توافق اعضای دولت لبنان بر سر بودجه بدون مالیات جدید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رکنا
  4. سیاسی

توافق اعضای دولت لبنان بر سر بودجه بدون مالیات جدید

رکناخبرگزاری رکنا |
رکنا: منابع دولتی لبنان لبنان از توافق اعضای دولت و نخست‌وزیر این کشور برای برای تنظیم بودجه بدون اعمال مالیات جدید و کاهش ۵۰ درصدی دستمزد رئیس جمهوری، نخست‌وزیر، اعضای دولت و نمایندگان لبنان خبر دادند.

توافق اعضای دولت لبنان بر سر بودجه بدون مالیات جدید - 1

به گزارش رکنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، در بحبوحه ادامه اعتراضات گسترده در لبنان علی حسن خلیل، وزیر دارایی این کشور اعلام کرد که اعضای دولت در دیدار با سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان درباره تنظیم یک بودجه بدون مالیات و عوارض جدید توافق کردند.

وی افزود: هرگونه طرحی نیز که در این خصوص از سوی هر طرفی ارائه شده بود، لغو می‌شود و گام‌های جدی نیز در مسیر اصلاحات در بخش بانکی برداشته خواهد شد تا هیچ مالیاتی بر مردم تحمیل نشود.

در همین راستا، چند منبع در دولت لبنان به خبرگزاری رویترز گفتند که شورای وزیران این کشور امروز (یکشنبه) نشستی را برای بررسی راه‌های برون رفت از بحران کنونی لبنان برگزار می‌کنند.

از سوی دیگر، اوادیس کیدانیان، وزیر گردشگری لبنان نیز از کاهش ۵۰ درصدی دستمزد رئیس جمهوری، نخست‌وزیر، وزیران و نمایندگان خبر داد.

وی ضمن اشاره به طرح دولت لبنان برای برداشتن بار مشکلات از دوش شهروندان از طریق لغو اقدامات ریاضتی و تحمیل شده به آنها، در این باره گفت: این طرح دولت شامل کاهش دستمزد رئیس جمهوری، نخست‌وزیر، نمایندگان و کارمندان است که ملت را قانع می‌کند، این کاهش دستمزدها به ۵۰ درصد می‌رسد.

وزیر گردشگری لبنان در ادامه ابراز امیدواری کرد که این پیشنهاد ملت انتقام جوی لبنان را متقاعد کند؛ چراکه آنها دیگر تحمل فشار و اوضاع بد اقتصادی را ندارند.

کیدانیان افزود: طبقه مسؤول اداره امور ملت لبنان این بار را تحمل می‌کند و امیدواریم این طرح که قرار است در شورای وزیران تصویب شود، خواسته‌های ملت را برآورده کند.

شهروندان لبنانی پنج‌شنبه در اعتراض به مصوبه جدید مالیات‌ها و اوضاع نابسامان معیشتی تظاهرات کردند و جمعه با ادامه دادن اعتراضات خواستار استعفای دولت حریری شدند. تظاهرات مردمی لبنان شنبه نیز به شکل پراکنده در مناطق مختلف این کشور برگزار شد.

مناطق جبل لبنان، البقاع، جنوب و شمال لبنان نیز طی سه روز اخیر شاهد تجمع صدها فعال بود که با آتش زدن تایر و ایجاد موانع راه‌های اصلی منتهی به بیروت را مسدود کردند.

تظاهرات مردمی لبنان به خارج از این کشور نیز کشیده شد، طوری که شهروندان این کشور در واشنگتن نیز به منظور اعلام همبستگی با معترضان در داخل لبنان در مقابل سفارت کشورشان در آمریکا تجمع کردند.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

اقدامات سیاسی

در همین راستا، ایلی الفرزلی، معاون رئیس پارلمان لبنان گفت که دولت این کشور امروز نشستی را برگزار خواهد کرد و انتظار می‌رود که در این نشست درباره طرح بودجه سال جدید توافق شود.

وی افزود: در این نشست همچنین خواسته‌های سعد حریری بررسی شده و لوایحی برای تصویب در پارلمان صادر می‌شود.

