کاهش بی‌سابقه نرخ رشد اقتصادی چین در ۳ دهه گذشته
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایران‌جیب
  4. اقتصادی

کاهش بی‌سابقه نرخ رشد اقتصادی چین در ۳ دهه گذشته

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب |
برخورداری از شش درصد نرخ رشد اقتصادی برای بسیاری از کشورها حکم یک آرزو را دارد. اما این رقم برای اقتصاد چین نشان دهنده رکود ...
کاهش بی‌سابقه نرخ رشد اقتصادی چین در ۳ دهه گذشته - 0

برخورداری از شش درصد نرخ رشد اقتصادی برای بسیاری از کشورها حکم یک آرزو را دارد. اما این رقم برای اقتصاد چین نشان دهنده رکود است. جنگ تجاری این کشور با آمریکا از جمله علت‌های کاهش رشد اقتصادی چین اعلام شده است.

اداره آمار جمهوری خلق چین روز جمعه ۲۶ مهر (۱۸ اکتبر) اعلام کرده است که نرخ رشد اقتصادی چین در سه‌ماهه سوم سال جاری میلادی در قیاس با مدت زمان مشابه سال به شش درصد کاهش یافته است.

این کمترین نرخ رشد اقتصادی چین در سی سال گذشته است. متوسط رشد اقتصادی چین در سه دهه گذشته بیش از ۱۰ درصد بود. در سال ۲۰۰۷ این رقم به بیش از ۱۴ درصد رسید اما از آن سال به بعد سیر نزولی طی کرده است.

نرخ رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۱۸ حدود ۶، ۶ درصد اعلام شده بود. برای سال جاری، دولت چین بر روی رشدی بین شش تا شش و نیم درصد حساب کرده است. این در حالی است که رشد اقتصادی این کشور از سه‌ماهه نخست سال جاری به این سو، به گونه‌ای مداوم روندی نزولی داشته است.

دو عامل مجزا در روند نزولی نرخ رشد اقتصادی چین موثر بوده‌اند. به باور کارشناسان، جنگ تجاری بین دو قدرت اقتصادی بزرگ جهان، آمریکا و چین، به عدم اطمینان سرمایه‌گذاران در بازارهای تولیدی چین دامن زده است.

از سوی دیگر، دولت چین تلاش‌هایی برای محدود کردن میزان بدهی‌ها و اعتبارات خود انجام داده است که عملا منجر به کاهش شتاب رشد اقتصادی این کشور شده است.

تاثیرات بین‌المللی جنگ تجاری

جنگ تجاری بین آمریکا و چین و همچنین کاهش نرخ رشد اقتصادی چین منجر به آن شده است که صندوق بین‌المللی پول بار دیگر در ارزیابی خود از نرخ رشد اقتصادی عمومی جهان تجدید نظر کند.

صندوق بین‌المللی پول برای چهارمین بار در سال جاری انتظار خود از نرخ رشد اقتصادی جهان را کاهش داده است. اکنون پیش بینی می‌شود که اقتصاد جهان در سال جاری از رشدی معادل ۳ درصد برخوردار گردد.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

آلمان نیز از انتظارات خود برای رشد اقتصادی‌ کاسته است. بر اساس ارزیابی اخیر دولت آلمان، اقتصاد این کشور در سال جاری حداکثر معادل یک درصد رشد خواهد داشت. نرخ رشد اقتصادی آلمان در سال ۲۰۲۰ تنها نیم درصد پیش بینی شده است.

عوامل داخلی موثر در کاهش نرخ رشد اقتصادی

صر‌ف‌نظر از جنگ تجاری بین آمریکا و چین و تاثیر آن بر اعتماد سرمایه‌گذاران به فعالیت‌های اقتصادی در چین، بنا بر ارزیابی کارشناسان عوامل دیگری نیز در روند نزولی نرخ رشد چین موثر بوده‌اند.

از آن جمله می‌توان به کاهش مصرف در بازارهای داخلی چین اشاره کرد. میل به خرید در بین مردم کاهش یافته است. افزون بر آن افزایش بدهی‌ها و اعتبارات و تلاش دولت چین برای مهار آن نیز در تداوم این سیر نزولی موثر بوده است.

ماکس تسنگلاین، کارشناس موسسه مرکاتور برای مطالعات مربوط به چین (Merics) بر این باور است که دولت چین از سال ۲۰۱۷ برای مانع شدن از افزایش وام‌ها و بدهی‌ها دست به تلاش‌هایی زده است که عملا از نرخ رشد اقتصادی این کشور کاسته است.

لیو شنگجون، معاون مدرسه بازرگانی بین‌المللی چین و اروپا در پکن، بر این باور است که به موازات کاهش میل به مصرف در بازار داخلی، دیگر عوامل موثر در رشد اقتصادی نیز گرایشی نزولی داشته‌اند. او می‌گوید میزان سرمایه‌گذاری در واحدهای تولیدی رو به کاهش نهاده و در عین حال از میزان صادارت این کشور نیز کاسته شده است.

