محرومیت‌ها در «چاحوض» /۵۰۰ میلیون ریال دام روستاییان به تاراج رفت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
محرومیت‌ها در «چاحوض» /۵۰۰ میلیون ریال دام روستاییان به تاراج رفت

محرومیت‌ها در «چاحوض» /۵۰۰ میلیون ریال دام روستاییان به تاراج رفت

مهرخبرگزاری مهر |
بیرجند- اهالی روستای چاحوض در کنار زخم هایی اعم از کمبود آب و نبود خدمات ارتباطی، مشکلات جدید مانند به تاراج رفتن قریب به ۵۰۰ میلیون ریال دام را متحمل می شوند که نیازمند توجه و رسیدگی است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: خراسان جنوبی در دل کویر خود روستاهای زیادی را نهفته که هر کدام با مشکلاتی متفاوت روزهایشان را سپری می‌کنند. این روزها یکی از بی آبی شکایت می‌کند و دیگری از خشک شدن مراتع و مزارع کشاورزی.

در لابه لای شکایت روستاییان از سرنوشت و سیلی خشک روزگار، روستایی در دل کوه‌های سرد و سنگینی به نام «چاحوض» از مشکلات دیگری گلایه مند است. اگرچه رد پای خشکسالی در این روستا هم اثرات نامطلوبی برجای گذاشته اما مردمانش تلاش کرده‌اند با حتی پنج راس گوسفند هم در چاحوض ماندگار شوند غافل از اینکه اموالشان به تاراج خواهد رفت.

روستایی که در کیلومتر ۱۴ شهرستان بیرجند واقع شده و تاکنون از مشکلات زیادی اعم از نبود خدمات مطلوب ارتباطی، محرومیت از گاز طبیعی، کمبود آب و صدها دغدغه دیگر رنج برده اما اکنون در دایره معضلی جدید گرفتار شده است.

مکانی که بنا به گفته مردمانش یکی از روستاهای امن بوده و در تاریخ چند صد ساله خود سابقه دزدی نداشته، اما در کمتر از یک سال گذشته تنها بیش از ۵۰۰ میلیون ریال گوسفند به تاراج رفته است.

سخت است برای دامداری که گوسفندانش را در گرمای تابستان و سرمای زمستان غمخواری کرده و در مقابل چنگال تیز گرگ، با چنگ و دندان حفاظت کرده اما اکنون نصیب افرادی شود که بویی از انسانیت نبرده‌اند. این در حالی است که اگر دام شان را گرک به دندان می‌گرفت بیمه حداقل خسارتی پرداخت می‌کرد اما اکنون نه تنها هیچ غرامتی دریافت نمی‌کنند بلکه باید برای پیگیری متولیان روزهای زیادی را در انتظار بمانند.

محرومیت‌ها در «چاحوض» /۵۰۰ میلیون ریال دام روستاییان به تاراج رفت - 6

۲۵ راس دام کمتر از یک سال به یغما رفت

یکی از دامداران روستایی چاحوض در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: از دی ماه سال گذشته تاکنون ۲۵ راس دام از افراد مختلف روستا دزدیده شده است.

محمد حسین رحمتی راد ارزش این دام‌ها را بیش از ۵۰۰ میلیون ریال عنوان کرد و افزود: همچنین ۹ راس دام معادل ۲۰۰ میلیون ریال را از روستاهای مجاور به یغما برده‌اند.

وی بیان کرد: اگر هر راس دام را گرگ می‌خورد، بیمه بخشی از خسارت‌ها را پرداخت می‌کرد اما اکنون بیمه هم پاسخگوی غرامت نیست.

این دامدار روستایی با بیان اینکه روستاییان جز همین چند راس دام امید دیگری ندارند، بیان کرد: در حال حاضر امید تمام اهالی چاحوض از بین رفته و دزدان هیچ چیز برایشان باقی نگذاشته‌اند.

پاسگاه پلیس در مسیر روستا احداث شود

این دامدار روستایی با بیان اینکه از گاراژ خودم بیش از دو میلیون تومان وسایل تراکتور دزدیده شده است، افزود: همچنین قریب به ۲۵ راس از دام‌های دزدیده شده از داخل روستا و مابقی از محل دامداری به یغما رفته است.

وی ادامه داد: ۳۶۰ کیلو کاه، دو کف کش موتور آب و وسایل قدیمی و قیمتی از سایر اقلامی است که در کمتر از یک سال گذشته از چاحوض به تاراج رفته است.

