چرا واحد پول سوریه ارزش خود را حفظ کرد؟ / آیا چین عامل اصلی نجات لیر سوریه از سقوط بوده است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اقتصادی
چرا واحد پول سوریه ارزش خود را حفظ کرد؟ / آیا چین عامل اصلی نجات لیر سوریه از سقوط بوده است؟

چرا واحد پول سوریه ارزش خود را حفظ کرد؟ / آیا چین عامل اصلی نجات لیر سوریه از سقوط بوده است؟

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
چرا ارزش پول سوریه با وجود جنگ و مشکلات بسیار عمیقی که این کشور با آن دست به گریبان است، در مقابل دلار آمریکا دچار افت شدید نشد پرسشی است که بسیاری از کارشناسان اقتصادی و سیاسی به دنبال پاسخ آن هستند.

اعتمادآنلاین| چرا ارزش پول سوریه با وجود جنگ و مشکلات بسیار عمیقی که این کشور با آن دست به گریبان است، در مقابل دلار آمریکا دچار افت شدید نشد پرسشی است که بسیاری از کارشناسان اقتصادی و سیاسی به دنبال پاسخ آن هستند.

به گزارش اعتمادآنلاین، به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، پارامترهای مختلفی در تعیین ارزش پول هر کشور در مقابل دلار نقش‌آفرینی می‌کنند. این امر ضرورتا نشانگر قدرت خرید شهروندان نیست، اما با وجود این، شاهد هستیم که هرچند سوریه نسبت به کشورهای عراق، لبنان و حتی ایران شرایط بحرانی‌تری داشت، اما لیر سوریه در حال حاضر ارزش بالاتری نسبت به دینار عراق، لیر لبنان و حتی ریال ایران دارد.

به اعتقاد کارشناسان، سوریه از شاخص‌هایی برخوردار است که می‌تواند به واحد پول این کشور برای مقاومت در مقابل فروپاشی کمک کند. یکی از مهم‌ترین این عوامل تولیدات کشاورزی و صنعتی است که به شکل گسترده‌ای پیش از آغاز جنگ داخلی در این کشور بومی‌سازی شده بودند و گرچه طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ دستخوش افت شد، اما بعد از سال ۲۰۱۶ حیات خود را دوباره بازیافت.

با این حال هرگز نباید ارزش دلار در هر کشوری را به عنوان قدرت خرید فردی در کشور توصیف کرد، زیرا این موضوع به مسائل دیگری همچون میزان درآمد فرد و قیمت اجناس هم بازمی‌گردد.

به اعتقاد کارشناسان در این چارچوب هرچند ارزش دلار در سوریه در مقایسه با عراق، لبنان و ایران پایین‌تر است، اما در نتیجه ادامه جنگ در سوریه، میزان درآمد فردی در این سه کشور نسبت به سوریه بالاتر باقی خواهد ماند، زیرا دمشق مدت‌هاست حقوق کارمندان را افزایش نداده است.

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه برای بررسی این مساله به سراغ یک کارشناس اقتصادی سوری رفت تا از دلایل حفظ ارزش پول ملی کشورشان بپرسد.

دکتر باسم غدیر در این رابطه گفت: «عوامل مختلفی در این زمینه اثرگذار بودند که از این میان می‌توان به وجود تنوع در اقتصاد سوریه اشاره کرد. سوریه توانمندی تنوع در تولید را دارد در حالی که منابع طبیعی‌ای همچون نفت و گاز را در اختیار داشته و در کنار آن اقتصاد سوریه از سبد غذایی متکاملی برخوردار است و به طور گسترده‌ای به کشور امکان می‌دهد تا نیازهای غذایی‌اش را تامین کند. همین امر به خودی خود باعث می‌شود لیر سوریه، که با کالاهای خوراکی ارتباط تنگاتنگی دارد، در داخل به گردش درآید و به دلیل تکیه کاملا داخلی بر تولیدات ارتباط چندانی با دلار نداشته باشد. پس گسست ارتباط مستقیم بین مایحتاج روزمره مردم با دلار سبب شد قیمت آن در کشور ارزش ثابتی داشته باشد و در مقابل تکیه مردم بر استفاده از پول ملی ارزش آن را در مقابل ارزهای جهانی بالا برد.»