به باور شنگجون، سیاست‌های اقتصادی و مالی دولت برای مهار بدهی‌ها و کاهش وام‌ها و اعتبارات منجر به آن شده است که از نرخ رشد اقتصادی چین کاسته شود. او پیش بینی کرده است که روند نزولی نرخ رشد اقتصادی چین ادامه خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پایش کرایه حمل ونقل برای جلوگیری از افزایش قیمت کالا و خدمات

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

فیلم | دقیقترین جزئیات رسمی خسارات تهران بر اثر اعتراضات بنزینی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
اوپرت یکی از آن مناطقی است که با شنیدن نامش و دیدن تصاویرش ممکن است با خودمان بگوییم وای چه بهشتی، کاش اینجا ایران بود و می‌توانستیم به آن سفر کنیم. منطقه‌ای بین استان سمنان و مازندران با طبیعتی زیبا و خیره کننده. دیواره‌ای از کوه که مسیر حرکت ابرها را سد می‌کند، این دیواره اوپرت نام دارد. منطقه ایی ییلاقی برای مردم محلی که دامهای خود را به چرا می‌برند. خانه‌های روستایی دشت‌های زیبا، کوه‌های زیبا پوشیده شده از چمن، چشمه‌های جوشان با آب گوارا که در این منطقه به چشم می‌خورد همه از زیبایی‌های اوپرت می‌باشد.
الفالف5 ساعت قبل
هفته پیش که مقابل عراق بازی می‌کردیم دیگر نه از آن مربی خوب خبری بود و نه از آن تیم خوب. با این وضعیت، حتی برای گرفتن یک مساوی هم خیلی باید شاکر می‌بودیم ولی باز هم سرمربی و باز یک تصمیم اشتباه. استفاده از یک بازیکن فرتوت، تکرار خاطره اخراج و تکرار خاطره شکست …به نظر، این روزها چقدر شبیه تیم ملی مان شده‌ایم. در ادامه سلسله فتنه‌های ده سال یکبار ۷۸ و ۸۸، فتنه ۹۸ چیزی نبود که برایمان خیلی دور از ذهن باشد. پس اجازه دهید ببینیم از اغتشاشات اخیر چه چیزهایی می‌توان فهمید؟ پیش از همه، از آنچه گذشت فهمیدیم دلسوزانی که هشدار می‌دادند دشمن می‌خواهد ایران را به سوریه و عراق دیگری تبدیل کند، سخن به گزاف نمی‌گفتند.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ بر اساس اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی؛ برای خودرو‌های شخصی تک سوز ۶۰ لیتر، دوگانه سوز ۳۰ لیتر، تاکسی بنزینی ۴۰۰ لیتر، دوگانه سوز ۲۵۰ لیتر، موتورسیکلت ۲۵ لیتر، وانت کم مصرف بنزینی ۲۰۰ لیتر، دوگانه سوز ۶۰ لیتر، وانت پرمصرف بنزینی ۳۰۰ لیتر، دوگانه سوز ۱۲۰ لیتر و آمبولانس ۵۰۰ لیتر بنزین واریز شده است. این سهمیه برای افرادی که کارت سوخت خود را دریافت نکرده‌اند، نیز واریز شده است.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با توجه به مراجعه فراوان مالکان خودروهای عمومی به جایگاه‌های سوخت اعلام کرد، مالکان خودروهای عمومی نگران حفظ مانده سهمیه سوخت واریزی نباشند زیرا این موضوع طی چند روز آینده مورد بازنگری قرار گرفته و در صورت نیاز تغییرات لازم اعمال خواهد شد. گفتنی است طی روزهای گذشته و با توجه به اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی مبنی بر از بین رفتن سهمیه سوخت خودروهای عمومی در پایان هر ماه جایگاه‌های سوخت با صف‌های طولانی و مراجعه زیاد این خودروهای مواجه شده است.
انتخابانتخاب20 ساعت قبل
در این رابطه، لازم نیست تمام جهان دوست ما باشند و سطحی از تعامل حسنه را با کشور داشته باشند. زمانی که قیمت بنزین با سایر کالاها قیاس می‌شود، متوجه خواهیم شد که قیمت این فرآورده نفتی پایین است اما این بدین معنا نیست که با افزایش قیمت بنزین بتوان مشکلات را حل کرد. در نتیجه تصمیمی با دو هدف اتخاذ شد؛ یکی افزایش قیمت بنزین و تقسیم بخشی از مابه‌التفاوت در داخل برای افزاد ضعیف جامعه یعنی ۱۸ میلیون نفر و دیگری جلب نظر مثبت مشمولان حمایت یارانه‌ای، یعنی ۶۰ میلیون نفر برای حضور در انتخابات آتی. نتیجه تمامی این امور این بود که مردم ناراضی از وضعیت از فرصت بهره بگیرند نسبت به سیاست و کم‌‎کاری مسئولین اعتراض کنند. در سطحی دیگر، افزایش قیمت بنزین هیچ مساله‌ای را حل نخواهد کرد؛ نه موجب پایان قاچاق بنزین می‌شود و نه تقاضا را کاهش می‌دهد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری4 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری4 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

بازگشت مرحله‌ای اینترنت بین‌المللی؛ خسارت اقتصادی قطعی سراسری اینترنت چقدر بود؟

تکراتوچند ثانیه قبل

مقابله با موشک‌های کروز/ غرش سامانه موشکی مرصاد و انهدام پهپاد مهاجم

ایسنا3 دقیقه قبل

سندرز: آمریکا باید در سیاست‌هایش در خاورمیانه بازنگری کند

اعتمادآنلاین3 دقیقه قبل

چرا گوجه گران شد؟

اقتصاد آنلاین3 دقیقه قبل

نامزدهای بهترین تنیسورهای زن در سال ۲۰۱۹ مشخص شدند

فارس5 دقیقه قبل