تلاش دست‌های پشت پرده برای تعطیلی موسسه واکسن و سرم‌سازی رازی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
تلاش دست‌های پشت پرده برای تعطیلی موسسه واکسن و سرم‌سازی رازی

تلاش دست‌های پشت پرده برای تعطیلی موسسه واکسن و سرم‌سازی رازی

فارسخبرگزاری فارس |
موسسه رازی مرزبان بهداشتی کشور بوده که اگر آن را به بخش خصوصی واگذار کنیم نه‌تنها منجر به بیکاری ۱۰ هزار نفر که در کشور شده‌ایم بلکه داستان متفاوت‌تری از هپکو و هفت تپه دارد و امنیت بهداشتی کشور به خطر خواهد افتاد.

به گزارش خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، شایان نادری فعال سابق دانشجویی، دکترای تخصصی دامپزشکی و کارشناس حوزه امنیت غذایی و تهدیدات زیستی طی یادداشتی با عنوان «تلاش دست‌های پشت پرده برای تعطیلی موسسه واکسن و سرم سازی رازی» نوشت: مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی با بیش از ۹۰ سال سابقه فعالیت یکی از قدیمی‌ترین و راهبردی‌ترین مراکز علمی در حوزه امنیت بهداشتی کشور می‌باشد که فعالیت خود را تحت نظارت وزارت کشاورزی وقت با تحقیقات پیرامون راههای مبارزه با بیماری طاعون گاوی که با تلف کردن صدها هزار راس گاو حیات دامی کشور را مورد تهدید قرار داده بود کلید زد و پس از مدت کوتاهی با تولید و عرضه واکسن موثر علیه بیماری مزبور دوره نوینی از مبارزه علیه بیماریها در کشور پایه گذاری نمود.

پس از انقلاب اسلامی روند فعالیت‌های مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از لحاظ کمی و کیفی گسترش پیدا کرد به طوری که تحقیق و تولید عمده‌ای از واکسن‌های دامی و انسانی از جمله واکسن‌های اوریون، سرخجه و سه‌گانه (سرخک، سرخجه و اوریون) در این سالها انجام گرفت.

در حال حاضر موسسه رازی در حوزه‌های تولید ۱- واکسن (واکسن ویروس انسان، واکسن باکتریایی انسان، واکسن انگلی دام، واکسن ویروسی دام، واکسن‌های باکتریایی دام، واکسن باکتریایی طیور، واکسن ویروسی طیور) ۲- سرم‌های درمانی (ایمنوگلوبین چند ظرفیتی ضد زهر عقرب، ایمنوگلوبین ۶ ظرفیتی ضد زهر مار، دیفتری و کزاز خردسالان، دیفتری و کزاز بزرگسالان، ایمنوگلوبین ضد دیفتری، ایمنوگلوبین ۵ ظرفیتی ضد زهر مار) ۳- پادگن (توبرکولین دامی، طیور و انسانی، یونین، ادجوانت کامل و ناقص فرزند) ۴- فراورده‌های خونی (کمپلمان خرگوش، همولیزین خرگوش، کمپلمان خوکچه هندی، خون دفیبرینه گوسفندی، پلاسمای خرگوش، سرم خرگوش) ۵- حلال‌ها ۶- حیوانات آزمایشگاهی فعالیت می‌کند.

موسسه رازی در سال‌های گذشته واکسن‌های متعدد مصرف انسانی، دام و طیور و آبزیان، سرم‌های درمانی و سایر فرآورده‌های بیولوژیک را تولید کرده است. به گونه‌ای که از ۹ واکسن اجباری کودکان، هفت واکسن سرخک، سرخجه، اوریون، سیاه‌سرفه، دیفتری، کزاز و فلج‌اطفال در این موسسه تولید می‌شود و علاوه بر این، ۹۰ درصد واکسن‌های دامی و ۶۰ درصد واکسن‌های طیور کشور را موسسه رازی تولید می‌کند.

سرم‌های درمانی ضد مارگزیدگی و عقرب‌زدگی این موسسه نیز در دنیا بهترین بوده و از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. کیفیت بالای این تولیدات صرفه‌جویی ارزی تا سقف ۶۰۰ میلیون دلار در صنعت واکسن‌سازی کشور به همراه آورده است؛ به گونه‌ای که هشت قلم از این محصولات به بازارهای دارویی جهان نیز راه یافته‌اند.

