چه نوع لبنیاتی مصرف کنیم؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سلامت
چه نوع لبنیاتی مصرف کنیم؟

چه نوع لبنیاتی مصرف کنیم؟

ایسناخبرگزاری ایسنا |
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: لبنیات سنتی تنها یک محصول را در اختیار افراد با نیازها وخواسته‌های متفاوت قرار می‌دهد و این روند را برای سلامت مصرف کنندگان نامناسب است چراکه در جامعه براساس باورهای غلط لبنیات محلی نسبت به نوع صنعتی مفید تشخیص داده می‌شود.

محمدرضا شیران در گفت‌و گو با ایسنا، در موردعلل گرایش مردم به مصرف لبنیات سنتی نسبت به صنعتی اظهار کرد: دسترسی آسان به لبنیات سنتی، افزایش قیمت لبنیات صنعتی، تبلیغات سوء و اعتماد نداشتن به تولیدات لبنیات صنعتی از علت‌های گرایش مردم به لبنیات سنتی است.

وی با اشاره به اینکه انجام عملیات کم‌چرب سازی و طبقه بندی شیرها برای برخی افراد که نیازمند مصرف شیر کم چرب هستند تنها از طریق مصرف شیر صنعتی انجام‌می شود، تصریح کرد: لبنیات سنتی تنها یک محصول را در اختیار افراد با نیازها وخواسته‌های متفاوت قرار می‌دهد و این روند را برای سلامت مصرف کنندگان نامناسب است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مازندران عوارض جانبی ناشی از مصرف لبنیات سنتی را شیوع بیماری‌ها از جمله تب مالت، دیابت، فشار خون، سرطان و بیماری قلبی و عروقی دانست و گفت: آفلاتوکسین (سموم قارچی) به عنوان بیماری نهفته در شیر سنتی است که مصرف آن به دلیل مشخص نبودن نشانه‌ها می‌تواند عامل بیماری سرطان شود.

شیران خاطرنشان کرد: آلودگی آفلاتوکسین براثر جوشاندن و یا سرد کردن شیر نیز از بین نمی‌رود و به تدریج این آلودگی بیماری زمینه‌ای را در مصرف کنندگان ایجاد می‌کند.

وی افزود: راهکار افزایش رویکرد مردم به استفاده از مواد غذایی صنعتی به خصوص لبنیات، کمک‌های یارانه‌ای دولت و اطلاع رسانی نسبت به عوارض ناشی از مصرف این محصولات است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مازندران یادآور شد: در حالی در جامعه براساس باورهای غلط استفاده از محصولات سنتی به خصوص لبنیات محلی نسبت به نوع صنعتی مفید تشخیص داده می‌شود که بار میکروبی نهفته در لبنیات محلی می‌تواند در آینده بیماری‌هایی را به مصرف کنندگان تحمیل کند.

شیران ادامه داد: اکثر واحدهای فروش لبنیات محلی و فله‌ای در مازندران، محصولات خود را از واحدهای دامی محلی فاقد نظارت دریافت می‌کنند که نظارتی بر فعالیت‌شان از سوی دستگاه‌های نظارتی از جمله دامپزشکی نمی‌شود و هشدارهای دستگاه‌های نظارتی تاکنون تاثیر چندانی در کاهش مصرف نداشته است.

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار کوتاه سلامت

وی در مورد مواد نگهدارنده در تولید شیرهای صنعتی بیان کرد: شیرهای پاکتی و نایلونی نگهدارنده ندارد و تنها در برخی قوطی شیرها مواد نگهدارنده استفاده می‌شود چراکه بار میکروبی و آلودگی در شیرها زمان مصرف طولانی‌تر را کاهش می‌دهد، اما این مواد نگهدارنده استاندارد هستند و آسیب چندانی به بدن وارد نمی‌کنند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: برخی نگهدارنده‌ها ممکن است واکنش‌های پوستی و حساسیت‌زا را به همراه داشته باشند و لازم است افراد به ذکر نام مواد نگهدارنده بر روی محصول توجه کرده و در صورت حساسیت از مصرف آن محصول خودداری کنند.

