تا آخر عمر روی منبر نشست و حتی یک روز من به ایشان گفتم باباجان داری می‌لرزی در مسجد ولیعصر همان پشت خندق حداقل بنشین و راحت مداحی کن، ولی ایشان وقتی شعرش را تمام کرد رو به من کرد و گفت باباجان من از امیرالمؤمنین (ع) خجالت می‌کشم، امروز از این موارد وجود ندارد وضعیت امروز فقط صدای خوب و اکوی خوب و پاکت است؛ البته همه این‌چنین نیستند ولی هستند کسانی که در کمال تأسف پاکتشان سنگین است و در جامعه جایگاهشان هم بالاتر است.

تهاجم فرهنگی دشمن واژه‌ای آشناست، دشمنانی که روزهایی در جنگ سخت نتوانستند انقلاب اسلامی ایران و مردم دیندارش را تحت سلطه خود درآورند امروز از راهی دیگر وارد شدند، هجمه فرهنگی، جنگ نرم امروز راه دشمن برای تغییر زندگی مردم انقلابی، دین‌دار و ولایتمدار کشورمان است.

در این میان دشمن بیشتر نسل جوان را هدف توطئه‌های خود قرار داده است.

نسل جوان کشورمان نسلی تربیت‌یافته در مکتب امام حسین (ع) و نهضت عاشورا است، دشمنان اسلام امروز از طرق مختلف و با ترفندهای گوناگون می‌خواهند قیام امام حسین (ع) را کمرنگ نشان دهند و در دنیا اسلام هراسی ایجاد کنند. می‌خواهند سبک منحط غربی را در جامعه اسلامی کشورمان رواج دهند اما باید بدانند راه را اشتباه انتخاب کردند و نسل جوان کشورمان نه‌تنها تحت تأثیر توطئه دشمن قرار نمی‌گیرند بلکه پرچم حسینی را بیش از گذشته برافراشته نگه می‌دارند و در زیر این پرچم حرکت خواهند کرد.

در این میان پیر غلامان حسینی و مداحان اهل‌بیت (ع) نیز نقش بسیار مهمی را به عهده دارند که باید راه را به نسل جوان بشناسانند؛ و شعار «هیهات من ذله» را برای آنان تفسیر کنند و بدانند حرکت در مسیر حسین (ع) را بر دشمنان می‌بندد.

راز مرخصی تشویقی پیرغلام حسینی در دوران سربازی‌اش - 46

گفت‌وگو از زکیه زکی و محترم امامی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همایش بین المللی زخم و ترمیم بافت

