متروی کرج؛ پروژه‌ای در رویای افتتاح
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
متروی کرج؛ پروژه‌ای در رویای افتتاح

متروی کرج؛ پروژه‌ای در رویای افتتاح

مهرخبرگزاری مهر |
کرج - متروی کرج قرار است ترافیک این کلان‌شهر را کاهش دهد اما با گذشت بیش از یک دهه، شهر را معطل کرده و به زعم بسیاری با بلعیدن منابع روی ریل وعده‌ها حرکت می‌کند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: از پروژه متروی کرج با عنوان رشته‌ای یاد می‌شود که سر دراز دارد، سرنوشت این پروژه با وجود برنامه‌ریزی‌های انجام شده اگر بگوییم هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، بیراه نگفته‌ایم.

از زمان کلنگ زنی تا کنون تلاش‌های زیادی صورت گرفته تا اعتبار مالی لازم به شیوه‌های مختلف از جمله تهاتر، دریافت تسهیلات بانکی و یا فروش اوراق مشارکت تامین شود تا بلکه زودتر به نتیجه برسد اما تاکنون نتیجه واضحی حاصل نشده است.

با وجود اینکه کلنگ متروی برخی کلان‌شهرها مثل تبریز و شیراز پس از متروی کرج زمین زده شد حالا شهروندان تبریزی و شیرازی از این سیستم حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند ولی کرجی‌ها نه، اما همچنان منتظر راه اندازی این پروژه هستند و برای بهره برداری از آن روزها را می‌شمارند در این میان برخی هم معتقدند کرج حالا حالاها مترو دار نمی‌شود.

اما فلش بکی به گذشته حقایق بسیاری را آشکار می‌کند از جمله اینکه برخی کمر همت بستند و پروژه را به تعطیلی کشاندند تا امروزه از این پروژه مهم و سرنوشت ساز در سطر سطر اخبار به عنوان کلافی سردرگم یاد شود.

برگردیم به زمان آغاز به کار دوره پنجم شورای اسلامی شهر کرج که دوباره شاهد برپایی کارگاه‌ها و تزریق منابع مالی به مترو شدیم که البته باید گفت هنوز نگرانی هایی وجود دارد زیرا پیش‌تر رحیم خستو عضو شورای شهر کرج در نشست با نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی گفته بود؛ تاخیر در تکمیل پروژه مترو، شهر کرج را هزاران میلیارد تومان بدهکار می‌کند.

متروی کرج؛ پروژه‌ای در رویای افتتاح - 6

با رحیم خستو، نائب رئیس شورای شهر کرج در خصوص اظهارات اخیرش درباره مترو گفتگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

وی که معتقد است تا کنون بخش عمده‌ای از منابع مالی شهر به پروژه مترو اختصاص یافته، گفت: بازپرداخت هر کدام از این منابع مالی با بهره قابل توجهی همراه است، اگر این پروژه هر چه زودتر تکمیل شود با درآمدهای حاصل از آن بخشی از این هزینه‌ها جبران می‌شود.

عضو شورای شهر کرج گفت: اگر تعهد اجرای پروژه قطار شهری کرج به موقع انجام نشود از یکسو انباشت بدهی‌های جدید و از سویی دیگر تعهد پرداخت بهره تسهیلات دریافت شده را برای شهرداری کرج به همراه دارد.

خستو افزود: اگر این روند ادامه یابد روزی می‌رسد که مترو راه اندازی نشده و شهرداری مجبور است ماهانه حدود ۱۰۰ میلیارد تومان بهره تسهیلات بانکی پراخت کند که برای تزریق به این پروژه دریافت شده بود.

وی گفت: اگر بخشی از پروژه متروی کرج تکمیل شود و حداقل شاهد راه اندازی چند ایستگاه باشیم با روش هایی از جمله ورود سرمایه گذاران به حوزه‌های مختلف می‌توانیم به درآمدزایی برسیم.

نایب رئیس شورای شهر کرج با تاکید بر اینکه باید ایستگاه‌ها راه اندازی شود تا به درآمد زایی برسیم، افزود: اگر در این پروژه نتوانیم سقف درآمدی ایجاد کنیم سالانه مجبور به پرداخت سود مرکب تسهیلاتی هستیم که برای پیشبرد پروژه مترو اخذ شده بود.

