اطاله‌دادرسی در خراسان‌جنوبی نداریم/ضرورت تقویت اجرای احکام قضایی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
اطاله‌دادرسی در خراسان‌جنوبی نداریم/ضرورت تقویت اجرای احکام قضایی

اطاله‌دادرسی در خراسان‌جنوبی نداریم/ضرورت تقویت اجرای احکام قضایی

مهرخبرگزاری مهر |
بیرجند-رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه میانگین رسیدگی به هر پرونده در خراسان‌جنوبی ۳۰ روز است، گفت: اطاله‌دادرسی در خراسان‌جنوبی نداریم.

حجت‌الاسلام ابراهیم حمیدی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهارکرد: در موضوع اطاله‌دادرسی و طولانی شدن رسیدگی به پرونده‌ها آنچه بیرون و در سطح جامعه مطرح است گاه با واقعیت منطبق نیست و در حد و حدودی باید این طولانی شدن رسیدگی را بپذیریم.

رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی بیان‌کرد: در قانون آیین‌دادرسی مدنی و آیین دادرسی کیفری مواعد و زمان‌هایی برای رسیدگی به پرونده‌ها مطرح است که به صورت طبیعی موجب زمان بر شدن رسیدگی به پرونده‌ها می‌شود که باید آن را پذیرفت.

حمیدی اظهارکرد: به عنوان مثال بر اساس قوانین بیان شده که وقتی دادخواستی تقدیم دادگاه می‌شود باید بین زمان ثبت تقدیم دادخواست و اولین جلسه دادرسی مهلت زمان یک هفته‌ای مراعات شود که نمی‌توان این مواعد را در نظر نگرفت.

وی بیان‌کرد: این مهلت به واسطه آن در نظر گرفته شده که خوانده پرونده نیز متوجه این دادخواست شده و از طرف دیگر بتواند تدارک دفاع ببیند.

رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی گفت: سوای این رعایت مواعد و زمان‌های قانونی علت زمان‌بر شدن رسیدگی به پرونده‌ها گاه به خاطر کم بودن قاضی و کارمند در دستگاه و مجموعه قضائی است.

میانگین رسیدگی به هر پرونده ۳۰ روز است

حمیدی اظهارکرد: این‌کم بودن قاضی و کارمند موجب می‌شود که به عنوان مثال به جای اینکه در ماه ۵۰ پرونده به یک قاضی ارجاع شود ۲۰۰ پرونده به او ارجاع می‌شود و به صورت طبیعی زمینه‌ساز اطاله دادرسی می‌شود.

وی بیان‌کرد: در خراسان‌جنوبی خوشبختانه وضعیت مطلوب بوده و در این خطه از ایران اسلامی شاهد اطاله دادرسی نیستیم و میانگین رسیدگی به هر پرونده ۳۰ روز است.

رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی ادامه داد: البته رسیدگی به برخی از پرونده‌ها ۲-۳ ماه و برخی کمتر از ۳۰ روز طول می‌کشد ولی به طور میانگین رسیدگی به هر پرونده از زمان ثبت دادخواست تا صدور رأی در استان ۳۰ روز طول می‌کشد که در کل کشور رتبه بسیار خوبی است.

حمیدی با اشاره به اینکه به دنیال تقویت موضوع اجرای احکام در خراسان‌جنوبی هستیم، گفت: گاه در مورد پرونده‌هایی صدور حکم نیز صورت می‌گیرد ولی اجرای آن حکم و در واقع نتیجه دادرسی به تأخیر می‌افتد که می‌خواهیم آن را کاهش دهیم.

وی در زمینه هزینه‌های دادرسی اظهار کرد: مشکل هزینه‌های بالای دادرسی ریشه در قوانین و مقررات کشور ما دارد و در این موضوع و این گلایه با مردم هم نظر هستیم.

دسترسی مردم به عدالت نباید برای آنان هزینه ایجاد کند

رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی با اشاره بر اینکه نظر رئیس قوه قضائیه بر رایگان بودن دادرسی است، بیان کرد: نگاه مجموعه دادگستری و دستگاه قضائی بر این است که دسترسی مردم به عدالت نباید برای آنان هزینه داشته باشد.

حمیدی ادامه داد: در شرایط فعلی در قانون پیش‌بینی شده است که تا هزینه‌های دادرسی تعیین شده در قانون پرداخت نشود حق تعیین وقت رسیدگی به آن پرونده وجود ندارد و توسط مدیر دفتر برای پرداخت هزینه اخطارهای لازم داده می‌شود.

وی افزود: تنها راهکاری که فعلا برای پرداخت نکردن هزینه دادرسی وجود دارد اعسار است که آن هم نیاز به اثبات و گاه استعلام از سوی دادگاه دارد که زمان‌بر است.

رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی یادآور شد: البته در همه دنیا هزینه دادرسی برای رسیدگی به پرونده‌ها وجود دارد ولی موضوع و محل بحث میزان هزینه دادرسی است که در حال حاضر راه حل آن اصلاح قوانین است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

از آتش زدن خودرو و بانک‌ تا زیر گرفتن مامور پلیس

تابناکتابناک1 روز قبل
برخی گزارش‌های منتشر شده از سوی خبرگزاری‌ها، تعداد کل معترضان و آشوبگران از شب جمعه تاکنون مجموعا ۸۷۴۰۰ نفر برآورد کرده که از این میزان حدود ۸۲۲۰۰ نفر مرد و ۵۲۰۰ نفر آن‌ها زن بوده‌اند. بخش قابل توجهی از معترضان صرفا در محل تجمعات حاضر بوده و با هسته مرکزی اغتشاشات همراهی نداشتند. با این حال برای بسیاری از آن‌ها پیامک هشدار توسط دستگاه‌های امنیتی ارسال شده است. تصاویری که از ابعاد خسارت آشوبگران به اموال عمومی ثبت شده و نشان می‌دهد این ناآرامی‌ها چه جهت‌گیری یافته است.

به نام اعتراض اما به کام …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دیروز نقاطی از تهران و برخی از شهرستان‌های آن محل تعدادی اجتماع مردمی بعد از تغییر قیمت بنزین بود، اما رفته رفته این اجتماعات نه دیگر رنگ و بوی بنزینی داشت و نه مردمی …به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ شب وقتی دخلش را شمرده، کرکره را پایین کشیده و به خانه رفته تصور نمی‌کرده است چند ساعت بعد مغازه را اینطور بی سر و سامان ببیند. به نام اعتراض، اما به کام آن‌ها که می‌خواهند آتش به جان زندگی مردم بیفتد.

شورای شهر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، حالا باید منتظر ماند و دید آیا دولت نظرات شورای شهری‌ها را درخصوص تامین منابع مالی برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی بویژه اتوبوس جدی خواهد گرفت یا همچنان در بر پاشنه بی توجهی به این خواهد چرخید.

زخمی شدن یک خبرنگار از ناحیه چشم توسط نظامیان رژیم صهیونیستی + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، رژیم صهیونیستی در جنایتی جدید، بیش از دویست هکتار از زمین‌های فلسطینیان را در الخلیل مصادره کرد. وقتی که صاحبان این زمین‌ها در آن حضور یافتند، در معرض حملات نظامیان صهیونیست قرار گرفتند. نظامیان صهیونیست با شلیک گاز اشک آور و گلوله، مانع از آن شدند که فلسطینیان به درختان زیتون خود برسند. یک خبرنگار هم که برای خبرگزاری محلی فلسطین کار می‌کرد هنگام تلاش برای فیلمبرداری از عملیات مصادره زمین‌ها و اخراج مردم از زمین‌ها به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست، از ناحیه چشم چپ زخمی شد. + فیلمانتهای پیام/حمله نظامیان اسرائیلی به مردم فلسطین + فیلم
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عکس: خبرگزاری فارس۲ - فارغ از مصداق کنونی، هنوز ساز و کار مناسبی برای «بیان اعتراضات» در کشور وجود ندارد؛ گو این که اساسا چنین حقی به رسمیت شناخته نشده است! به عنوان مثال نوجوانانی که اساسا در ماجرای اعتراضات بنزینی نیستند و در عین حال، اینترنت بخشی جدایی ناپذیر از زندگی آنهاست نیز درگیر نارضایتی می‌شوند. وانگهی مگر در یکی دو روز گذشته، وقایع اعتراضی چقدر پرحجم بودند که کل اینترنت کشور را این گونه مختل کردند؟! این واکنش سنگین، چنین تداعی می‌کند که اعتراضات بسیار گسترده‌تر و خطرناک‌تر از آنی هستند که واقعا هستند. سران قوا با پشتوانه کارشناسی یک تصمیم گرفتند و باید اجرا شود. "

عکس/ خرابکاری اغتشاش‌گران در تهران

26+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری10 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری10 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری11 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

مقدماتی یورو ۲۰۲۰|آتش‌بازی ایتالیا و برد پرگل اسپانیا؛ دانمارک و سوئیس هم صعود کردند

فارس3 دقیقه قبل

عکس| تاکسی‌های جدید بعد از اصلاح قیمت بنزین!

آفتاب‌نیوز5 دقیقه قبل

وقوع ۲ هزار حادثه گازی در سال گذشته / نصب غیراصولی دودکش اولین عامل

تجارت‌نیوز9 دقیقه قبل

تولید نانوکامپوزیت‌های دندان نژاد ایرانی در کشور/جلوگیری از خروج ۸ میلیون دلاری ارز

ایسنا10 دقیقه قبل

رمز موفقیت یک نخبه در تربیت ۷ فرزند

تسنیم11 دقیقه قبل

کاوانی به رکورد ۵۰ گل در اروگوئه رسید

فارس13 دقیقه قبل