در طرح انتقال آب خزر به سمنان هیچ درختی قطع نمی‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. اجتماعی
در طرح انتقال آب خزر به سمنان هیچ درختی قطع نمی‌شود

در طرح انتقال آب خزر به سمنان هیچ درختی قطع نمی‌شود

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
مسعود تجریشی گفت: در جمع بندی ای که وزارت نیرو حدود ۳ ماه پیش انجام داده اعلام کرده است که به لحاظ شرایط ناپایداری که هم اکنون برای سمنان وجود دارد هیچ راهی جز انتقال آب وجود ندارد بنابراین برررسی‌ها، محیط زیست باید جواب وزارت نیرو را طی دو ماه اعلام می‌کرد.

به گزارش افکارنیوز،

مسعود تجریشی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در واکنش به انتقادات به تصویب طرح انتقال آب خزر به سمنان به بیان توضیحاتی پیرامون کارشناسی های انجام شده پرداخت و اظهار کرد: در سالیان گذشته بسیاری از طرح‌های که وزارت نیرو درباره سمنان در نظر گرفته هیچ کدام موفقیت آمیز نبوده از جمه طرح‌های انتقال آب کالپوش به عبارت دیگر در این طرح‌ها کسانی که در مبدا بودند حاضر نشدند آب را به سمنان بدهند.

وزارت نیرو اعلام کرد هیچ راهی جز انتقال آب خزر به سمنان وجود ندارد

اخبار اجتماعی- معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه بیان کرد: در جمع بندی ای که وزارت نیرو حدود ۳ ماه پیش انجام داده اعلام کرده است که به لحاظ شرایط ناپایداری که هم اکنون برای سمنان وجود دارد هیچ راهی جز انتقال آب وجود ندارد بنابراین برررسی‌ها، محیط زیست باید جواب وزارت نیرو را طی دو ماه اعلام می‌کرد.

برای برسی طرح انتقال آب ۵ کارگروه تشکیل شد

تجریشی در ادامه بیان کرد: بر این اساس ۵ کارگروه تشکیل شد تا برای انتقال آب خزر به سمنان به ۵ موضوع بپردازند. موضوع اول تابلو منابع و مصارف بود. یعنی وزارت نیرو رسما اعلام کند که هیچ راهی جز انتقال آب برای سمنان وجود ندارد که این کارگروه تشکیل شد و نتیجه این شد که این کارگروه اعلام کرد طرح‌هایی که مد نظر ما بود به دلیل مشکلات اجتماعی بسیار زیادی که در مبدا دارد امکان پذیر نیست و بنابراین تنها راه انتقال آب از خزر به سمنان است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست در ادامه بیان کرد: کارگروه مسائل اقتصادی نیز تشکیل شد که مسئولیت آن با دولت بود و در این کارگروه بحث شد که دولت به چه شکلی می‌تواند یک سرمایه گذار از بخش خصوصی برای اجرای این طرح بدون سرمایه گذاری از سوی دولت پیدا کند.

تجریشی در ادامه بیان کرد: بررسی مسائل اجتماعی اجرای این طرح را واگذار به دولت و استانداران کردیم که موضوع را مدیریت کنند.

دو مسئله اصلی محیط زیست؛ مسیر انتقال آب و دیگری چگونگی برداشت آب از دریا بود

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه بیان کرد: در بحث محیط زیست که توسط ما به آن پرداخته شد دو مسئله اصلی داشتیم یکی مسیر انتقال آب و دیگری چگونگی برداشت آب از دریا که کارگروه‌ها را تشکیل دادیم و در نهایت موراد مربوط به مسیر انتقال آب از جمله اینکه پاک تراشی جنگل نباشد و تخریبی صورت نگیرد بررسی کردیم و مسیر پیشنهادی برای انتقال آب را معاونت محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست تائید کرد.

خبری: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

در طرح انتقال آب خزر به سمنان هیچ درختی قطع نمی‌شود

تجریشی در ادامه بیان کرد: در این طرح هیچ درختی قطع نمی‌شود و همان مسیر قبلی انتقال نفت را استفاده خواهیم کرد و اگر نتوانیم این شرط را اجرایی کنیم طرح لغو می‌شود که این مسائل شرط و شروط‌های اجرای این طرح است.

وی افزود: در رابطه با برداشت از دریا هم یک مکان مورد توافق بود، ولی در عمق دریا اختلاف نظر وجود داشت که پروژه را زیر سوال نمی‌برد بلکه باید یک سری مدل‌های مشترک اجرایی شود.

اختلاف وزارت نیرو و محیط زیست در عمق برداشت آب

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه بیان کرد: در میزان برداشت از عمق دریا چیزی حدود ۵ تا ۷ متر مد نظر وزارت نیرو بود و مد نظر ما برداشت بالای ۱۰ تا ۲۰ متر بودکه قرار شد ظرف یک ماه سر این موضع هم به توافق برسیم.

وزارت نیرو تمام الزامات محیط زیستی را قبول کرده است

وی در ادامه بیان کرد: این طرح استلزامات بسیاری دارد که وزارت نیرو تمام الزامات محیط زیستی را قبول کرده و فقط بحث نقطه آبگیری باقی مانده است.