این مقدمه بیان شد تا به اهمیت بیشتر این موسسه راهبردی در حوزه سلامت و پدافند غیر عامل پی ببریم.

متاسفانه خبرهای نگران کننده‌ای از واگذاری این موسسه به بخش خصوصی به گوش می‌رسد، هرچند که مسئولان این موسسه طی اظهار نظری این موضوع را رد کرده‌اند و بیان داشتند تنها بحث انتقال دانش و تکنولوژی موسسه سرم سازی رازی به بخش خصوصی برای توسعه صنعت واکسن‌سازی مطرح است.

کسانی که کارشناس موضوع هستند دقیقا می‌فهمند که در پشت واژه تجاری سازی، مفهوم خصوصی سازی به شکلی کاملا آشکار پنهان شده است. اگر دانش فنی این موسسه به بهانه‌های مختلف به بخش خصوصی واگذار شد یعنی همه داشته‌های این موسسه را واگذار کرده‌ایم و پیش زمینه واگذاری یا تعطیلی کامل آن را ایجاد کرده‌ایم.

چرا شعب مختلف این موسسه در نقاط مختلف کشور تقویت و تجهیز نمی‌شود که شاهد تعطیلی آنها نباشیم؟ این تصمیمات اشتباه از کدام اتاق فکر صادر شده که کمر به نابودی این مرکز راهبردی بسته شده است.

موسسه رازی مجموعه‌ای دولتی و فعالیت آن حاکمیتی محسوب می‌شود و مثل حوزه آموزش کشور قابل واگذاری به بخش خصوصی نیست. تجارب تلخ خصوصی سازی در حوزه صنعت و آموزش تبعات جبران ناپذری در کشور بوجود آورده است.

در بحث آموزش هم متاسفانه تجربه راه اندازی مدارس غیر دولتی آئینه تمام نمای از تبعیض و بی عدالتی آموزشی را در کشور نشان داده است.

در وبسایت خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

موسسه رازی مرزبان بهداشتی کشور است اگر این مرزبان را به بخش خصوصی واگذار کنیم باید منتظر تبعات بعدی آن باشیم واگذاری این بخش مهم نه تنها منجر به بیکاری ۱۰ هزار نفر که در کل کشور مستقیم و غیر مستقیم با موسسه در ارتباط می‌شود بلکه داستان متفاوت‌تری از هپکو و هفت تپه دارد و امنیت بهداشتی کشور به خطر خواهد افتاد.

علاوه بر موضوع واگذاری خطر دیگری که موسسه واکسن و سرم سازی رازی را تهدید می‌کند بحث مجوز‌های است که برای واردات واکسن‌های که به کشور وارد می‌شود در صورتی که مشابهه همین واکسن‌ها در کشور تولید می‌شود از نظر ظرفیت نیاز داخل کشور را پوشش می‌دهد و نیازی به واردات نیست.

صدور مجوزهای مختلف واردات در حیطه تولید واکسن باعث بی انگیزگی متخصصان و دانشمندان موسسه در تولید واکسن و فراورده‌های جدید می‌شود و گرایش به شرکت‌های خصوصی باعث عدم اعتماد به واکسن‌ها و فراورده‌های بیولوژیک در جامعه هدف و در نتیجه منجر به واردات واکسن توسط مافیای واکسن در کشور گردیده می‌شود که ضربات بدی به بدنه این مرکز تولیدی و تحقیقاتی بین المللی وارد خواهد کرد.

یکی از عواملی که طی سال‌های اخیر و به دنبال تحریم‌های ناجوانمردانه کشورهای غربی به کشور تحمیل شد بحث اعمال فشار‌های است که به واسطه واردات صورت گرفته است و با مختل کردن بحث عرضه کالا و دارو در کشور تنش‌های زیادی را ایجاد کرده‌اند و بعنوان یک ابزار جدید تحریمی بر علیه کشور استفاده کرده‌اند.

در بحث واکسن و سایر اقلام دارویی که در حال حاضر در تامین آن خود کفا هستیم با ترفند‌های که مافیای واردات دارند سبب از چرخه خارج شدن تامین این واکسن‌ها و.. می‌شوند، لطمات جبران ناپذیری را به کشور تحمیل می‌شود و در ادامه هر چرخه تولید واکسنی که از ریل تولید خارج شود تا به حالت عادی برگردد کلی زمان می‌برد.