رحمتی راد با بیان اینکه پرونده‌ها زیادی از دزدی‌های مختلف این روستا توسط پلیس تشکیل شده که هنوز نتیجه‌ای نداده است، گفت: تنها راه حل مشکل احداث پاسگاه پلیس در مسیر جاده بوده تا امنیت از تاراج گران گرفته شود.

این پیرمرد روستایی ادامه داد: شرایط پیش رو بسیاری از اهالی روستا را به فکر مهاجرت فرو برده و با این روند در آینده‌ای نه چندان دور، روستا خالی از سکنه خواهد شد.

محرومیت‌ها در «چاحوض» /۵۰۰ میلیون ریال دام روستاییان به تاراج رفت - 17

یکی دیگر از اهالی روستای چاحوض با بیان اینکه این روستا دیگر برای زندگی امنیت ندارد، افزود: دزد‌ها توانسته‌اند دوربین مخفی را از کار بیندازند و در خیالی آسوده به کارشان بپردازند.

مهدی چاحوضی با بیان اینکه پنج راس گوسفند از من ربوده شده است، اظهار کرد: علی رغم اینکه سه سگ نگهبان داشته‌ام، توانسته‌اند این دام‌ها را از آغل بیرون بکشند.

وی ادامه داد: دست و پای یکی از سگ‌ها شکسته بود، سگ دیگری هم تا چند روز ناپدید بود و آن دیگری هم دیگر توان نگهبانی از گله را ندارد.

چاحوضی خواستار رسیدگی به وضعیت کنونی شد و اظهار کرد: این روستا تاکنون سابقه دزدی نداشته اما در حال حاضر بسیار نا امن است.

مردم در آستانه مهاجرت

یکی دیگر از اهالی روستا با بیان اینکه بانوان دیگر جرات ندارند شب در روستا راه بروند، افزود: اگر شرایط به همین روند پیش برود مردم به شهر مهاجرت می‌کنند.

زهرا چاحوضی اظهار کرد: در گذشته امنیت روستا به گونه‌ای بود که اکر یک وسیله قیمتی به مدت یک هفته سر قنات می‌ماند، جایش امن بود اما الان مردم در خواب هم آسایش ندارند.

وی ادامه داد: دزدها از غارت دام که دست برمی دارند به سراغ میوه‌های جالیزی می‌روند و آنجا که کارشان تمام می‌شود دوباره به سراغ دام‌ها می‌روند.

چاحوضی با بیان اینکه این شرایط واقعا برای روستاییان دشوار است، افزود: تنها امید ما همین چند گوسفند بوده که آن‌ها از بین رفت.

وی با اشاره به دیگر مشکلات موجود در روستا بیان کرد: نبود گاز، کمبود آب و عدم آنتن دهی موبایل از دیگر مشکلات روستا است.

روزهای تعطیل آب شرب نداریم

یکی دیگر از اهالی روستا هم در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه آب شرب روستا توسط تانکر حمل می‌شود، افزود: نمی‌دانم چرا در روزهای تعطیل مانند جمعه آب شرب هم قطع می‌شود.

فهیمه چاحوضی عدم آنتن دهی موبایل و اینترنت را از دیگر مشکلات موجود در روستا دانست و افزود: برای تماس‌های ضروری اعم از ۱۱۵ هم باید بالای کوه برویم و همین امر باعث می‌شود که زمان طلایی در رسیدن نیروهای اورژانس در زمان بحران از دست برود.

وی با بیان اینکه مردم این روستا از سال‌ها پیش در انتظار برخورداری از گاز طبیعی هستند، افزود: اعضای شورا طی سال گذشته قول دوساله برای روشن شدن مشعل گاز در روستا را داده‌اند که امیدواریم تنها در مرحله وعده باقی نماند.

چاحوضی خواستار رسیدگی به امنیت روستا شد و اظهار کرد: به تاراج رفتن اموال و دام مردم شرایط سختی را پیش روی روستاییان نهاده که می‌طلبد مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه جای تعجب است که علی رغم این همه دزدی توجهی به وضعیت مردم نمی‌شود، افزود: شاید پادرمیانی اعضای شورا و بسیج کردن مردم برای نگهبانی از روستا بتواند راه حلی برای کاهش خسارت‌های ناشی از دزدی باشد اما افسوس که جای همین پادرمیانی‌ها هم خالی است.