به اعتقاد این کارشناس، از آنجا که حتی در زمان جنگ نیز مثلث مایحتاج مردم یعنی «غذا، دارو و سوخت» در داخل کشور تامین می‌شود، به تثبیت قیمت لیر کمک شایانی شد و اگر دولت بتواند کنترل خود را بر تمامی نقاط کشور به ویژه منابع نفتی‌اش به دست آورد، سوخت نیز از طریق بهتری تامین خواهد شد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

از نگاه کارشناسان، شاخص‌های تاثیرگذار بر قیمت دلار به ترتیب عبارت است از: سوداگری‌های بازار، سوءاستفاده از حواله‌های واردات توسط برخی از تاجران که به جای واردات دلارهای بانک مرکزی را می‌فروشند، فساد نقدی، قراردادهایی که از طریق آن دلار وارد کشور می‌شود، ورود سرمایه‌گذاری‌های مستقیم خارجی، میانگین توسعه اقتصادی، میزان عرضه نقدی ارز، مخارج دولت، رونق تجاری، و قیمت واقعی بهره در کنار فشارهای خارجی و فساد نقدی.

پس در چنین شرایطی باید قیمت دلار در سوریه نیز به شکل طبیعی افزایش پیدا می‌کرد، اما موضوع غافلگیرکننده وقوع معکوس این اتفاق است، گرچه این کشور نیز تحت فشار و تحریم‌های تجاری و مالی آمریکا قرار گرفت و تمامی فعالیت‌های اقتصادی سوریه هم مشمول آن شد در حالی که به موازات آن، برخی از جریان‌های فساد نیز همسو با اقدامات سیاسی و نظامی در این کشور مشغول فعالیت بودند و حتی از سوی این جریان‌ها حمایت هم می‌شوند.

با این حال، لیر سوریه دوره‌هایی از سقوط را هم پشت سر گذاشت و حتی به پایین‌ترین سطح خود طی ۷۰ سال اخیر هم رسید، با وجود این به سرعت قدرت خود را بازیافت و به نرخ متعادل بازگشت.

یکی از این دفعات ماه سپتامبر گذشته بود، بعد از آن سقوط بود که شرکت خدمات نفتی (BS) که هلدینگ بین‌المللی سوری است با اعلام بازگشت ارزش واحد پول سوریه از شرافتمندانی که به این امر کمک کردند تشکر کرد.

روسیه الیوم در این باره نوشت: با اینکه شرکت نامی از این شرافتمندان نبرد، اما از صنعتگران سوری که همچنان بزرگ‌ترین حامی اقتصاد ملی هستند تشکر و قدردانی کرد.

در ادامه این گزارش آمده است: دولت سوریه اعلام کرد تدابیری را برای حفظ ارزش پول ملی اتخاذ کرده که نتیجه‌بخش بوده است اما حاضر نشد توضیح بیشتری در این رابطه بدهد.

با این حال شماری از کارشناسان معتقدند ورود مثبت برخی از قدرت‌های جهانی باعث این امر شده است. منهل عبود، کارشناس اقتصادی، در این رابطه به رادیوی وطن (مخالف اسد) گفت: «اگر سقوط ارزش لیر در مقابل دلار را طی چند ماه اخیر به دلیل توقف خط اعتباری ایران و فشار مسکو برای بازپرداخت بدهی‌ها بدانیم، باید گفت قدرت گرفتن آن هم به دلیل ورود پارامترهای جدید حمایتی از آن است.»