متروی کرج؛ پروژه‌ای در رویای افتتاح - 14

خستو با اشاره به اینکه اکنون در پیشبرد پروژه متروی کرج مشکل مالی نداریم، گفت: همه منابع مالی لازم در این خصوص تهیه شده است، به همین دلیل در مورد اثرات تاخیر اجرای این پروژه برای شهر کرج هشدار داده‌ام.

علت تاخیر در راه اندازی متروی کرج!

وی با اشاره به اینکه ضروری است بر حسن اجرای پروژه نظارت صحیح اعمال شود، گفت: باید نظارت‌ها از سوی شورای شهر و نهادهای نظارتی بیشتر شود، اکنون این مهم کم و بیش در حال انجام است.

عضو شورای شهر کرج گفت: انتظار ما این است که ناظران شورا بررسی‌های لازم را انجام داده و اطلاعات دقیق‌تری در خصوص این پروژه به اعضای شورا و مردم ارائه کنند.

اما در گفت‌وگو با علی اصغر صلواتی، رئیس سازمان حمل و نقل شهری شهرداری کرج علت تاخیر در راه اندازی مترو را پیگیری کردیم، وی گفت: در این پروژه مثل هر پروژه دیگری سرمایه گذاری انجام شده و منابع مالی مختلفی نیز تزریق شده است.

وی با تاکید بر اینکه تعیین زمان بندی برای راه اندازی متروی کرج اهمیت بالایی دارد، گفت: شورای شهر نیز بر این مهم تاکید دارد که اجرای پروژه باید طبق زمان بندی مشخص پیش رود اگر غیر از این باشد در حقیقت سرمایه شهر هدر رفته است.

متروی کرج؛ پروژه‌ای در رویای افتتاح - 21

رئیس سازمان حمل و نقل شهری شهرداری کرج به اهمیت ریشه یابی علل تاخیر این پروژه تاکید کرد و گفت: به دلیل طولانی شدن مذاکرات و ایجاد حرف و حدیث‌ها فرصت دریافت اعتبارات دولتی و ملی را از دست دادیم و نتوانستیم به درستی از این فرصت‌ها استفاده کنیم.

خبری: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

صلواتی به اهمیت لابی‌گری، رایزنی، پیگیری و تماس شورای شهر و نمایندگان کرج در مجلس شورای اسلامی با مسئولان کشوری به منظور تامین منابع مالی دولتی برای مترو اشاره کرد و گفت: در دیگر شهرها از جمله مشهد، تبریز و یا اصفهان با تکیه بر همین رایزنی‌ها اعتبارات ملی لازم دریافت شد به تبع برای متروی کرج نیز استفاده از چنین ردیف‌های اعتباری بسیار کارساز است، از طرفی دولت نیزاز شهرداری‌ها انتظار دارد که در قبال ارائه چنین حمایت هایی نقش خود را در پروژه‌های مترو به خوبی ایفا کنند.

وی اضافه کرد: وزارت کشور سال گذشته مجوز انتشار اوراق مشارکت ۲۵۰ میلیارد تومانی برای تزریق به متروی کرج را صادر کرد، اعتبار حاصل از فروش اوراق اکنون در حساب مربوط به پروژه است و شورای شهر و نمایندگان این شهر در مجلس شورای اسلامی در خصوص تامین این اعتبار نقش تاثیرگذاری داشتند.

رئیس سازمان حمل و نقل شهری شهرداری کرج گفت: اعضای شورای شهر و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی در خصوص انتشار اوراق مشارکت ۲۵۰ میلیارد تومانی با سازمان بورس، بانک مرکزی و یا سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور جلساتی برگزار و این مهم را به انجام رساندند تا بخش قابل توجهی از مشکلات رفع شود.

صلواتی با اشاره به اینکه منتظرانتشار اوراق مشارکت ۴۰۰ میلیارد تومانی هستیم، گفت: امیدواریم که با همراهی و حمایت مسئولان شهر و استان هرچه زودتر این مهم نیز محقق شود.

متروی کرج؛ پروژه‌ای در رویای افتتاح - 29

وی با اشاره به اینکه وزارت کشور انتشار اوراق مشارکت ۴۰۰ میلیارد تومانی برای تزریق به پروژه متروی کرج را مصوب کرده و آن را به سازمان برنامه و بودجه کشورارسال کرده است، گفت: این مهم در مرحله ابلاغ مجوز از سوی سازمان برنامه و بودجه به بانک مرکزی است.