سینه چاکان خصوصی شدن موسسه رازی باید بدانند این واکسن‌ها در شرایط خاص تحریم و با تمام مشکلات موجود طی این در این سال‌ها در کشور تولید شدند و حالا که نیاز به حمایت بیشتر دارند، نباید با واگذاری دانش فنی و واردات بی‌رویه به تولید آنها آسیب رساند. نباید برتری بالقوه خود را از دست بدهیم و رقبای خارجی ما را زمین گیر و وابسته به واردات کنند. امروزه کشورهای عراق، پاکستان، ترکیه و آسیای میانه متقاضیان بسیار خوبی برای انتقال محصولات موسسه رازی هستند که علاوه بر بحث صرفه جویی ارزی اینجا با رونق صادرات این حوزه سبب ارز آوری برای کشور هم خواهیم بود.

خطر واگذاری این موسسه استراتژیک در حوزه پدافند غیرعامل بیش از پیش و با حربه‌های مختلف احساس می‌شود و امید که دستگاههای نظارتی نسبت به این موضوع ورود جدی داشته باشند.

سیاست گذاران در وزارت جهاد و کشاورزی و همچنین مدیران ارشد در موسسه رازی باید توجه داشته باشند که دشمن با تمام قدرت و تمامی نبوغ و برنامه ریزی خویش در صدد به صفر رساندن تولیدات موسسه رازی و تعطیلی آن است. موسسه رازی یک موسسه بسیار بسیار حیاتی است و هر گونه تغییر در مقدار تولیدات آن و کاهش در نیروهای انسانی بخشهای تولیدی باید با دقت زیاد انجام شود.

همیشه باید به توان شرکتهای خصوصی در تامین نیاز کشور در شرایط بحرانی با شک و تردید نگاه کرد. هیچ بعید نیست دشمن بخواهد با سرمایه گذرای وسیع بر روی تولید محصول در بخش خصوصی با سناریوی وزارت جهاد تولیدات موسسه رازی را به حداقل یا به صفر رسانده و در یک اتفاق ناگهانی با تعطیلی و توقف فعالیتهای شرکت‌های خصوصی، فشار شدید به اقتصاد و حوزه سلامت کشور وارد نماید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پمپ بنزین‌ها قبل و بعد از اعلام قیمت تازه بنزین

تابناکتابناک1 روز قبل
با اعلام رسمی دولت، وضعیت تازه قیمت و سهمیه‌بندی بنزین و حامل‌های انرژی مشخص شد. بر این اساس، برای خودروهای شخصی (هر نفر تنها یک خودرو) ماهانه ۶۰ لیتر بنزین در کارت سوخت شارژ می‌شود. قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان و نرخ آزاد بنزین سه هزار تومان خواهد بود. تصاویر پمپ بنزین‌ها قبل و بعد از اعلام قیمت تازه بنزین را می‌بینید؛ شرایطی که با گذشت یک روز همچنان در برخی پمپ‌های بنزین تداوم دارد.

پرداخت درآمد گرانی بنزین جدای از یارانه‌هاست

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی گفت: حدود ۱۹ میلیون خانوار معادل بیش از ۶۰ میلیون نفر حائز شرایط دریافت درآمد حاصل از گرانی بنزین هستند و ممکن است افرادی که از دریافت رایانه انصراف داده باشند مبلغ تعیین شده برای هر خانواده بر اساس درآمد اصلاح قیمت بنزین را دریافت کنند. وی افزود: از این به بعد سازمان برنامه و بودجه در ماه حدود چهار هزار میلیارد تومان پرداخت یارانه، ۲۴ هزار میلیارد تومان پرداخت حقوق کارکنان و کارمندان و دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت حمایت معیشتی دارد. نوبخت با بیان اینکه هر کس خود را متقاضی دریافت درآمد حاصل از اصلاح قیمت بنزین می‌داند تقاضای خود را برای بررسی به وزارت رفاه ارائه دهد گفت: درآمد حاصل از افزایش نرخ بنزین از حدود ۶۴ میلیون لیتر بنزین سهمیه‌ای و ۳۰ میلیون لیتر بنزین آزاد و سوپر است. وی افزود: با سهمیه بندی بنزین پیش بینی حدود سه هزار میلیارد تومان صادرات بنزین می‌کنیم. وی گفت: پرداخت یارانه‌ها فردی بود، اما پرداخت درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین در جهت کمک به خانواده هاست.