به اعتقاد این کارشناسان، احتمالا چین عامل اصلی نجات لیر سوریه از سقوط بوده باشد، زیرا به هر شکل ورود حواله سوری‌های خارج‌نشین نمی‌تواند چندان در این ماجرا دخیل باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مشاهدات خبرنگار عصر ایران در محمد شهر کرج، حاکی از آن است که افرادی با سوء‌استفاده از فضای اعتراض به سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین به شعب چند بانک در این منطقه حمله و اقدام به تحریب آنها کردند. گزارش‌های دیگر از کرج، حاکی از غارت یکی از شعب فروشگاه‌های زنجیره‌ای «افق کورش» در کیان‌مهر است. همچنین یکی از شعب فروشگاه‌های رفاه در این منطقه به همراه اتومبیل «برلیانس» که برای جایزه گذاشته شده بود به آتش کشیده و غارت شد. شنیده‌ها از غارت یکی از شعبه‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای «امیران» نیز حکایت می‌کند. به گفته یکی از مأموران حاضر در صحنه، مادام که اعتراض‌ها محدود به موضوع و در حد شعار بود تحمل می‌شد اما غارت فروشگاه‌ها و شعبه‌های بانک‌ها قابل قبول و تحمل نیست و مواجهه خواهد شد.
ایلناایلنا1 روز قبل
معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با هشدار به مردم در خصوص پیامک‌هایی با عنوان «دریافت رمز یک‌بار مصرف» گفت: این پیامک‌ها جعلی بوده و به قصد کلاهبرداری ارسال می‌شود. به گزارش ایلنا، ‌ سرهنگ رامین پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا درباره پیامک‌هایی با عنوان «دریافت رمز یک‌بار مصرف» گفت: این پیامک‌ها جعلی هستند و یک سری افراد سودجو از این موقعیت سوءاستفاده کرده و با ارسال پیامک به افراد خود را نماینده بانک معرفی می‌کنند. وی ادامه داد: این افراد سودجو با ارسال یک لینک به مردم از آنها می‌خواهند برای دریافت رمز یکبار مصرف در لینک مورد نظر ثبت‌نام کنند. معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با تاکید براینکه مردم برای دریافت رمز به بانک عامل خود مراجعه کنند، خاطرنشان کرد: سرشماره‌های بانکی کاملا مشخص است و بانک‌ها از این طریق برای مشتریان خود پیامک ارسال می‌کنند. هیچگاه بانک‌ها از طریق شماره‌های شخصی و از طریق سیم‌کارت‌های همراه اول، ایرانسل و رایتل برای مشتریان خود پیامک ارسال نمی‌کنند.
مهرمهر1 ساعت قبل
وی همچنین گفت: اگر افزایش قیمت بنزین از قبل گفته می‌شد مشکلات دیگری بوجود می‌آورد. سخنگوی دولت با بیان اینکه «قبول دارم نتوانستیم به بعضی سوالات پاسخ دهیم»، گفت: اگر هر سال مبلغ بنزین افزایش می‌یافت نوعی شوک روانی به جامعه داده می‌شد. تصمیم گیری درباره افزایش قیمت بنزین هم ناگهانی نبوده است. او افزود: پیوست اجزای افزایش قیمت بنزین جلوگیری از آثار تورمی و افزایش قیمت کالاها است. او گفت: تفاوت قیمت بنزین در داخل کشور با کشور همسایه دست کم ۵ هزار تومان است.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه این نشست در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، گفت: وزارت صمت و راه در این نشست با هماهنگی‌های به عمل آمده تاکید کردند در هیچ یک از خدمات مربوط به دو وزارتخانه تحت تاثیر بنزین هیچ افزایش قیمتی نخواهیم داشت. وی تصریح کرد: در مجموع در کشور توان تولید به گونه‌ای شده است که ۸۵ درصد توان تولید واگن در داخل وجود دارد و در نشست تاکید کردیم که در این زمینه تکیه ما بر کارخانه‌های و سفارش‌های داخلی باشد. همچنین وزیر راه و شهرسازی نیز با تاکید بر افزایش نیافتن خدمات مختلف حوزه‌ای این وزارتخانه متاثر از افزایش قیمت بنزین گفت: در خصوص صنعت ریلی براساس