افزایش بی اعتمادی به آمریکا در کشور‌های آسیایی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. بین‌المللی

افزایش بی اعتمادی به آمریکا در کشور‌های آسیایی

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
اکنون جهان دریافته است که رسیدن به پیروزی تنها موضوعی است که برای ترامپ اهمیت دارد
افزایش بی اعتمادی به آمریکا در کشور‌های آسیایی - 0

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما‎، آسیا تایمز تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر خارج کردن نیرو‌های آمریکایی از سوریه را ضربه‌ای به اعتماد متحدان آمریکا به این کشور دانست.

این پایگاه اینترنتی که دفتر آن در هنگ کنگ قرار دارد، در تحلیلی به قلم جاناتان منتورپ نوشت: راهبردپردازان و کارشناسان امنیتی در آسیا پس از آنکه دونالد ترامپ متحدان کرد آمریکا را در سوریه قربانی کرد، درصدد برآمدند به بررسی مجدد سناریو‌های خود بپردازند.

از زمانیکه ترامپ در سال ۲۰۱۷ [۱۳۹۶] به ریاست جمهوری آمریکا رسید، متحدان آسیایی واشنگتن راه‌هایی برای وفق دادن خود با اوضاع یا فعالیت کردن در کنار انزواگرایی، ناآگاهی، بی ثباتی، نیاز وی به منحرف کردن توجه‌ها از مشکلات حقوقی اش و دلمشغولی هایش به قرارداد‌های مالی یافته‌اند.

اما اقدام ترامپ در زمینه سوق دادن کرد‌های سوریه به کام رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، خیانتی از نوع دیگر بود.

اکنون جهان دریافته که رسیدن به پیروزی تنها موضوعی است که برای ترامپ اهمیت دارد. در واقع به نظر می‌رسد دور انداختن کرد‌ها نخستین واکنشی بود که پس از مواجهه با درخواست‌های روز افزون کنگره مبنی بر انجام شدن تحقیقات درباره سوءاستفاده ترامپ از قدرت و احتمالا استیضاح و برکناری وی به ذهن خلاقش رسید.

اما اقدام ترامپ در زمینه کنار گذاشتن کرد‌ها، چند گام فراتر از دیوانگی‌های قبلی وی بود.

این کار نشان داد که وی آمادگی دارد برای ارضای غرور خود، صد‌ها یا حتی هزاران نفر را به کام مرگ بفرستد.

به همین دلیل بود که خیانت ترامپ به کردها، برای نخستین بار موجب بروز خشم عمومی از وی حتی در میان حامیان جمهوریخواهش در کنگره شد، خشمی که احتمال استیضاح وی را افزایش می‌دهد.

مایک پنس، معاون رئیس جمهور، روز پنجشنبه در اقدامی عجولانه برای آرام کردن اوضاع عازم آنکارا شد تا اردوغان را از حمله به کرد‌ها منصرف کند. رئیس جمهور ترکیه با یک آتش بس پنج روزه موافقت کرد ….، اما این تصمیم ترامپ تاثیر منفی خود را در میان متحدان آمریکا برجا گذاشت. در آسیا، خیانت ترامپ به کرد‌ها زنگ‌های خطر را به ویژه در کره جنوبی و همچنین در استرالیا و ژاپن به صدا در آورد.

در میان ۱۰ کشور جنوب شرق آسیا، تصویر زننده بی اعتمادی به ترامپ، دلیل دیگری شد برای ایجاد توازن میان روابط امنیتی این کشور‌ها با چین، آمریکا و به ویژه هند.

در کره جنوبی، ایجاد حس بی اعتمادی به رئیس جمهور آمریکا در نتیجه اقدام وی در سوریه که نشان دهنده ظرفیت ترامپ برای خیانت کردن بود، در زمان حساسی اتفاق افتاد. خیانت ترامپ به کردها، برای نخستین بار موجب بروز خشم عمومی از وی حتی در میان حامیان جمهوریخواهش در کنگره شد

سئول و واشنگتن در حال مذاکره جدی درباره این موضوع هستند که کره جنوبی برای تامین هزینه ۲۸ هزار و ۵۰۰ نیروی آمریکایی مستقر در شبه جزیره چه مبلغی باید بپردازد.