آمادگی برخورد با عاملان افزایش غیرقانونی قیمت‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: پیش بینی من اینست که ۸ الی ۱۰ درصد شاهد کاهش مصرف باشیم. وکیل‌زاده افزود: بنزین سوپر به صورت سهمیه‌ای نیست و به صورت آزاد عرضه می‌شود. تابش افزود: هیچ نواع افزایش قیمت کالایی نداریم و با هر گونه افزایش برخورد جدی می‌شود. وی درباره تاثیر افزایش قیمت بنزین بر حمل و نقل کالایی گفت: حمل و نقل کالای بین شهری بیشتر با گازوئیل است. تابش گفت: اجرای سیاست اصلاح قیمت بنزین نباید هزینه‌ای اضافی به خانوار تحمیل کند.

اعتراض به افزایش قیمت بنزین در برخی شهرهای ایران

16+
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز12 ساعت قبل
مهرمهر20 ساعت قبل
طبق قانون، ۵۰ درصد منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها باید به صورت نقدی به مردم پرداخت شده و ۵۰ درصد دیگر در بخش‌های دیگر مانند سلامت و تولید توزیع شود. وی ادامه داد: در زمان آقای احمدی‌نژاد برای افزایش قیمت بنزین ۶ ماه دولت و وزرا با مردم صحبت کردند. درخواست استانداران برای به تعویق افتادن طرح افزایش قیمت بنزینعضو هیئت رئیسه مجلس اظهارداشت: استانداران و فرمانداران نیز خواستار به تعویق افتادن اجرای این طرح بودند. دستگاه‌های امنیتی نیز نسبت به افزایش قیمت بنزین هشدار داده بودند. وی تصریح کرد: برخی معتقدند دولت برای جبران کسری بودجه قیمت سوخت را افزایش داده است، این در حالی است که دولت همه پول افزایش قیمت بنزین را به صورت یارانه نقدی پرداخت خواهد کرد.

بنزین مال مردم است/ درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی دولت با افزایش قیمت بنزین/ دولت از این پس سه نوع پرداختی به خانوار‌ها خواهد داشت/ بر اساس تجربه، اصلاح قیمت بنزین اثر تورمی زیادی ندارد + فیلم

تابناکتابناک1 روز قبل
به گزارش تابناک اقتصادی؛ «محمد باقر نوبخت» در گفت و گوی ویژه خبری، درباره جزییات طرح حمایتی دولت برای جبران افزایش قیمت بنزین اعلام کرد: از محل افزایش قیمت بنزین ۲۹ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمد خواهیم داشت و ۳ هزار میلیارد تومان نیز از محل صادرات درآمد کسب خواهد شد. وی گفت: از هفته آینده پرداخت یارانه کمک معیشت خانوارها از محل منابع مالی افزایش قیمت بنزین آغاز می‌شود. وی گفت: پیشتر تعدادی از خانوارها برای کمک به دولت و جامعه از دریافت یارانه خود انصراف داده بودند، اما در این شرایط این خانواده‌ها نیز می‌توانند از یارانه معیشتی اصلاح قیمت بنزین برخوردار شوند. سال‌های قبل هرسال ۷ تا ۸ سال با افزایش مصرف بنزین مواجه بودیم، اما هم اکنون مصرف آن بسیار افزایش یافته است. رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت تدابیر لازم را اندیشیده است تا از طریق ستاد تنظیم بازار بتوانند آثار روانی ناشی از افزایش قیمت بنزین را کاهش دهد و از افزایش در کشور جلوگیری کند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری14 ساعت قبل

شهرهای ایران صحنه اعتراض مدنی مردم به‌خاطر افزایش قیمت بنزین شده

خبری16 ساعت قبل

وضعیت برخی خیابان‌ها و جاده‌ها پس از بارش نخستین برف امسال + تصاویر

خبری19 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

ویدئو / قلعه قاجاری هرمزگان در آستانه ویرانی

ایسنا24 دقیقه قبل

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

الف31 دقیقه قبل

روغن آووکادو موثر برای سلامت قلب و استخوانها

ایسنا1 ساعت قبل

دانشگاه‌های علامه و شهید بهشتی یکشنبه تعطیل شدند

نامه‌نیور1 ساعت قبل

توصیه وزارت نیرو به مردم درباره یخ‌زدگی کنتورهای آب

عصر ایران1 ساعت قبل

اعتراض به گرانی بنزین در شاهین‌شهر اصفهان

آفتاب‌نیوز1 ساعت قبل