تفاهم بین دو وزارتخانه قرار شده تا سرمایه گذاری «ایمیدرو» بر روی تجهیزات ریلی گسترش یابد. اسلامی گفت: در حوزه کاری دو وزارتخانه موضوعات مختلف و مرتبطی وجود دارد که با تعامل و همکاری کمیت و کیفیت خدمات را برای هموطنان افزایش داد. وزیر راه و شهرسازی افزود: در زمینه ناوگان حمل و نقل عمومی نیز اقدامات خوبی با همکاری وزارت صمت انجام شده و در آینده نیز با تمرکز روی تولیدات داخل مسلما از ظرفیت‌های صنایع داخلی برای تجهیز حمل و نقل کشور بیشتر استفاده خواهیم کرد.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
وی گفت: ما امروز برای چند روز متوالی است که در معیت سازمان تعزیرات حکومتی، پلیس امنیت اقتصادی، اتاق اصناف و اتحادیه‌ها رصد بازار را انجام می‌دهیم و قطعا برخورد قانونی ما با سوء استفاده کنندگان از شرایط موجود، تشدید خواهد شد. افضلی افزود: امروز در چندین منطقه تهران حاضر شدیم و قیمت برخی اقلام کاهش یافته بود و در حوزه حمل و نقل در حضور رئیس اتحادیه صنف وانت بار و پیک موتوری شاهد بودیم که هیچ افزایش قیمتی به بهانه افزایش قیمت بنزین رخ نداده است. وی گفت: مردم می‌توانند گزارش‌های مستند خود را از طریق سامانه ۱۲۴ یا ۱۳۵ و اپلیکیشن آپ مطرح کنند و ما در کمترین زمان ممکن رسیدگی می‌کنیم. معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران افزود: اتحادیه‌های صنفی هم خودشان بازرسانی دارند که به صورت نوبه‌ای و میدانی قیمت اصناف زیر نظر خود را نظارت می‌کنند که در این بخش بسیج اصناف هم کمک خوبی به ما کرده است. افضلی گفت: همه طرح‌های نظارتی ما آغاز و پایانی دارد اما این طرح با اصلاح قیمت بنزین آغاز شده است و تا زمانی که مطمئن شویم هیچ اخلالی در بازار وجود ندارد طرح ادامه دارد.
عصر ایرانعصر ایران11 ساعت قبل
عصر ایران؛ جعفر محمدی - درباره اعتراضات روزهای اخیر که بعد از افزایش قیمت بنزین رخ داده است، ۲ نکته ارزش تأمل دارد:۱ - «اعتراض حق مردم نیست»؛ به نظر من «اعتراض وظیفه مردم است». واقعا اگر به افزایش قیمت بنزین یا هر چیز دیگری اعتراض دارند، چرا اموال مردم را غارت و تخریب می‌کنند؟ این رفتارهای بدوی، اساسا ربطی به اعتراضات ندارد و نشان دهنده فاجعه‌ای به مراتب بزرگ‌تر از ناآرامی‌های اخیر است. شاهدان عینی می‌گویند که بسیاری از همین شهروندان عادی که اساسا در اعتراضات نیز حضور نداشته‌اند، در غارت فروشگاه هایی مانند جانبو، افق کوروش، امیران و … شرکت داشتند. ۲ - بنزین بهانه‌ای برای اعتراضات و در کنار آن اغتشاشات اخیر است. بنابر این، حتی اگر همین امروز بنزین به قیمت سابق برگردد و حتی ارزان‌تر هم شود، اصل نارضایتی‌ها باقی است و مترصد فرصتی دیگری برای بروز و ظهور.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری10 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری11 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری11 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

مقدماتی یورو ۲۰۲۰|آتش‌بازی ایتالیا و برد پرگل اسپانیا؛ دانمارک و سوئیس هم صعود کردند

فارس16 دقیقه قبل

مسئولین باید پاسخگوی مطالبات مردم باشد

مهر16 دقیقه قبل

واکنش «رام‌الله» به سیاست جدید آمریکا درباره شهرک‌سازی‌ها

مشرق‌نیوز16 دقیقه قبل

عکس| تاکسی‌های جدید بعد از اصلاح قیمت بنزین!

آفتاب‌نیوز18 دقیقه قبل

دهقانی: مساوی مقابل استقلال به درد ما نمی‌خورد/ مالک قول داد مشکلات نساجی حل شود

تسنیم18 دقیقه قبل

وقوع ۲ هزار حادثه گازی در سال گذشته / نصب غیراصولی دودکش اولین عامل

تجارت‌نیوز22 دقیقه قبل