ترامپ از زمانی که وارد کاخ سفید شد، همواره تاکید کرده است که اروپا، ژاپن و کره جنوبی باید برای کمک به تامین هزینه نیرو‌های آمریکایی مستقر در مناطقشان، پول بیشتری بپردازند.

در حال حاضر کره جنوبی حدود یک میلیارد دلار آمریکا در سال پرداخت می‌کند، اما هری هریس، سفیر آمریکا در سئول، اخیرا در مصاحبه با یک روزنامه محلی این شایعه‌ها را تایید کرد که واشنگتن می‌خواهد این مبلغ را پنج برابر کند و به پنج میلیارد دلار در سال برساند.

اکنون رفتار ترامپ با کرد‌های سوریه این احتمال را در اذهان مردم کره جنوبی تقویت کرده است که اگر ترامپ پولی را که می‌خواهد، دریافت نکند، دستور خواهد داد نیرو‌های آمریکایی از منطقه خارج شوند، موضوعی که وی در گذشته مطرح کرده است. اگر این اتفاق روی دهد، کره جنوبی همانند آغاز جنگ داخلی ۱۹۵۰ [۱۳۲۹] در معرض خطر حمله کره شمالی قرار خواهد گرفت.

مردم کره جنوبی غیر از موضوع پول، دلایل دیگری نیز دارند که درباره موضعگیری ترامپ در مقابله آن‌ها با کره شمالی تردید داشته باشند.

ترامپ در تمجید و حتی ابراز محبت به کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، اغراق می‌کند با این امید که بتواند رهبر جوان کره شمالی را متقاعد کند از سلاح‌های هسته‌ای و برنامه‌های توسعه موشک‌های بالستیک خود دست بشوید.

اما سه دیدار قبلی ترامپ با کیم هیچ نتیجه‌ای به دنبال نداشته و تلاش‌های ترامپ برای فتح باب با مقاومت مواجه شده است.

به اعتقاد نویسنده موضع ژاپن هم همانند کره جنوبی است، بدینگونه که آمریکا ۵۴ هزار نیروی مستقر در این کشور دارد که برای تامین هزینه آن‌ها از ژاپن درخواست پول کرده است. از طرف دیگر ژاپن هم در خط مقدم رویارویی با کره شمالی و چین قرار دارد.

در استرالیا هم موضوع امنیت ملی همواره حائز اهمیت بوده است. استرالیا کشوری است وسیع با جمعیت اندک که همواره خود را دربرابر تهاجم از سمت شمال آسیب پذیر می‌بیند. با افزایش سیاست‌های توسعه طلبانه چین این احساس آسیب پذیری افزایش یافته است. دولت‌های استرالیا برای ایجاد اطمینان به دنبال ارتقای پیمان دفاعی خود با واشنگتن بودند و در نتیجه پس از جنگ جهانی دوم، در تمام جنگ‌های مهم آمریکا ازجمله جنگ‌های کره، ویتنام، خلیج فارس، سومالی، تیمور شرقی، افغانستان و عراق در کنار نیرو‌های آمریکایی جنگیده‌اند.

اکنون پیامی که استرالیا از خارج شدن نیرو‌های آمریکایی از شمال سوریه دریافت می‌کند، این است که کشته‌ها و مجروحانی که استرالیا در جنگ‌های آمریکا داده است برای تضمین وفاداری رئیس جمهور آمریکا به کانبرا که روابط پیچیده‌ای را با پکن تجربه می‌کند، کافی نیست.

این موضوع در چند روز اخیر بحث‌هایی را در صحنه سیاسی و رسانه‌های استرالیا به راه انداخته است. اکنون این تفکر در استرالیا وجود دارد که همانند ژاپن، اتحاد استرالیا و آمریکا به حدی عمیق و گسترده است که دیوانگی‌های یک رئیس جمهور آشفته نمی‌تواند به آن آسیب برساند.