شیران تصریح کرد: در برخی از داروها نیز از مواد نگهدارنده استفاده می‌شود تا در بازه زمانی مصرف دارو برای بیمار، مانع از فساد دارو شود حتی برخی از موادهای نگهدارنده موجب خارش و کهیر پوستی می‌شود اما این مواد نگهدارنده کمتر در محصولات لبنی مورد استفاده قرار گرفته است.

وی عنوان کرد: از آنجایی که مواد نگهدارنده در کشور مصرف چندانی ندارد این مواد در کشور تولید نشده و خط تولید آن راه‌اندازی نمی‌شود چراکه تولیدکنندگان لبنی مواد نگهدارنده یکسال خود را وارد می‌کنند و نیاز چندانی به مواد نگهدارنده احساس نمی‌شود.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مازندران اظهار کرد: در حال حاضر محصولات غذایی صنعتی از جمله لبنیات به میزان نیاز استان تولید می‌شود و مشکلی برای تامین محصولات غذایی صنعتی وجود ندارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فراروفرارو1 روز قبل
در زمان مراجعه به دادگاه مشخص شده است که شاکی حسین روازاده، پزشک طب سنتی است که بار‌ها با اظهارات جنجالی خود، خبرساز شده است. وی مدعی بوده که مسواک زدن برای دندان‌ها مضر است و با اینکه حیوانات وحشی مسواک نمی‌زنند، اما دندان‌های سالمی دارند. حالا روازاده بعد از دو سال به اتهام نشر اکاذیب از علی مرسلی شکایت کرده و می‌خواهد او را پای میز محاکمه بکشد. حسین روازاده، پزشک طب سنتیموضوع شکایت آقای روازاده از من مربوط به مطلبی است که در وب‌سایت شخصی من منتشر شده است. به همین دلیل فعلا اتهام نشر اکاذیب را پیگیری کردند و من تفهیم اتهام شدم.
عصر ایرانعصر ایران1 ساعت قبل
رئیس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت ضمن اعلام بیماری‌های شایع کودکان کار و همچنین تشریح برنامه‌های وزارت بهداشت برای بهبود سلامت کودکان زیر پنج سال، در عین حال از راه‌اندازی ۲۰ بانک شیرمادر تا پایان امسال خبر داد. رصد نوع تغذیه کودکان از زمان آغاز اضافه شدن تغذیه کمکی به برنامه غذایی کودک در بسته‌های تغذیه‌ای، همگی از جمله رویکرد‌هایی است که جلوی چاقی کودکان گرفته شود. شریعت‌پناه با تاکید بر اهمیت تغذیه با شیر مادر، به فواید آن نیز اشاره کرده و افزود: تغذیه انحصاری با شیر مادر به شدت در کاهش میانگین چاقی کودکان تاثیر دارد؛ به همین دلیل ما تاکید می‌کنیم تا پایان شش ماهگی کودک تنها با شیر مادر تغذیه شود. افتتاح ۲۰ بانک شیر مادر تا پایان امسالوی در خصوص روند اجرای طرح بانک شیر مادر برای دستیابی کودکان محروم از شیر مادر، اظهار کرد: وزارت بهداشت در نظر دارد تا پایان سال در سراسر کشور ۲۰ بانک شیرمادر دایر کند. در این زمینه برای ساماندهی کودکان کار همکاری‌هایی نیز با وزارت کار، رفاه و تعاون اجتماعی و سازمان شهرداری‌ها داریم.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴15 ساعت قبل
ساعت ۲۴- یک متخصص تغذیه گفت: آلودگی در فصول سرما می‌تواند اثرات مخربی بر سلامت تمام افراد جامعه به ویژه کودکان بگذارد. او در ادامه افزود: می‌توان با شناخت عوامل آلودگی موجود، با آن مقابله کرد و باعث ارتقای سلامت شد. بهترین روغن مصرفی، روغن زیتون است که ترجیحا باید از این روغن در مواد غذایی بیشتر استفاده شود. این نوع روغن‌ها موجب پاکسازی ریه در مقابل آلودگی می‌شوند، زیرا آلودگی می‌تواند موجب التهاب ریه و ترشح بیشتر مخاط شود که این روغن می‌تواند با آلودگی مقابله کند و فرد دچار تنگی نفس و سرفه نشود. در مواقع آلودگی و فصول سرما بهتر است کمتر از مواد غذایی مانده استفاده شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ساعت قبل