دولت سعد حریری در حالی قرار است امروز تشکیل جلسه دهد که معترضان در تظاهرات شنبه خواستار ادامه تظاهرات در یکشنبه شدند.

در همین راستا، یکی از کمیته‌های هماهنگ کننده تظاهرات در بیروت با صدور بیانیه‌ای بر ادامه تظاهرات مردمی تا سرنگونی دولت و برآورده شدن خواسته‌های ملت تأکید کرد.

در این بیانیه، همچنین اصلاحات پیشنهاد شده توسط وزیر دارایی لبنان نیز رد شده است.

این کمیته در ادامه خواستار تشکیل هرچه سریعتر دولت «نجات کوچک» متشکل از شخصیت‌های متخصص و مستقل شد که جزئی از نظام حاکم نباشند. تا پس از آن اقدامات لازم برای برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام بر اساس یک قانون انتخاباتی عادلانه اتخاذ شود.

کمیته هماهنگ کننده تظاهرات در بیروت در ادامه بیانیه خود خواستار تصویب اساسنامه مالیاتی عادلانه و استقلال دستگاه قضایی لبنان شد.

از سوی دیگر، منابع آگاه در بیروت اعلام کردند که فرانسه از دولت لبنان خواسته تا برای استعفا عجولانه تصمیم نگیرد و به جای آن اقدامات اصلاحی را در دستور کار خود قرار دهد.

این درحالی است که محافل سیاسی سرعت استعفای وزرای حزب القوات اللبنانیه را مطابق با خواست عربستان برای استعفای دولت حریری دانستند.

این محافل همچنین معتقدند که سمیر جعجع، رهبر حزب القوات در حال حاضر نزدیک‌ترین فرد در لبنان به عربستان است و به شکل غیرمستقیمی بیانگر مواضع ریاض است.

حزب القوات از حامیان خود خواسته است به خیابان‌ها آمده و به شکل گسترده‌ای در تظاهرات مردمی مشارکت کنند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پناه جویان در ژاپن سال‌ها در بازداشتگاه به سر می‌برند

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از ان اچ کی، شبکه تلویزیونی ان اچ کی گزارش داد درخواست پناهندگی شمار زیادی از پناه جویان در ژاپن رد شده است و آنها در بازداشتگاه‌های موقت به سر می‌برند.
قدس آنلاینقدس آنلاین14 ساعت قبل
بیانات دیروز رهبر معظم انقلاب در حاشیه درس خارج فقه ایشان تکلیف را بر همگان تمام کرد که ضروری است در این رابطه چهار محور مورد توجه ویژه قرار گیرد. همچنین عملکرد ضعیف خبری و اطلاع رسانی پیش از تصمیم در دو روز گذشته، ضرورت و اهمیت این کار را افزون مینماید. ۳) مراقبت نسبت به ناامنی و حفظ امنیت مردم و کشور، محور دوم تأکید شده از سوی حضرت آیت الله خامنه‌ای بود. برای این منظور میتوان با ارتباط و همفکری و گفتوگوی لحظه به لحظه، فهرست کارهای لازم را تنظیم و تکمیل کرد. ۴) مراقبت آثار گرانی؛ بخش دیگر مراقبت مورد تأکید رهبر معظم انقلاب، ناظر به مراعات آثار گرانی برای مردم است.

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.

