پیش بینی صندوق بین‌المللی پول از رشد اقتصادی جهان / کندترین حد از زمان بحران مالی جهانی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. اقتصادی

پیش بینی صندوق بین‌المللی پول از رشد اقتصادی جهان / کندترین حد از زمان بحران مالی جهانی

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصاد نیوز: طبق پیش بینی صندوق بین‌المللی پول انتظار می رود رشد اقتصاد جهان ۳ درصد در سال جاری کاهش یابد که کندترین حد از زمان بحران مالی جهانی است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛ انتظار می‌رود طی ۵ سال آینده، اقتصاد جهان تحت فشار درگیری‌هایی که تجارت بین الملل را متوقف کرده و بی ثباتی را بالا برده، با سرعت پایین‌تری رشد کند.

چین سال‌ها بزرگترین پیش برنده رشد اقتصاد جهان بوده است ولی انتظار می‌رود توسعه اقتصادی چین به روند کند شدن خود ادامه دهد. پیش بینی می‌شود سهم چین از رشد تولید ناخالص داخلی جهان از ۳۲٫۷ درصد در ۲۰۱۹-۲۰۱۸ تا ۲۸٫۳ درصد در ۲۰۲۴ کاهش یابد که یک کاهش شدید ۴٫۴ درصدی را نشان می‌دهد.

طبق آخرین پیش بینی صندوق بین‌المللی پول، رشد اقتصادی ضعیف‌تر بر ۹۰ درصد جهان تاثیر می‌گذارد. انتظار می‌رود رشد اقتصاد جهان ۳ درصد در سال جاری کاهش یابد که کندترین حد از زمان بحران مالی جهانی است.

چه اقتصاد هایی در حال حاضر بازیگران اصلی هستند و رشد اقتصاد جهان در ۵ سال آینده از کجا ناشی می‌شود؟

طبق اطلاعات صندوق بین المللی پول، در حالی که انتظار می‌رود آمریکا همچنان بخش بزرگی از رشد اقتصاد جهان را شامل شود، پیش بینی می‌شود این کشور در مقام سوم پس از هند قرار بگیرد. سهم آمریکا از رشد جهانی احتمالا از ۱۳٫۸ درصد به ۹٫۲ درصد تا ۲۰۲۴ کاهش می‌یابد، در حالی که پیش بینی می‌شود سهم هند به ۱۵٫۵ درصد افزایش یابد و در این دوره ۵ ساله از آمریکا پیشی بگیرد.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

اندونزی در مقام چهارم باقی می‌ماند. انتظار می‌رود سهم اقتصاد این کشور در رشد اقتصاد جهان در ۲۰۲۴، ۳٫۷ درصد باشد یعنی یک کاهش کوچک ۰٫۲ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۹.

انگلیس هم اهمیت خود را در رشد اقتصاد جهان به خاطر مسئله برگزیت از دست می‌دهد و از رتبه نهم در ۲۰۱۹ به سیزدهم سقوط می‌کند.

رشد تولید ناخالص داخلی که مربوط به روسیه می‌شود در حال حاضر دو درصد است و انتظار می‌رود در پنج سال آینده هم در همین حد باقی بماند. بنابراین احتمالا روسیه جای ژاپن را به عنوان عامل تأثیرگذار پنجم در رشد اقتصاد جهان می‌گیرد. ژاپن تا ۲۰۲۴ به رتبه نهم سقوط می‌کند. پیش بینی می‌شود برزیل از رتبه یازدهم به رتبه ششم بالا بیاید و سهم آلمان از رشد اقتصاد جهان روی همان ۱٫۶ درصد و رتبه هفتم باقی بماند.

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد موتور‌های جدید رشد اقتصادی در بین ۲۰ کشور برتر در پنج سال آینده عبارتند از: ترکیه، مکزیک، پاکستان و عربستان سعودی. اسپانیا، لهستان، کانادا و ویتنام از لیست بیست کشور اول خارج می‌شوند.

این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پنجاه و نهمین اجلاس مجمع عمومی بانک مرکزی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در این جلسه رئیس کل بانک مرکزی، گزارش عملکرد مالی سال ۹۷ و شاخص‌های مالی سال ۹۸ را ارائه کرد.

روسیه و سوریه خواستار خروج نظامیان آمریکایی از غرب آسیا شدند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
روسیه و سوریه در بیانیه‌ای مشترک، ضمن محکوم کردن افزایش نیروهای آمریکایی در غرب آسیا، خروج این نیروها از منطقه را خواستار شدندبه گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از شبکه تلویزیونی العالم، روسیه و سوریه در بیانیه مشترکی، اقدام آمریکا به افزایش نظامیانش را در غرب آسیا محکوم کردند. در این بیانیه که از طرف قرارگاه‌های هماهنگی مشترک دو کشور منتشر شد، آمده است: واشنگتن بر اساس وعده‌ای که داده بود، به جای آنکه یگان‌های نظامی اش را از منطقه خارج کند در پی آن است که با افزایش آمار‌های نظامیانش در منطقه، تنش را افزایش دهد، در شرایطی که با خروج نیروهایش می‌تواند، در پایان دادن تنش در منطقه سهیم باشد. این بیانیه می‌افزاید افزایش تنش که نتیجه ماجراجویی آمریکا در عملیات ترور (سپهبد) شهید قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه ایران است، به چالشی دیگر در مسیر بازگشت آوارگان سوری به کشور تبدیل شده است.