به گزارش مشرق، پوست افراد مبتلا به بیماری اگزما قادر به حفظ میزان رطوبت مورد نیاز خود نیست. این موضوع احتمال خشکی، قرمزی و ترک برداشتن پوست را افزایش می‌دهد. این بیماری علائم مختلفی دارد و با رعایت نکاتی ساده قابل پیشگیری است. در این اینفوگرافی با برخی روش‌های پیشگیری از تشدید اگزما در زمستان آشنا می‌شوید.
سلامت نیوزسلامت نیوز1 روز قبل
سلامت نیوز: رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت آخرین آمار خسارات وارده به اورژانس تهران تا ظهر امروز در پایتخت را اعلام کرد. کیانوش جهانپور در گفت‌وگو با ایلنا درباره خسارات ناشی به اورژانس کشور در پی حوادث چند روز گذشته گفت: تا این لحظه هنوز آمار کلی از خسارات وارده به اورژانس کشور در پی برخی حوادث و نا‌آرامی‌ها به دست ما نرسیده است. رییس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت با اشاره به آمار خسارات وارده به اورژانس تهران تا ساعت ۱۲ امروز ادامه داد: متاسفانه ۴۵ دستگاه آمبولانس و خودروی پشتیبانی و عملیاتی آسیب کلی و جدی دیده‌اند؛ به نحوی‌که ۱۰ دستگاه آمبولانس و دو دستگاه خودروی پشتیبانی به کلی از چرخه عملیات خارج شده‌اند. وی به غارت تجهیزات پزشکی و لوازم و تجهیزات در جریان حوادث ۲۴ ساعت گذشته، تصریح کرد: متاسفانه ۲۰ دستگاه AED و ۱۸ دستگاه ونتیلاتور و ۱۵ دستگاه تله مدیسین آسیب دیدند و دو پایگاه اورژانس نیز غارت و تخریب شدند. رییس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: این مدت توان عملیاتی از ۲۲۷ کد به ۳۷۴ کد افزایش پیدا کرده و با استفاده از نیروهای خارج از شیفت و همکاران ستاد تهران این عملیات‌ها انجام شده است.
سلامت نیوزسلامت نیوز22 ساعت قبل
سلامت نیوز: نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد انجام ۳۵ دقیقه ورزش اضافه در طول روز خطر ابتلا به افسردگی را کاهش می‌دهد. همچنین میزان تاثیر فاکتور ژنتیک را در هر یک از این افراد اندازه‌گیری کردند. محققان مشاهده کردند وجود فاکتور ژنتیکی خطر ابتلا به افسردگی، از عوامل مهم تاثیرگذار در تشخیص افسردگی در مدت زمان دو سال بوده‌ است. هرچند، افرادی که فعالیت جسمی کافی داشتند حتی در صورت وجود فاکتور ژنتیک هم کمتر در معرض ابتلا به افسردگی بوده‌اند. به گزارش مدیکال نیوز تودی، این یافته‌ها تایید کرد که انجام فعالیت‌های جسمی کافی می‌تواند از تاثیر فاکتور ژنتیک در بروز علائم افسردگی بکاهد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری21 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری21 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری22 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

ولایتی: لزوم به کارگیری ظرفیت‌های دانشجویی برای ترویج فرهنگ و تمدن اسلام و ایران

فارس3 دقیقه قبل

واریز یارانه معیشتی از سوی دولت باید مستمر باشد

فارس3 دقیقه قبل

سرطان پستان در مردان بیماری نادر اما کشنده

آفتاب‌نیوز4 دقیقه قبل

لاریجانی: نظارت بر بازار و قیمت‌ کالاها در سطح سران قوا پیگیری می‌شود

فارس5 دقیقه قبل

همدان تا فردا برفی است

ایسنا7 دقیقه قبل

دستگیری هکر اینستاگرام شهروندان در مازندران

اقتصاد آنلاین9 دقیقه قبل