اما یک احساس بی اعتمادی هم وجود دارد که نتیجه این دیدگاه مشترک در سراسر آسیا است که در ارزیابی تهدید‌ها باید این احتمال را در نظر گرفت که ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ [۱۳۹۹] برای چهار سال دیگر به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شود.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
اوپرت یکی از آن مناطقی است که با شنیدن نامش و دیدن تصاویرش ممکن است با خودمان بگوییم وای چه بهشتی، کاش اینجا ایران بود و می‌توانستیم به آن سفر کنیم. منطقه‌ای بین استان سمنان و مازندران با طبیعتی زیبا و خیره کننده. دیواره‌ای از کوه که مسیر حرکت ابرها را سد می‌کند، این دیواره اوپرت نام دارد. منطقه ایی ییلاقی برای مردم محلی که دامهای خود را به چرا می‌برند. خانه‌های روستایی دشت‌های زیبا، کوه‌های زیبا پوشیده شده از چمن، چشمه‌های جوشان با آب گوارا که در این منطقه به چشم می‌خورد همه از زیبایی‌های اوپرت می‌باشد.
مهرمهر15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، مسئول امور ایران در وزارت امور خارجه آمریکا ضمن ابراز خشنودی از اغتشاشات اخیر در ایران، به نقش واشنگتن در این حوادث اعتراف کرد. «برایان هوک» در گفتگو با بی. بی. سی اذعان کرد که در جریان نا آرامی‌های اخیر در ایران عده‌ای از اغتشاشگران از ابزارهایی که آمریکا فراهم کرده است، استفاده کرده‌اند. هوک گفت: در یک سال و نیم گذشته ابزاری را برای مردم ایران فراهم کردیم که معترضان حتی بتوانند در زمان قطع اینترنت با هم ارتباط برقرار کنند. وی با ادعای اینکه «در کنار مردم ایران هستیم»، افزود که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز چند بار با «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه این کشور درباره ایران جلسه داشته است. اعتراضات در ایران به نرخ جدید بنزین صورت گرفت که توسط عده‌ای آشوبگر به خشونت کشیده شد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز16 ساعت قبل
رئیس جمهور آمریکا پنجشنبه شب در پیامی توئیتری به قطعی سراسری اینترنت در ایران واکنش نشان داد و این قطعی را دلیل بر وجود بی‌ثباتی در ایران دانست. ترامپ ادعا کرد که حکومت ایران اینترنت را قطع کرده تا مردم نتوانند درباره خشونت‌هایی که اعمال می‌شود، صحبت کنند. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در واکنش به اظهارات کاخ سفید و وزیر امور خارجه آمریکا و برخی دولت‌های اروپایی در خصوص ناآرامی‌های اخیر در برخی شهرهای ایران گفت: رژیمی که با اعمال تروریسم اقتصادی مانع رسیدن غذا و دارو به مردم عادی اعم از سالخوردگان و بیماران می‌شود، هیچگاه نمی‌تواند ادعای وقیحانه حمایت از مردم ایران داشته باشد. وزیر امور خارجه اعلام حمایت مقام‌های آمریکایی از «مردم ایران» را دروغی شرم‌آور خواند و تاکید کرد: آقای پمپئو نخست باید پاسخگوی اقدامات اعلام شده تروریستی و جنایت علیه بشریت ضد مردم ایران باشد. سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: آنچه که درخصوص ایران باید در درجه اول توجه قرار گیرد پاسخگویی اروپا نسبت به خلف وعده و عدم اجرای تعهدات برجامی آنها و همراهی با قلدری‌های آمریکا در تحریم و تروریسم اقتصادی ضد مردم ایران است نه اظهارات مداخله‌آمیز و اشک تمساح برای دفاع از اشرار و تخریب‌کنندگان اموال و اماکن عمومی و حتی خصوصی در ایران!