مسئولان: اموالتان را بگیرید تا دزد نبرد

دهیار روستای چاحوض در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه از دو سال گذشته دزدی در روستا بیداد می‌کند، افزود: طی هفته پیش پنج راس دام را از یک پیرمرد روستایی به تاراج برده‌اند که تنها دارایی اش همان چند دام بود.

علی کرامتی نیا با بیان اینکه طی یک سال گذشته تنها از روستای چاحوض بیش از ۲۰ راس دام ربوده شده است، افزود: ارزش ریالی هر کدام از این دام‌ها بیش از دو میلیون تومان بوده است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای کاهش این معضل بیان کرد: هر جا که دست گذاشته‌ایم، دزدها از ما جلوتر بوده‌اند! چراکه بسیار حرفه‌ای عمل می‌کنند.

کرامتی نیا ادامه داد: یک دوربین مخفی به ارزش دو میلیون تومان به کار گذاشته‌ایم اما متاسفانه غارت گران این دوربین را شکسته‌اند.

وی با بیان اینکه پیگیری‌های زیادی از کانال‌های مختلف انجام شده است، افزود: مسئولان متولی می‌گویند کاری از دستمان بر نمی‌آید، اموالتان را محکم بگیرید تا دزد نبرد.

روستاییان یک هفته در ماه آب ندارند

کرامتی نیا با بیان اینکه نیروهای امنیتی تنها صورت جلسه‌ای پر می‌کنند، افزود: خشکسالی‌های پی در پی بر روستاییان مشکلات زیادی را متحمل کرده و نیاز است بیش از این فریاد رس آن‌ها باشیم.

وی با اشاره به دیگر مشکلات روستاییان بیان کرد: کمبود آب شرب از مشکلات جدی روستاییان بوده به گونه‌ای آب شرب مورد نیاز مردم با تانکر حمل می‌شود.

دهیار روستای چاحوض ادامه داد: به دلیل کمبود آب، مردم روستا به طور میانگین در هر ماه یک هفته آب ندارند.

کرامتی نیا با اشاره به پروژه گاز رسانی بیان کرد: این پروژه طرحی ملی بوده که برای انجام آن قولی دوساله داده‌اند و از آن زمان تاکنون هنوز شش ماه گذشته است.

حال جای سوال است که مردم این روستا تا کی باید نظاره‌گر به تاراج رفتن اموال و دام هایشان باشند تا بتوانند شبی را آسوده سر بر بالین بگذارند. در این چنین شرایطی که غارت در چند کیلومتری بیرجند بیداد می‌کند، شعار «حمایت از روستاییان» کی و کجا می‌خواهد به معنی حقیقی برسد؟ شاید وقت آن رسیده که متولیان با اجرای طرح هایی ضربتی فریاد رس این روستاییان باشند تا مشکلاتی بزرگ‌تر گریبانگیر مردم و مسئولان نشود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

به نام اعتراض اما به کام …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دیروز نقاطی از تهران و برخی از شهرستان‌های آن محل تعدادی اجتماع مردمی بعد از تغییر قیمت بنزین بود، اما رفته رفته این اجتماعات نه دیگر رنگ و بوی بنزینی داشت و نه مردمی …به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ شب وقتی دخلش را شمرده، کرکره را پایین کشیده و به خانه رفته تصور نمی‌کرده است چند ساعت بعد مغازه را اینطور بی سر و سامان ببیند. به نام اعتراض، اما به کام آن‌ها که می‌خواهند آتش به جان زندگی مردم بیفتد.

زخمی شدن یک خبرنگار از ناحیه چشم توسط نظامیان رژیم صهیونیستی + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، رژیم صهیونیستی در جنایتی جدید، بیش از دویست هکتار از زمین‌های فلسطینیان را در الخلیل مصادره کرد. وقتی که صاحبان این زمین‌ها در آن حضور یافتند، در معرض حملات نظامیان صهیونیست قرار گرفتند. نظامیان صهیونیست با شلیک گاز اشک آور و گلوله، مانع از آن شدند که فلسطینیان به درختان زیتون خود برسند. یک خبرنگار هم که برای خبرگزاری محلی فلسطین کار می‌کرد هنگام تلاش برای فیلمبرداری از عملیات مصادره زمین‌ها و اخراج مردم از زمین‌ها به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست، از ناحیه چشم چپ زخمی شد. + فیلمانتهای پیام/حمله نظامیان اسرائیلی به مردم فلسطین + فیلم