بودجه پروژه متروی تهران ۱۰ برابر متروی کرج است

به گفته رئیس سازمان حمل و نقل شهری شهرداری کرج در سهمیه انتشار اوراق مشارکت که از سوی وزارت کشور برای پیشبرد پروژه‌های مترو لحاظ شده سهمیه شهرداری کرج در قیاس با دیگر کلان‌شهرها پایین تراست، به عنوان نمونه زمانی که شهرداری کرج سهمیه انتشار ۲۵۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت را به دست آورد سهم شهرداری تبریز ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است.

صلواتی گفت: برای پیشبرد عملیات اجرایی ۵٫۵ کیلومتر از۱۵ کیلومتر خط دو متروی کرج حد فاصل ۴۵ متری گلشهر تا چهارراه طالقانی برنامه ریزی شده که به جد پیگیری می‌شود.

وی اضافه کرد: همان طور که می‌بینید پیشرفت متروی تهران سریع است، دلیل این مهم میزان بودجه‌ای است که به متروی پایتخت اختصاص یافته همچنین از فرصت‌ها استفاده خوبی می‌شود.

رئیس سازمان حمل و نقل شهری شهرداری کرج با اشاره به اینکه بودجه پروژه متروی تهران ۱۰ برابر متروی کرج است، گفت: توقف مقطعی در پروژه متروی کرج باعث یک عقب ماندگی شده اما در تهران ابتدا یک خط راه اندازی می‌شود و در ادامه ایستگاه‌های میانی آن خط در بازه‌های زمانی مشخص به مرحله بهره برداری و افتتاح می‌رسد.

متروی کرج؛ پروژه‌ای در رویای افتتاح - 36

صلواتی در بخش دیگری با اشاره به انتقاداتی که از سوی برخی اعضای شورای شهر وجود دارد، گفت: شورای پنجم در تزریق منابع مالی به متروی کرج سه برابر شوراهای قبل کمک کرده است.

وی با اشاره به اینکه برای خرج کردن ریال ریال اعتبارات حاصل از فروش اوراق مشارکت و تزریق آن به پروژه مترو برنامه ریزی کرده‌ایم، گفت: جدول زمان بندی شده برای پروژه وجود دارد امیدواریم با تامین منابع مالی این پروژه هرچه سریع‌تر تکمیل شود.

ترافیک که این روزها به گره‌ای کور در اغلب شهرهای کوچک و بزرگ تبدیل‌شده، چاره و تدبیری با عنوان گسترش حمل‌ونقل عمومی دارد که در کلان‌شهرها، مترو یا همان قطار شهری، حرف اول را می‌زند اما در کرج این گره کور نتوانسته با قطار شهری باز شود. کلنگ احداث و آغاز پروژه قطار شهری کرج در سال ۱۳۸۵ زمین زده شد اساسنامه خط ۲ در سال ۱۳۸۰ به تصویب رسید و مردادماه سال ۸۵ کلنگ این پروژه زمین زده شد و مقرر شد این پروژه در اواخر سال ۱۳۸۹ مورد بهره‌برداری قرار گیرد اما هنوز خبری نیست که نیست.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مدیر کل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: بر این اساس پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر افزایش بارندگی در استان‌های غرب و جنوب غرب کشور، احتمال وقوع سیلاب در رودخانه‌های کارون و دز در روزهای آینده وجود دارد. وی ادامه داد: بر این اساس و به لحاظ شرایط رطوبت خاک در این مناطق احتمال افزایش آب رودخانه‌های مناطق ذکر شده وجود خواهد داشت و بر این اساس جلسه ستاد مدیریت بحران این شرکت ساعاتی پیش برگزارشد. آقا بیگی گفت: جسله با هدف افزایش آمادگی کل بخش‌های وزارت نیرو اعم از شرکت‌های برق و آب و فاضلاب برگزار شد تا بتوان در صورت بروز حادثه به موقع اقدام کرد. به گفته وی، اگر میزان بارندگی‌های پیش بینی شده به همان اندازه باشد احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های کارون و دز در روزهای آینده وجود دارد که لازم است مردم در این زمینه به هشدارها توجه کافی داشته باشند. بارش باران سیل‌آسا در جنوب شرق کشور که از شامگاه پنجشنبه ۱۹ دی آغاز شده بود، استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان را تحت تاثیر قرار داده و سبب جاری شدن سیلاب در این استان‌ها شد.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مدیر کل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: بر این اساس پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر افزایش بارندگی در استان‌های غرب و جنوب غرب کشور، احتمال وقوع سیلاب در رودخانه‌های کارون و دز در روزهای آینده وجود دارد. «سیف الله آقا بیگی» در گفت و گو با ایرنا افزود: سازمان هواشناسی در پایش ۷۱ ساعته اعلام کرد در استان‌های خوزستان به خصوص مناطق شمالی، مناطق جنوبی استان‌های ایلام و لرستان بارندگی‌ها از روز شنبه افزایش خواهد یافت. وی ادامه داد: بر این اساس و به لحاظ شرایط رطوبت خاک در این مناطق احتمال افزایش آب رودخانه‌های مناطق ذکر شده وجود خواهد داشت و بر این اساس جلسه ستاد مدیریت بحران این شرکت ساعاتی پیش برگزارشد. آقا بیگی گفت: جسله با هدف افزایش آمادگی کل بخش‌های وزارت نیرو اعم از شرکت‌های برق و آب و فاضلاب برگزار شد تا بتوان در صورت بروز حادثه به موقع اقدام کرد. به گفته وی، اگر میزان بارندگی‌های پیش بینی شده به همان اندازه باشد احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های کارون و دز در روزهای آینده وجود دارد که لازم است مردم در این زمینه به هشدارها توجه کافی داشته باشند.