حمله آشوبگران به خودروها و ساختمان بانک مرکزی لبنان + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، گروهی آشوبگر با پرتاب مواد آتش‌زا به سمت ساختمان بانک مرکزی لبنان به ساختمان آن خساراتی وارد کردند و در منطقه جدیتا در شرق لبنان با پرتاب سنگ به چندین خودرو، به شدت آنها آسیب رساندند. در منطقه کورنیش مزرعه در بیروت و در نزدیکی پادگان الحلو نیز، تعدادی آشوبگر با نیروهای امنیتی در گیر شده و به طرف این نیروها سنگ و مواد آتش‌زا پرتاب کردند، نیروهای امنیتی هم برای پراکنده کردن این آشوبگران مجبور به استفاده از گاز اشک آور شدند. در شهر صیدا نیز گروهی با آتش زدن سطل‌های زباله و لاستیک چند خیابان را مسدود کردند. این اغتشاشات و حمله به اموال عمومی به بهانه تاخیر در تشکیل کابینه دولت انجام شده است. بیشتر بخوانید: تظاهرات گسترده مردم فرانسه علیه برنامه اصلاحات نظام بازنشستگی + فیلمانتهای پیام/

حمله معترضان به خودروها و ساختمان بانک مرکزی لبنان + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش گروه حوادث رکنا، گروهی آشوبگر با پرتاب مواد آتش‌زا به سمت ساختمان بانک مرکزی لبنان به ساختمان آن خساراتی وارد کردند و در منطقه جدیتا در شرق لبنان با پرتاب سنگ به چندین خودرو، به شدت آنها آسیب رساندند. در منطقه کورنیش مزرعه در بیروت و در نزدیکی پادگان الحلو نیز، تعدادی آشوبگر با نیروهای امنیتی در گیر شده و به طرف این نیروها سنگ و مواد آتش‌زا پرتاب کردند، نیروهای امنیتی هم برای پراکنده کردن این آشوبگران مجبور به استفاده از گاز اشک آور شدند. در شهر صیدا نیز گروهی با آتش زدن سطل‌های زباله و لاستیک چند خیابان را مسدود کردند. این اغتشاشات و حمله به اموال عمومی به بهانه تاخیر در تشکیل کابینه دولت انجام شده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با صدور دستور اجرایی جدید، زیرساخت حقوقی تحریم باقیمانده اقتصاد ایران را فراهم کرد. به گزارش فارس؛ حدود ۵ روز پیش منوچین وزیر خزانه داری آمریکا پس از قرارگرفتن تعدادی از نظامیان و شرکت‌های بخش فلزات در لیست تحریم اعلام کرد که ترامپ رئیس جمهور این کشور به زودی دستور اجرایی در زمینه تحریم سایر بخش‌های اقتصاد ایران را نیز صادر می‌کند. این دستور اجرایی توسط ترامپ در همان روز صادر شده است و اکنون در سایت وزارت خزانه داری آمریکا قابل رویت است. ترامپ با صدور این دستور اجرایی جدید، زیرساخت حقوقی قرار گرفتن تمام اقتصاد ایران در لیست تحریم را فراهم کرده است. این دستور اجرایی بدین معناست که تمامی اقتصاد ایران شامل تحریم است و هرکس هر نوع فعالیتی به هر نحوی در اقتصاد ایران داشته باشد باید به طور کامل خود را از نظام مالی آمریکا، سفر به آمریکا و نظام پرداخت دلار جدا کند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، حسن روحانی، رییس‌جمهور در مجمع بانک مرکزی حاضر شد. در حاشیه این مجمع اعلام شد عملیات بازار باز بانکی از شنبه کلید خواهد خورد. بر این اساس نظام سیاستگذاری پولی کشور دچار تغییر و تحول عمده خواهد شد. عملیات بازار باز، از جمله ابزارهای سیاست پولی غیرمستقیمی است که نقش تنظیم‌کننده مقدار ذخایر بانکی از طریق نرخ بهره را بر عهده دارد. بعنوان مسئول شورایعالی امنیت ملی روزانه مراقبت می‌کنم؛ همه چیز‌ را نمی‌توانم بگویم ولی اگر مراقبت روزانه صورت نگیرد بین جنگ و صلح یک گلوله فاصله است؛ البته اختیارات در قانون اساسی توزیع شده، است.

نظرها

اخبار بیشتر