عکس/ خرابکاری اغتشاش‌گران در تهران

26+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عکس: خبرگزاری فارس۲ - فارغ از مصداق کنونی، هنوز ساز و کار مناسبی برای «بیان اعتراضات» در کشور وجود ندارد؛ گو این که اساسا چنین حقی به رسمیت شناخته نشده است! به عنوان مثال نوجوانانی که اساسا در ماجرای اعتراضات بنزینی نیستند و در عین حال، اینترنت بخشی جدایی ناپذیر از زندگی آنهاست نیز درگیر نارضایتی می‌شوند. وانگهی مگر در یکی دو روز گذشته، وقایع اعتراضی چقدر پرحجم بودند که کل اینترنت کشور را این گونه مختل کردند؟! این واکنش سنگین، چنین تداعی می‌کند که اعتراضات بسیار گسترده‌تر و خطرناک‌تر از آنی هستند که واقعا هستند. سران قوا با پشتوانه کارشناسی یک تصمیم گرفتند و باید اجرا شود. "
فارسفارس1 روز قبل
در شرایطی که بعد از برخی اعتراضات و ایجاد انسدادهای ترافیکی عصر و شب گذشته در تهران، صبح امروز شرایط در پایتخت به حالت کاملا عادی بازگشته، خدمات نقشه گوگل کماکان کل تهران را در وضعیت قفل شده نمایش می‌دهد. به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، کاربرانی که از طریق اپلیکیشن همراه گوگل مپس یا از طریق سایت اینترنتی آن به نشانی maps. google. com نقشه تهران را مشاهده می‌کنند، شاهد هستند که تقریبا بر روی تمامی خیابان‌ها و بزرگراه‌های شهر تهران، علامتی مشابه با علامت ورود ممنوع اضافه شده که به معنای انسداد کامل ترافیکی است. شبکه‌های اجتماعی و شرکت‌های فناوری مشهور در آمریکا بارها و بارها با دروغ پردازی، انتشار اخبار جعلی یا ارائه خدمات فنی ویژه به معترضان، همدستی خود با کاخ سفید، رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی را اثبات کرده‌اند. این بار بعد از گذشت ده سال گوگل به کمک دیگر شرکت‌های فناوری آمریکایی آمده تا ضدیت خود با ایران را یک بار دیگر به اثبات برساند. انتهای پیام/
ایلناایلنا1 روز قبل
معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با هشدار به مردم در خصوص پیامک‌هایی با عنوان «دریافت رمز یک‌بار مصرف» گفت: این پیامک‌ها جعلی بوده و به قصد کلاهبرداری ارسال می‌شود. به گزارش ایلنا، ‌ سرهنگ رامین پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا درباره پیامک‌هایی با عنوان «دریافت رمز یک‌بار مصرف» گفت: این پیامک‌ها جعلی هستند و یک سری افراد سودجو از این موقعیت سوءاستفاده کرده و با ارسال پیامک به افراد خود را نماینده بانک معرفی می‌کنند. وی ادامه داد: این افراد سودجو با ارسال یک لینک به مردم از آنها می‌خواهند برای دریافت رمز یکبار مصرف در لینک مورد نظر ثبت‌نام کنند. معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با تاکید براینکه مردم برای دریافت رمز به بانک عامل خود مراجعه کنند، خاطرنشان کرد: سرشماره‌های بانکی کاملا مشخص است و بانک‌ها از این طریق برای مشتریان خود پیامک ارسال می‌کنند. هیچگاه بانک‌ها از طریق شماره‌های شخصی و از طریق سیم‌کارت‌های همراه اول، ایرانسل و رایتل برای مشتریان خود پیامک ارسال نمی‌کنند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری6 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری6 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری7 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

لو: آلمان مدعی قهرمانی یورو نیست

نود4 دقیقه قبل

ادعای جالب اوبی میکل: هازارد تنبل‌ترین بازیکنی است که دیده‌ام!

نود4 دقیقه قبل

فوت کارگر ایرانی بر اثر سقوط در چاه

اقتصاد آنلاین6 دقیقه قبل

خط و نشان‌ نفت با شکست مهرام/ پتروشیمی پیروز بازی بزرگ هفته ‌پنجم‌ لیگ بسکتبال

ایسنا7 دقیقه قبل

انتشار کارت آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی +لینک

اقتصاد آنلاین10 دقیقه قبل

ناشران کدام مکان را برای نمایشگاه کتاب مناسب می‌دانند؟

خبرآنلاین11 دقیقه قبل