وزارت نیرو تعهد داده که خطوط انتقال و دکل برق نزند

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه در پاسخ به این سوال که با اجرای طرح انتقال آب از دریای خزر به سمنان برای جنگل‌های هیرکانی که ثبت است مشکلی ایجاد می‌شود یا خیر؟ اظهار کرد: با اجرای این طرح هیچ مشکلی برای جنگل‌های هیرکانی به وجود نمی‌آید. در برخی از نقطه‌ها گفته شد که باید خط انتقال برق را داشته باشیم، ولی در این مورد هم وزارت نیرو تعهد داده است که خطوط انتقال و دکل برق نزند و این خطوط انتقال برق هم زیر زمین قرار بگیرد.

محیط زیست ارجح بر هزینه است

تجریشی در ادامه بیان کرد: الزامات بسیاری را بر این طرح بار کرده‌ایم که هزینه طرح را بالا می‌برد، ولی از نظر سازمان محیط زیست؛ محیط زیست ارجح بر هزینه است.

سرمایه گذار این طرح هنوز مشخص نیست

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه بیان کرد: سرمایه گذار این طرح هنوز مشخص نیست ولی وزارت نیرو تمام الزامات زیست محیطی مد نظر سازمان محیط زیست را قبول کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بارش دومین برف پاییزی

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
گزارش اختصاصیبارش دومین برف پاییزیامروز آسمان شمال پایتخت و شهرستان‌های ملارد، دماوند، پردیس و بومهن برفی بود و شهروندان در این هوای پاک نفسی تازه کردند.
ایسناایسنا14 ساعت قبل
معاون حمل ونقل ترافیک شهرداری تهران اعلام کرد که اگر جایی احساس کنیم سهمیه خودروها کم است وزارت کشور آمادگی افزایش را دارد. به گزارش ایسنا، پورسید آقایی معاون حمل ونقل ترافیک شهرداری تهران گفت: در مورد حمل و نقل بررسی‌های خوبی انجام شده است. برای تاکسی‌ها، وانت بارها، تاکسی‌های اینترنتی و سایر وسایل حمل و نقل سهمیه‌ها در نظر گرفته شده است. وی ادامه داد: اگر جایی احساس کنیم سهمیه کم است وزارت کشور آمادگی دارد آن را افزایش بدهد. تنها جایی که برایش سهمیه در نظر گرفته نشده است تاکسی‌های شخصی است که چون ساماندهی ندارد کاری نتوانستیم بکنیم.

جای خالی مخازن کفش و لباس در سطح شهر | تصاویری از مخازن لباس در دنیا

4+
همشهریهمشهری19 ساعت قبل
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- مدارس استان البرز در تمامی مقاطع در نوبت صبح و بعدازظهر و مدارس شهریار و رباط کریم فردا دوشنبه تعطیل است. به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، بر اساس اعلام معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار البرز مدارس استان البرز در تمامی مقاطع در نوبت صبح و بعدازظهر فردا دوشنبه ۲۷ آبان ماه تعطیل است. همچنین مراجع رسمی اعلام کردند کلیه مدارس شهرستان‌های رباط کریم و شهریار فردا تعطیلند، اما کلیه مقاطع تحصیلی سایر شهرستان‌های استان تهران برقرار خواهند بود. بیشتر بخوانیدکدام مدارس امروز یکشنبه ۲۶ آبان تعطیل هستندانتهای پیام/
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز17 ساعت قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین19 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- علی عسگریان گفت: امسال با کمک معاونت اجتماعی قوه قضائیه فقط مجموعه‌هایی که دارای شناسنامه مخصوص هستند می‌توانند برای جمع آوری کمک مردمی تبلیغات کنند و شماره حساب ارائه دهند و با همین اقدامات امسال کمک‌های مردمی خیلی دقیق‌تر شده است. جشن نیکوکاری سال ۹۷ حدود ۳۲۰ میلیارد درآمد داشت که ۶۲ به نسبت سال ۹۶ افزایش داشته است و تاکنون هم ۳۰ درصد به نسبت سال ۹۷ افزایش داشته‌ایم. معاون مشارکت‌های مردمی در ادامه گفت: تا انتهای سال بیش از ۴۰ درصد افزایش کمک‌های مردمی خواهیم داشت. عسگریان در ادامه درباره میزان صدقات چه میزان افزایش یافته است؟ گفت: به صورت درصدی چیزی حدود ۱۱ درصد افزایش داشته‌ایم. وی در ادامه درباره میزان کمک سلبریتی‌ها به کمیته امداد برای کمک به زلزله زدگان گفت: امسال با کمک معاونت اجتماعی قوه قضائیه فقط مجموعه‌هایی که دارای شناسنامه مخصوص هستند می‌توانند برای جمع آوری کمک مردمی تبلیغات کنند و شماره حساب ارائه دهند و با همین اقدامات امسال کمک‌های مردمی خیلی دقیق‌تر شده است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری13 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری13 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری13 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

اعتراف یواخیم لو درمورد تیم ملی آلمان

مشرق‌نیوز5 دقیقه قبل

پیگیر حمایت شهریه‌ای دولت از دانشجویان علمی کاربردی هستیم

ایسنا13 دقیقه قبل

آگین: بازیکنان تیم ملی بسکتبال با ویلچر مرد روز‌های سخت هستند

میزان‌آنلاین16 دقیقه قبل

درخواست قانونگذاران آمریکایی برای لغو تمام معافیت‌های هسته‌ای ایران

فارس20 دقیقه قبل

افزایش پرداخت نقدی به مردم، خوب یا بد؟

الف20 دقیقه قبل

واکنش منفی به «گل‌ربایی» رونالدو

مشرق‌نیوز20 دقیقه قبل