پمپئو به فکر گرسنگان آمریکایی باشد

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
آقای سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ضمن تقبیح و محکومیت اظهارات مداخله جویانه اخیر وزیر خارجه آمریکا، اظهار داشت: تنها چیزی که به آقای پمپئو نمی‌چسبد، اعلام حمایت از ملت ایران است. پمپئو به فکر گرسنگان آمریکایی باشدسخنگوی وزارت امورخارجه، تاکید کرد: ملت ایران، ملت بالغ و رشیدی است و از موانع مختلف عبور کرده و ناملایمات بسیاری را پشت سرگذاشته است و این ملت از این مرحله نیز عبور خواهد کرد و مسایل داخلی خودش را حل و فصل خواهد کرد. امنیت مرزها، محور گفتگوی فرمانده ارتش پاکستان در تهرانسخنگوی وزارت امور خارجه، سفر فرمانده ارتش پاکستان به تهران را بی نظیر توصیف کرد و گفت: مسایل دوجانبه و امنیت مرز‌ها محور گفتگو‌های فرمانده ارتش پاکستان در تهران است. آقای سید عباس موسوی اظهارداشت: آقای قمر جاوید باجوا، فرمانده ارتش پاکستان در صدر هیاتی بلند پایه نظامی امنیتی امروز (دوشنبه) وارد ایران شد و قرار است وی با برخی از مقامات جمهوری اسلامی ایران دیدار و رایزنی کند. فرمانده ارتش پاکستان در صدر هیاتی بلند پایه نظامی امنیتی امروز وارد ایران شدآقای موسوی، افزود: فرمانده ارتش پاکستان فردا (سه شنبه) با آقای ظریف وزیر امور خارجه دیدار و گفتگو خواهد کرد.
خبر فوریخبر فوری15 ساعت قبل
یک فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه دولت در اجرای تصمیم افزایش قیمت بنزین پشتوانه دو قوه دیگر و مهم‌تر از آن پشتیبانی رهبری را داشته است، گفت: بهتر است برای مدیریت شرایط شخص رئیس جمهور و وزرا در صحنه حاضر شده و ثمرات اجرای چنین طرحی را شفاف سازی کنند. عباس سلیمی‌نمین درباره تصمیم اخیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا در افزایش قیمت بنزین به گفت: در عرصه مدیریت اتخاذ تصمیمات مهم و استراتژیک منوط به یکسری شرایطی است به عبارتی برای رفع یکسری مشکلات جدی باید الزاماتی مورد توجه قرار گیرد که بحث بنزین هم از جمله این موارد بود. سران قوا باید در طرح افزایش قیمت بنزین مشارکت کنندسلیمی نمین با بیان اینکه در اتخاذ تصمیم اخیر مبنی بر افزایش قیمت بنزین علاوه بر دولت، سران قوای دیگر مشارکت کردند، گفت: برهمین اساس اتخاذ تصمیمات و انجام اقدامات در درون هر یک از قوا می‌تواند منجر به تقویت آن شود به طور مثال مجلس می‌تواند با بحث‌های کارشناسی تصمیم دولت را تقویت و هزینه‌ها را کاهش دهد. بهتر بود دولت پیش از اجرای تصمیم خود در زمینه بنزین با طرح موضوع در رسانه ملی یا در قالب نشست‌ها و برگزاری همایش‌ها و کنفرانس‌ها به نظرات کارشناسی فرصت ارائه می‌داد. وی با تاکید بر لزوم شفاف سازی در افکار عمومی پیش از اجرای هر طرحی، تصریح کرد: بهتر آن بود که دولت اعلام می‌کرد در این زمینه تصمیماتی وجود دارد اما اجرای آن در زمان مقرر اعلام خواهد شد، اگر هم نگرانی دولت از اعلام قبلی افزایش قیمت بنزین، شلوغی پمپ بنزین‌ها بود اما می‌توانست اصل قضیه را تبیین کند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری10 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری10 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری11 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

وقوع ۲ هزار حادثه گازی در سال گذشته / نصب غیراصولی دودکش اولین عامل

تجارت‌نیوز5 دقیقه قبل

تولید نانوکامپوزیت‌های دندان نژاد ایرانی در کشور/جلوگیری از خروج ۸ میلیون دلاری ارز

ایسنا5 دقیقه قبل

رمز موفقیت یک نخبه در تربیت ۷ فرزند

تسنیم6 دقیقه قبل

کوه‌های یخی

وضعیت بارش‌ها تا آخر هفته/ بارندگی در اکثر نقاط کشور

الف9 دقیقه قبل

آرامش بازار | ادامه تخفیفات در فروشگاه‌های زنجیره‌ای

همشهری9 دقیقه قبل