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
بزرگان هنر این سرزمین در کنار بزرگان هنر جهان باید شناخته شوند. دوم آن که هنر باید آینه تمام نمای زمانه خود باشد و با زبان و بیان مردم سخن بگوید. برای مثال حافظ به زبانی سخن گفته که هم برای مردم کوچه و بازار و هم فرهیختگان قابل فهم است. همچنین هنر باید آمیخته با صداقت، اخلاص، اخلاق باشد. هنر دور از اخلاق هنر جادوانی نیست.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در آیین پایانی دهمین جشنواره بین المللی سیمرغ برگزیدگان پنج بخش مختلف از جمله فیلم کوتاه، ادبیات، تئاتر و هنر‌های تجسمی معرفی شدند. وزیر بهداشت در این مراسم گفت: جشنواره بین المللی سیمرغ توانسته است جایگاه خوبی بین دانشجویان رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی پیدا کند. تعداد کشور‌های حاضر در این دوره هم نشان می‌دهد این جشنواره در بعد بین الملل هم عملکرد خوبی داشته است. وی افزود: جشنواره سیمرغ جشنواره‌ای است که فعالیت‌های آن در طول سال انجام می‌شود و به همین دلیل توانسته است جایگاه خوبی بین هنردوستان و جامعه پزشکی پیدا کند. جشنواره بین المللی سیمرغ به همت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با حضور آثاری از دانشجویان رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی از ۲۵ تا ۲۹ آبان در پردیس تئاتر تهران برگزار شد.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران؛ پروفسور فضل‌الله رضا که از چهره‌های علمی و فرهنگی کشور و از برجسته‌ترین دانش‌‌آموختگان دانشگاه تهران با جایگاه جهانی بود، در سال ۱۲۹۴ در شهرستان رشت به دنیا آمد. پروفسور فضل‌الله رضا، علاوه بر فعالیت‌های علمی در رشته خود، فعالیت‌های اجرایی برجسته‌ای نیز داشت که از جمله می‌‌توان به ریاست دانشگاه‌های تهران و شریف و ریاست نمایندگی ایران در سازمان یونسکو اشاره کرد. دانشگاه تهران، درگذشت این دانش‌آموخته فرهیخته و ارجمند خود را به کلیه دوستداران ایشان، جامعه دانشگاهی و فرهنگی کشور و اعضای خانواده بزرگ دانشگاه تهران تسلیت می‌گوید. تسلیت هیأت رئیسه دانشگاه تهران به مناسبت درگذشت پروفسور رضاهیأت رئیسه دانشگاه تهران به مناسبت درگذشت پروفسور فضل الله رضا پیام تسلیت داد. متن پیام تسلیت هیأت رئیسه دانشگاه تهران به این شرح است: از شمار دو چشم یک تن کموز شمار خرد هزاران بیشخبر درگذشت پروفسور فضل‌الله رضا، دانشمند برجسته ایرانی، چهره پرافتخار فرهنگ و زبان فارسی و دانش‌آموخته موفق و نامدار و رئیس پیشین دانشگاه تهران، اندوه و تأسف فراوان به همراه آورد.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای حسین مقدم‌کیا درباره طرح ملی «تلاوت» که از امسال با عنوان «شباب الرضا (ع)» اجرا می‌شود گفت: این طرح به منظور کشف و پرورش استعداد‌های قرآنی در بازده ۶ ساله اجرا می‌شود که در این دوره برای نخستین بار دختران نیز امکان حضور دارند. وی با اشاره به اینکه هشتمین دوره طرح ملی تلاوت با عنوان «شباب الرضا (ع)» در ۲۷ استان کشور اجرا می‌شود، گفت: این طرح ویژه پسران ۸ تا ۱۴ سال بود که در دوره جدید دختران بین ۱۰ تا ۱۵ سال نیز امکان شرکت در طرح کشف و پرورش استعداد‌های قرآنی را دارند. آقای مقدم‌کیا افزود: ​ ما کار را از ۵ استان و با ۵۰۰ نفر آغاز کردیم و اجباری در تسریع و گسترش روند نداشتیم تا نقاط ضعف احتمالی برطرف شود. تا دوره هفتم ۱۵ استان و نزدیک به ۴ هزار نفر در این طرح شرکت داشتند که بسیاری از آن‌ها چهره‌های درخشان در سطوح استانی و ملی شده‌اند و در محافل و کرسی‌ها و شبکه‌های رسانه‌ای حضور می‌یابند. طرح ملی تلاوت از سال ۹۱ با هدف کشف و پرورش استعداد‌های قرآنی و همکاری معاونت قرآن و عترت (ع) وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طراحی شد و تا کنون ۷ دوره آن برگزار شده است.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، آقای رضا معممی مقدم گفت: در راستای اجرای امینانه نیات واقفان، هفتمین دوره طرح «زائران حرم رضوی» از محل عواید موقوفات مرتبط دارای درآمد، در آبان و آذر و در دو دوره در مشهد مقدس برگزار شد. وی با بیان اینکه طرح «زائران حرم رضوی» به منظور اجرای صحیح و امینانه نیات واقفان در موضوعات کمک به زوار امام رضا (ع) و با رویکرد شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی از آثار و برکات وقف اجرا می‌شود، تصریح کرد: شناسایی افراد واجد شرایط مطابق نیات واقفان، ایجاد وحدت رویه در سراسر کشور در حوزه اجرای نیات، شفاف‌سازی در خصوص مصرف عواید موقوفات مرتبط، زمینه‌سازی، ترغیب و جذب خیران در امر ایجاد وقف جدید در موضوعات مرتبط و نیاز‌های روز جامعه از دیگر اهداف این طرح محسوب می‌شود. آقای معممی مقدم بابیان اینکه طرح «زائران حرم رضوی» برای هفتمین سال متوالی در سراسر کشور اجرا می‌شود، افزود: بیش از ۳۲۱ موقوفه دارای درآمد مرتبط با طرح و ۷۳۰ نیت در خصوص کمک به زوار امام رضا (ع) در کشور وجود دارد که عواید آن صرف حمایت از افرادی می‌شود که قادر به تأمین هزینه سفر به مشهد مقدس نیستند. وی با اشاره به تقویت برنامه‌های فرهنگی در طول اجرای این طرح، تصریح کرد: حضور مستمر روحانی کاروان از مبدأ حرکت تا مقصد، اجرای مراسم بدرقه در بقاع متبرکه (چاووش خوانی، اسپندگردانی و..)، زیارت دسته‌جمعی، تجمع زائران در دارالهدایه و بهره‌مندی از موعظه وعاظ مطرح کشوری، برپایی خیمه معرفت و پاسخ به سؤالات شرعی زائران، برگزاری مسابقه کتاب‌خوانی، توزیع بسته‌های فرهنگی و اهداء توشه و سوغات به زائران از دیگر برنامه‌های فرهنگی‌ی این طرح است. مدیرکل امور اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در پایان با اشاره به اجرای این طرح در سال‌های گذشته، افزود: پارسال نیز تعداد ۷۲۰ زائر از محل اجرای نیات واقفان در این طرح بهره‌مند شدند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری13 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

آغاز مذاکرات منچسترسیتی و استرلینگ برای تمدید قرارداد

میزان‌آنلاین5 دقیقه قبل

گشت ویژه برخورد با محتکران تشکیل شد

ایسنا6 دقیقه قبل

ضعفی که پرسپولیس را آزار می‌دهد

مشرق‌نیوز6 دقیقه قبل

آسیب‌های زندگی در خانه‌های کوچک چیست؟

مشرق‌نیوز6 دقیقه قبل

نگاهی به فیلم «پادشاه» | آب توبه برای دودمان خونخوار

تسنیم8 دقیقه قبل