خادمان اربعین حسینی در کردستان تجلیل شدند+تصاویر

9+
تسنیمتسنیم1 روز قبل
همشهریهمشهری1 روز قبل
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، قربان میرزایی افزود: چند تیم هم اکنون کارگزاران و نیروهای حج و زیارت استان‌های سیستان و بلوچستان و نیز خراسان جنوبی به عنوان استان معین اعزام شده است. وی عنوان کرد: تیمی هم از سازمان مرکزی در این مناطق حضور یافته تا با هماهنگی با ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان نسبت به مدیریت و توسعه ارتقا سطح خدمت رسانی به سیلزدگان به تناسب نیاز و شرایط اقدام نمایند. قربانی اظهار کرد: پخت و توزیع غذای گرم از دیروز با استقرار تیم‌ها در روستای نگور و برخی دیگر از مناطق آغاز شده و بخشی از منابع لازم هم از محل کمک‌های خیرین و کارگزاران تأمین گردیده است. معاون سازمان حج و زیارت تصریح کرد: هم اکنون حج و زیارت استان‌های کرمان و یزد هم آمادگی لازم برای اعزام نیرو و خدمت رسانی به سیلزدگان را دارد و در صورت اعلام نیاز؛ فوری اقدام می‌شود. وی عنوان کرد: همچنین نمایندگی مقام معظم رهبری در حج و زیارت هم نمایندگانی را در حوزه اهل سنت در کنار این تیم‌ها در مناطق سیلزده مستقر کرده تا نسبت به ارائه خدمات فرهنگی و دینی و شرعی مورد نیاز سیلزدگان اقدام نمایند.
فارسفارس1 روز قبل
آیت‌الله رئیسی با حضور در منزل خانواده شهید وحید زمانی نیا از شهدای مقاومت، روحیه این خانواده شهید را ارزشمند توصیف کرد و گفت: این روحیه نشان می‌دهد که شهید زمانی نیا در یک خانواده متدین، انقلابی و با بصیرت رشد داشته است. وی در ادامه در منزل خانواده شهید وحید زمانی نیا حاضر شد و از درگاه خداوند برای آن شهید رحمت الهی و برای خانواده او صبر و اجر را مسئلت نمود. آیت الله رئیسی با اشاره به اظهارات خانواده شهید وحید زمانی نیا در برنامه بدون تعارف، روحیه این خانواده شهید را ارزشمند توصیف کرد و گفت: این روحیه نشان می‌دهد که شهید زمانی نیا در یک خانواده متدین، انقلابی و با بصیرت رشد داشته است. وی از شهدای مقاومت به عنوان شهدایی یاد کرد که خدا آن‌ها را بلند آوازه کرده است و خطاب به خانواده شهید زمانی نیا، اظهار کرد: نشان این بلند آوازه شدن شهید زمانی نیا در نسل‌ شما نیز خواهد بود. گفتنی است در این دیدار صمیمانه، پدر، مادر، همسر و برادران شهید وحید زمانی نیا نیز به بیان ویژگی‌ها و خاطره‌هایی از این شهید بزرگوار پرداختند.

نظرها

اخبار بیشتر