ورزش۳ورزش۳1 روز قبل
رقابت دو تیم باشگاهی الهلال و النصر در فوتبال عربستان شباهت زیادی به جدال استقلال و پرسپولیس دارد؛ به طوری که هواداران این تیم‌ها حاضر نیستند رقیبشان در فینال آسیا به پیروزی برسد. به گزارش «ورزش سه» در حالی که الهلال به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسیده چالش فوتبالی عربستان جدال هواداران دو رقیب بزرگ این کشور است. آخرین بار در لیگ قهرمانان آسیا اتفاق مشابهی رخ داد. الهلال در بازی رفت فینال لیگ قهرمانان آسیا در زمین خودش با نتیجه یک بر صفر برابر اوراوا ردز به پیروزی رسید. هواداران النصر شاکی هستنداما عکس العمل‌های متفاوتی نسبت به این حرف‌های ماجد عبدالله و این موضوع که هواداران النصر چه نظری نسبت به حضور الهلال در فینال لیگ قهرمانان دارند، وجود دارد.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در ادامه حمایت‌های پی در پی مقام‌های آمریکایی از ناآرامی‌های اخیر در ایران، «مایک پنس» معاون «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا نیز با انتشار پیامی توییتری از اغتشاشات در ایران حمایت کرد. این اولین بار نیست که با شروع ناآرامی در ایران، مقامات آمریکایی به حمایت از آشوب‌ها پرداخته‌اند. پیش از این نیز، «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا، در صفحه توییتر خود نوشت که آمریکا صدای مردم ایران را شنیده و از آنها حمایت می‌کند. پس از آن نیز، «مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در حمایت از آشوبها در حاشیه اعتراضات در ایران، بیانیه‌ای مداخله‌جویانه صادر کرد و برخی از سناتورها و مقامات ارشد آمریکایی نیز از آشوب‌ها در ایران حمایت کردند. حمایت واشنگتن از اغتشاشات و ناآرامی‌ها در ایران در شرایطی است که حتی تحلیلگران آمریکایی نیز به نقش این کشور در پشت پرده ناآرامی‌های ایران اشاره کرده‌اند.
تابناکتابناک1 روز قبل
البته یکی از این سه بازی، در تهران مقابل ایران استگروه C مسابقات مقدماتی جام جهانی قطر در آسیا یکی از پیچیده‌ترین گروه‌های حال حاضر رقابت‌های گزینشی جام جهانی ۲۰۲۲ در قاره‌های مختلف است. در حال حاضر و با توجه به میانگین امتیازات عراق ۱۱ امتیازی شانس اول صعود مستقیم به عنوان صدرنشین است و بحرین و ایران باید برای مقام دومی رقابت کنند. اما ماجرا این است که تیم ملی ایران یک بازی کمتر نسبت به دو مدعی دیگر دارد و در صورت پیروزی در ۴ مسابقه آینده به عنوان صدرنشین مستقیم صعود خواهد کرد. جالب‌تر اینکه عراق هم برای اینکه روی کاغذ بتواند قطعا به عنوان صدرنشین صعود کند باید هر ۳ بازی باقیمانده‌اش را ببرد. اما اگر ایران ۱۲ امتیاز از ۴ بازی اش بگیرد با توجه به بازی‌های باقیمانده، عراق می‌تواند با رسیدن به امتیاز ۱۷ به عنوان تیم دوم صعود کند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری4 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

بازگشت مرحله‌ای اینترنت بین‌المللی؛ خسارت اقتصادی قطعی سراسری اینترنت چقدر بود؟

تکراتوچند ثانیه قبل

شکایت ایران از شبکه‌های معاند فارسی زبان

آفتاب‌نیوزچند ثانیه قبل

پامپئو: با افتخار از مردم لبنان حمایت می‌کنیم

آفتاب‌نیوزچند ثانیه قبل

حسن یزدانی یک امتیاز داد و شروع کرد!

آفتاب‌نیوزچند ثانیه قبل

راهپیمایی حمایت از امنیت و اقتدار کشور در سنندج برگزار می‌شود

مهر13 دقیقه قبل